VLADIMIREC T-25

Kolega jel lego Alternator na Vladimirca???
Evo slike, pa proceni sam...:ppozdrav:
Ćiro, da si mi živ i zdrav...::svaka cast::
17-01-151231.jpg
[/IMG]
 
10 ide na vladimirca...

Ma nema sta upasovan je kao da mu je tu i bilo mesto...!!!! :bravo:

Takodje druze.. :ppozdrav:
 
Jeste malo remenica prosirena ali nece to biti problem jer ovako ima jednu prednost. Manji precnik remenice , dobija veci broj obrtaja i puni i bolje i na manjem gasu krece punjenje. Ako necvili remen samo teraj. U zadnjem slucaju mozes i 11mm remen naci po dimenziji i nema proklizavanja. Tako sam ja resavao probleme sa vw alternatorima kad pocnu cvileti. Ja cu meni ubaciti od renoa Dukelierov alternator jer bolje puni od iskrinog a dugotrajni su. Al nesto mi se nemili ove godine po hladnoci raditi ,nakupio sam se zime prilicno
 
Nece faliti nista remenu.. JA tako mog teram godinama sa 10mm kaisem i takvom remenicom...
 
Kais na remenicu treba da nalegne celom povrsinom, ovde bi 13 bio taman. Bolje je manji kais da upadne u remenicu nego da bude veci na pola. Ovo su reci coveka koji drzi servis, i ja to postujem. Pozdrav
 
13 bi bio taman za alternator ali 13 nemoze da se slozi na radilicu i remenicu ventilatora... Probao sma ja da stavim i 13 i nemoze jedan dan da izgura jel je preveliki i pocepa ga...
 
Kod alternatora je najvažnije da sam remen bude adekvatno zategnut...
Znači, ne sme biti ni pretegnut, ali ni labav...
U oba slučaja punjenje akumulatora neće biti po propisu...
Ostavite to "reko mi majstor Kvariša" ovo-ono, znam ja da bi taj "Kvariša" hteo malo da se igra majstora i na mom Vladiki, e, neće da može...
Pročitajte malo ostale delove Foruma, ima pametnih saveta, opet Vam ponavljam...
Prvobitno sam zategao remen previše, pa mi se grejao i osećao na gumu, naravno odmah sam ugasio traktor i malo olabavio, onda se nije više grejao remen, nego sama remenica, nisam pogodio pravac alternatora i remenica radilice i ventilatora, kaiš je stajao ukoso u odnosu na njih.Kada sam i to nagodio, remen nije bio dovoljno zategnut i palila se lampica za pobudu (tinjala je), naravno, popustio sam previše kaiš, pa sam morao sve nanovo da skidam, i projektujem...
Ovo sam sve obavljao u Januaru, kada je bilo onih par dana lepog i toplog vremena...
Sada je sve kako i treba da bude, veličina kaiša ne igra nikakvu ulogu u celoj konstrukciji, već veličina remenice na alternatoru, ako budem menjao kaiš po Vašim savetima, neće se poklopiti sa radilicom i ventilatorom, kako kažu i Ćira i Vića, i slažem se sa njima...
A da filozofiram i eksperimentišem pa da tražim i menjam samu originalnu remenicu alternatora, ne pada mi na pamet...
Ovo je neki original Bosch alternator koji mi je Član Ćira92 poklonio, od 65A, punjenje na leru, pri 1000 obrtaja, posle 10 minuta od startovanja traktora, je 14.15V, a sa upaljenim kratkim svetlima, rotacijom, brisačem, migavcem, pozicionim svetlima,štop svetlima, i dva zadnja radna fara je 13.88, naravno na leru pri 1000 obrtaja, akumulator je Varta od 143Ah 950A....
Da napomenem da su četkice reglera alternatora pri kraju, pa ću morati da ih menjam, ali trenutno sve radi ispravno, ne dirajte i čačkajte stvar ako radi...
U POTPUNOSTI sam zadovoljan, ne znam šta bi se više trebalo očekivati od alternatora, sve nabrojano, su svi potrošači koje imam na traktoru !!!
 
Treba da je isti regler kao na iskrinom alternatoru i cetkice samo imaju dva tipa , sa kracim i duzim nosacem za cetkice tako da ti verovatno i sa starog reglera pasuju ako su dobre. Preletujes ih i teraj dalje. Mislim da imam i remenicu negde za taj alternator a imam i ceo ispravan samo drugaciji tip jer je regler skup ko djavo za njega i iskombinovao ga ja na iskrin regler i radi dobro. Najbitnije je da on puni u opsegu napona koji treba i necackati previse jer se zna uzjoguniti djavo pa posle stalno cackaj po avetinji. Siri remeni su i kruci dosta i hvataju manjom povrsinom tako da nije opcija dobra cak ni za lezajeve ventilatora i alternatora. mora se vise pritegnuti od ovog uzeg i eto belaja.Mene je mucio na golfu zbog lose remenice i ubacim sirine 11mm i bio miran ali to je sve bilo razlokano i sire jer ni bog nezna koliko je presao motor posle 3 generalne Na hondi mi je napred pumpa za zalivanje i remenica i remen od 9,5mm a pogonska na hondi je 17mm. radi pod najvecim opterecenjem bez problema vec 2 god tako i satima zaliva neprekidno a jos prvi remen i normalno zategnut
 
Da Vićo, gledao sam u radnji regler za njega, tačno je da je duplo skuplji nego za Iskrin, nisam znao da objasnim u radnji gde sam našao četkice kakve mi trebaju, a regler nisam poneo sa sobom, nije ni važno, za sad sve radi i nije mi toliko hitno.Najvažnije mi je kada palim traktor u ovim zimskim uslovima, posle dužeg verglanja i korišćenja grejača pri paljenju, da alternator pokuša da nadoknadi onaj deo struje u akumulatoru koji sam potrošio, a za neko razumno vreme...
Onaj stari mali Iskrin od mršavih 33A što sam skinuo, nekad je punio a gotovo stalno ne, pa sam više puta bio u situaciji (i to leti) da moram da skidam akumulator od 40 kila i dopunjavam na punjaču da bi koliko-toliko bio siguran da je dopunjen...
Jedared mi se desilo da je bio više od pola prazan, morao sam da ga punim 24 sata sa punjačem od 6A, nikad da padne amperaža, već sam se bio 'oladio da je crko, kad ono naredno jutro pun do vrha, napon punjenja 14.4V na izvodima, skinem kleme i još ga pustim da se dopunjava sa nekim malim ispravljačem nekih 4-5 sati, koji sam preradio da puni na 13.5V 500mA...
Posle dva dana od dopunjavanja na punjaču, proverim napon akumulatora, 12.76V, znači PUN...
 
Pozdrav svima....imam jedno malo pitanje,skinuo sam poklopac ventila da promenim dihtunge i primetio sam da su ventili malo labaviji,mislim da mi zbog toga i dekompresor slabije reaguje. Pa me zanima na koliko da mu nastelujem ventile? Hvala unapred.... :ppozdrav:
 
Oba na 0,30mm.Proveri klackalice dal nemaju previse lufta .Ako nepomogne stelovanje ventila dekompresoru moraces malo navariti osovinice od dekompresora .One su ti ispod poklopca ventilatora.Onaj zarezani deo se sjede stranom kojom potiskuje. malo navaris ivicu i poravnas i to je to_Odvrnes holendere na diznama i pratis kad okreces na koju cev potece nafta. kad potece na prvu cev stelujes oba ventila od tog cilindra.jos pola kruga i potece na drugu i steluj oba od drugog. Tad nesmes povlaciti dekompresor jer nemozes tacno nastelovati. Veci kljuc i okreci na radilici
 
Poslednja izmena:
Hvala na informaciji....to cu sutra da uradim.:osmeh: Imam blizu mene komsiju koji ima vladimirca isto,sveznalica ' majstor ' traktor mu vise rasturen nego sto ga vozi :osmeh: Ja ga pitao bezveze na koliko da nastelujem ventile,on mi rekao na 15-20....to mi se cinilo malo pa nisam ni pokusavao... :osmeh: Sutra stelujem na 030 i javljam rezultate :ppozdrav:
 
Stelovanje ventila Vladimirec T25

Redosled paljenja je 1-2-0-0. znaci pali prvi klip posle pola kruga radilice drugi klip pa odatle ide prazan ceo krug .tad izduvava i usisava oba cilindra. prvi klip kad dovedes na paljenje u gornji polozaj klip tad stelujes ventile od prvog cilindra. okrenes pola kruga i drugi stize u gornju tacku na paljenje i tad stelujes drugi cilindar na ventilima. zazor je 0,30mm. otpustis cevi dizni i vidis kad curne nafta tad je na paljenju.Uglavnom se sve svodi kad je cilindar u gornjoj tacki i na paljenju taj se steluje na ventilima.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prati kretanje ventila prvog klipa ali nemoj dekompresor povlaciti. prati izduvni ventil kad pocne da se otvara znaci ide dole ,okreces jos i on se vraca gore.Kad se vrati gore pocinje se otvarati usisni ventil prvog klipa. Taj trenutak naizmenicnog otvaranja i zatvaranja oba ventila se zove vaga ventila i tad markacija ona druga se mora poklopiti sa markerom .tad okreni jos tacno jedan krug da ponovo druga markacija dodje na marker bloka i steluj oba ventila prvog cilindra na 0,30mm. tako isto prati ventile drugog cilindra i markaciju.
Tog momenta kad dizna baca naftu tad se i steluju ventili, nije ni vazno ako oznaka nedodje ili prodje za santimetar, ventili su zatvoreni skroz do kraja takta
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na remenici imas na jednoj strani 2 markacije od 1 cilindra koje su jedna blizu druge. na drugoj strani remenice znaci za 180stepeni od ovih imas markaciju jednu i ona ti je za drugi samo cilindar. znaci prva markacija kad okreces motor udesno je za ugao predpaljenja kad se poklopi sa markacijom limcicem na prednjoj ploci [reper] druga markacija kad malo okrenes jos je za stelovanje ventila. to je znaci polozaj kad je klip gore do glave ili gmt. ali taj polozaj je bitan za nas kad je klip na paljenju u gmt jer ciklus traje 2 kruga a po markaciji neznamo koji je to krug. zato da bismo ustanovili kad je na paljenju imamo dva nacina. ili da se odvrne cev od prve dizne i polako okrecemo dok u jednom trenutku nekrene nafta iz te cevcice i tad mora biti na toj markaciji za predpaljenje prvog cilindra ako je ustelovana pumpa dobro. onda u tom polozaju i stelujes ventile prvog cilindra. druga solucija je da gledas ventile kako sam ti to objasnio predhodno da kad se izduvni vrati gore i tek krene usisni dole.onda opet markacije na remenici od prvog cilindra moraju biti priblizno oko repera. onda okrenes za jedan krug da ponovo markacije dodju spram repera i stelujes ventile prvog cilindra.kad si to uradio onda samo okreni radilicu za 180 stepeni udesno da se markacija na remenici drugog cilindra dodje na reper i steluj ventile drugog cilindra.Znaci gde su one dve markacije na remenici blizu jedna drugoj su ti samo za prvi cilindar. Ona sa kontra strane remenice ili za 180 stepeni od ove dve ti je samo za drugi cilindar.
Ovo su citati izvučeni iz prethodnih Postova članova Foruma a u vezi podešavanja ventila...
Joco
, (a i ostali) nadam se da će biti od koristi...
 
Redosled paljenja je 1-2-0-0. znaci pali prvi klip posle pola kruga radilice drugi klip pa odatle ide prazan ceo krug .tad izduvava i usisava oba cilindra. prvi klip kad dovedes na paljenje u gornji polozaj klip tad stelujes ventile od prvog cilindra. okrenes pola kruga i drugi stize u gornju tacku na paljenje i tad stelujes drugi cilindar na ventilima. zazor je 0,30mm. otpustis cevi dizni i vidis kad curne nafta tad je na paljenju.Uglavnom se sve svodi kad je cilindar u gornjoj tacki i na paljenju taj se steluje na ventilima.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prati kretanje ventila prvog klipa ali nemoj dekompresor povlaciti. prati izduvni ventil kad pocne da se otvara znaci ide dole ,okreces jos i on se vraca gore.Kad se vrati gore pocinje se otvarati usisni ventil prvog klipa. Taj trenutak naizmenicnog otvaranja i zatvaranja oba ventila se zove vaga ventila i tad markacija ona druga se mora poklopiti sa markerom .tad okreni jos tacno jedan krug da ponovo druga markacija dodje na marker bloka i steluj oba ventila prvog cilindra na 0,30mm. tako isto prati ventile drugog cilindra i markaciju.
Tog momenta kad dizna baca naftu tad se i steluju ventili, nije ni vazno ako oznaka nedodje ili prodje za santimetar, ventili su zatvoreni skroz do kraja takta
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na remenici imas na jednoj strani 2 markacije od 1 cilindra koje su jedna blizu druge. na drugoj strani remenice znaci za 180stepeni od ovih imas markaciju jednu i ona ti je za drugi samo cilindar. znaci prva markacija kad okreces motor udesno je za ugao predpaljenja kad se poklopi sa markacijom limcicem na prednjoj ploci [reper] druga markacija kad malo okrenes jos je za stelovanje ventila. to je znaci polozaj kad je klip gore do glave ili gmt. ali taj polozaj je bitan za nas kad je klip na paljenju u gmt jer ciklus traje 2 kruga a po markaciji neznamo koji je to krug. zato da bismo ustanovili kad je na paljenju imamo dva nacina. ili da se odvrne cev od prve dizne i polako okrecemo dok u jednom trenutku nekrene nafta iz te cevcice i tad mora biti na toj markaciji za predpaljenje prvog cilindra ako je ustelovana pumpa dobro. onda u tom polozaju i stelujes ventile prvog cilindra. druga solucija je da gledas ventile kako sam ti to objasnio predhodno da kad se izduvni vrati gore i tek krene usisni dole.onda opet markacije na remenici od prvog cilindra moraju biti priblizno oko repera. onda okrenes za jedan krug da ponovo markacije dodju spram repera i stelujes ventile prvog cilindra.kad si to uradio onda samo okreni radilicu za 180 stepeni udesno da se markacija na remenici drugog cilindra dodje na reper i steluj ventile drugog cilindra.Znaci gde su one dve markacije na remenici blizu jedna drugoj su ti samo za prvi cilindar. Ona sa kontra strane remenice ili za 180 stepeni od ove dve ti je samo za drugi cilindar.
Ovo su citati izvučeni iz prethodnih Postova članova Foruma a u vezi podešavanja ventila...
Joco
, (a i ostali) nadam se da će biti od koristi...
Sve lepo objasnjeno...Svaka cast na detaljnom opisu... Mnogima ce pomoci...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh