VLADIMIREC T-25

Treba da je odmah ispod volana kad se skine. ja tu nisam skidao jer je neko ceo stub skracivao i nema lufta nego mi je dvoredi lezaj sa onom kao remenicom za pogon puza zdrobljen i tu je najvise bilo lufta.dodegnes gore da nema lufta kad probas volan gore dole ili u stranu. bitnije je ustelovati na plotnama ispod stuba i pregledati kuciste i lezaje i biksne u njemu. ako ima lufta dole otvori ga obavezno jer donji ili gornji konusni lezaj hoce vrisnuti.Obicno to najlakse bude kad raspakujes i pregledas i podmazes sve i posle nemislis
 
Od dole sa desne strane traktora na kucistu volana sa strane imas veliku maticu, ta matica je ustvari samo cep. Ispot te matice ima druga matica sa osiguracem, nju malo pritegni samo nemoj previse.
 
Probaj rucicu da gurnes jos nazad van svog zleba ili je razmontiraj od one polugice koja ulazi u menjac i polugicu rukom ukljuci koliko ide do kraja. Ako i onda nebude ukljucio ispusti ulje i izvadi celu prirubnicu sa kardanom napolje pa kroz rupu mozes da vidis gde je kvar. Valjda.

To sam i ja mislio da tako moze da se resi problem medutim mrka kapa. Kada sam skinuo dole ono hid. kuciste pozadi video sam da na rucki nemogu nista napraviti zato sto kada rucku pomeram vecma nazad da bolje uzubi viljuska upre u zid kucista i to je to.Znaci jedino mi preostaje da onu duzu osovinu pomerim prema nazad samo je pitanje kako i dali je izvodljivo bez ptvaranja menjaca odgore.:sta:
 
Mislim da bez skidanja poklopca odozgo i vadjenja srednjeg snopa zupcanika neces moci nista.Ta osovina je na sredini otprilike menjaca i nemoze se prici niodakle da se vidi bar sta je.Mogucnost postoji da je i lezaj vrisnuo pa se smice jer nije tu mnogo pomeranja osovine da napravi problem.Nije zgodno ni snop izvaditi jer se i lezaji moraju izbiti a ispod krajnjeg levog zupcanika ima kuglica da znas na osovini koja ga blokira.vodi racuna kad budes pakovao jer vecinom ispadne pa posle problemi

- - - - - - - - - -

ovo je slika odozgo ispod poklopca menjaca sa 2 palice menjaca a slicno je i sa 1. samo da vidis sta te ceka pa kad skines i ispustis ulje pogledaj kud ti je sta lakse za prici
5m25042013398j
 
Mora da postoji nacin da se ra osovina izvuce nazad. Ako sve to sto se vidi na slic treba da se vadi napolje da se dode do osovine kardana- katastrofa. Mozda da se napravi neki alat ????? Ja sam dosao do zakljucka da i kada je sve ispravno i osovina nema lufta da ta spojnica koja ukljucuje kardan uzubljuje svega par milimetara i posto sada osovina seta napred nazad valjda koliko je lezaj potrosen nemoze da uzebi redovno kardan prilikom opterecenja izbaci. Sve se plasim da iako bi se stavila nova osovina novi lezaj i nova spojnica nebi se dobilo nista. Ni na osovini ni na spojnici se nevidi neko vece ostecenje zljebova. Mozda da se ta spojnica za ukljucivanje nekako produzi da vise uzubljuje .
 
Najbolje skini bar poklopac odozgo i pogledaj sta se desava sa osovinom kad je neko odpozadi pomera.Ispod ovih snopova je u dnu menjaca.Kad ispustis ulje mozda se da primetiti ali nemozes nijednim alatom tu price jer je ko sibica napakovano.A rasturiti sve je ohoooho posla i zivaca. Ja sam vadio reverzibilni snop ovaj prvi sa leve strane i menjao caure i plotni falilo i zamenuo lezajeve ali dalje nisam imao potrebe. opet je lakse po meni reverzibilni izvaditi i lezajeve izbiti pa ako se tuda moze prici
 
Napisao si da viljuska udara u zid kucista . To znaci da su se poderali trnovi na viljuski koji ulaze u zleb spojnice i samim tim ne guraju spojnicu do kraja. A i sama viljuska na sipki je osigurana sa vijkom mozda se tu nesto razjelo. Ma nesto zbudzi samo da nerastavljas menjac.
 
Napisao si da viljuska udara u zid kucista . To znaci da su se poderali trnovi na viljuski koji ulaze u zleb spojnice i samim tim ne guraju spojnicu do kraja. A i sama viljuska na sipki je osigurana sa vijkom mozda se tu nesto razjelo. Ma nesto zbudzi samo da nerastavljas menjac.

Pa zato i trazim savet mozda je to neko radio pre mane. Trnovi na viljusci nisu poderani, viljuska nema lufta na srafu jedino sto osovina seta 1-2mm.Ja sam sve to i poceo sa namerom da viljusku pomerim na osovinici da vise uzubljuje a onda sam video da to nemoze posto viljuska udara u telo. Plasim se samo da i kad odklonimtaj hod osovine sa novim lezajem da necu dobiti zeljeni cilj. Hvala na pomoci:ppozdrav:
 
Kako god okrenes krivac se mora naci ,ali samo sto ce verovatno trebati dosta vremena dok se nepronadje tacan uzrok. Mora se polako i redom pretresati i nema druge. I ja bih voleo kad bi se tako lako sve moglo otkloniti ali ovo je vec vrlo retko da se desi i uopste kvar na vratilima kardana a ni na jednom traktoru to nije bas pristupacno

- - - - - - - - - -

A kako bi drugacije izucio mehaniku na vlatku.
 
Spojnica nije kontra okrenuta a sto se tice izucavanja vlatkove mehanike vec mi polako dosadjuje. Inace vlatko je od mog dobrog druga koji se u sve razume i sve rastavi a kada dodje do sklapanja onda ona narodna "kad je muka ajde djuka a kad je--te djuku nezovete" pa sve na mobu.
 
A kako se njemu manifestovao kvar? Kad je neka masina prikljucena na kardanu i hoce ukljuciti jer se rucica trese ili iskace iz polozaja ili jednostavno stoji u ukljucenom polozaju a nema prenosa na kardanu
 
Prvo mu je kada je ukljucio kardan rucka vibrirala u ruci a kardan stajao a kasnije nije mogao ni da ukljuci rucku do kraja. Ono vibriranje je u redu to mogu da razumem ali mi nije jasno zasto nije mogao da ukljuci do kraja.
 
Ako unutrasnja osovina nema lufta vise od 2-3mm i dobar lezaj na izlazu kvar mora biti onda samo u spojci zupcaniku i viljusci. Najverovatnije dok je tresla rucica zubi su vec bili skrzani i jedva hvatali. Tad se hoce zatucati pocetni deo zuba i jednostavno zupcanik nemoze uhvatiti dobar pravac nego se kosi ,ili je i viljusku tako silujuci ukrivio. Nevidim sta drugo moze biti. Ustvari nevidim nista samo nagadjam. imao sam slike tih delova kad sam lezaj i semering menjao ali slavni IMAGES je to pocistio ko metlom tako da vise od 50 slika nemam
 
Koliko ja u katalogu vidim na toj osovini sa biksnom nema navoja. Na prvoj osovini ima navoj znaci ona sto je na pocetku menjaca i stezanjem te matice osovina se pomera ka nazad i odguruje ovu drugu osovinu ka nazad u polozaj koji treba. Izmedju njih ima spojnica sa spentlom , i ta druga osovina bi se trebala izvuci zgodno nazad kad skines taj zeger veliki i izbijes cahuru od tog lezaja sa kucista.U tu sam maticu i sumnjao da se otpustila i smakla osovine jer nema sta drugo da ih drzi ali kako ces prici to da zategnes to neznam jer je prilicno nepristupacno doci rukom dotle.Verovatno ako je matica otpustila je imao problem i sa onim najsporijim brzinama I i II jer pogon upravo dobijaju sa zupcanika kraj matice. Internet me zeza pa nisam mogao pre odgovoriti

- - - - - - - - - -

Nemogu da pronadjem snimak koji bi ti pomogao samo sto nakratko vidim na novijem tipu umesto matice je zeger koji drzi osovinu onu prvu. znaci da ima razlike u tipu, ali vidim na snimku da onaj zupcanik viri par milimetara van kucista
 
Osovina uspesno izvadena, kvar pronadjen. Iza zubcanika za ukljucivanje spojnice se nalazi lezaj 1209 to je dvoredni samopodesivi lezaj koji se malo potrosio malo se okrnjila spoljasna kosuljica i jedan red kuglica zajedno sa osovinom je usao unutra u menjac. Znaci osovina je usla za debljinu kuglica ( 8-9 mm) unutra i spojnica nije mogla da je dovati . Osovina ima iza mesingane caure navoj fi 12mm gde sam zavrnuo parce navojne sipke i pomocu oslonca i matice bez problema izvadio osovinu. Znaci bez otvaranj menjaca samo se skine hid. rezervar i odnazad izvuce osovina.:ppozdrav:
 
Odlicno, evo naucili smo nesto novo. Znaci taj navoj fi 12 mu sluzi kao radapciger. Ajde napisi dali moras da izbijas onu zakovicu na pocetku osovine da bi promenio lezaj
 
Odlicno, evo naucili smo nesto novo. Znaci taj navoj fi 12 mu sluzi kao radapciger. Ajde napisi dali moras da izbijas onu zakovicu na pocetku osovine da bi promenio lezaj

Malo se oduzilo ali operacija je uspela. Na sve to su malo uticali i uslovi rada otvorena supa,hladno vreme,slabo osvetljenje itd. Nemoras da izbijas nista lezaj ide preko te nazubljene caure.
 
Nazad
Vrh