Ursus

Znam da nisi mene pitao ali evo šta mene muči... Izvađen multipover... da se popraviti,i biće kao nov, i menja se pumpa multipovera...

fkzkur.jpg


im5o2a.jpg


2r6po5w.jpg
 
@mityo

Puno sam slusao u mojoj okolini citiram "Multipower neispravan pa sam ga iskljucio". Nekako mi ne leze ta objanjenja pa volim da znam kako to funkcionise.

Zanima me sta i kako radi multipower. Povecava snagu motora ili nesto sa pogonom ?
 
to je prosto rečeno jedan reduktor koji se pali hidraulički i dobiješ međubrzine pored ovih što imaš ali bez pritiskanja kvačila samo pomeriš ručicu.

kod mene je na 1224 isto zavaren tako da ga nisam nikad koristio ali mi ipak zatreba još koja brzina
neznam baš tačno kakva mu je primena u praksi i koliko on redukuje postojeće brzine
to će ti reći iskusnij članovi
uglavnom kažu da se često kvari jer vozač zaboravi da ga isključi.
inače ceo nov mehanizam je oko 500€ i da se popraviti.
 
Ako sam dobro shvatio, recimo radi se nesto tesko drugom brzinom i kad krene da bude tesko ukljuci se MP i on bez kvacila redukuje pogon kao da ide izmedju prve i druge ?
 
miroslav k je napisao(la):
multipover je odlicna stvar i puno traje, kad se ne koristi ispod 1500 obrtaja
Čekaj, kažeš da ga treba uključivati tek preko 1500 obrtaja, zašto? Zanima me kada je multipover isključen; ako je ta ručica u "minus" ili ako je na sredini između "plusa" i "minusa"?
 
Ja ga sad baš popravljam i sad sam tek prokljuvio kako tačno radi! Caka je u tome da kad nemaš pritisak ulja onda prepolovi brzine pa ga svi zato isključuju a uglavnom je neka sitnica posredi. Čim upališ traktor pumpa gura pritisak ulja u multipover koji spaja lamele i isključuje planetarni reduktor, te tako dobiješ cele brzine, a povlačenjem ručice zatvaraš dotok ulja i otpuštaš lamele koje u multipoveru imaju ulogu kvačila i tako uključuješ već pomenuti planetarni reduktor(sistem redukcije obrtaja koji je često primenjen i kod prednje vuče kod traktora) koji menja prenosni odnos za oko 30% i tako je svaka brzina usporena za tih 30%(to zovemo polovinama) Iz svega ovoga zaključio sam da u cilju očuvanja lamela nevalja opterećivati menjač na malim obrtajima jer ako je pritisak ulja nedovoljan onda može doći do proklizavanja lamela kod punih brzina dok kod polovina te lamele nerade ništa te im se nemože ništa dogoditi! Ako nekog jako interesuje kako sve radi iz prve ruke kod mene je sad baš rastavljeno te nek svrati do Ade, rado ću mu pokazati! Kod mene je isto bio zavaren multipover i nakraju se ispostavilo da su upitanju 2 karike i izlizano sedište tih karika i cela popravka će me koštati 60-70 eura i 3 dana šarafanja! Najveći problem je što je multipover teško pristupačan za demontažu jer treba rastaviti traktor na pola i još skinuti zvono menjača da bi se došlo da njega a za zavarivanje istog netreba više od pola sata, jer samo otvoriš bočno prozorče na menjaču i vari!
Post je spojen: [time]1261498070[/time]
_________________________________________________
Farmer II je napisao(la):
miroslav k je napisao(la):
multipover je odlicna stvar i puno traje, kad se ne koristi ispod 1500 obrtaja
Čekaj, kažeš da ga treba uključivati tek preko 1500 obrtaja, zašto? Zanima me kada je multipover isključen; ako je ta ručica u "minus" ili ako je na sredini između "plusa" i "minusa"?
Ispod te ručice(kod volana) imaš Zeca i Kornjaču, kad je ručica prema instrument tabli onda je zec a kad je prema tebi onda je kornjača.
I nije tačno da ga netreba uključivati ispod 1500 o/min nego sa polovine na celu netreba prelaziti(tj isključivati multipover) ispod 1500 o/min
 
Da li to onda znači da sa tom "ručicom" ne možeš da isključiš multipover, tj on uvek radi, pošto ručica ima 2 položaja (zec i kornjača). Koji položaj manje opterećuje sam sistem multipovera(za onekoji ga ne koriste), zec ili kornjača?
 
Farmer II je napisao(la):
Da li to onda znači da sa tom "ručicom" ne možeš da isključiš multipover, tj on uvek radi, pošto ručica ima 2 položaja (zec i kornjača). Koji položaj manje opterećuje sam sistem multipovera(za onekoji ga ne koriste), zec ili kornjača?
On uvek radi ovako ili onako jer ti on prenosi obrtni moment od motora do menjača, stim da ako koristiš polovine (kornjača) onda su lamele multija rasterećene ali ti je menjač više opterećen dok u punim brzinama (zec) lamele prenose snagu ali je menjač manje opterećen. Mada moje lično mišljenje je da nisu lamele te koje će uzrokovati kvar nego se pokvari neka sitnica i onda imaš šta rastavljati da bi zamenio tu sitnicu...
 
pošto je multi popower pre menjača menjač je više opterćen u sporim(kornjača) nego u višim brzinama jer prenosi veći obrtni moment.
 
ja sam pricao sa jednim dobrim majstorom oko multija na ursusima posto sam bio zainterersovan da kupim 1234 model,rekao mi je da multi na njima nije bas predvidjen da ores ili transportujes u kornjaci,znaci zec se koristi stalno a kornjaca samo u nekim situacijama kad traktor gubi snagu zbog vece brzine uz neko brdo kad treba da iscupas dve zmajevke pa ga roknes u kornjacu popnes se na ravno i u zeca ili zapadas u njivi pa ga redukujes na trenutak,ukratko kornjaca je za izvlacenje iz go...a i cim se domognes svezeg vazduha u zeca,nemam iskustva sa ursusima al tako mnogi pricaju jer tu ima neke lamelice pa preko nekog pritiska ulja i citava cudesija tako da sto se manje korsiti duze traje,sto bi reko Djoka ja samo pricam onako kako cujem
 
Ja sam vidjao na par mjesta kako su popucali "pojasevi" od oranja pod "kornjacom". Malo sam trazio po internetu i gledao neke sheme kako to cudo radi i zakljucio da je to u biti planetarni reduktor ispred mjenjaca koji na svom vanjskom zupcaniku ima pojasnu kocnicu. Kad je kocnica ukljucena, vanjski zupcanik stoji i pocinju se planetarci vrtjeti i mjenjac je usporen za nekih 20-30% Problem kod teskog posla (kako ja to shvacam) je taj da vanjski zupcanik i dalje zeli nastaviti kretanje (pogotovo kod velikog opterecenja i niskih okretaja motora), ali mu "kocnica" ne da i malo po malo ona od zamora krene pucati i vise nemas kornjacu. Tj. kornjacu ukljucis, i cjeli sistem radi, osim "kocnice" koja je pukla i ne koci vise vanjski zupcanik reduktora, nego se ovaj slobodno vrti.

Traktor od 120-160 KS pokida u oranju tu kocnicu dosta brzo, ali uz pravilnu upotrebu (danger je opisao par postova ispred) trajat ce dokle i traktor.

Mislim da su to mogli malo bolje zamisliti da ta kocnica privremeno drzi i da se, npr, neki sistem cvrste veze ukljucuje nakon 10 sekundi rada pod kornjacom i da se na taj nacin kocnica rastereti.
 
Tu kočnicu nije tako komplikovano izvaditi, samo se skine bočni prozorčić, veći problem je što unutri ima kojekakve mandžetne i karike koje drže pritisak ulja i kad se one potroše onda moraš sve razbucati da bi do njih došao!
A te karike i ceo taj sklop koji drži ta pojasna kočnica se vrti baš kad koristiš zeca a u kornjači stoji zakočeno
 
Hvala kolege :D
Još me zanima kako izgleda kada je multipover zavaren(pošto sam čuo da su to radili u zadrugama)? Da li onda ona ručica u kabini nešto reguliše ili ne? :cao:
 
Nazad
Vrh