Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
da ih ne bismo sarali nekim bojama tako smo ih markirali jer poticu od tri razlicite ovnovske linije pa kad neko dodje onda ne moramo svakom usnu markicu da gledamo. Ovako jedna krvna linija ima jednu osisanu tufnu, druga dve, treca tri. Boje mnogo vise odvracaju paznju, ovako je to neutralno pa onaj ko bira zivotinje moze vise da se na samu zivotinju skoncentrise.
 
Pa naravno da cu ti pokloniti,formula je jednostavna.(Moj kvalitet+moja cena=Poklon za tebe). :haha:A to sto ti prizeljkujes,to je humanitarna pomoc,a ja mislim da nisi bas toliko ugrozen?. :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1286882766[/time]
_________________________________________________
Posle svake ture se zapitam moze li bolje sa 75dana starosti?Zenkica.Gde su ovi sa instituta iz Gruba,da malo promene one svoje rezultate,a ne da Virtac uvek drzi trece mesto....teorija je jedno a praksa drugo. :))))))))))
124it7p.jpg
 
Deki druze, ne radi se statistika i donosenje nekh generalnh zakljucaka na dvadesetak ovaca i u skupim uslovima gajenja. To o cemu ti pricas je gajenje za ostvarivanje rekorda ali o zaradi se tu ne moze pricati niti se takav nacin uzgoja moze primeniti na vecem broju zivotinja. U svakom slucaju to pokazuje mogucnosti ove rase. Sve ovo pisem da se ljudi ne razocaraju u ono sto imaju ili ako kupe neku ekstremnu zivotinju pa kad ih razmnozavaju ne bude isto tako. :cao:
 
Upravo tako Miljko kad se matematika ne gleda mogu se postići iznad prosečni rezultati ali sa malim brojem životinja i naravo to nisu realni rezultati a pogotovo ne treba se time hvalisati jer to nije to i ja sam hobista i na ovce trošim prilično i imam značajne rezultate ali se time ne hvališem jer sam svestan da to nisu pravi rezultati nego "nabudjeni"
 
u sustini ne smeta meni da neko prikaze svoj trud i rad ali stvar treba sa svih strana da se osvetli. Pricali smo ja i Deki od ishrani granulama po zelji idt ali mi tako ne mozemo odgajiti 180jaganjaca godisnje, to bi progutalo citavu nasu zaradu jer to niko ne moze da plati. Moje razmisljanje je pronaci neki optimum izmedju ulaganja i dobijenog kvaliteta. Po meni je selekcija u DOBRIM realnim uslovima mnogo merodavnija jer se u optimalnim uslovima i losije zivotinje vrednuju kao dobre koje kasnije u nekim realnim uslovima uzgoja daju ne bas zadovoljavajuce rezultate. Dejan ima manji broj zivotinja, strogo selektuje i dobro gaji svoje stado pa je verovatno to razlog tako dobrih rezultata ::svaka cast:: ali opet kazem treba stvari gledati realno jer je u Srbiji kao poljoprivrednoj zelji ipak nedostatci znanja oko ishrane odnosno manjak iste je u ovcarstvu najveci problem.
 
Postovani,kolega Urban,bicu kulturan i udostojiti Vas odgovora, iako licno mislim da to niste zasluzili.Citajuci ovaj post ovde kao i par predjasnjih vasih postova u drugim temama,vidim da ste akumulirali podosta negativne energije,ali mislim da ovo nije ni nacin ni mesto na kojem ce te tu vasu energiju isprazniti.Ne znam koliko ste dobri u matematici,posto Vam ne mogu zaviriti u djacku knjizicu,ali u ovu ovcarsku matematiku se veoma slabo razumete.Zapazam,da Vas moje fotografije i moji razultati koji nisu "nabudzeni",izrazito iritiraju?Zasto?Nisam ja kriv sto Vi imate isto tako dobre rezultate,koje ne objavljujete,vec krijete kao da ce ih neko prisvojiti.Ovo je forum i ja nemam potrebu da se "hvalisem" i da se "napalim" kao sto ste zimus rekli,vec hocu da prezentujem svoj rad i pokazem sta Virtemberg moze u praksi,jer ja sam iskreni zaljubljenik u ovu rasu ovaca.Jako bi bilo lepo da vidimo Vas rad,a ne da kacite ovna od 168kg na cengelama,preklanog i krvavog...bilo bi lepse da ste pokazali njegove sinove,da vide ljudi vase odgajivacke kvalitete i vase ulaganje u napredak vaseg stada.Moj cilj je pre svega da svaku pricu o kvalitetu Virtemberg ovce potkrepim realnim dokazima,da vidi tamo neki pocetnik koji se razmislja koju rasu da odabere,da se pre odluci za Virt,nego neku drugu,i naravno ja od toga nemam apsolutno nikakve koristi,sem neke dusevne,da sam ubedio nekog da pocne sa Virt.Dosta sam Vam posvetio vremena,i u buduce mislim da ga na Vas necu trositi.S' postovanjem kolega Dejan. P.S.Mozda bi bilo bolje da ste i ovaj poslednjii post obrisali,kao i onih predjasnih nekoliko. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Naravno da se neću nastavljati, bilo kakvom diskusijom sami izanalizirajte svoje postove pa ćete dragi kolega sami doći do zaključka a da li ću brisati svoje postove o tome samo ja odlučujem i više ih neću brisati a što se odgovora tiče uopšte se niste morali truditi ionako mi ništa ne znači

kraj moje diskusije na ovu temu
 
Ne znam zasto mislite da ja svoje ovce hranim kao slonove,a jagnjad kao konje?Nisam Rokfeler,a to ne radim na ovakvoj ceni zrnaste hrane.Zar vi mislite da jagnje od 2 meseca moze pojesti tih famoznih granula 5kg,pa da onda nabacuje kao ludo?Da je tako onda bih ja imao sve jagnjice takve!Proletos sam pokazao kako izgleda jagnje koje je odhranjeno sa samo 10 posto granula(Prvih mesec dana),majke samo na pasi,zrna nisu videle ceo dojni period,i opet je bio sasvim pristojan rezultat.Kljuc je pre svega,sto se pojedini jagnjici radjaju sa takvim genom koji im omogucava da sto pojedu,maksimalno iskoriste,nabacuju drasticno vise od proseka,jos ako je i hrana adekvatna onda je to za nepoverovati,i ja sam se u pocetku sam cudio,ali sta cu kad mi se tako zalomilo...isprva sam mislio da je slucajnost,a onda se iz ture u tutu ponavljaju jagnjici ekstemnih prirasta i tezina.Hrana jeste jako bitna,ali se isto tako treda dati prava hrana u pravo vreme,kao i prava kolicina da bi se izvukao maksimum i sve je to ekonomski isplativo i to solidno i na ovakvo jadnoj ceni, kod svih koji proizvode sami hranu,tj,kupuju samo premix i sacmu,svi drugi imaju zanemarljivu zaradu u odnosu na ulozeni trud.Ne treba stalno potencirati to da je malim odgajivacima lakse da odgoje jagnje,isto to jagnje i njih kosta,jer oni srazmerno manje zaradjuju,jer imaju manje ovaca i jagnjadi za prodaju.I opet da ponovim:"ako nema zarade na jednoj ovci u eksploataciji,nece ih biti ni na 1000."Svi veliki odgajivaci su u daleko boljoj poziciji od malih,jer skoro uvek imaju jagnjad u ponudi,vece kolicine,tako da ozbiljni kupci uvek odu kod njih,i upravo zbog toga svakim danom je manje onih koji drze 10-15-20 ovaca,ostaju samo veliki i oni sto drze 1-2ovce,da se ne maltretiraju kada im se jede jagnjetina.Svako dobro drugari. :ppozdrav:
 
moja majka kaze da ja ranim ovce kao slonove ::namigivanje:: sto i nije daleko od istine,nemogu da im nedam kad oce da jedu,mada me je i veterinar kritikovao,a moji da ne kazem....
 
Pozdrav svima!
Kum i ja bi da krenemo da se bavimo ovcarstvom. Interesuje nas nekoliko stvari:
- sa koliko grla bi najmanje trebali da krenemo ako mislimo da se ozbiljno bavimo time?
- da li je isplativ posao u Srbiji?
- u kom uzrastu je najbolje kupiti ovcu?
Ramisljamo o kupovini virtemberg ovaca. Ako imate jos neki savet dobrodosao je. Hvala unapred.
 
Dobro dosao kolega MIG.Posto verovatno nemas prakticnog iskustva oko ovaca,za pocetak kupi 5ovaca i ovna,pa vidi kako to ide,da li ce ti se svideti ili ne,lako ces posle dokupiti i krenuti to da radis profi,bolje da se ucis na 5 nego na 50,sto je minimalno za neki ozbiljniji rad.Uzrast je nebitan.Dobar izbor rase i srecno. :ppozdrav:
 
Posto vas je dvojica uzmite 10:),ostalo vam je sve Deki rekao,na forumu imate dosta informacija ali bez prakse ovaj posao ne ide
:ppozdrav:
 
pored odabira rase i mogucnosti za proizvodnju hrane, dobro bi bilo razmotriti mogucnosti plasmana. Na pocetku to bude malo problematicno ali pose nekog vremena se neki krug ljudi stvor onda to ide dosta dobro. ::namigivanje::
 
MIG je napisao(la):
Pozdrav svima!
Kum i ja bi da krenemo da se bavimo ovcarstvom. Interesuje nas nekoliko stvari:
- sa koliko grla bi najmanje trebali da krenemo ako mislimo da se ozbiljno bavimo time?
- da li je isplativ posao u Srbiji?
- u kom uzrastu je najbolje kupiti ovcu?
Ramisljamo o kupovini virtemberg ovaca. Ako imate jos neki savet dobrodosao je. Hvala unapred.
Nekada davno kada sam bio u slicnoj situaciji kao Vi sada, znao sam koje rase necu ali nisam znao koju, od dve u to vreme najvise hvaljene, hocu. Zato sam krenuo sa obe a danas uzgajam samo jednu.
Prema tome, moj savet Vam je ako imate kvalitetnu i obilnu ispasu onda vam je izbor rase dobar.
U protivnom "pojesce" sama sebe.Nije ni ova druga bas nesto preterano ekonomicna na jaslama ali moci ce te nekako da se "provucete".
Samo oni koji nisu probali li koji su egzibicionisti savetuju drugacije.
 
Da malo ukrasimo temu domacom proizvodnjom.:)))))Slikan pa odvojen od svoje majke i izmeren,77dana,tacno 53kg,za sad najbolji dok ne stignu drugi.
1ovmz8.jpg
2ziwms1.jpg
 
jel progeno testiran? nije
jel uradjen performans test? nije
jel uvezen? nije
pa sto se onda hvalis? :haha: :haha: :haha:
cim je nase,znaci da nije dobro :nono: :nono:
meni se svidja,pravi je! svaka cast nemcima i francuzima,al ono sto nam prikazuju sigurno ne provodi 7-8 meseci na pasi,nego im 'sipaju hranu i po ledjima"... al kad se ulozi i u ovo sto imamo moze nesto da bidne! ::namigivanje::
da me ne shvati neko pogresno,svaka cast kolegama koji uvoze,voleo bih da ih ima vise i da im se duplo vrati!! ovo kazem zato sto treba da krenemo od sebe i ispravimo ono sto lose radimo,pa kad se tu napravi presek onda treba krenuti dalje... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Alo ovcari, nesto ste se ucutali, nije me bilo par dana na forumu ali koliko vidim nisam nesto ni propustio.
Deki fino izgleda ovaj ovnic, nadam se da ce zavrsiti u nekom stadu.
Sta se esava sa ostalima, spremate li hranu, ima li jagnjenja ili ste zbog nekih drugih aktivnosti odsutni? Pozdrav svima :cao:
 
Nazad
Vrh