Vesti i obaveštenja

[h=1]Rak vreba iz čaše nemačkog piva[/h][FONT=&quot]U probama četrnaest najomiljenijih piva Nemačke, svih četrnaest brendova, od kojih je većina u ponudi i u Srbiji, sadržalo je herbicide u količinama koje od pet do tri stotine puta premašuju dozvoljeno opterećenje vode za piće i izazivaju rak[/FONT]
Autor: Miloš Kazimirovićnedelja, 28.02.2016. u 22:00
pivo.jpg
Рекордер Октоберфеста: Немац са 27 литара пива превалио 40 метара (Фото Ројтерс)


Pivopije u Srbiji trebalo bi da se zamisle pre nego što odluče da se počaste čašom nekog od najčuvenijih nemačkih piva, bilo da ono potiče sa polica naših boljih supermarketa, ili iz slavina prestižnih kafana koje toče luksuzna piva, poput „erdingera”, „beksa” i „krombahera”, ili „paulanera”, najelegantnijeg brenda bavarske prestonice piva Minhena. Potkraj prošle nedelje, uoči petstogodišnjice donošenja bavarskog zakona o čistoti piva („Zapovest o čistoti – Reinheitsgebot”), Institut za zaštitu životne sredine iz Minhena ustanovio je i dokazao da nemačko pivo nije besprekorno „čisto”, kao što to legenda o tradiciji čistote i reklamni agenti tvrde: u probama četrnaest najomiljenijih piva Nemačke, svih četrnaest brendova sadržalo je pesticide i herbicide u količinama koje premašuju dozvoljeno opterećenje vode za piće u razmeru od pet do tri stotine puta.
Reč je o herbicidu glifosat, moćnog američkog agrarnog koncerna „Monsanto”, čija je upotreba dozvoljena i u Srbiji, odredbom koja je objavljena u „Službenom glasniku” („Sl. glasnik RS”, br. 72/14), u skladu sa zakonom EU o stavljanju u promet sredstava za zaštitu bilja na teritoriji članica EU (Uredba Evropskog parlamenta i Saveta br. 540/2011).
Od pre godinu dana, međutim, glifosat je jabuka razdora u raspravama između ekologa i lobista američkog agrofarmaceutskog džina „Monsanta”: lome se koplja da li bi taj herbicid trebalo zabraniti, ili – kao što američki lobisti zahtevaju od Brisela – dozvoliti njegovu upotrebu za daljih petnaest godina, sve do 2031.
Alarm je pokrenula Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proleća 2015. godine, tvrdeći da „Monsantov” herbicid raundap (roundup) verovatno izaziva rak, a svetske agencije i mediji – poput britanskog dnevnika „Gardijan”, njujorškog internet portala „Internešenel biznis tajms” i agencije Rojters – preneli su tu vest u svet. U međuvremenu, Nemačka je zabranila upotrebu vode za piće koja sadrži više od 0,1 mikron glifosata, kao i upotrebu žitarica za pivsku melasu koja sadrži ovaj herbicid. Ali, kako je pokazala analiza minhenskog instituta, te zabrane bile su delotvorne samo u okruženju malih pivara koje nabavljaju nezagađene nemačke žitarice. Veliki proizvođači ipak su se opredelili za nabavku žitarica iz Nemačke, s minimalnim zagađenjem, a još učestalije – iz inostranstva, gde kontrole nisu tako rigorozne.
U raspravama na tu temu, koje su minulog vikenda dominirale u Nemačkoj, lobisti pivara istakli su da je mogućnost obolevanja od raka zanemarljiva, s obzirom na to da bi čovek trebalo da popije najmanje hiljadu litara piva pa da oboli od raka. Njihovi protivnici i medicinski stručnjaci, međutim, istakli su da nema donje granice koja bi mogla biti definisana kao kritična. Karl Ber sa minhenskog instituta izjavio je za „Politiku”: „Ako je reč o supstancama koje mogu da izazovu ili podstaknu rak, onda nema donje granice rizika... Svaki molekul jedne kancerogene supstance uvećava mogućnost da će ćelija podložna kanceru oboleti od raka!”
Zanimljivo bi bilo navesti šta (američki) lobisti pivara misle o tome. Kanadski naučnik Patrik Mur, prethodno aktivista „Grinpisa”, a kasnije prvi lobista „Monsanta”, izjavio je gostujući na francuskoj televiziji Kanal plus da je glifosat toliko bezopasan, da bi čovek mogao da popije litru, a ne samo mikron ili dva ovog pesticida i da ostane zdrav. A na pitanje TV moderatora da li bi, u tom slučaju, bio spreman da ispije samo rakijsku čašicu glifosata, Mur je grubo odgovorio: „Ne, hvala, nisam valjda glup, a nisam ni idiot, kretenu!”
Za razliku od gospodina Mura, argentinski naučnici i ekolozi zahtevaju zabranu ovog proizvoda „Monsanta”. Peticiju kojom se zahteva zabrana potpisalo je 30.000 argentinskih lekara. U njoj je istaknuto da glifosat ne izaziva samo rak, već utiče i na povećani broj spontanih pobačaja, deformaciju fetusa, bolesti kože, na respiratorna i neurološka oboljenja.
Šta, najzad, kažu nadležni u Srbiji? Tanjug je u proleće 2015. godine – tri meseca posle upozorenja SZO da je glifosat kancerogen – dao prvo i jedino saopštenje: „Procene štetnosti supstance glifosat u EU trebalo bi da budu završene do 2020. godine – ukoliko se prethodno, na osnovu rezultata istraživanja, njegova upotreba ne zabrani ili ograniči... Takvu odluku će podržati i Republika Srbija izmenom Liste odobrenih supstanci, odnosno ukidanjem ili ograničenjem rešenja o stavljanju u promet sredstava za zaštitu bilja koja sadrže ovu supstancu, što bi praktično značilo zabranu ili ograničenje prometa i primene, već u zavisnosti od odluke EU.”
------------------------------------------------------------------
Zapovest o čistoti piva
Nemački zakon o čistoti piva „Zapovest o čistoti”, donesen 1516. godine, propisuje da za proizvodnju piva smeju biti korišćeni samo voda, ječam i hmelj, kao i pivski kvasac. Upravo strogo pridržavanje tog zakona učinilo je nemačko pivo čuvenim širom sveta.
 
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede suspendovalo je osobe koje su dale fitosertifikat firmi zbog koje je Rusija privremeno zabranila uvoz sveže kruške iz Srbije zbog sumnji u kvalitet, rečeno je Insajderu u ovom Ministarstvu.

Istovremeno je privremeno zabranjen i izvoz firmi "Botunjac fruit" iz Orašja koju je Federalna služba za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Rusije imenovala u dokumentaciji dostavljenoj srpskoj strani.

Još jednu rampu, ovoga puta za krušku iz Srbije, Rusija je podigla 14. februara, zbog sumnje da je reč o reeksportu, odnosno da je uvezena iz trećih zemalja.
Federalna služba za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Rusije je navela da je tokom provera uvoza krušaka iz Srbije našla sortu "konferans" koja nije karakteristična za Srbiju. O tome je obavestila i srpsko Ministarstvo poljoprivrede koje je nakon toga i pokrenulo istragu

.
"Istražni postupak je pri kraju, neke podatke smo prikupili i o tome obavestili ruske kolege, takođe smo i od njih tražili dodatne informacije i verujemo da ćemo vrlo brzo na zajedničkom sastanku razrešiti sva pitanja i obezbediti budući nesmetan izvoz krušaka iz Srbije", kažu u ovom Ministarstvu.

U Ministarstvu, međutim, nisu odgovorili na pitanje da li je reč o reeksportu u koji ruska strana sumnja niti su dali objašnjenje kako je do propusta došlo.U odgovoru Insajderu oni navode da Uprava za zaštitu bilja vrši kontrolu kojom je obuhvaćena svaka pošiljka koja je upućena u Rusku Federaciju.

Tako je ostalo nejasno kako je pošiljka krušaka "sumnjivog porekla" u takvim okolnostima ipak izvezena iz Srbije, ali krovna nadležnost pripada Ministarstvu poljoprivrede Srbije.

http://www.agrosmart.net/vesti/kaznjeni-zbog-pokusaja-prevare-ruse.html
 
Koštičavo voće ugroženo zbog mraza i snega -- izvor rts.rs

Zbog snega, u nebo sasvim sigurno gledaju voćari koji strahuju da će im martovski mraz uništiti prinose. Najugroženije su kajsije i breskve.

Taman kad su voćari pomislili da ovo proleće neće ličiti na prošlogodišnje stigao je hladni talas. Mnogi pamte prošlogodišnji kasni mraz u aprilu koji se značajno odrazio i na kvalitet i na količinu prošlogodišnjeg roda.
Zbog ovog hladnog talasa ovih dana najugroženije je koštičavo voće kajsije i breskve.
Direktor Institita za voćarstvo u Čačku doktor Milan Lukić kaže da je rano govoriti o prinosu za ovu godinu, ali da podaci izmrzavanja pupoljaka nekih vrsta pokazuju da je najviše stradala kajsija.


"Na području centralne Srbije i Čačka došlo je do izmrzavanje 40, 70, 80 procenata kajsija, značajno veća šteta je na području Vojvodine, negde i do 100 procenata", rekao je Lukić i dodao da je u ovim predlima stradao i cvet trešnje, breskve, kruške, kao i vinova loza.
Dodaje da u narednih sedam dana ovakve vremenske prilike mogu dovesti do značajnog smanjenja breskve, trešnje, višnje, a moguće i kruške i jabuke.

...LINK
 
VALjEVO – Policija je podnela krivičnu prijavu protiv 10 osoba osumnjičenih za poresku utaju i falsifikovanje službene isprave. Krivična prijava podneta je protiv odgovornih u preduzeću “Sara 2009” Jevremovac, trgovinske radnje “Dane ABD” Bukor i još osam osoba iz Krupnja, Valjeva i Loznice.

Sumnja se da su odgovorni u “Sari 2009” i “Dane ABD” tokom 2015. godine na ime lažnog otkupa voća na račune 30 poljoprivrednih gazdinstava uplatili oko 44,5 miliona dinara.

Potom su vlasnici gazdinstava novac podizali i vraćali otkupljivačima uz zadržavanje dogovorene provizije. Da bi prikrili delo, otkupljivači su sačinjavali fiktivne otkupne listove na kojima su uvećavali količine voća, falsifikujući potpise poljoprivrednih proizvođača.

S obzirom da nije obračunat, prijavljen i uplaćen porez, dvoje odgovornih su za sebe pribavili oko 8,4 miliona dinara, saopštila je Policijska uprava u Valjevu.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...876-Lazni-otkup-voca-tezak-445-miliona-dinara
 
EU uvodi Srbiji carine za voće i povrće? --- izvor ekapija.com

Evropska komisija planira da počne naplatu specifičnih carina na pojedine proizvode iz Srbije, pre svega na voće i povrće, kao kontrameru, jer naša zemlja od prošle godine "koči" izdavanje dozvola za izvoz metalnog otpada, čime nanosi milione evra štete kompanijama koje se time bave, krši principe slobodne trgovine, a samim tim i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, piše Danas.



Na problem sa neizdavanjem dozvola i kršenjem SSP-a najvišim instancama EU početkom ove i krajem prošle godine žalilo se nekoliko zemalja članica.


Evropska komisija je početkom ove godine Srbiji, odnosno Ministarstvu za zaštitu životne sredine, uputila dopis u kom traži hitan sastanak na ovu temu. Međutim, kako piše Danas, tog sastanka još nije bilo.


Stoga su iz EK odlučili, kako pokazuje dopis u koji je Danas imao uvid, da pokrenu proceduru suspenzije autonomnih trgovinskih mera, što podrazumeva naplatu carine na pojedine proizvode. Kako ti prozvodi nisu deo SSP-a, naplata carina bi mogla da se sprovede u roku od mesec dana, jer nije potrebna neka posebna procedura za to.

Malo mi je nejasno "naša zemlja od prošle godine "koči" izdavanje dozvola za izvoz metalnog otpada", da li kočimo naš izvoz našeg otpada u EU ili kočimo njihov izvoz njihovog otpada u Srbiju.
 
Metalni otpad se koristi u proizvodnji čelika. Verovatno ga ima malo - našeg porekla - na našem tržišu a u evropi se verovatno plaća skuplje. 'Mi' smo verovatno uveli zabranu izvoza da bi ostao u zemlji.
 
Ministarstvo životne sredine odobrilo nekoliko dozvola za izvoz metalnog otpada - Neće biti kontramera EU? --- izvor ekapija.com

Ministarstvo za zaštitu životne sredine odlučilo je da odobri nekoliko dozvola za izvoz kompanijama koje se u Srbiji bave prikupljanje, preradom i prodajom metalnog otpada, saznaje Danas.

Nakon primedbi nekoliko zemalja članica EU na to da je Srbija promenom zakona maja 2017. godine otežala izdavanje dozvola za izvoz metalnog otpada, čime firme u ovoj industriji gube milione evra, a Srbija krši SSP, Evropska komisija je nedavo "pripretila" uvođenjem carine na određene proizvode, pre svega, na voće i povrće.

Pripreme kontramera očigledno su naterale Ministarstvo da popusti i odobri dozvole za izvoz, međutim, kako piše list Danas, dozvole koje će biti odobrene "nedovoljne su i poslužiće samo da bi se nadležni u EK primirili". Aktuelni problemi recilažne industrije u Srbiji, međutim, neće biti rešen jer dozvole koje se krčkaju u resornom ministarstvu biće izdate za količine koje su u trenutku uzorkovanja bile u skladištu.

... LINK

Evo nastavka priče od pre neki dan.
 
Jedna zanimljiva vest koja je prošla dosta nezapaženo

Počela Chipsy Agro Akademija - Edukacija novosadskih studenata poljoprivrede o uzgoju krompira -- izvor ekapija.com

Kompanija Marbo Product koja posluje u okviru PepsiCo grupe, pokrenula je edukativnu platformu Chipsy Agro Akademija namenjenu studentima treće i četvrte godine Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Projekat je, kako je saopštila ova kompabnija, pokrenut sa ciljem da studentima omogući praktična znanja u oblasti uzgajanja krompira u skladu sa najvišim standardima koji se primenjuju za potrebe proizvodnje brenda Chipsy, kao i stvaranja nove generacije poljoprivrednika i podrške lokalnoj proizvodnji krompira.

- Chipsy Agro Akademija je pokrenuta sa željom da mladim ljudima, kojima je cilj da se usavršavaju, prenesemo praktična znanja o uzgajanju krompira, koja smo sticali godinama kroz edukacije i poslovanja širom PepsiCo sveta. Na taj način želimo da stvorimo farmera za 21. vek.

Studenti će u okviru ovog jedinstvenog projekta imati priliku da pokažu svoju inovativnost u rešavanju studije slučaja, kao i da tokom gajenja krompira, uz mentorsku podršku i iskustvo eksperata iz agro tima kompanije Marbo Product, steknu znanja o celokupnom procesu od setve do žetve - istakao je Danijel Nedinić, direktor fabrike kompanije Marbo Product.

Svi učesnici dobijaju diplomu Chipsy Akademije, a oni koju uđu u uži krug biće u prilici da se oprobaju u setvi i žetvi krompira kao i da se bore za praksu u kompaniji Marbo Product.

... LINK
 
Šta je rađeno u Jarkovcu? Teško da će okupiti bivše kooperante, IPM Beograd i IMR koliko ja znam ne proizvode više ništa?
 
Po jedna dzamija u svakom mestu za pocetak. Najzalije mi od svega sto ovaj glupavi narod u stvari sve ovo i zasluzuje sto mu se desava.
 
Valjevo uradilo kartu plodnosti obradivog zemljišta - Državne subvencije dodeljivaće se u skladu sa rejonizacijom voćarske proizvodnje -- izvor ekapija.com

U naredne tri godine Srbija bi trebalo da završi rejonizaciju voćarske proizvodnje. Odnosno da napravi mapu gde koja od 18 voćnih vrsta može da dâ najveći prinos. Na osnovu toga će se deliti i državne subvencije. Valjevo je među prvima uradilo kartu plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta sa preporukama za gajenje određenih kultura.

Za voćara Dejana Dobrivojevića karta plodnosti zemljišta i preporuke stručnjaka su, kaže, "poljoprivredna azbuka" za uspešnu voćarsku proizvodnju uz mogućnost podsticaja.

- Video sam na toj karti da smo područje na kojem uspeva malina - oko 60–70% uspešnosti, što nam dosta znači u slučaju podizanja nekih novih zasada, subvencija države ili slično - kaže Dejan Dobrivojević iz Valjevske Kamenice.

Na osnovu zemljišnih, agroekoloških i klimatskih uslova, valjevska Poljoprivredna stručna služba dala je detaljne preporuke o uspešnosti gajenja pojedinih kultura u 76 sela na teritoriji Valjeva.

- Poenta čitave priče je da poljoprivrednicima omogućimo da na pravi način sagledaju šta to treba da urade na svojim gazdinstvima, na koji način da poprave kvalitet zemljišta da bi mogli da gaje određene voćne kulture - ističe Svetislav Marković, direktor Poljoprivredne stručne službe Valjevo.

Među desetak odabranih voćnih kultura, uz najprisutnije šljivu, malinu i kupinu, valjevski kraj ima dobre uslove i za uzgajanje drugog manje zastupljenog, a traženog voća.

- Imamo na našem području takvih katastarskih opština i parcela gde može intenzivno da se gaji i jabuka, koja je veoma aktuelna u Srbiji, a nemamo takvih zasada u Kolubarskom okrugu - navodi Đorđe Sovilj iz Poljoprivredne stručne službe Valjevo.

... LINK
 
Nazad
Vrh