Ursus

evo dokaza da ne slajfa ni gdje se *slon popiso* :osmeh: A to kazu oni vjerovatno koji voze neki drugi traktor i nijemo posmatraju Medu kad ovako lagano protutnji pored njih
 
Ajde da vam ispricam jedan moj dozivljaj... Nemojte misliti da vredjam.... Bili smo da zivlacimo pesak ja sa Rakovicom i 539 ( da malo pomogne u izlasku) i neki moj poznanik sa Ursusa c-355... Natovario on do daske!!!! Ja sa mojima malo manje malo zbog izlaza malo zbog guma...

I kad se priblizavalo vreme polaska (izlaska iz reke) kaze meni on da ja nebrinem i da nemam sta da teram 539 nego da ce da me vuce on sa Ursusa i njegovu punu prikolicu da izvuce jos i mene sa Rakovicom i moju punu prikolicu (ne bas ko njegova)..... Ja mu kazem da netreba jer ce da tera cale 539 ipak da malo pomogne sto je sigurno sigurno je (mada izlazim i sam nije neki uspon malo samo)... Kreno prvo on sa Ursusa i negde na pola spona (10-tak metara uspon) kad se njemu iznenada UPALIO traktor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do tad nikad nisam video kako gori ona masnica na motor cudo jedno,ja iskocim iz traktora i da ne bi bacali vodu,jer nevalja mi lopatama pesak i bacaj i bacaj dok ga nekako nismo ugasili!!!!! Sva sreca pa gume nisu planule!!!!!!

Od tog iskustva sam stavuo u Svaki traktor PP aparate!!!!! Ne samo zbog svoje sigurnosti nego sam video da jednostavno nemam cime ni da pomognem nekog coveku ako NEDAJ BOZE nesto tako iskrsne nekad a ja budem ublizini....

Nije mi bila namera da vredjam traktor jer na kraju smo svi izasli bez problema ali kako da se zapali to me cudi.... :sta:

- - - - - - - - - -

I pre toga su mi traktori bili cisti ali od ted ih operem i posle zamene filtera,da UOPSTE nebude one nafte po njima!!!!
 
Zaboravio si najbitnju stavku u danajsnje vreme...najmanji potrosac u klasi :osmeh: trosi ko upaljac.
Sto ga vise natovaris bolje ide.

Aco kad si video kornjacu da pisa ??? :haha:
Moguce da malo trosi ali sam se ja uverio u suprotno. Ja puno radim sa brentom po terenu. Pogonim je sa Store 402. Na dan potrosi od 15 do 20 l.
Jednom prilikom radio kod neke stipse i hoce da radi njegov 355 da bi bilo jeftinije rezanje..Radili smo tu par dana i ljudi su dovlacili. Trosio j 30 l dnevno .Neznam sta je razlog.Sto se tice zemljanih radova to neznam.
 
Taman posla da vredjas,svakom moze da se desi nezgoda.Sva sreca da ste uspeli da ga ugasite.
Desavalo se ljudima da traktor plane u oranju,kresne instalacija.Jednom prilikom samse zadesio kod jednog majstora kad je planuo Univerzal.Stajao je parkiran,ugasen pored kamiona na kom je majstor brenerom nesto seckao na stranicama.Odjednom smo osetili da nesto gori,smrdi,okreni se levo desno kad sediste na traktoru gori...pala varnica.Brzo smo ugasili.
 
Sosara- Nepitaj,kako smo tad lopatali da si na svideo!!!!1 On planuo odmah do menjaca,nije da kazes malo...!!!! Od tad PP aparat SVUDA!!!! :ppozdrav:
 
Spasoje,u polju trosi manje i od 539.Zavisi od posla manje i od njega trosi,za neverovati.Vise goriva proguta devetka sto svrcka nego Ursus sto radi teze poslove.

Ćiro,opet kazem dobro ste prosli,bili ste prisebni i ugasili ga.Da ne treba pp aparat ne bi psotojao.
 
Ja sam pre par god spasio komsiji traktor.Zapalio se 539 u branju kuk. Nov SiP.vukao. SRECA njegova .Vidim kod komsinice bure plasticno puno vode ,valda spremala za kupus.Odaspem vodu i ja ,ona i njena cerka ubacimo u gepek Jete 2, Ubacim neku kofu i u njivu gas. Komsija vec place i drzi izgoreli kacket u rukama. Sav je osmudjen. Akumulator se vec slego .Iznad njega progorelo i nema ni soferke.Creva od goriva izgorela i iz reezervoara lije na zemlju i gori ko brener samo susti.Uspeli smo ugasiti. Bila je steta sa farbanjem oko 400E.- 500 E.
On je stariji covek i vec je bio na izdisaju. Uspio je izvaditi klin i skinuti creva ,da spasi berac ali kada je usao i pokusao upaliti da ga pomeri ,ekslodira akumulator.Tad je komsija nagorio i predao se.Kaze da je i krenulo ispred soferke da dimi.
 
Zaboravio si najbitnju stavku u danajsnje vreme...najmanji potrosac u klasi :osmeh: trosi ko upaljac.
Sto ga vise natovaris bolje ide.

Aco kad si video kornjacu da pisa ??? :haha:
Nisam nikad video kornjacu da pisa,a ni zabu,a ljudi isto koriste tu izreku i sa zabom.U svakom slucaju URSUS stvarno malo trosi i 335 i 355 i 360,ali manje od STORE 402 ili UTB 445 ili TORPEDO 40-45 tesko da moze.Jedino mozda 335 trosi manje od njih.Jako su zahvalni ti traktori i kod mene se dosta koriste u sumarstvu i sta sve ne izdrze tamo u nehumanim uslovima to je cudo.
 
280220141494.jpg



zna li neko koja je temperatura u celzijusima kad kazaljka dodje na zeleno polje...ovako stoji kad je hladan motor...ja koristim traktor samo za transport i mozda 2 3 puta za 4 godine u ljetnom periodu mi se popela do zelenog polja....zbog toga sam promjenio sat mislio da je neispravan...kad isto tako i na novom satu...:sta:
 
zna li neko koja je temperatura u celzijusima kad kazaljka dodje na zeleno polje...ovako stoji kad je hladan motor...ja koristim traktor samo za transport i mozda 2 3 puta za 4 godine u ljetnom periodu mi se popela do zelenog polja....zbog toga sam promjenio sat mislio da je neispravan...kad isto tako i na novom satu...:sta:


sat ti je ispravan (i stari). zelena boja ti pokaziva 80-90 stepeni celziusovih. ako nemas termostat (ili nije ispravan, a i ne stavis nista pred hladnjak) ne sme da popne dotle (ni do zelene!). ako je ispravan termostat, onda treba da je pokazivac u zeleno posle 10-15 min rada (i na leru). ako ti popne pokazivac vislje od sredine zelenog polja, pregledaj traktor, nesto nije u redu (zecepilo se hladnjak od prasine, pa ne 'ladi, ili ti se zaglavio termostat u zatvorenom polozaju, ili si samo preopteretio traktor...:ppozdrav:).
 
280220141494.jpg



zna li neko koja je temperatura u celzijusima kad kazaljka dodje na zeleno polje...ovako stoji kad je hladan motor...ja koristim traktor samo za transport i mozda 2 3 puta za 4 godine u ljetnom periodu mi se popela do zelenog polja....zbog toga sam promjenio sat mislio da je neispravan...kad isto tako i na novom satu...:sta:

Moze biti i neispravan sat (pokazivac) tako i na mojoj 360 pokazuje da je na zelenom...i pod opterecenjem i pri radu laksih poslova...uzmem sat od imt, koji na sebi ima ugravirane brojeve...i tacno kad je na zelenom polju (ursusovom satu), pokazuje temperaturu od 70-75 C. Termostat je izvadjen, skoro pa nikad ne prelazi navedenu temperaturu.
Isperi dobro hladnjak, i zamijeni njegov orginalni metalni propeler, zetorovim sa 6 pera, moze i od 539 plasticni, jeftiniji je. Dosta bolje hlade motor. :ppozdrav:
 
Da li je isti korak loze na sondi Ursusovog sata i na sondi od IMT sata?Ovo te pitam zato sto ima razlicitih promera sonde i koraka loze na IMT satovima,valjda u zavisnosti od proizvodjaca,bar sam ja naisao na tako nesto kad sam menajo sat na 539.
 
Ovaj IMT sat, sto sam koristio je odgovarao, ista loza, samo navrnuo u ursusovu granu. Taj sat sam posudio od komsije, iskontrolisao par dana i vratio mu sat.
Vjerovatno ima razliciti loza....kod mene se potrefilo da je ista loza.
 
Ima razicitih loza,od druga koji trguje delovima sam uzimao 3 kom jedan za drugim dok nije naisao sa pravim korakom i njega ugradio.
Gde si ga tacno navrnuo? Jesu li radila oba sata istovremeno?Ideja ti nije losa da pored standarnog ima i ovaj sa brojnom oznakom.
 
Kad traktor postigne radnu temperaturu, npr.tanjiranje...ursusov sat mi pokazuje na zelenom polju, odvrnem cep, ubacim sondu IMT sata u vodu, izmjerim...70-75 u tom opsegu se krece. Sledeci dan, odvrnem ursusov sat, navrnem ovaj IMT i cijeli dan temperatura ponovo stoji u opsegu od 70-75 C. Razmisljao sam o tome da ubusim da postavim oba sata, moglo bi se to nakalemiti na granu od vode, iskreno nisam imao vremena i tako ostalo...
 
Ja imam na kombajnu tako fabricki reseno... Jedan sat pokazuje temperaturu na bloku motora a drugi na hladnjaku... Zasto je tako pojma nemam....
 
Pozdrav svima! vec koji put pokusao da citm od pocetka pa...uglavnom zanima me 904b. trazim traktor preko 80 ks, da moze povuci tanjiracu i lepo orati sa dve-tri brazde. Kolega mi kaze da su tromi i veliki potrosaci posto im je navodno sasija ista kao i na onom od 120 ks da ima mali izbor brzina tj. sporijom previse jak a brzom previse slab...otprilike. da nisu okretni, spori navodno u transportu...a ja ih nekako ipak volim vise od rusa mozda i zato sto sam do skoro imao c 360. Uglavnom transport me ne interesuje, imam fergusona za sve sitne poslove, pa ostaje oranje spremanje i tanjiranje. Ako ima nekog sa iskustvom ko bi bio voljan da odgovori dobro bi mi doslo!
 
Imam ursus 9xx,primedba da je spor tacno,motor je naspram ukupnoj masi traktora slab.Trebalo bi da je za 10-15KS , jače kao što je u turbo verziji.
 
Nazad
Vrh