Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
ja koliko sam upoznat sa 70 je ta neka dobra kondicija do 80kg jer netreba samo i hranu davati i gledati sto deblje vec da se lijepo formira i ostane sigurno sjagnjena
 
Zavisi sve kakvog je kostura i forme ovca,neka je sa 70kg predebela a neka je sa 90kg mrsava kao grob...tako da je bitno da bude dviska dobro oformljena,jer ako je dobra dojilja i ako jos ojagnji 2 komada,ma koliko se covek trudio sa hranom posle 2,5meseca ona se vidno potrosi,i ako nije imala dobru rezerwu problemi razne vrste su neizbezni!
 
kopam po nekim starim fotografijama ali ne mogu da nadjem odgovarajucu pa cu ubaciti ovu, kada je slikano imala je oko 9,5-10 meseci a sa 11 je pustena u priplod, jos malo je za tih mesec, mesec i po se razvila, dobila nesto na masi i pustena je u priplod
b4z5e1.jpg
 
drugari,ko ce mi reci kako cu u slucaju virtemberg ovce utvrditi da li je predebela?dobijam komentare od raznih "poznavalaca"da su mi ovce predebele i da zato ne ostaju redovno sjagnjene.moje ovce jesu na stalskom uzgoju cele god,ali ne forsiram ih,cak uvek jedan obrok imaju kukuruzovinu ili sojinu slamu uz malo koncentrata,a drugi malo kukuruza i lucerku ili livadsko seno.
 
moras ih i nekad prosetat ne radi same debljine vec lakseg jagnjenja a za debljinu nemotas davati kukuruz i lucerku samo da su u dojenju
daji sojinu slamu kukuruzovinu voce i povrce sa malo koncentrata
 
Kukuruz je opasan u većim količinama jer vrlo brzo goji a ovcu kad jednom zatvori loj teško ga posle gubi
 
Da li je ovca debela se najbolje gleda na predelu iznad repa,ako je tu popunjeno znaci da je debela,a ako ima 2 rupe (po jedna sa obe strane repa) onda je ovca ili u dobroj kondiciji ili mrsava.
 
Da znas Deki, treba ja da ubacujem kojekve da sramotim rasu a imamo sampiona medju nama, tako da se pridruzujem prozivci, prosto sam se uzeleo slike pravog W na forumu
ocrni kolega sve nas (medju kojima je i on) koji pokusavamo da odrzimo temu u zivotu i to u dve-tri reci:osmeh: Hajde ljudi aktivirajte se malo, a i Miljko treba da se oseti prozvanim, odavno nas nije castio dobrom slikom, najbrojnija uvozna rasa a svi spavaju :sta:
 
druze osecam se prozvanim ali ne znam da li ce mi iko verovati da nisam napravio slike svojih ovaca vec skoro tri meseca. Svaki put kad sam bio kuci smo nesto radili, pripremali silazu...Evo dve slike sa pocetka septembra koje je napravio jedan austrijanac kod nas u stali.
Samo jos kad bih znao da se snadjem i uabcim sliku :sta:




 
2hi8b51.jpg

jedna grupa ovaca sa jaganjcima starim oko 2-2,5 meseci Ta grupaje prezivela najvecu vrucinu . Sada su zaluceni i temperatura im vise odgovara pa bas dobro napreduju

---------- Poruka napisana u 19:52 ---------- Prethodna poruka je at 19:46 ----------

Evo i momaka, neki su bili na radu neki nisu. Ne zan koliko se nesto moze videti ali trenutno nemam boljih aktuelnih slika. Pre nedelju dana je osisano celo stado po drugi put pa cu ih slikati narednom prilikom sa manje vune
12360rl.jpg


Deki hvala za pomoc
 
Lepo kao i uvek Miljko reci mi biju li se momci kad su ovako zajedno u boksu cesto imam problem da mi se par ovnova ubija u boksu kad su bez ovaca pa im moram mnogo smanjiti prostor a onda mi se to necini humano za uslove drzanja.
 
Pa mozda se po nekad desi da se udare koji put ali je bitno da postoji jedan koji je sef i onda tu nem mnogo dileme ko je najjaci i da se treba ista dokazivati. Ovaj prvi levo je ovde medju starijima i medju najtezima pa je on trenutno sef. Trenutno ih je 4 IDF i 6 W i ni jedan ne udara. Ualzimo u boks kod njih uvek sa respektom ali se jos nije desilo da je bilo koji od njih krenuo da udari. Ono sto je bitno je da se ovnovi ne maze, ne udaraju i ne plase.
 
hvalaaaaaaaaaaaaaaaa :)))
Miljko, ovo jagnje u donjem desnom uglu, nema vise od 2-2.5meseci?
ovo ja volim kad ovce polezu a stomak se rascopa oko njih i samo leze i prezivaju, prava milina, tada ne bleje sve im ravno :haha:
 
Jagnje o kome pricas je u trenutku slikanja imalo skoro 2,5 meseci a slikano je 8.9., sada je skoro 4 meseca i on ce nahverovatnije naslediti oca posto je jako napredan. Do duse jedinac je ali je majka redovno imala dvojke tako da mi to nije neki problem.
 
Nazad
Vrh