Višnja

Ulaganja su strahota. Ako hoces da to bude uradjeno korektno, to kosta prilicno. Ukoliko nemas svoje masine ne ulazi u taj posao, jer 539 i atomizer su ti neophodni. 400-440l atomizer radi radnju, a 539 moze lepo da radi sa njim. Oranje uzmes 1. brazdni plug i 3.sporom koliko duboko moze da ore, uzores. Mozes i da platis da ti uzoru, samo ce te odrati, jer to je oranje sa potrosnjom goriva cca 40l/ha. Zastita bar 1000e/ha ili kako je napisao Zica 2000e da bude u fulu. Ulaganja su ogromna, prvi rod je posle 3 godine, svaki sledeci rod je bolji dok ne dodjes do maksimalnog moguceg roda.
 
Licno mi je misljenje da je magriva jako dobra podloga i ne bih je zaobisao ako bih radio ozbiljan posao
Mada zasad na slici je na oko jako lep - svaka cast
 
bas sam pokazo gorskom podlogu magrive kada je dolazio kod mene,za sl god kalemim na magrivi i to 90% sumadinku,vidim da se najbolje pokazala kod nas,tj u mom kraju je najveca potraznja za njom
 
Imam mali vocnjak gde ima od svega po malo, hobi varijanta, ali mi visnje najslabije. Prva tri stabla koja su posadjena ima 8 godina i nekako, a kasnije sam vise puta sadio par visanja i uvek se osuse, poslednji put proslog proleca tri sadnice sam kupio od kalemara koji mi je prodao i sadnice kupine. Primile se u prolece ali kasnije opadne list i ne verujem da preziveti. Prosle jeseni sam sadio na drugom mestu neke vocke iz Instituta u Cacku, medju njima i 4 sumadinke, sve se primile ovog proleca ali nakon onih kisa u maju pocelo lisce da im zuti i dve su stale u toku leta, nikakve grancice se nisu razvijale...Nece me visnja pa to ti je, a mnogo volim da da jedem pitu sa visnjama:bravo:. Da li je u pitanju zemljiste ili prevelika vlaga u istom, jer ovaj prvi vocnjak dosta zadrzava vodu u prolece svake godine, ima temelj i ogradu a i teren je vodokrcan?
 
Zelim sa vama da podelim jedno iskustvo od pre nkoliko dana. Dakle pre nekoliko dana odem kod jednog domacina da se pogodimo oko rezidbe, Oblacinska Visnja je u pitanju.
Odemo u visnjar pogledam visnje, vidim na svakih 50-60m po neko vece drvo od ostalih visnji. Pridjem blize da vidim o cemu se radi, kad ono Marela.
Pitam coveka sta ce ti marela u oblacinskoj visnji, kaze to je oprasivac, pobogu covece sta ce ti oprasivac za Oblacinsku Visnju kad je samooplodna, ne pise u ni jednoj literaturi da trebaju oprasivaci, kaze covek ne pise nigde ali sa oprasivacem sam dobio krupniji plod.
Kaze da je u startu imao problema sa sitnijim plodovima, pa je po savetu nekog starog inzenjera posadio Marelu kao oprasivac i zadovoljan je rezultatima. Nisam se do sad sreo sa ovakvim iskustvom.
 
Bas cudno, doduse ja merio proletos visnju ona je u precniku od 19mm pa do 21mm e sada koliko treba tacno biti neznam...
 
Hvala gorski u svakom slucaju ali mislim da od toga nema nista jer realno koliki procenat plodova se zametne oprasenih marelom. Sta ce pre da se oprasi tucak koji je na 3mm od prasnika ili onaj koji je na 1,5m od prasnika. Da je rec o sorti koja nije samooplodna pa da i polemisemo.To je jedna velika zabluda. Po meni.:ppozdrav:
 
I ja mislim da o toga nema nista, ali covek je ubedjen da je uradio pravu stvar i da je postigao to sto je hteo. Ko ce ga znati.

Oblačinska višnja nije sorta, već je to ekotip koji se razvio i prilagodio ekološkim uslovima nekog podrucja.Poreklo oblačinske višnje nije utvrđeno.
Poljoprivredni proizvodači lako razmnožavaju oblačinsku višnju izdancima, pa je postojeća populacija postala pretežno vegetativnim putem. Ne treba međutim isključiti mogućnost da je i generativni način razmnožavanja (semenom) uticao na stvaranje ovako heterogene populacije oblačinske višnje. ali postoji, Veliki broj problema koji se javlja pri razmnožavanju i eksploataciji oblačinske višnje a ti problemi potiču od toga što ona nije jedan klon već smeša velikog broja klonova.
Inace je osetljiva na atraknozu,
A taj Domacin sto ga pominjao Gorski car mislim da nije pogresio posto oblacinska visnja hoce da ima problema i da oscilira u stepenima oplodnje tacno je da je samooplodna i da cesto ima visok stepen samooplodnje koji ide i do 80% ali kao sto rekoh hoce da oscilira
 
Mogu ja nesto da kazem o tome, jer imam iskustva (doduse slucajnog). Posto je sadjena mala njiva mrzelo nas je da idemo negde dalje po sadnice, tad nije bilo ni interneta ni kurirskih sluzbi (bar kod mene pre jedno 8-9god). Kupimo mi na pijaci 160 sadnica oblacinske visnje, od kojih nam je covek uvalio 4 marele i 3 sljive. Za sljive sam video, ali marelu nisam uspeo da razlikujem. To sto na svakih 40 ide 1 marela nije doprinelo nicemu, po mom misljenju, nema razlike u prinosu u odnosu na ostale njive.. Nadam se da sam pomogao, nemojte bezveze da sadite marele u visnjaru. Treba mi svake godine po pola sata da objasnim beracima da ih ne beru, a ima ih samo 4.. Tako da sam ove godine dan pred berbu otisao i obrao ih, jer nisam mogao vise da trosim zivce oko toga. Naravno sto puta su mi rekli kako je neko brao-krao visnje, ali nema veze :haha:
I nemojte da plasite nove visnjare sa velikim ulaganjima molim Vas.. Pa visnja je korov, svuda ce da nikne.. Moracu i ja da odgovorim mladoj nadi moje vidjenje stvari(naravno slazem se sa bojceticem da su preduslov 539 i prateca mehanizacija):
Ovo pricam po jednom hektaru
Oranje 30L oko 4500din
Frezovanje isto, mada prosle godine sam samo zadrljao sto mu dodje oko 10L ili 1500din
Sadnice sam pre dve nedelje uzeo za presadjivanje mnogo dobre za 50din, na tvoju povrsinu bi cena sigurno bila 40din/kom znaci 40.000din/Ha
Sadnja 4x2,5m mislim da je to optimalno i ako se nekad odlucis za masinsku berbu tj. 1000sadnica po Ha
Posto neces moci sam to da posadis, treba ti oko 10 radnika po hektaru po 1500din(bar ovde kod mene) 15.000din
Kad sve saberes vidis da ti ne treba ni 500e da bi posadio hektar..
Nadam se da sam nekome dao vetar u ledja sto se sadnje tice.. Pozz

Ja bih se usudio i da dam neku racunicu po Ha ali otom potom:osmeh:
 
Iskustvo mog rodjaka sa marelama je da ne pomaze. Ali i ne skodi :osmeh:
@MilosKnj
Da je korov nije. Da je moguce da uz manja ulaganja zaradis bolje, moguce je. Alo to nije pravilo to je izuzetak i to takav da recimo godinama odrzavas te visnje pa jedne godine preskocis po koji segment (neko prskanje, rezanje...). Tu ima izuzetaka da visnjama prija promena i da rod bude dobar. Pravilo je koliko para toliko i muzike. A ako neko hoce da sadi visnju i da stedi u startu na sadnicama to mu dobro doneti nece. Mnogo manji je rizik da ode i te pare stavi na crno ili crveno.

Stavi racunicu da uporedimo nema potrebe taksativno stavi sifru cca :ppozdrav:
 
Ja sam ubedjen da improvizacije u staru ce doneti samo stetu kasnije, koju ne mozes da ispravis nikako.
 
Niste me razumeli, sadnice koje sam uzeo su stvarno mnogo dobre, nije mi prvi put, nego je jednostavno takva cena ove godine, gde god da sam trazio po internetu i po rasadnicima. Za korov nisam mislio bukvalno :haha: a ako ste za improvizaciju mislili na drljanje, to sam morao da uradim, jer sam mnogo kasnio, 2.12. sam orao, 4.12.drljao da bih 5-og sadio. nisam smeo da cekam da se prosusi za neku drugu obradu jer sam se plasio da ce da se pokvari vreme. Inace ne skrtarim i vrlo se ozbiljno ophodim prema ovom poslu. Hteo sam da kazem da uopste nije skupo posaditi hektar, a vecina pise kako jeste. Hteo sam da dam racunicu, ali se plasim da cete me kamenovati ako kazem da je kod mene prinos 20t/Ha. Ali sto da ne haha:
Oranje 40e
Frezovanje 40e
Malo trimer malo nesto slicno 20e
Rezanje platim oko 100e
6-7 prskanja po 50e neka bude i 400e sa sve naftom
to je sve zajedno 600e za obradu ili oko 72.000din
i to stoji uvek
i onda da dam najgori slucaj
prinos 13.000kg i beraci 13din = 169.000din
cena 35din =455.000din
cista zarada 455-169-72=214.000din
e sad najbolji slucaj
prinos 22t i tresac
trosak oko 100e
cena 40din(bila u Dzervinu ovde kod mene) x 22.000kg = 880.000din
cista zarada 880-12-72=796.000din ili oko 7.000e
Ispravite me ako gresim, ali moze da bude sve izmedju 2 i 7.000e Pozz
 
Ja orem sa 539 izmedju redova sa trobraznim plugom i nekad ne ode ni tih 30l. Izvinjavam se ako sam promasio temu prvi put pisem na ovom forumu..

Izvinjavam se za malopre vidim nesto mi malo 600e za obradu zaboravio sam djubre!
Na jesen bacam rusku 16icu 8dzakova po2400din =19200 i na prolece 8 dzakova KAN 1600din = 12800din ukupno 32000din ili 300e sto sve zajedno za obradu troskovi izadju na oko 900e
Izvinjavam se jos jednom
 
Poslednja izmena:
Svi pisu neke nenormalno velike racunice, to u praksi nema veze sa zivotom.Ovo je divlja vocka koja se lako razmnozava izdancima i koja se posle sadnje veoma lako prima (kao vrba).
Svi pisu kako kupuju sadnice, internet trpi sve ali u praksi nisam jos sreo coveka koji je kupio sanicu Oblacinske Visnje. Ove jeseni kod mene u selu posadjeno je sigurno 50ha sa izvadjenim izdancima, izmedju ostalih i zadruga isto tako sadi a u njoj rade inzenjeri sa visedecenijskim radom u ovom poslu.

Od djubrenja u prvoj godini potrebno joj je 2 sake KAN-a po sadnici sto mu dodje oko 100kg djubriva, u prvoj godini ne treba forsirati djubrenje treba je pustiti da razvije koren a ne lisnu masu.

Sto kaze MilosKnj, da se posadi 1ha oblacinke ne treba vise od 500 evra. I to potpisujem ako treba napravicu i racunicu.
 
Ako je vocnjak pravilno rezan ranijih godina 7-8 rezaca do 15h popodne orezu 1ha visnje bez problema. Ako je vocnjak nepravilno rezan treba 10-11 coveka za dan zavrsavaju, dnevnice su od 1500-2000din pa isracunaj.
 
Nazad
Vrh