Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Hvala na odgovoru. Danas sam obrao prve bukovače sa jasenovog panja i živog starog jasena koje sam nasadio krajem marta. Bilo ih je nekoliko i rasle su po jedna dve. Nisu nešto krupne al su dosta mesnatije od onih sa slame. Nadam se da će ih biti više ako im vreme bude odgovaralo. Ukus je odličan.
 
Opet molim za savet. Micelijum koji kupujem je na kuvanoj pšenici. Dali je moguće proizvoditi bukovaču na kuvanoj pšenici. Lomnjeno zrno pšenice mogu da nabavim jeftino pa me navelo na pomisao da je skuvam i nasadim micelijom bukovače.
 
Stvarno ne znam koji je soj (amater) , nabavio sam u Arandjelovcu , mada...dobio sam prvi rod i vise nista...




Nego ,Ako Neko Zna kako mogu da napravim bukovacu na stablu? i kako se to uopste radi ???
vrati temu malo nazad. Ja sam zasadio u martu. Ocekujem na proleće pravi rod. Bušio sam vrhom motorke ubacio seme preko lista papira zatvorio mokrom vatom pokrio najlonom. Posle 50 dana skinuo sam najlom( nism trebao dirati). Tad su se pojavile prve gljive. Vreme je bilo toplije nego što treba pa su mirovale do jeseni. Tad su se ponovo probudile ali ništa značajno samo nekoliko komada. Videćemo na proleće. Mislim da bi na stablima trebalo sejati zimski soj.
 
vrati temu malo nazad. Ja sam zasadio u martu. Ocekujem na proleće pravi rod. Bušio sam vrhom motorke ubacio seme preko lista papira zatvorio mokrom vatom pokrio najlonom. Posle 50 dana skinuo sam najlom( nism trebao dirati). Tad su se pojavile prve gljive. Vreme je bilo toplije nego što treba pa su mirovale do jeseni. Tad su se ponovo probudile ali ništa značajno samo nekoliko komada. Videćemo na proleće. Mislim da bi na stablima trebalo sejati zimski soj.

Samo mi reci druze sta je ``soj`` ? bas sam amater do koske :) a gde si nasao taj micelijum , verovatno ima neki pogodan za takvu sadnju? ili nije bitno, malo mi pojasni pliZ...a pogledacu unazad...Hvala

Mada ne znam koliko je dobro praviti motorkom rupe...izbacuje ulje,koje nije dobro ni za sta zivo,
 
Ma nisam ni ja stručnjak. Seme sa naručio telefonom poslaću ti broj. Kako sam ja razumeo soj je tip ili kao sorta kod povrća. Zimski uspeva na nižim temperaturama od 5 do 15 stepeni a letnji i do 30. Nije komplikovano i ja sam radio po uputstvima sa foruma dve ture ove god i uspelo mi je. Malo prošetaj netom ima da se nađe puno toga korisnog. Pitaj javiće se još neko ko bolje zna.
 
Kad sadim na piljevinu isto stavljam u vreće.jedan sloj piljevine i tanko posolim micelijem.i tako do kraja vreće.rupe bušim tek nakon desetak dana da ne gube bez veze vlagu,a ako je prorast dobar plod imam već nakon 40 dana...
Post je spojen: [time]1299673833[/time]

_________________________________________________


imaš nekoliko metoda zasađivanja na panju..metoda bušenja rupa,bušilicom izvrtaš rupe na panju sa svih strana i napuniš ih micelijem te zatvoriš vatom.da ne zasuše. Metoda vađenja klinova izvadiš dva-tri klina iz panja natrpaš micelij i vratiš klinove,te ih pričvrstiš ekserima.naj bitnije je da panj umotaš ili staviš u najlon na makar mjesec-dva.kasnije ga skidaš,jer micelij je vjerojatno prorastao u drvo i čekaš plodove...
of6j69.jpg

Druze koliku rupu da pravim tj. kojom burgijom da busim...da li je dobro sto veca ili manje neke ? i da li se skida vata nakon ta 2 meseca kao i najlon ili vata ostaje a skida se samo najlon ?? i Koliko mogu dugo da radjaju tako iz drveta >?
 
Stefane i ja sam početnik. Drvo treba da nije starije od 3meseca posle seče. Može na oblicama prečnik oko 25cm duž 80cm. Rupe se buše 5 do 10cm duboko. Najbolje bukovo a može i drugo topola vrba. Oblice treba staviti u vreće koje su izbušene na par mesta i složiti pa pokriti vlažnom slamom i zemljom. Bar sam ja tako čitao. Kazu da drvo rađa oko 5god. Međutim na kuvanoj slami koja je prethodno samlevena i pomešana sa 20% topolove piljevine rod dođe za mesec dana. Ako imaš na imanju panjeva posle seče drva zasej na njih da ne trule dzaba pa kad bude biće.
 
E sad nisam baš siguran. Ali 10 dzakova može sigurno. Tri četiri čaše od jogurta po đzaku je dovoljno. Neznam dali je pametno sad to raditi zbog zime. Ako imaš dobar podrum da obezbediš temperaturu od 18 stepeni vlagu 90% i 12 sati svetlo. Ovi 10 dzakova je dovoljno za kuću rodbinu i komšije. Isplati se.
 
Mislio sam na proleće da napravim neku varijantu sa 2-3 debla u dvorištu i da u njih nasadim bukovače, pa zbog toga pitam.
 
Pa ko voli da se zanima neobičnim stvarima nije loše probati. Ja ću na proleće da idem po sumama u selu i gde bude panjeva zasadiću. Jedno pakovanje od 6litara je malo više od 10evra. Pa koliko bude biće ko ih nađe nek ih bere nije važno.
 
Pratio sam ovu temu o bukovaci,i jel bi mogao da mi posaljes kontakt telefon od tih od kojih si nabavljao micelijum za bukovacu.Unapred hvala .Posalji mi na pp.
 
Nazad
Vrh