Veterinarske usluge

Sto se tice vremena izlaska veterinara da obelezi tele to se nemoze srediti bar dve goidine.U registru moe da se upise da se grlo otelilo sa najmanje 300 dana od prethodnog teljenja a grla cija telad nisu na vreme obelezena a ostajala su redovno steona nemogu se tacno upisati u registar
 
Ala si ti rano ustao.
Sve se moze Ratko,uglavnom nije vlasnik zivotinje kriv za to sto je kasno obelezeno nego stanica koja kasno dolazi na teren.U zakonu jasno pise za koliko dana se sve radi.A ako neka stanica ne radi po propisu na njeno mesto ubrzo treba da dodje neka druga koja radi.Evo sad vec mogu i da kazem juce je kod mene bila ekipa iz emisije Dobra Zemlja i TV B92,pricao sam i na tu temu i jos o puno problema u radu Veterinarske stanice Nis.Imacete prilike da vidite sledece nedelje emisiju a i citav sled dogadjaja koji ce uslediti posle nje.
 
Kakve probleme ti prave Kiza i kompanija?Zar Aleksinac nema svoju stanicu ili su i nju kupile Nišlije?Deru a?

Mislim da ste vas dvojica pobrkali dva pojma oko ovih 300 dana. Tele nije moguće registrovati u bazu ukoliko odredjena majka ima već prijavljeno telenje u okviru tih 300 dana.Znači nemoguće je da jedna krava oteli dva teleta u okviru 10 meseci.Time se sprečavaju razne malverzacije i ako se tako nešto desi lako je utvrditi ko je kriv a to su najčešće matrapazini ili vlasnici koji poturaju raznu drugu nelegalnu neobeleženu telad ko zna kako nabavljenu.Znači gleda se datum rodjenja a ne obeležavanja

A tehnički je moguće obeležiti i kravu ako je njena majka bila na tom imanju u doba rodjenja i ako je majka slobodna(nije imala teljenje u tom periodu)
E sad pitanje je šta radi neobeležena krava na imanju kad je rok za prijavu za obeležavanje 7 dana od strane vlasnika i još toliko od strane stanice da dodje da obeleži, zašto ona do sad nije obeležena ako je na imanju radjen program mera za ostala grla
Sve je to fino zamišljeno samo što negde se radi i naplaćuje po programu mera negde ne(u programu mera za koji stanica svake godine potpisuje ugovor jasno stoji koji su poslovi i koje su obaveze stanice). A to bi već trebalo biti pitanje inspekcije i šta oni dopuštaju odredjenim stanicama
 
Nerazumes ti,sve je legalno,krava se otelila a veterinar nije dosao da obelezi tele 2 meseca posle teljenja,krava ostaje steona posle mesec ipo i kad se oteli ako veterinar dodje odma da obelezi to tele nemoze da ga upise u registar jer je kasnio prosli put.Vlasnik nije tu nista kriv,sve je lepo zamisljeno ali nefunkcionise u praksi najbolje.................
 
Ako je sve legalno onda nema sta da ne može.kažem ti već ovde datum obeležavanja ne igra nikakvu ulogu.Bitan je datum telenja i datum prethodnog telenja.
Kažem ti u principu mogu najnormalnije da se obeleže dva teleta od iste krave jedno sa mesec dana starosti i prethodno sa 11-12 meseci starosti.mogu da se obeleže istog dana i baza će to prihvatiti i redovno će stići pasoši.samo sto se to u praksi ne radi jer se telad obeležava redovno bar kod nas
Normalno veterinar kad dodje upisuje stvarni datum rodjenja teleta koji mu vlasnik kaže i tako se unosi u bazu.ako je vlasnik prethodno podmaladjivao neko tele onda naravno da će svako sledeće imati problem
 
Ako je sve legalno onda nema sta da ne može.kažem ti već ovde datum obeležavanja ne igra nikakvu ulogu.Bitan je datum telenja i datum prethodnog telenja.
Kažem ti u principu mogu najnormalnije da se obeleže dva teleta od iste krave jedno sa mesec dana starosti i prethodno sa 11-12 meseci starosti.mogu da se obeleže istog dana i baza će to prihvatiti i redovno će stići pasoši.samo sto se to u praksi ne radi jer se telad obeležava redovno bar kod nas
Normalno veterinar kad dodje upisuje stvarni datum rodjenja teleta koji mu vlasnik kaže i tako se unosi u bazu.ako je vlasnik prethodno podmaladjivao neko tele onda naravno da će svako sledeće imati problem[/QUOT

Sve je ovo tacno,dodje veterinar da obelezi tele ,otku zna dodje kad se krava otelila kod vlasnika.Zato ima vlasnika ako je losije tele oni podmladjuju tele ili napisu da je starije.Sustina je da veterinar ,nije kriv pise datum koji mu se kaze .
 
Kod mene je u vezi obelezavanja teladi drugaciji problem.Ne ulazim u ovu gore polemiku sta se moze a sta ne,ne razumem se toliko u to nego je problem sto stanica posalje coveka mesecima posle telenja krave i onda nastane haos.Nekada se krava i osemeni ponovo a tele nije obelezeno a vise puta se i tele neobelezeno proda.Totalni bezobrazluk u ponasanju stanice.
Vlasotince,zanimljivo.
 
Jako je lose sto se posao dodeljuje samo jednoj vet stanici na toj teritoriji, treba dati sansu vecem broju vet stanica da imaju pravo obelezavanja i markiranja onda bi se grabili ko ce pre doci da ti obelezi tele, izda razne potvrde a ovako oni su stalno ljuti cekas da se nakupi broj teladi i onda dolaze da obeleze, cene nemogu da iznesem jer sam na ratnoj nozi sa stanicom i dr je zabranio vet teh da mi bilo sta rade , razlog nisam platio proslogodisnje vodjenje maticne sluzbe i kontrolu mleka za 12 grla 60000rsd pa reko nisam znao da imam ortake u poslu posto malte ne delimo subvencije da sam imao i osemenjavanje, telenje i po koje lecenje tacno bi sve bilo njihovo pa zar drzava misli ovako da unapredjuje stocarstvo stari sistem jedan radi a pet ga jase.
 
Sve sam to rekao u emisiji,ne znam samo koliko ce da isece.Posalji mi na pp ako zelis cene.
Ovo sto se ovde radi od strane Vet. stanice Nis je katastrofa i uzas.Toliko je daleko otislo da se mestani iz 7 sela skoro svi potpisali na peticiji a pojedini hteli i momentalno da se obracunaju sa direktorom stanice.Nije lako coveku koji je sa juga,muci se,niko mu ne pomaze,njive su mu malene i zemljiste je jako neplodno i kiselo,putevi su katastrofa,susa nas ubila u pojam 2 godine i evo sad treca i sad na sve to dodje nekakva stanica da svoje namete nanosi,naplacuje 2 puta vise cene drzavnih mera,ne obelezava na vreme i skoro uopste da ne izdaje uverenja.Takvo grlo nemas kome da prodas,svi te ucenjuju a ucenjuje te i on da prodas kod njega i samo tako mozes da dobijes pasos.Najgore je to sto su ljudi sami i neuki i to koristi direktor koji zajase 7 sela i zavede tiraniju.EJ,da ja moje tele moram samo njemu da prodam i to po ceni od 3.2e musko na vagu koja je u utorak dokazano krala 20 kg po teletu,boze ima li te.Onda mi se pridruzio jos jedan covek koji je pozeleo da pomogne i koji takodje zeli da se stane na kraj kriminalno visokim cenama usluga iz oblasti drzavnih mera ali na teritoriji cele zemlje a ne samo u Nisu,ovaj put.Zato sam ja krenuo u ovu akciju koju vi nedovoljno podrzavate a posle se zalite kako su cene visoke i zarade male.
 
I kod nas su cene kao kod Ivana samo mi se čini da je ovo uverenje oko 180 dinara ili rtako nešto nisam siguran. Nemogu da se setim za koze i ovce ali isto je nešto tipa kao za svinje nije ništa više.Kod nas su veterinari organizovani i bar jednom nedeljno se pravi krug po terenu i obidju sva sela.Zna se kojim danim se ide u koja sela ako se neko javi za obeležavanje.I tim danima stanica ne naplaćuje put i dolazak ni za lečenje ni za obeležavanje.put naplaćuju samo ako je nešto vanredno.Kad se obeleži istog dana se unosi u bazu, pasoši se generišu i štampaju svakog ponedeljka tako da realno od obeležavanja do dobijanja pasoša prodje nedelju dana.Jedina mala zamerka je što telad uglavnom obeležavaju sa 45 i više dana jer tada ujedno odrade i TBC test tako da se to njima isplati.E jedino pasoše ne nose nego ti kad dodješ po uverenje uzmeš i pasoš.
Mislim da ovakva samovolja vaših veterinara proizilazi iz loše kontrole inspektora.ovo jednostavno ne bi smelo da se dešava.
A što se tiče dodeljivanja terena i poslova, poslovi se dodeljuju samo veterinarskim stanicama, a da bi neka organizacija bila stanica mora da ima bar tri veterinara, a to je na jugu realno problem.I to što bi sve ove poslove uzorkovanja mleka i krvi trebalo da rade veterinari a ne tehničari
Kod nas je to zaista lepo organizovano i nema problema ni primedbi na terenu sve ide zaista po PS-u.Znam sve iz prve ruke jer se bavim poslom koji je usko povezan sa obeležavanjem
 
E sad cu ja nesto da kazem na ovu temu posto se moja porodica bavi veterinarskim poslom vec 60 godina. Kada se veterinarska stanica u Staroj Pazovi privatizovala vecina seljaka je vikala ´´hvala bogu da i vama sad ima ko da komanduje´´ , i to samo iz razloga kad su svi ostali imali jako male plate veterinari u Pazovi su imali jako visoke, ali boze kako to da jedan seljak sa deset krava zaradjuje manje od veterinara koji je samo ucio skolu i nista drugo. E sad par godina nakon privatizacije te iste stanice seljaci koji su bili najglasniji da se stanica proda su propali (ima boga) zato sto su morali da prodaju svoj zapat zbog strucnosti privatnıh veterinara koji su imali pare i nista drugo sem para (imali su neki od njih i mesare rodjake klanica najlakse prosperira ako vam je neki veterinar sa terena rodjak) da otvore svoje smesne privatne stanice ,a ostali kukaju da se napise neka peticija ako moze stanica ponovo da bude drzavna. E sad ja sam zbog svega toga jako srecan jer sam zajedno sa ocem otisao u inostranstvo da radim zivim na moru toplom i opet sam veliki sef kao sto VETERİNAR i treba da bude.
 
@mark3
Koji veliki šef?

Ti kod mene izvodiš uslugu.
I to je sve.

A pošto te je PLATIM, tražim od tebe, da ti to obaviš kvalitetno.
Ništa više, a ni manje.

Dok se s druge strane mogu složit s tobom, da kupac ako želi biti kralj., mora se i kraljevski ponašat.
 
Ispace da svako brani svoju felu,a da mu drugi stete.Pazite,veterinar i stocar su u nezaobilaznoj koliziji.To je odnos poput nokta i mesa,neodvojiv jedan od drugog,ili previse bolan da bi bio odvojiv.Sta bi veterinari radili da im nije stocara,pogotovo stocara krupne stoke?I opet,sta bi stocari radili da im nije veterinara?Stoga,sa sefom mark3,ne bih se bas u svemu slozio.Imam saradnju sa veterinarima koji su me vise unesrecili,no usrecili.A imam i sa onim bez kojih bih tesko gurao napred.E sada,ove prve ne mogu da izbegnem iz puno razloga.A ove druge pak,ne mogu stalno da angazujem iz,takodje,puno razloga.Ali nijednog od njih ne bi trpeo da mi se proserava od visokog obrazovanja i nabija mi to na nos.Sta vise,kvalitet velikih ljudi je u skromnosti i jednostavnosti.A u potpunosti se slazem da mesari i nakupci,pretkupci...nemaju bolje terenske radnike od veterinara.Cast postenim i strucnim veterinarskim delatnicima koji su u manjini.
 
Nazad
Vrh