Ugradnja klime u kombajn

aj oticu do njega da slikam pacu okaciti
sve je to meni jasno sto ti pricas ali sta da radim kad nemam fabricku,nemam prozor a kabina mi je extra zadihtovana,sva prasina sto udje u kabinu tu i ostane nema promaje,postavio sam cetiri izduva koji se steluju nadam se da mi nece smetati,posudu ima na hladnjak samo moram crevo da izvucem napolje a hladnjak cu najverovatnije staviti na krov...aj okaci koju sliku...
 
Jel zna neko nekog majstora koji ugrađuje polovne delove od klime u kombajn uz njegovu nabavku delova.

- - - - - - - - - -

Jel neko poseduje nešto ovako i kolko ::novac::

http://www.sigmma-yu.com/tb.php

jel bi to moglo ubaciti u kombajn i u traktor malo mu podigneš poklopac i hladi i kabinu jer tu piše da hladi do -12 C a kabina po meni dosta ako se ohladi na nekih +26-27 C još ako treba ubaci se i neki mali ventilator u onaj frižider da izduvava hladan vazduh a usput hladi i piće. Po meni ako je rešivo onda je bolje rešenje od klime jer ipak može da se seli iz jedne mašine u drugu.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

klima ugradjena,jos samo majstor da poveze...

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
jos tacno neznam nisam racunao,mada dobio sam od drugara kompresor unutrasnji hladnjak i neka creva...a spoljni hladnjak sam kupio dao sa 50e i onu bocu 10e...ja mislim da je od 200e do 300e kompletna klima od auta...ako kupujes kupi klimu koja koristi gas 134...
 
Da li ti veliki hladnjak sa ona dva ventilatora stoji gore na krovu kombajna bez ikakve kutije tj zastitnika od prasine?
 
Spajki,nemam nikakvu zastitu,ali planiram da napravim od lima i od neke mrezice od zice...Klima je od Renoa Espace,a spoljni hladnjak nije valjao pa sam kupio od megana 1...Ja mislim da moze od bilo kog auta da se ugradi...
 
Bitno je koji freon koristi,jer nisu iste komponente za stari r12 i novi r134a.
Kompresor moze i za stari i novi tip freona.
Najveca razlika komponenti su:
1.creva ,kod r 12 imaju valjda 3 sloja,a kod r134a 5,r134a radi na vecem pritisku i kada bi se montirala creva za r 12 na r134a moglo bi da dodje do curenja freona.
2.Susac na spoljnom hladnjaku (kondenzatoru) ili sto neko gore rece boca,nije isti sastav gela unutra za ova dva tipa freona.
Inace kolko vidim na jednoj slici gore on je skinut bio i dugo je stajao,automatski vise nema svoju funkciju i kad se izvakumira,jer je gel vec prezasicen vlagom koju je povukao.Pravilno je da kada se klima kompletira i puni,u tom trenutku se donosi novi susac i odmah montira kada mu se skinu fabricki cepovi.
3.Postoji razlike i u spojnom kondenzatoru (hladnjaku),kod r 12 sistema je serpentinski kondenzator,a kod r134a paralelnog toka.
Verujem da ovo nije bilo mnogo bitno,ali eto mozda nekome zatreba.

Bitno je samo da je klima sa nekog novijeg auta i nema problema.
Takodje bitno je jako da majstor koji je puni zna dobro sta radi,jer ovo vise nije fabricki sistem,vec kombinacija razlicitih komponenti,pa je jako bitno da se napuni na pravilnom pritisku,ne valja ni manje,ni vise.
 
Ma nema za sta ljudi,radio sam tu konverziju sa r12 na r134a na svom autu i prilicno sam se dobro upoznao sa time.Reci cu samo da to velika vecina danasnjih majstora shvata olako,kako nema potrebe nista prilagodjavati,vec samo bi da napune i uzmu pare,a ako posle opet procuri eto njih opet po isto...
Ako nekom zatreba pomoc,pomoci cu kolko znam.
 
Nije baš u pitanju kombajn, ali jeste još više upotrebljavana poljoprivredna sprava - traktor.
Tema je prva kada su ukuca u pretragu na Google, a ista stvar je u pitanju, da ne otvaram novu.
Dakle instalacija klima uredjaja ubačena u IMT 565 koji koristimo najviše za zaštitu useva, kada ume da "peče"...
Lagani februarski rad. Delovi nabavljeni na Limundo za mali novac. Izlicitirana cela instalacija havarisanog BMW-a E34. Pokazalo se kao odličan izbor, ispravni i funkcionalni.
Kompletna ugradnja što podrazumeva idejno rešenje, prilagodjavanje elemenata i pravljenje nedeostajućeg odradjena u ličnoj režiji.
Specijalizovan servis je izradio potrebna creva sa fitinzima, i napunio sistem gasom koji takodje nabavljen privatno jer je u pitanju R12.
Sistem je funkcionalan i pušten u probni rad. Obećava. Potpuno testiranje sledi kada poraste spoljna temperatura jer je trenutno zapravo neophodno grejanje a ne klima..
Pogledajte kako to izgleda na slikama..
481392_4517320419784_363266409_n.jpg
60397_4517322579838_1397923286_n.jpg
600267_4517322979848_986018786_n.jpg
601504_4544032447568_973577561_n.jpg
576212_4544032527570_5496029_n.jpg
 
Izgleda pedantno uradjeno,jel alternator ostao stari ili je stavljen veci?
Da li je filter-susac nov?Pitam iz razloga sto mislim da se filteri za r12 freon vise ne proizvode.
 
Hvala .. :)

Trudili smo se da to ipak liči na nešto, da deluje kao da ga je fabrika tu postavila, koliko je bilo moguće naravno.
Brat i ja smo inače majstorisali. Imali smo već neko vreme ideju da to odradimo, a sad se eto sve poklopilo pa smo uradili.
Sakupili dovoljno znanja, pronašli pogodne delove, pomučili se..
Najveći problem je skučen i vrlo ograničen prostor. Gde god da mrdneš, fali ga..

Alternator je ostao orginalni, na istom mestu gde je i bio. Ovde na slikama se ne vidi, zato što je kompresor klime postavljen iznad njega pa ga zaklanja.
Zamišljeno je da se kondenzator (spoljni hladnjak) klime hladi putem vazdušne struje koju pravi ventilator motora jer stoji ispred njega, a ovaj električni koji je došao sa auta da se
uključuje po potrebi kad pritisak u sistemu poraste preko 14 bar-a. Nema potrebe da se sistem isuviše hladi, jer i to nije dobro. Moraju se ispoštovati parametri za rad. Mislim da
neće biti problema sa "manjkom" struje pošto će dakle elektro ventilator raditi samo u kratkim intervalima.

Sušač freona je potpuno nov, skinute zaptivke pre same ugradnje. Taj deo posla je uradio servis i za to su oni odgovorni. Znam da navodno za R12 treba jedna vrsta hydrogela u njemu, a za novije gasove drugi. Na ovom koji je ugradjen na orginalnoj fabričkoj nalepnici stoji oznaka R12/R134a. Računam da majstor zna šta ugradjuje.

Rekao sam da smo u mehaničkom smislu sve delove ugradili brat i ja. To podrazumeva celokupno planiranje i pozicioniranje delova sistema, doradu polovnih i izgradnju nedostajućih komponenti, kao što su metalna kutija isparivača (unutarnje jedinice), držača kondenzatora (spoljnog hladnjaka), nosača kompresora klime, remenice na radilici motora...
Creva sa odgovarajućim spojkama - fitinzima i punjenje sistema je uradio ovdašnji servis iz Bečeja.
Za njih mogu reći da su vrlo profesionalni za naše uslove i dobro opremljeni. Gazda je čovek sa iskustvom u ovom poslu, sposoban i otresit čovek. Entuzijasta.
Mislim da su za područje Vojvodine jedan od jačih servisa ovog tipa, ako ne i najjači. Na njih smo i računali kada smo započinjali, mogu slobodno reći, ovu avanturu.
Jedina zamerka je cena usluge koja je visoka kada se uzme u obzir standard. Ali tako to ide, svako svoje znanje i umeće ceni. Mislim da je to u redu, ako zauzvrat za svoj novac dobiješ dobro uradjen posao i garanciju da sistem neće puštati i da neće u njemu biti malo ili previše gasa, recimo..
Oni su uradili ovaj deo sa cevima, koje su tipske, baš za instalaciju klime, tako da račun ipak nije mogao biti suviše visok, pa smo se nekako uklopili.

Preporučujem ih u svakom slučaju. Čovek nema šta nema kada su klima uredjaji u pitanju. Mogu se kod njega naći polovni remontovani kompresori i sve ostalo.
Računajte da je cena visoka, ali to je što je za onog ko ne želi da riskira.
Ja sam naše delove kupio na Limundo za 100 Eur. Kompresor, oba hladnjaka, ventilator hladnjaka, presostat, ventilator kabine, nešto fitinga koje je moglo upotrebiti...
Upalilo je da je sve bilo ispravno, ali i ne mora da bude tako..

Imaju sajt. Evo linka sa podacima za kontakt:

http://www.elektroservisbecej.rs/Kontakt
 
Akumulator je takodje ostao unutar maske, s tim što je držač pomeren maksimalno ka napred.
Sada je praktično svaki delić korisnog prostora racionalno iskorišćen.
Mislim da smo uspeli da ne okrnjimo estetiku traktora.

Što se cene tiče..
Rekoh da sam uspeo glavne delove nabaviti baš jeftino, a srećom poklopilo se i da su upotrebljivi.
To je dalo dobru početnu poziciju.
Materijal za izradu je dodao još 50-tak evra tako da je cifra koja je uložena pre odlaska u servis došla do 150 Eur.
Za ne verovati mali iznos, ali ne treba zaboraviti da je tome doprinela povoljna kupovina, i još mnogo više uložen lični rad.
Dakle mi smo to sve lepo postavili, ali je onda došlo na red da se poveže.
Tu smo "zapeli", odnosno nismo jer smo u posao krenuli tako da će nam za taj deo trebati neko ko ima odgovarajući alat, materijal i znanje.
Pokušali smo naći jeftinija rešenja i nekog ko bi to povoljnije uradio, ali nije išlo. Vrlo teško je danas naći pravog majstora koji može i zna.
Razmišljali smo da oteramo traktor i negde na stranu, ali smo došli do zaključka da to samo poskupljuje sve, a dovodi nas u veći rizik i
na nepoznat teren.
Na kraju smo se ipak rešili za ovdašnjeg majstora.
Kada je dao ponudu, na prvi mah smo hteli odustati, ali kad sedneš i presabereš se, vidiš da u suštini nemaš kud.
Upotrebljeno je 10-ak metar reva, pravog atestiranog za sisteme auto klime. Cena po dužnom metru je 1300 Din u proseku. Dao je u cenu odgovarajući nov susač.
Upotrebljena je gomila fitinga koji su većina krojeni i prilagodjavani, znači vareni, budženi.. Po komadu može da košta izmedju 500 i 1000 Din. Uradio je deo elektro instalacije.
Cena upotrebljenog materijala je tu negde oko 20000 Din.
Ukupna cena za materijal i radove je pogodjena naposletku na 35000 Din, mada je u prvi mah tražio čitavih 40000.
Bilo je tu posla, dosta peripetija. Radio je skoro dva radna dana. Imamo garanciju na deo posla koji on uradio.
Sistem je pre punjenja testiran, ispran, pregledan na curenje posebnim uredjajem.
Mi smo već ranije uspeli nabaviti gas po povoljnoj ceni 1000 Din za Kg (R12 u pitanju). Imamo ga viška za nekoliko punjenja..

Kada sve presaberem, sa viškom gasa i svim dodatnim troškovima ukupna cena nije viša od 500 Eur.
 
Nazad
Vrh