Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Po meni plodnost od 1.5 nije losa na tu kolicinu ovaca.
 
Nije losa ali nije ni izuzetna kako je rekao onaj simpaticni cika.ipak na ovoj farmi su dobra grla koja se odlicno hrane i neguju
:ppozdrav:
 
miljko je napisao(la):
za Dejana:
sto se prljanja tice to se retko desava jer jaganjci ne vole da stanu u nesto sto se klati a ova hranilica visi na sajli i pokretna je.Higijena pri ishrani je jedna bita stavka da se izbegnu prolivi usled Kokcidioze.Mi smo ranije imali drugacije jasle koje su jagnjad prednjim nogama prljala pa smo od pedesetak jaganjaca tada morali nekih petnaestak da terapiramo.Parazitoloska analiza je pokazala da su tada u izmetu bile prisutne velike kolicini Kokcidija.
Ove sezone nije imali ni jedno jagnje proliv od nekih 60 i neko.
pozdrav
Реци ми Миљко чиме сте лечили тад пролив код јагњади?
 
@Miljko
Neka mi ne zamere kolege "virtembergasi", nemam nista protiv te rase, ali vas uvoz ce pospesiti samo tu rasu koja je i pre toga bila sasvim solidna. Ali da ste kojim slucajem uvezli recimo jedan dobar teksel to bi unapredilo kompletno ovcarstvo u Srbiji i zato mi je zao da se jedan takav potencijal trosi na W jer jedino takvi ljudi kao sto su Miljkovici kao sto je Branko (Murgas) i sl. mogu podici ovu granu stocarstva na visi nivo. Postujem vas izbor i jedino sto mi preostaje jeste da i dalje zalim i cekam neke nove Miljkovice.
Sto se tice tih famoznih uslova, koje ti stalno pominjes, mislim da nisi u pravu.Kad je mogao idf da se adaptira adaptirao bi se i teksel. Na kraju, u onim vasim uslovima "i dugme da posadis nesto bi niklo".

P.S. Srbija jeste zemlja cuda (samo nam jos Alisa fali), ali jos uvek nije pustinja i uspevace ovde cvece, jos kako.
Pozdrav
 
Buni me jedna stvar Miljko,cisto s aspekta finansija zar ti ne bi bilo isplativije da si uvezao npr texel dobar koji je ovde redak i siguran plasman jagnjadi bi imao za priplod s cenama od 250 do 400 eura opusteno(Nikodijevici su lepe pare uzeli do sada a kvalitet im je diskutabilan,njih bi svaka konkurencija satrla)
:ppozdrav:
 
E moj Miladinowicu,ne razmišlja wecina owcara kao ti,ja,i ostali forumaši,mi smo zanemarljiwi,taj ko bi uwezao na danasnje wreme 50-100zenki i par ownowa napr.texela,sharolea,ill de fr,taj bi propao kao niko,jer ko god hrani iole dobro,umereno,a bez toga plemenite rase ne mogu,a ne proda bar 30 posto proizwedene jagnjadi za priplod,taj jedwa nulu da uhwati,jer kao sto ti rece,realno profit je u priplodu!Nas drug Miljko,ne samo sto je uspesan u oblasti weterine,wec ima kliker i za biznis!

Post je spojen: [time]1263640377[/time]
_________________________________________________
Dobro je on procenio stanje owde,wideo je da se owi weliki Wirtembergaši polako gase,da skroro swaki ozbiljan odgajiwač ima njihowe krwi u owčarniku,a zna se i da je Wirt najzastupljeniji kod nas,i odlucio se da uweze nowe linije,znajuci da ce ljudi ili doci kod njega da 'osweže krw' ili da pustaju u srodstwu sto je pogubno za rase koje su nastale iz srodstwa.I zato on ima profit,a da swi idu na klanje,bilo bi powuci-potegni!Ko ce danas da kupi jagnje od 250eu i da ga pusti na pramenku??
 
To je ispravna logika Miljkova,samo ne znam koliko je masovna,tj koliko uspe da proda za priplod W-a godisnje i po kojoj ceni.
Uostalom Miljko ce se verovatno javiti pa ce pojasniti nam svoje pobude najbolje.
ps.
koliko ja znam Nikodijevici sve sto imaju daju za priplod i nista im nije jeftinije od 300 eura,Murgas sve zensko ima rezervisano,a musko im ide preko opstine za subvenciju uglavnom takodje nista ispod 300 eura.Takodje imaju vise linija pa ce kod njih novi odgajivaci na osvezavanje.
 
Zawisi sta daju za 300eura,tj.kolike su welicine?Iskren,jedino to sa subwencijom mi je realno ako su jagnjad ispod 60kg!Na primer taj sa Uba sto ima sharolea,ne znam koliko proizwede jagnjadi i od kada ih ima,ali jos nisam cuo da je neko sa moje opstine kupio tog sharolea,a owde ima mnogo owcara a i blizu smo,i relatiwno je jaka pijaca!
 
za texela jagnje od 4 meseca je 300 zensko,a musko od 350 do 400,zenskih je bilo samo 20 za prodaju mislim ove god.
za sarole je malo drugacije,zensko jagnje mislim d aje isto 300(tipa 30 ak kila),a musko kako nadjes dobro jagnje ti je 350 ali i lose dvisce koej je ostalo je 350.sve ide po glavi,tako ej kad nema konkurencije.
Da se ne lazemo za W jagnje nikad,ili samo ako je neko lud dace 300 eura ove godine
Kod vas je W glavni,kao sto je u Valjevu sjenicka,takva bila moda
Sarolea dobijes jagnje za 100 evra uz subvenciju lako,ko ne bi to uzeo,pa makar ga pustao i na 5 pramenki u sljiviku
:ppozdrav:
 
Ja sam prosle god ona moja 3kom dao po 3,5eu/kg,ta 3 su bila extra,od glawe,stawowa nogu,budowa,razwijenosti buraga,pa do duzine i sirine,a o prirastu da ne pricam,125 dana-65,5kg bio najweci,a na klanje su isli 2,5eu!Ja nemam problem da platim i 4-5eu/kg za prawog Virtaća,ali taj mora biti u najmanju ruku kao moja jagnjad sto ja ostawljam drugima za priplod,jer i ja zelim da idem napred,a ne da kupim lošije od onog što imam kod sebe,a platim skuplje!Zato otworim 4 oka kad kupujem,mada sam se 1 zeznuo!:)
 
4 eura za jagnje od 40 kg to je skroz ok da se plati dobra roba,kupovati jagnjad za priplod je lutrija nekad ubodes nekad ne,uz svo znanje se mozes zajebati(al sto vise znas manja je verovatnoca)
Jasno ko dan da se samo tako moze napredovati
ps.
Ta kupovina po kilu priploda je ok ,bolje je to nego kad ti trazi 300 eura za jagnje od 25,30 kg,to je kriminal i monopol,tako se radi za sve sto je retko i sto se trazi u Srbiji(texel,romanov,sarole,bergam,dobar IDF,pa i W kod nekih odgajivaca)
:ppozdrav:
 
Ako hoces prvi da biras moras ispod sise inace probrase sto valja.a i lakse dodjes u stalu ne moze da ti kaze imao sam od svake po 2 i 3 a samo mi ovo ostalo,nego lepo prebrojis podelis i nadjes prosek,vidis koja ovca sta ima pod sobom na podoju i biras.
naravno sto su veci da je lakse videti sta ce bit od njega
 
Ispod sise nikako,jer mleko owce je cudo,imas jagnad koja dok sisaju napreduju a posle jako lose,a smatram da ako neko ima takwu cenu,da tu nema welike razlike medju priplodnim materijalom koji nudi,narawno tu racunam ozbiljne ljude i odgajiwace!
 
Znas i sam da je od ojagnjenih jagnjadi do 20 posto samo vrhunskih,i to ako ugrabis dobro je,zato je bitno bit medju prvima.
Ozbiljni odgajivaci,haha,njih zanima samo npr 300 eura po glavi koju prodaju lovci u mutnom dok mogu
A jagnje za priplod na sisi min se drzi 2,5 meseca
:ppozdrav:
 
Moram da priznam da sam zatecen ovim cenama kod Nikodijevica i kod Branka. Pa ispada da su njihova jagnjad skuplja od idf jagnjadi u Francuskoj.Znam da nemaju konkurencije ali ovo je stvarno preterano.Jesu li to "reklamne" cene ili zaista u ovoj zemlji postoje likovi koji to placaju.
 
Imas brojeve njihove pa ih zovi i pitaj ako ne verujes,moze im se
Jagnjad su im skuplja od sjagnjenih ovaca tog kvaliteta u rasi u Francuskoj
 
Nazalost nisu bajke,da su bajke i da daju jeftinije ja bih prvi kupio bar 5 grla,ali ne spustaju cenu nikako
 
Pa drugari vidim da ste danas vredno diskutovali :bravo:
Polemika oko priplodnog materijala se cesto vodi ali je problem da bi mnogi hteli da kupe nesto sto je dobro ali po nekoj niskoj ceni.To sto Branko i Nikodijevici trenutno rade, gotovo da u potpunosti opravdavam jer da je tako lako uvesti zivotinje iz bilo koje zemlje,mnogi bi to uradili.I ja sam vam vise puta pricao koliko peripetija sam imao oko uvoza.Dejan je od prilike ukapirao moje razmisljanje zasto smo se odlucili za W.Mi smo prosle godine (2009.) proizveli oko 160jagnjadi i od toga oko 90 prodali za priplod, sto muskih, sto zenskih.Moglo je i vise da se proda ali ne bismo mogli da ispostujemo kavlitet.
Obicno kad se zavrsi sezona jagnjenja odaberemo 10ak muskih koje vec druga godina spremamo za sajam ali ni jedan ne ostane do sajma.Pre dve nedelje smo predzadnjeg prodali sa 11meseci i kostao je nesto preko 500evra.Ipak ima dosta ljudi kojima je postenje, dobar kvalitet i stucnost bitna pa su spremni i da sve to plate.Ja sam vise puta kazao da nasa porodica planira da se ovcarstvom bavi duze vremena a da bi se opstalo su ove tri pomenute stvari bitne, bar po mom misljenju.
Pricao sam juce sa nekim osobama koje dobro poznaju strukturu ovcarstva u Srbiji i rekli su mi da ce IDF u Vojvodini i W u ostalim krajevima Srbijei u buduce biti dominantne a da ce neke druge tovne rase biti neka manjina koju ce po neko koristiti i da nikada nece doziveti vecu masovnost.
Svako treba da zna sta hose, da sebi postavi cilj i mesto u ovcarstvu a kad sa tim rascisti onda camo treba da gleda kako da dodje do cilja.
Ne bih da se nesto mnogo pravim pametan, ovo je moje licno misljenje
 
Nazad
Vrh