Višnja

Drago mi je da smo se razumeli, jer kod mene u kraju svi vocari ovako rade, neki cak podrivacima i u toku zime prelaze...
 
I meni je drago.
Zvuči kao fraza ali zaista mi je drago.
Uvek je moguće razumeti se ako postoji želja za razumevanjem.
 
Ako mene pitaš nisam siguran na koji plug misliš.
Obrtni kao plug obrtač?
Ako je taj u pitanju onda isto kao i drugi plug, stvara taj đon ali manje nego freza.
Problem kod oranja u voćnjaku je i to što ostaje prilično neravno zemljište koje je kasnije teško poravnati (poslednja otvorena brazda u redu ili razor na sredini reda)
 
aha, rotacioni
Bojim se da mu je efekat na stvaranje tog sloja tek nešto malo manji nego kod freze samo iz razloga manje brzine rotiranja (što veća brzina veće je trenje, dakle veći efekat obrazovanja nepropusnog sloja, a freza ga, bogami, vitla baš dobro i gladi li gladi taj sloj)
 
poz za sve,planiram da posadim oko 1000 komada visnje,e sad me interesuje za koju da se odlucim,koja je bolja oblacinska ili sumadinka,kakva su vasa iskustva?:sta:
 
Najbolja je feketicka visnja,mislim da su je ove godine u institutu uveli u sortiment,pod nazivom PRIMA posto su madjari voljni da je uvoze,ubedljivo najbolja visnja a kao materijal za rakiju nema bolje,ja sam je prosle godine kupio u feketicu jedva sam izmolio 10 sadnica
 
Meni ova prica lici na onu narodnu "trazi dlaku u jajetu"
Ne verujem da ima ljudi koji ne mogu da shvate da je korenu prirodno staniste gusto sabijena zemlja, i da freza ne sluzi da odrzava zemlju rastresitom u zoni korena... nazivati frezu ubicom vocnjaka zato sto ima zanemrljivog uticaja na ionako prirodno sleganje tla je vrlo interesantna teorija...
 
Poslednja izmena:
A ja recimo ne mogu da verujem da se freza pominje kao sredstvo za borbu protiv žilogriza.
 
Ne verujem da ima ljudi koji ne mogu da shvate
Ni ja nikako da prihvatim činjenicu da postoji ljudi koji, eto, misle, oni misle, oni zaključuju, oni nešto dumaju.

A to da o tome postoji neka nauka, da je ta nauka nešto ispitivala i dokazala a praksa prihvatila, oni o tome pojma nemaju niti ih to zanima.
Kakva nauka kakvi bakrači, ja bre sve znam.
Znam bre da je zemlja tvrda oko korena, znam bre da freza ne radi na dubini od metar, šta bre ima kakva nauka tu da priča kad ja sve znam.

Kažem, ne mogu da prihvatim da i takvi postoje, ali moram, jer postoje.
Ovo je dokaz
I na žalost takvih je najviše baš u ovom našem, seljačkom, poslu, tu je najmanje škole a najviše onih što sve zanju jer su im je tetak i svastika rekli kako to ide.

- - - - - - - - - -

A ja recimo ne mogu da verujem da se freza pominje kao sredstvo za borbu protiv žilogriza.
Ma prezimljava u zemljuištu pa obradom, bilo kakvom, oni bivaju izoženi spoljim uslovima i tako se populacija smanjuje.
 
Mozda bi mogao da nam predlozis, kad si tako pametan, neko resenje sta da radimo sa slojem zemlje koji je iznad korena i koji neprestano tezi i sabija zemlju u kojoj je koren, to sve bi bilo podnosljivo da se tezina te zemlje drsticno ne povecava kada su kise ili zima...
koji je to tek ubica vocnjaka??? freza protci tuda i napravi beton, mozes da mislis sta radi 24 casa dnevno 365 dana godisnje taj zli sloj zemlje koji neprestano tezi i sabija zemlju
 
Fijuuuu!!!
Pa ti sve ukapirao?
I šta je plužni đon, i kakvi su njegovi efekti, ama baš sve.
Uživaj.
 
Mnoge teme su u tom smislu ubijene jer niko od moderatora više ne prebacuje postove u odgovarajuće teme.
 
Forumi su prvenstvaeno mesta za druzenje i razmenu informacija...zabluda je da je forum kvalitetniji ako u svim temama nepa odstupanja od glavne teme...a i sve gore napoisano ima veze sa visnjom,poljoprivrednici trebaju da razmisljaju,razmenjuju iskustva, menjaju svoje navike sve u cilju unapredjivanja proizvodnje... Ja licno vise volim ovakve teme nego teme gde neko nesto kaze i onda svi "klimaju glavom"
 
Nazad
Vrh