Uljana repica 2020-2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
8 Jan 2011
Poruka
6.128
Lokacija
Petka,Pozarevac
Planirate li setvu uljane repice ove godine?
Koji sortiment predlazete?
Ps:
Ako vec postoji tema moderatori neka poniste temu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
U Petak bio u zadruzi,pocela polako semena da stizu.
605aa4fd2526ff47379c5771e7c4dbaf.jpg
fbb62e950cb79a6853428a54d7f550fb.jpg


Poslano sa mog SM-G980F koristeći Tapatalk
 
Planiram ako bude vreme dozvolilo, posto prosle god nije.
Od utorka krecem sa oranjem, obicno sam do ovog vremena imao sve uzorano, ali ajde sad su bili javljali za ove kise sto su bile, pa ce se orati dosta lepo nadam se, sto skoro nije bilo ovako.
Sortimenti, Lg Arhitekt za probu, da vidim hoce li preci Artogu, i uzecu ove nove sada hibride pionira Pt264 ili Pt279cl
 
Sve spremno za repicu. Bacen vestsk i uradjeno gruberom 2x na nekih 27 cm. Za sad deluje odlicno, fino usitnjenja mrvicasts struktura po najvise zahvaljujuci onim padavinama od pre 10ak dana. Sad cekamo jos neku kisu pa da prodjemo kultivatorom prvi put. Ako bude potrebe oprskacemo samoniklo zito i ostale korove totalom. Posle setva najverovatnije ide kalif mega.
ALI sve ovo zavisi samo od jednog faktora, kise u septembru da to sve nikne 🙄
 
Danas naruceno seme. Izbor je pao na Arhitekt i astronaut od LG hibrida a za probu uzecu i Serpu od Agrosave.
Narucen i vestak 6x12x24 300kg po hektaru na alkalnom zemljistu a 0x20x30 na slabo kiselom zemljistu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Koju količinu djubriva i koje formulacije dajete za repicu posle psenice?
 
8x16x24 ili 6x12x24 a moze i 0x20x30 pa kad nikne das jedno 150kg Kana. A kolicina zavisi od analize zemlje i od ocekivanja prinosa

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Mi uglavnom idemo 3x16 350kg po ha.
Mada znam dosta njih da ide i map.
Meni je najednostavnije 3x16 da bi obezbedio 50kg cistog azota po ha i u jednom prohodu zavrsi se posao,generalno su kod nas dosta dobro obezbedjena zemljista kalijumom mada se ove godine pojavio kod nekih ljudi deficit koji se izkazao na kukuruzu posle repice,sto raniji godina nije bio slucaj.

Poslano sa mog SM-G980F koristeći Tapatalk
 
I kod nas je dosta prisutan kalijum u zemljistu ali opet nije sav dostupan svakoj biljci.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
I kod nas je dosta prisutan kalijum u zemljistu ali opet nije sav dostupan svakoj biljci.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Kako znate koliki je procenat nekog djubriva stvarno dostupan biljci? Da li ste radili superanalizu zemljišta da bi ste dobili taj podatak ili samo verujete trgovcima djubriva i njihovoj priči?Mnogo su nam napunili uši sa pričama o dostupnosti njihovih djubriva,o blokiranim hranivima u zemljištu, o tome kako su oni dodali neki promil sumpora u djubrivo koji će nama jako pomoći a koji je zapravo nuzproizvod u proizvodnji tog djubriva samo su našli način da ga još bolje unovče... Mnogo smo se prepustili njihovim pričama i marketingu.Uradite obične analize zemlje i radite po njima 3-4 godine pa potom ponovo uradite analizu.Videcete da te njihove priče često ne piju vodu- bar sam ja to zaključio.
 
Kod nas je jedan zastitar nosio na analizu lisce kukuruza pa su tako utvrdili nedostatak kalijuma,nije rekla kazala.

Poslano sa mog SM-G980F koristeći Tapatalk
 
Analizu radim svake 3 god.
A od strucne sluzbe imam podatke za delove atara koje oni rade super analize. Tako da ima malo struke a nesto i iz iskustva zadnjih 30god rada.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Hvala na odgovorima,da li se na tim parcelama koje imaju problem unosi stajnjak na neki način ili su zavisna samo od veštačkih djubriva? Ove godine pod repicu cu ubaciti i peletirani stajnjak,za probu.
 
To sa stajnjakom ne moze da se poredi sa vestakom ali na zalost njega vise nemam.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Daju mnogi i skoro dzabe do cak dzabe,samo da im ocistis dvoriste.
@Spajki Kakva je to ''superanaliza'' zemljista ?,sta obuhvata mislim i ko to radi,koliko kosta po uzorku ?.
 
Nije vezano bas direktno za uljanu repicu, mada i jeste posto je analiza vrsena za nju. 15ak godina radim jednu parcelu i uspeo sam da podignem humus sa 2,5 na 3,1 samo zaoravanjem zetvenih ostataka. Medjutum analiza je pokazala da je parcela slabo karbonatna tako da sledi razbacivanje kalcijuma.
 
Daju mnogi i skoro dzabe do cak dzabe,samo da im ocistis dvoriste.
@Spajki Kakva je to ''superanaliza'' zemljista ?,sta obuhvata mislim i ko to radi,koliko kosta po uzorku ?.
Mislim da je rade sve laboratorije koje inace rade analizu zemljista.To je tako reći analiza na količinu pristupačnih tj.biljci usvojivih elemenata i kolicinu nepristupačnih ili ti blokiranih elemenata koji nisu lako usvojivi,tako je meni objašnjeno a nisam to do sada nikada radio.Radim samo NPK analize i N-min.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh