Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Znam da sam ja zajebo kod obe firme i Smederevska Palanka i SUPERIOR.
Ne moras nam objasnjavati o tom.

Nego,pročitaj još jednom sta sam napisao.
 
Očigledno da ne čitate i onda proizvođač bude kriv, daleko od toga da ih branim ,trgovci su spremni na sve samo da ne budu na gubitku.Paprika se samo na otvorenom polju seje na 2 cm i to zavisi od zemlje sve ostalo u kontejnere u toploj leji itd itd. preko 1 cm samo produžava proces klijanja i samim tim i nicanja .u stiroporske tacne u zaštićenom prostoru maxsimum 5mm ,normalno uz ujednačenu temperaturu paprika mora da iznikne za 7 d0 10 dana ako je seme da kažemo prošlogodišnje ,tako da u ovom slučaju po mom mišljenju pošto nema naznake od kada je seme (što nije isklučeno da je staro)tvoja je greška.:ppozdrav:
 
To je problem sa Smederevskom Palankom..jer oni na kesici nemaju baš ništa napisao vezano za sadnju.Svi drugi proizvodjači uredno imaju, SLIKOVITO, napisano i naslikano..tako da samo slepac ne bi mogao da protumači..ali Smederevska Palanka nema ništa.

I ti nisi pročitao šta sam pisao.

Vodio sam se ZKI uputstvom,.jer njihova, zelena paprika..koja mi je SVA NIKLA, ima sve uredno objasnjeno i napisano i naslikano..tako da sam istu metodu primenio i za ajvarušu PALANAČKO ČUDO. Medjutim, ta paprika tavori,,ćuti..čeka..vec mesec dana..dok Madjarska ZKI ,.zelena paprika, vec izrasla.

Ista je stvar i sa SUPERIOR Maraton paradajzom.
Sve sam ispoštovao..dobio sam od 73 sadnice,. samo 40 uspelih.
Pa,to je polovina, a seme je F1.
 
Mađarsko seme je tretirano i svo je zeleno a ovo od superiora koliko znam nije i ako nije bistro žuto(paprika) onda je staro seme i sigurno su u trgovini skinuli deklaraciju jer mora biti na kesici ona mala bela deklaracija ,jest da treba naočare da se pročita ali mora postojati ako je nije bilo znači da su te prevarili.za utehu sigurno nisi jedini.
 
Moram priznati da je meni bilo lakše odgojiti rasadu kad je bilo hladno vrijeme tada si mogao temprati tempraturu u rasadniku drugi i treći mjesec nego sad, temperatura sada bude i preko 35c čak mi je jedan dio rasade paprki spaljeni listovi nemožeš spustiti temperaturu čak sjeme zasađene salate jednostavno ne klija na ovako visokim temperaturama.

Papriku koju planiram za vani Bagoly jednostavno nisam baš sa njom zadovoljan prekrivena je agrilom tako da ima više strujanja vazduha a u sadnju ide za 15-ak dana ovako izgleda pre jedan sat slikana.

 
Ta paprika je ultra-mega-giga , spram moje.
Moja paprika je u stiroporskim kontejnerima od 2.5cm prečnik.
Ti si ,vidim, pikirao u veće saksije.
Medjutim, problem je što kod mene nije uspelo čak ni da iznikne.Govodim o Smederevskoj Palanci / Palanačko Čudo od 60dinara kesica.
Svih 150 semena sam zasadio...NI JEDNO JEDINO..do sada nije niklo.
Ajde.,.,da je jedno ili 17 niklo..medjutim..nije nijedno seme niklno..kao da sam sejao na 50cm ispod zemlje,
Na kesici mena nijedna sugestija kako se sadi..pa sam, zasadio na 2cm.

Ono što sam ja zasadio 25. marta..do danasnjeg dana nije pokazalo zadovoljavajuće rezultate.Kupio sam zemlju u apoteci (mislim na zemlju za ceće..tretiranu i deklarisanu kao povoljnu za rasad).Obezbedio sam temperaturu.Što je pisalo na kesicama za rasad, to sam i ispoštovao.

Na kesici semena od SMEDEREVSKOE PALANKE nema baš nijedna jedina informacija šta i kako treba raditi sa semenom (verovatno ljudi iz instituta predpostavljaju da seme kupuju uvek isti veterani, pa nema potrebe navoditi za svaku biljku, posebno, na kojoj se dubini sadi,koji je razmak izmedju biljki, medjuredni razmak i sl.. i sl. )-.-.--tako da...sve sam to uporedio sa F1 SUPERIOR paradajzom (Maraton) i shvatio da stvari ne stoje baš tako sjajno, reklame što se tiče.

A što se tiče kesice i deklaracije..ne budimo deca :) , pa to sam prvo pogledao.
Evo,..i to ću explicirati..dakle,da ne dodje do zabune:

Kesice od 1gram koje sadrze oko 150 semenki su deklarisane do 2015.godine..to je što se SUPERIOR semena tiče.
Ista ,SUPERIOR, semena od 5gr..(to je oko 400 semena)..su deklarisana na 2014.godinu..mislim da je bio Septembar,kao krajnji rok.
I sad..sta uraditi, kako to shvatiti ..kao markentiški potez?

Kupite 150 semenki..SUPERIOR vam garantuje da je klijavost,..recimo.. 95%.
U praksi..ta klijavost, pod optimalnim uslovima, bude 50%.

Što se tiče semena deklarisanog za 2015.godinu, nisam probao, jer unapred..čisto deduktivnom metodom, mogao sam da izvučem premisu..da čim je klijavost semena iz 2014.godine bila 95%, znači da će klijavost semena iz 2015.godine biti ,recimo.., 80%, što u praksi znači oko 20-30%.

To je realnost.
Svi, koji se jave i demantuju..jasno je za koju semensku kuću rade.

Ovo gorovim iz ličnog iskustva,..jer sam iz svog džepa izvadio 550dinara za SUPERIOR Maraton paradajz,a dobio sam čistu matematičku predpostavku..kada sam počeo da preračunavam..shvatio sam kako Dr. Ivo Djinović razmišlja.
Ne poznajem čoveka..ne poznajem nikoga,.,.samo sam u njihov budžet uložio 550dinara, za ovu godinu.

Za narednu..teško.
 
Poslednja izmena:
Pretprošlu godinu sam koristio Slonovo uvo od Superiora i paradajz Maraton mislim da se tako zvao nesjećam se da je bilo nekih problema u klijavosti možda neki mali postotak ali kod tebe je katastrofa što se tiče klijavosti.
Ja sada koristim samo provjerene proizvođače sjemena, ja sam bio zasadio papriku od zki-a prvi put negdje oko 20 Janura ove godine trebalo je malo više vremena da proklije ali je klijavost pa skoro 100%.

Zasadi i ostalu papriku ili bar jedan dio neznam u šta siješ ako imaš kontejnere napuni supstratom i malo supstrat gušće zbij tako kad budeš zalijevao da se supstrat ne slegne.
Svaku sjemenku stavi od oka maksimalno 5 mm u dubinu supstrata pošto imaš malo rasade preporučujem da pincetom staviš sjeme.

Kad završiš lagano zalij po mogućnosti sa što sitnijim kapima recimo prskalicom za cvijeće i sl i važno je da voda nije hladna idealno bi bilo oko 20 do 25c i da nije voda iz vodovoda ako je onda natoči jednu kantu danas pa ju sutra tom vodom zalijevaj.
Ako u supstratu ima hranjiva onda 20-ak dana netreba nikakva prihrana znači početi nakon 25 dana.

U početku kad kreneš sa prihranom koristi neko đubrivo sa više fosfora kao primjer formulaciju 10-40-10 ili sličnu navedenoj i prihranjuješ svakih 5-6 dana zadnje dvije prihrane ideš sa nekom formulacijom 20-20-20 i rasada je spremna za nekih 55 dana.

Temperatura za klijanje paprike je najbolja oko 25 do 28c na toj temperaturi mora proklijati za 10 dana ako ne proklije za 15 ili čak 20 dana slobodno uzmi i sve baci, kad paprika proklija i počne rasti ako je moguće da noćna temperatura bude oko 18c a supstrat da bude malo vlažan ne pretjerano i naravno da ima puno svjetlosti što je veća paprika to je bolje da je par stupnjeva niža.

Ovo pišem iz vlastitog iskustva i način kako radim, ali svako ima svoj način ako je moguće da odradiš ovako kako sam napisao mislim da nebi imao problema jedino ako je sjeme u pitanju onda nema lijeka.
 
Sve sam to uradio.Kao što sam napisao..sadim u kontejnere od stiropora za 2.5cm prečnikom ,mada mislim da je to malo,ali su mi rekli u prodavnici da je to Ok za sve i za plavi paradajz i običan paradajz i papriku.
Vodu sam sipao u dve velike kante..ne iz vodovoda,jer je voda planinska..i ubajatila se uveliko već.Znači, ne zalivam svežom, već bajatom vodom ,koja nije hladna, vec je na sobnoj temperaturi.

Sto se paradajza tiče, sav Maraton paradajz sam sadio na dubini koja je na kesici napisana.Merio sam čak i metrom,a onda sam pravio toliko duboke jamice u kompostu (tj u zemlji koju sam kupio,a koju su mi preporučili u prodavnici).Paradajz je nikao u roku od 10tak dana..ali od 70, samo sam imao 40,a svi su isto sejani.Znači da je do semena.Pozadi, na kesici,rok je do septembra 2014.godine.

Što se ZKI paprike tiče..jedno vreme je ćutala,a onda je krenula da klija.

Medjutim, Smederevska Palanka..tj Palanačko Čudo..nijedna jedina nije nikla.
Imala je isti tretman kao i paradajz.
 
Ja sam Amandu od superiora posadio 20.03 u kontejnere i pokrio samo toliko da se ne vidi seme ne vise od 1cm dubine pa opet niklo oko 500 struka od 120 kontejnera a seme sto mi preteklo bacio na rasad u obicnoj zemlji niklo oko 70%.Najbolje nikla belo uvo oko 95%.marbelja takodje sadjena u kontejnere 15.03 u istu zemlju kao amanda i ona nikla oko 85% tako da nije do zemlje,ali opet sto nikla na rasad a u kontejner nece,ne ide mi u glavu.
 
Poslednja izmena:
I ja sam imao slicna iskustva sa Superiorovim sjemenima klijavost jedva 10% .Prosle godine klijavost je bila 90%
 
Ljudi sta da radim sa paprikom pojavilo se poleganje rasada? Prilikom sejanja sam zalio previkurom 25ml na 10l vode, nakon 2 nedelje kada je vise od pola niklo opet proso previkuroma, danas otvorim leju i vidim jos uvek ima poleganja pa sam opet zalio previkurom.
 
Meni je uspelo.Sto sitniji to bolje,dobar je previkur ja uvek zalivam preventivno ali u ekstremnim uslovima kao sto je bilo vreme ovih dana svaka pomoc je dobrodosla.
 
Nema tu velike matematike svuda gde ti je zemlja zelena i ima one kao zabokrecine rukom razbacas iliti posolis peskom normalno neces da je zatrpas peskom nego cisto da pokrijes zemlju i to ti je to,ja sam prskao do sada 2 puta previcurom ali na mestima gde nisam bacio peska opet je bilo poleganja,to su te stare babske metode kad nije bilo hemije kao danas,ja sam imao probleme sa mravima u rasadu nisam mogao da ih se oslobodim dodje baba kaze baci sinko saku soli ima da pocrkaju i da se razbeze za 3-4 sata,od tada nemam vise problem sa mravima.
 
Ove babske sam i cuo od komsike kja uvek ima odlicnu papriku ali nikad je nisam poslusao da stavim pesak i so i vidim da sam se zeznuo
 
Nazad
Vrh