Upotreba Totala u obradi zemljišta u voćnjacima - da ili ne ?

Da li ste već tretirali korove u voćnjaku nekim totalnim herbicidom ? :)

Prskao totalom prije 2 dana. Trava je taman počela da raste i dobija mrko zelenu boju. Iz iskustva, po meni je bolje dok je manja, jer kad je trava gusta ili korov visok, vrlo brzo se "povrati" nazad, jer se herbicidi usvajaju preko lista. Pa niži korovi krenu kao maniti da rastu. Hladno vrijeme ne utiče na herbicid koliko znam. Takođe, i jesenje prskanje je dobro, jer iduće sezone do maja ne treba tretirati.
 
Korove obavezno prskam na kraju vegetacije, poslije berbe jabuke pa onda u proljeće nemam problema sa žurbom i prskanjem korova do poslije cvatnje. Kad korovi malo narastu, ali malo ne do koljena, onda odradim prskanje sa totalom uz obavezno dodavanje okvašivača. U višnji ću do pred berbu ići sa glifosatom, a poslije toga sa glufosinatom uz dodatak okvašivača.

Izdanke skidamo motikom, a izboje na deblu škarama, a ako su mali onda rukom.
 
Okvašivač obavezno. Mi zaperke skidamo sa štapom na čijem je vrhu oštar nož u obliku žljeba, pa samo zaperak pritisneš pri zemlji i lako ga odsječe.
 
Za nož možeš uzeti i špahtlu, samo je brusilicom obradiš da bude 4-5cm širine otprilike tolike i dužine da se ne savija, da ima žljeb i dobro naoštriš. :ppozdrav:

2ic0irr.jpg
 
U višnji ću do pred berbu ići sa glifosatom,
Da nije malo kasno, majku mu?
Ja sam to radio takodje u visnji 2009 i mislim da sam se zeznuo. Do berbe se korov jeste osusio ali ostao je onako suv uspravan, pa mi je pravio probleme kod berbe, prosle godine sam to radio nesto ranije i do berbe je korov usahnuo pa je bilo dosta lakse. Ali prosle godine sam se zeznuo sto nisam stigao (malo nemanje vremena, a malo i "kasnije cu" varijanta) da poravnam povrsinu necim pa sam malcer morao bas visoko da dignem sto mi je opet pravilo probleme ali manje.
Pokusacu bas da nadjem da li sam slucajno zapisao datum proslogodisnjeg tretiranja visnje glifosatom.
 
Nisam bio dovoljno jasan. Uskoro krećem u prvi tretman sa glifosatom, a do berbe će biti još jedan ili dva tretmana sa glifosatom, ovisi o porastu korova. U jednom prohodu prskam korove i malčiram, e sad što se tiče košnje već je vrijeme, al me muči što uskoro kreće cvatnja pa ću morat čekat da sva ocvjeta da se taj posao obavi.
 
U jednom prohodu prskam korove i malčiram,
I ja bih da mogu. Tj mogu ja al ne moze ferdza :) (IMT 533)

Kod mene tek krece cvatnja, tj tek po neki cvetic se otvara a najavljuju neku kisu krajem sedmice pa cemo izgleda morati najmanje dva puta gadjati moniliju. Ja sigurno. Prosle godine sam na neki nagovor koristio BRAVO i monilija probila. To vise ne uzimam ni pod razno.
 
Može se napraviti i da ferguson prska i malčira-kosi odjednom. Samo treba vidjeti kakav malčer ili kosilicu imaš, kako se da rješit pogon pumpe na malčeru-kosilici (ima par načina koji su jednostavni), naći položaj za nosač dizni sukladno stroju koji kosi i naći mjesto za rezervar za škropivo (na kosilici ili malčeru, na prednjoj strani traktora, na boku...) koji nemora biti velik jer se netroši puno škropiva po jednici površine. Sve se to da izburgijat za male novce, samo treba malo mudrovat i zasukat rukave. ;)

Ispričavam se na malom skretanju sa teme.
 
Ma ipak je kod mene mala povrsina ( u odnosu na tvojih 40 ha, premala) da bih to kombinovao, 60 ari visnje.
A malcer je homemade, helikopter, made by ironman :)

Za tretiranje u redu herbicidima sam napravio neki dodatak i skinnem crevo sa jedne grane atomizera nakacim na taj dodatak na koji sam stavio diznu sa ratarske prskalice (lepezast mlaz) i tako to uradim.
 
Poslednja izmena:
Bez burgijanja nema ništa. :) I sam volim burgijat, kombinirat, pronalazit kojekakva rješenja za što lakšu i jeftiniju proizvodnju.
 
Imam rotacionu kosilicu (2 diska), ručni rad, reduktori od Lade itd, sve to oslonjeno na jedan valjak.. I kosilica kao zvrk radi. Ovih dana mudrujemo kako da napravimo neki sistem za total da se ne ide pješaka. Inače do sada smo radili sa 2 Herbija, otprilike potrošnja 20-25 litara mješavine na hektar. Odlična ideja spojiti košnju i prkanje totalom u jednom. Duplo manji trošak goriva. ::svaka cast::

Ionako se mora proći 2 puta kroz jedan red, pa bi se mogla napraviti jedna dizna sa prednje strane traktora, crijevo i rezervoar koji je na kosilici. Kosilica je sva pod limom pa nije problem naći mjesta za rezervoar. Pitanje je sad, kako tjerati total? Ugraditi neki kompresor u rezervoar pa ga spojiti na akumulator traktora? Kako odrediti stalni pritisak.
 
Vocaru, postoji kombinacija da direkno sa kompresora dovedes crevo sa vazuhom do rezervora, na kome se nalazi sigurnosni ventil( moze od bojlera iz kupatila), pa onda podesis npr. da ti kompresor i sigurnosni ventil otvaraju na 5 bara, normalno pod uslovom da kompresor stalno radi i tera vazduh.
 
Evo moje kosilice o kojoj sam pričao, sad je pitanje kako ugraditi i rezervoar na nju za total? Kosilica je za 40tak cm zabačena u desno. Da li diznu postaviti sa zadnje strane na samoj kosilici ili prednje strane traktora? Ima li ko ideju?

@radan može li cilindar za vazduh raditi non-stop dok je traktor sa upaljenim kardanom u pokretu? Vjerovatno podrazumjevaš cilindar sa kojeg se duvaju gume? Pominješ sigurnosni ventil od bojlera.. možda bi se i bojler mogao staviti? :) Jesi li već pravio sličan sistem?

2mqqdlz.jpg
 
Koliko može da bude štetno što je moj "vredni najpametniji nećeš ti da mi kažeš" otac prskao total juče po nikad jačem vetru po obodu dvorišta u kom su kajsije i trešnje?
 
Pa ako nije onako iz aviona nego pri zemlji ne verujem da je naneo neku štetu samo sumnjam da će biti zadovoljan učinkom jer se total brzo suši i samim tim teže ga usvaja korov pa će biti ono džaba sam bacio pare pa ajd ti sine uzmi motiku pa sredi to:haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Jeste pri zemlji ali šta znam...nervira me što mora da bude kontra od onog što sam ja rekao pa da je bog, što smo Srbi takav proklet narod, jedva je dočekao da deda umre pošto je on sve radio naopako i kao u inat, da bi on sad mogao da nastavi tradiciju...kad je lepo vreme on oštri motike i čačka frezu, kad duva prska otrov, kad pada kiša on bi prskao voće...ne znam...
 
oktopod Možda bi trebalo (da ne pametujem puno ) da razgovarate da ga pitaš šta ga muči jer mi stariji obično pokušavamo da problem rešimo sami i teramo po svome naročito ako umislimo da nam niko neće pružiti podršku u rešavanju nekog problema ili umislimo da nas niko više ne voli,zato nemoj ga osudjivati nego probaj da razgovaraš snjim smireno proba da se sporazumete i da nadjete zajednički jezik.:cao:
 
Imaš ljudi koji hoće da sednu da pričaju, a imaš ljudi koji se odmah deru i ni ne slušaju, ako i vide da nisu u pravu služe se raznoraznim epitetima...nego da ne offujemo :)
 
Nazad
Vrh