Uski pogonski točkovi

@ mityoo -svaka čast za rešenje , a ako je manja rupa mora na strug tu pomoći nema .
mala primedba na radioničkom crtežu , desnom pogledu pošto je presek ne treba ti ona vertikalna linija na umetku glavčine ,
IZVINi MORAO SAM . :ppozdrav:
 
Na IMT-549 imam radijalne Barum 12,4R-28 TZR3. Guma je mekša, udobnija, mirnija, ima bolja vučna svojstva, bolji raspored težine po gaznoj širini... Prije sam imao isto Barum, ali 12,4-28 TZ 2 ili 3 (neznam više) pa onda kad stavim viljuškar (oko 750 kg) iza + teret (oko 700 kg), napumpam gume na 2,5 bara traktor je skakao ko jarac, bio je nestabilan, guma je bila ko kamen, slabo je amortizirala nailaske na preprekem i rupe (što mi je bitno kod rada s viljuškarom jer se traktor dosta ljuljao), vječito smo imali osjećaj da će svaki čas eksplodirati itd. No ova radijalna ima veću nosivost i sva svojstva bolja u odnosu na dijagonalnu. Cijena gume je bila oko 2200 kn/kom s tim da je ona tubeleska. A što se oznaka tiče imaš i colovne mjere radijalne samo stviš R u oznaku. No neki proizvođači navedu colovne mjere i zamjenu u milimetarskim mjerama. Evo slike IMT-549 sa zadnjim radijalnim gumama Barum 12,4R-28 TZR 3. Kad se malo bolje zagleda vidi se daj je guma radijalna.

 
Da li su ti gume bez unutrašnjih ,pošto kažeš da su tubeless (da li ne koristiš unutrašnju) jer sam čuo da za tubeless trebaju drugačije felna ? :cao:
 
Ja sam stavio unutrašnju zbog većeg opterećanja zadnjih guma viljuškarom, no da nekoristim viljuškar nebih zračnicu stavljao. Na MTZ-892 sam umjesto zadnjih orginalni Danubiana 16,9-38 stavio radijalne tubeleske Barum 16,9R-38 te nisam stavljao zračnicu i nema problema. Bitno da je felaga zdrava, da nema naslaga zemlje na unutrašnjem rubu di nasjeda guma i onda nebi trebalo biti problema sa tubleskama. Veća kad sam spomenio rusa reći ću da traktor više na cesti neskakuće, puno je mirniji pri njegovoj velikoj cestovnoj brzini itd. A prednje sam opet stavio radijalne koje su i bile, dakle Taurus 360/70R-20.
 
2200kn komad mi nikako ne ulazi u proracun... ::novac::
To mi je previsoka cjena, a kako mi se cini da ce neke GALAXY morati biti dobre...
 
Da mi traktor neide pod viljuškar ni ja ih nebi stavljao. Al bajo moj on godišnje podigne 400-ak tona u voćnjaku, po suvom, al i po blatu do guzice nekada. Tako da su mi dobre gume bitne.
 
Ziva istina...

Najteze sto ja podizem sa svojim 539 je puna prskalica 350l a sa 549 je to tanjuraca OLT 24 diska...

Od proljeca ide pod 4-5 tona prikolicu, ali opet nije to ekstremno kao kod tebe ;)
 
P
~Kiki~ je napisao(la):
@ mityoo -svaka čast za rešenje , a ako je manja rupa mora na strug tu pomoći nema .
mala primedba na radioničkom crtežu , desnom pogledu pošto je presek ne treba ti ona vertikalna linija na umetku glavčine ,
IZVINi MORAO SAM . :ppozdrav:
Prihvatam primedbu primetio sam cim sam je povukao ali nije mi se dalo crtati ponovo ceo crtez! nadam se da je i sa tom greskom crtez "razumljiv" :cao:
 
Jeste razumljiv , zanmo šta je slikar hteo da naslika ! Lapsusi se dešavaju , a kolege su tu da isprave, NE !? :ppozdrav:
 
Pozdrav svima!

Svaka cast mytioo na trudu i idejama!

"Slucaj" IMT-a 565 je zaista specifican. Ta varijanta je kod tebe odlicno resila problem, ali u kod mene se bojim da nece jer je caka u sledecem. Na 565, fabricke gume su 14,9, a ne 16,9, te felne sa zadrugara otpadaju ponovo zbog visine tocka, jer guma 12,4-36 je vislja od 14,9-28 i to dosta, tako da to opet ne valja.. felni za takve pneumatike moze da se nadje, ne samo od zadrugara, ali ponovo kod mene ne stima ta visina onako kako bi trebalo!
Prosto je neverovatno da se ne moze naci odgovarajuci pogonski tocak (felna+guma) uzeg profila za IMT565, nebitno nov ili polovan..
Do guma se jos moze nekako (9,5-36-gaz 25cm, ili 12,4-32-gaz 33cm), ali felne nikako ne nalazim. Bila bi potrebna velika intervencija, prilagodjavanje glavcini+suzavanje da bi se omogucila montaza jedne od ove dve odgovarajauce gume, a to sve cini prilicno besmislenim jer bi bilo vervatno preskupo..
Nisam pametan sta da radim. Trebao bi zameniti ove stare, a nemam pravu alternativu!
Jedino i najlakse resenje je cini se, da nadjem neke preradjene od torpeda ili zetora 12,4-36, sto mi je najdostupnije,ne i najbolje, ali mi se nikako ne dopada kako traktor tada stoji i izgleda..
Ne znam sta cu.
 
Vidim da tebe brine visina , a ne širina . Mislim da to nije tako velik problem razlika između dimenzije 12.4 i 14.9 ti je 127mm na međuosovinskom razmaku od 2240mm to ti je negde nagib od 3.245 stepena . Tih 3 stepena ne možeš ni da izmeriš , a kamoli da osetiš . Npr. kod Zetora se ugrađuju 14.9x28 ili 16.9x28 (za isti tip traktora ,zavisnosti od traktora do traktora ) uz prednje gume od 7.00x16 ili 7.5x16 u svim kombinacijama prednja/zadnja ! Inače imaš i IMT sa fabričkim gumama od 16.9x28 i 7.5x16 , sad gledao katalog . :cao:
 
Onda je problem jos lakse resiti! Stavi napred gume8.25 ili 9.00 i vec si podigao prednjicu!
 
Ako se ne varam na MF-65 popularnom englezu sestaku su uze gume mislim 32-ojke.I na njihove glavcine pasu felne od 558,video sam par engleza sa 16.9X28 gumama i felnama od 558.Ako su glavcine i felne( mislim na rupe ) od 565 i 558 iste onda bi ovo moglo biti resenje.U katalogu sam video565 i 565DV sa uzanim gumama. Katalog je iz maja 1986.I pise ovako:
565
Dimenzije pneumatika:
Prednji____________6-16 ili 7,5-16
Zadnji_____________16,9/14-28 ili 12,4/11-36

565DV
Dimenzije pneumatika:
Prednji____________9,5/9-24
Zadnji_____________16,9/14-28 ili 12,4/11-36
 
Ne vidim zašto toliko gužve kad je to zanemarljiv ugao između dve dimenzije ! :sta:
 
Jos sam nesto hteo reci ali vezano za 558.Video sam kod jednog lika iz drugog sela da je stavio na 558 felne od 560.Kaze da je tako tezi i jaci.Jos je prepravio pedale kocnica i okrenuo da stoje kao na Rakovici,ubacio je i rucnu.Hvali se da koci kao lud,ne znam jer nisam video ali moj drug Misa koji ima isto 558(muce ga kocnice) je probao ovaj prepravljeni(bili su u mlinu zajedno) i kaze da kad je zakocio umalo nije prepao preko volana.
Mozda je ovo van ove tema al ja napisah ovde.
 
mityoo je napisao(la):
Onda je problem jos lakse resiti! Stavi napred gume8.25 ili 9.00 i vec si podigao prednjicu!

Na Rakovicama sam vidjao napred stavljaju gume 8.25X20.Samo izbace srce sa Tamove(vojni) felne i ubace srce od Rakovicine.
To rade zbog cepanja prednijh guma kao brzo im se pocepaju standardne 6.00X19,a sa 8.25X20 nemaju taj problem.Bar su mi tako obrazlozili razlog za prepravku.
 
20-ka 8,25 je mnogo jaca(ima vise platana) pa teze strada! i kod mene na zetoru je napred 7.50x20 od zmajevke 6t samo je srce prepravljeno i duplo duze traje od fabricke dimenzije a buduci da je i kod mene veci precnik zadnje gume 38x13.6 ovako mi traktor stoji ravno a sa fabrickim prednjim gumama je stojao jako nagnut napred pa je bio neudoban!
 
Kod mene su na jednoosovinci gume 8.25X20 celave nikakve krs a tovario sam 3 kubika sodera (3X1800Kg kad je suv a mokar je jos tezi,a lik sa stovarista sa kamare tovari mokriji) i duvao na 4-5 atmosfera.Ne osecaju teret uopste kao da je prikolica prazna.Znaci teret+prikolica 5400+1000=6400 kg.Sta je onda za njih prednji trap traktora.Nema sanse da se pocepaju.
 
Nazad
Vrh