Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nadam se da ce nas kisa obici imam jos dosta posla da radim sa kombajnom a putevi katastrofa.
 
Za sada ne pada ništa ali kako je u ovih proteklih 14 dana septembra padalo baš svaki dan barem malo nije isključeno da do kraja dana neće još nešto pasti. Koliko je ova godina ekstremna pokazuje analiza jedne od meteoroloških službi, podaci su za Varaždin (cca 35 km od mene)


padaline za septembar od 1949 do 2014 (s time da su za ovu godinu podaci za prvih 14 dana)



ukupna količina po godinama (do 14. 09. za svaku godinu)



U poljima se ništa ne radi jer je nemoguće ući sa mehanizacijom, svi potoci, riječice i rijeke su ili van korita ili pred samim izlijevanjem. Za rijeku Muru proglašeno izvanredno stanje za jedan dio a drugi izvanredne mjere ali i na tom dijelu nedostaje još par cm do izvanrednog stanja, jedino što bi moglo spasiti Međimurje (najgušče naseljeni kraj hrvatske a nalazi se između Mure i Drave) od potopa je navodno pucanje nasipa (neslužbena informacija) u sloveniji ali opet će poplaviti taj dio slovenije. Drava raste iz sata u sat i nedaleko od mene joj nedostaje desetak cm da vodostaj dosegne razinu na kojoj se proglašava izvanredno stanje.
 
Gospođinci, mereno u ZZ Gospođinci
Sinoć i noćas 30mm
Od 01. septembra 94mm

Biće, izgleda, jedna "kavana" jesen, kako je moj deda govorio.
 
Videh grafikon stvarno strasno. Dobro je onda moj deda zapamtio 1972. Kaze da pola kola kukruza su vukli kroz rov od tockova. Strasna je jesen to bila kaze
 
Oto ic je u Banatu onaj postavio gusenice na kombajn.Znjeo je i izvlacio je kukuruz do proleca. Mslim da je to bilo pre jedno 6 , 7 godina.
E sad da li je to bila posledica velikih kisa ili je bilo zbog izlivanja, pa voda nije mogla dugo da se povuce zbog redovnog nam odrzavaniih kanala i sistemma pumpi, kada nam se spustila voda iz Rumunije, ne bih znao kasti.
 
Letos, kad god pada kiša, gledao sam radar i navijao da oblak dođe i kod nas. Sad ponovo pratim radar, ali navijam da nas promaši oblak! Eh, ko će nam ugoditi... :osmeh:

Juče 5l kod mene. Imali smo sreće pa su nas glavni oblaci za dlaku zaobišli.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh