Vlašićka (Travnička) pramenka

za sve to je uredu u mom kraju pramenka je najbrojnija jer ovde ljudi nisu navikli da se mnogo bave oko ovaca a to za plodnost nije toliko ni losa kod mog komsije su se 4 ovce ojagnjile 3 su se obliznile a ova jedna je jedno i u mom kraju gleda se da ovca bude pramenka radi ukusnijeg mesa ali probajte da uz svoje tovne rase u istim uslovima ubacite i pramenku i tek tada ce te znati u to sve ulazi i mlijeko i vuna a to za malu kilazu nije tako jeste da nije kao kod tovnih rasa ali opet imaju i one mesa :ppozdrav:
 
kolega petrovo@ upravo zbog brdsko-planinskih krajeva kao vas gse ljudi nisu navikli kako vi kazete da se bave ovcama pramenka ce se odrzati, ali u pitomijim krajevima sa intezivnom poljoprivrednom proizvodnjom pramenka se jednostavno ne isplati kao ovca, pa i ja sam odrastao sa vlasickom pramenkom i imao sam je do pre oko 8 godina, dok nisam video i zaljubio se u W
 
pozz kolege juce je prodato jagnije bosanske pramenke 37kg neznam koliko je staro 16kg ocisceno mislim da je to malo i pitnaije koliko cekati to jagnije da naraste do te kilaze
 
neznam cigaja kakve su to pramenke ali kod vlasicki to nije tako jagnje od 37kg ocisceno ima 24kg a peceno 12 kg neznam to su sigurno neke sitne pramenke :ppozdrav:
 
to mi je drugar rekao on gai te bosanske pramenke on je prodo coveku 37kg zive izmereno posle klanije bez iznutrica i glave 16kg.neznam sto bi me lago i to jos na svoju stetu
 
po tekstu tvom petrovo tvrdis da od vlasicke jagnjadi ostaje isto kao i od tovnih rasa ako sam razumeo dobro,po pitanju ociscenog jagnjeta?
 
cigaja je napisao(la):
to mi je drugar rekao on gai te bosanske pramenke on je prodo coveku 37kg zive izmereno posle klanije bez iznutrica i glave 16kg.neznam sto bi me lago i to jos na svoju stetu
Када се мери рандман меса рачуна се и килажа главе и изнутрица тако да је очишћено јагње у овом случају ипак било теже и сигурно је прешло 50 процената од живе ваге што и није нимало лоше за праменку јер јагњад код товних раса имају рандман око 60 процената. Петрово је сигурно нешто погрешио јер кад би се 24кг испекло далеко од тога да би се пола килаже истопило... :ppozdrav:
 
Nisam dovoljno upoznat sa racunanjem randma u Srbiji ali znam da se na zapadu ne racunaju ni glava ni iznutrice jer je to nesto sto se ne moze prodati (osim jetre). Glava spada cak u opasne otpatke zbog sadrzaja mozga pa se zbog toga na specijani nacin i odstranjuje. Tako da je jako bitno kad se o nekim podatcima prica da se zna kako ko meri, da bude zabune.
 
petrovo mislim da nije korektno pridrzavati se tok proracuna,danas ljudi u tovu su zadovoljni ako ostane 50% a 55% je ekstra,sa tovnom rasom se postize i do 65% ali je to redje jer realno je 60%,ja vlasicku nemam niti sam imao prilike da koljem njeno jagnje tako da neznam
 
Petrovo je napisao(la):
neznam cigaja kakve su to pramenke ali kod vlasicki to nije tako jagnje od 37kg ocisceno ima 24kg a peceno 12 kg neznam to su sigurno neke sitne pramenke :ppozdrav:
Hoces da kazes da od jagnjeta od 37kg, samo 13kilograma ode na iznutrice, kozu i ostalo sto se ne pece a od 24kg uredjenog jagnjeta na pecenje ode 12kg?
 
Poruka

Pa ljudi vi očigledno pričate o različitim stvarima. Prvo uređeno jagnje sa glavom i iznutricama. Drugo uređeno bez glave i iznutrica. Treće pečeno jagnje. Tekir to može da objasni najbolje.
 
Randman podrazumeva:jagnjetu odbijete 3% kalo zatim prllikom obrade odstranite glavu i iznutrice i meso rashladite 24h(uslovi klanice)kada izmerite i uporedite sa zivom merom umanjenom za 3% kala dobijete randman.kod dobro hranjenih jagnjadi sjenicke ovce to je oko 47-53%kod idf koja sam ja imao priliku da dostavljam sa farme u hotele na Zlatiboru a jagnjad su obradjivana u registrovanim klanicama randman se kratao oko 51-56%.istina da pecenjari praktikuju da peku tek zaklano jagnje(vruce kako kazu)jer tvrde da potamni meso ako se rashladi u hladnjaci klanice a i vecina ih kolje pod SLJIVOM onda se pojavljuju netacni randmani(preuvelicani)pa jos ako ne odbiju glavu dodjemo do podataka od 58-65%.pozdrav.u kulturnim zemljama a i kod nas ne rashladjeno meso se ne pusta u promet
 
Nazad
Vrh