Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Somi suvisno je bilo da komentarisem velicinu stada i jako dobru kondiciju, kao i to sto su ovce koliko sam video zdrave narocito bez sepavosti,pa mi je zapalo za oci a i u usi zvonjava.A to sto mi tvoj odgovor nije izgledao logican(jer bi se navikle na zvuk zvona veoma brzo),oprosti,Ja jos uvek ne mogu da se naviknem na to da je protivurecenje zabranjeno u tvom slucaju.Vise bre niko nece da diskutuje,odgovara na pitanja itd.Ako za sve kazes da nemam pojma ispada da ti sve znas.opusti se malo i diskutuj.pozdrav Somi
 
Poslednja izmena:
Sta su nakacili ovolka zvona na ovce,osim ako nisu iz vise stada.
Kao sto si i sam rekao Mirko, stado je bas veliko a pasnjaci gde se ovce napasaju nisu uvek cisti bez sumaraka pa zvona verovatno farmeru sluze da moze lakse da nadje zivotinje, pogotovu u sumrak.
Ovo izgleda ovako impozantno a uzivot je taj dozivljaj jos mnogo ludji.
Pozdrav
 
Dobra kondicija ovaca a i nisu bas u uslovima kakvih ima i zdravlje ovaca sto rece Mirko nema sepavosti koja se u ovakva jesenja jutra sa maglom javlja
 
Kao sto si i sam rekao Mirko, stado je bas veliko a pasnjaci gde se ovce napasaju nisu uvek cisti bez sumaraka pa zvona verovatno farmeru sluze da moze lakse da nadje zivotinje, pogotovu u sumrak.
Ovo izgleda ovako impozantno a uzivot je taj dozivljaj jos mnogo ludji.
Pozdrav


Pozdrav Miljko,zbog toga se zvono i stavlja,nego sam postavio pitanje cisto da saznam da evropljani nisu smislili nesto sto jos moze koristiti.Uglavnom vise zvona znaci i vise manjih stada zajedno,isto kao i u planinama Srbije.A problem sa sumovitim terenom resava prodornije zvono,ipak zivotinje bolje cuju od nas.Na Zlatiboru(jako tezak teren) su pasla i stada preko 1000 ovaca pa jedno zvono resi sve,al kada su stada vise vlasnika i vracaju se kolektivno sa pasnjaka e tu svako zvono resi situaciju,jer se prema njegovom zvuku ovce razdvajaju i ide svako stado svojim putem-bukvalno usmerava svaku ovcu gde treba,Tako nesto se kod mene kaze razluciti ovce,I moje stado na zlatiboru je tako islo na pasnjak,pa pred noc kad kroz sokak dolaze bukvalno se taj izmesani zvuk vise zvona pocne razlagati(jer se bira predvodnik-ca) na svako pojedinacno a ovce u koloni ga prate i idu prema svojoj stali jer ih pomam(zito,prekrupa,so) ceka.

Moram da napomenem,da sam zeljan ovakvih diskusija,i razmene misljenja.Sto je jedino sto i tebi zameram,jer se ne ukljucujes u neke diskusije gde treba neko nesto od tebe da sazna,posto si sigurno jedan od najozbiljnijih ovcara u Srbiji,a uz to znas znanje iz te Evrope,mozda ja preterujem sa nekim namernim ulascima u rasprave,a to je cisto iz jednog jedinog razloga da nesto saznam i da vidim dal taj neko nesto zna ili ne zna.Jeste ovo forum al covek mora da provali dal u nekog da ima ili ne poverenje,i dal mu taj moze pomoci ako zatreba.

Hvala na odgovoru

Pozdrav

P.S ja saam uvek za diskusiju(razmenu znanja i ne znanja-u cilju da ja sto vise saznam)

:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:


Zaboravih reci,osecaj u velikom stadu sa vise zvona sam doziveo mnogo puta jer sam preko leta redovno cuvao ovce kad odem na selo,tada sam to smatrao kaznom a danas bi rado otisao da se odmorim,i jako sasavo izgleda kad zvoni 10-15 zvona,uvek sam se pitao kako se ne zbune.
Kada se farma Agrotornik zatvorila jedino sto sam uzeo za uspomenu(na najtezi posao koji sam radio al sigurno najlepsi) je bilo veliko prodorno zvono,koje sam ja do duse i kupio kad sam poceo da radim

Petrovo ovce su u uslovima bas onakvim kakvim treba ovca da bude,jel mislis da Evropljani,ovce drze za ukras
 
U Alpskom regionu postoji i danas takav nacin napasanja ovaca gde vise odgajivaca isteraju svoja stada u jednu dolinu i tu ostaju od proleca do prvog snega. Stada se pre toga tretiraju protiv parazita, pregeledaju na sepavost i samo spobodni zapati mogu ici na pasnjake. Cobana nema tako da su zivotinje sve vreme same na ispasi samo povremeno, svaka dva tri dana, odlazi neko da pregleda da li je sve u redu. U Nemackoj nema zajdenickih stada ili bar meni nije poznato. Glavni razlog su razlicite bolesti. Nije retkost da se vide stada od po par stotina pa i do 2-3 hiljade ovaca. To je uglavnom nomadski nacin napasanja a to je jedino sa W ili slicnim pasminama moguce. Odgajivace koje ja poznajem odlaze i do 100-ak km daleko od stale na ispasu u toku jedne godine. Par njih imaju stalu samo za jedan deo ovaca i to one koje se ojagnje dok jagnjad ne budu nekih 3-4 nedelje stara i onda i one idu napolje. Ako se ovce ojagnje u prolece ili leto onda i ne ulaze celu godinu u stalu. Meni je bilo malo cudno kad sam sve to video ali mi oni kazu da zivotinje to podneose bez problema i da 10ak procenata gubitaka jaganjaca preko zime kod takvog nacina uzgoja mora da se prihvati. Ovi sa snimaka su sigurno profi ovcari i znaju sta rade.
 
Gledam ovaj prvi snimak sto je Miljko postavio, nekada sam ga i ja postavljao uglavnom dobar snimak. Gledajuci ga po ko zna koji put dolazim do zakljucka da mi ovce nisu ''nabildovane'' nego da tako pravi W izgleda :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Za mene je ovdje je najvažnije brza identifikacija grla i softver koji šalje podatke na pravo mjesto.Ko je čitao id brojeve u velikim stadima zna o čemu se radi.
 
da bre sve ima ima i abs i centralno zakljucavanje.Salim se ne znam dosao komsija i pitao me hoces da kupis reko da i kupim.Vec se susi u pusnici
 
Nazad
Vrh