Udruzivanje, formiranje klastera ili zadruga

Hvala drugar zaboravio sam jos nesto vazno reci sve kolege koje ce pristupiti ovom poduhvatu bih zamolio da animiraju sve svoje poznanike, koji imaju stada koja odgovaraju zahtevima trzista i koji svoj posao rade odgovorno, jer ce i oni biti dobrodosli nisu prisutni na forumu ali im se ukratko moze objasniti sta se planira verujem da ce i oni zeleti da unaprede svoj posao i prosire stada. Da se razumemo ja sa svojom robom nemam problema pri plasmanu nemam nikakvu ekonomsku dobit od ovoga sto pokusavam ali zelim sebi i skepticima dokazati da je moguce da kao svi ostali pametni stocari resimo problem plasmana jednom za sva vremena.
 
ja sam uvek za udruzivanje i opsti napredak ali takodje umem i da sracunam dobro sta dobijam a sta gubim(iskreno ne volim gubit vreme za dzabe ili za malu dobit,imam previse poslova da bih rizikovao da neke izgubim)
sad ce neki reci da sam sebican il sl ali ovo su teska vremena i svako mora gledat pre svega svoje interese...ko ne razume pojasnit cu
kad nadjem vremena okrenut cu udruzenje i videt sta mogu da ponude,moji prijatelji i ja godisnje imamo od 500-700 jagnjadi pa cemo videt sta s tim brojem mozemo i sta se nudi
 
Moj bi predlog bio da se ovo opet ne bi zavrsilo na nekoj prici da se organizuej neki skup na jedno dva mesta i da se onda od prisutnih prikupe informacije sa koliko zivotinja se razpolaze, koliko sezonskih rasa koliko vansezonskih. Bitno je da se i trziste analizira da se unapred zna kada su pogodni trenutci za prodaju. Kao sto je Mailovac rekao, ni mi nemamo nesto puno jaganjaca za klanje a i to sto imamo jako brzo ode ali bismo se i mi prikljucili akciji i na bilo koji nacin koliko je u nasoj moci doprineli citavoj prici. Pretpostavljam da Rajku ne znaci nesto mnogo ako mu svi kazemo svaka ti cast i na tome se zvrsi. Zima jos uvek traje, imamo jos vremena. Kod nas u kraju nema puno odgajivaca mogu se nabrojati na jednu ruku pa bi bilo dobro da se organizuje skup u nekom mestu gde ima vise ljudi da se da dovoljno vremena ljudima ali ne i previse jer je prolece na pragu i poslovi u polju pocinju.Zato bi bilo dobro da se vec neke stvari konkretizuju
Ocekujem i druga misljenja
pozdrav
 
Rekao sam malopre sacekacemo nekoliko dana dok se u temi neoglase svi zainteresovani a onda odrediti datum i mesto sastanka da bi konacno znali sa cim raspolazemo. Hvala Miljko cekao sam tvoj odgovor.
 
Evo mozda jedne zanimljive informacije 8. marta u 10h ce Frida Bauman odrzati predavanje vezano za ovcarstvo u opstinskoj sali u Malom Crnicu. Svi koji su zainteresovani iz tog kraja i prate formu su dobrodosli i ako jos nekog poznaju neka pozovu, povedu te ljudi
 
Reci mi kako stoji sa kozarima stvar? Vidim da je udruzenje ovcara i kozara pa reko da pitam. Da nemas neki info mozda oko plasmana jaradi ili trenutno idu samo jagnjad?
Procitao sam negde na netu da je u Nisu otvoreno neko novo udruzenje kozara i to pri gradu (nesto ih valjda opstina ili gradska uprava pokrenula) al nigde ne nadjoh ni adresu ni broj telefona tog udruzenja, samo jedna slika meni nepoznatih ljudi (kozara) i malo teksta da su otvorili udruzenje i to je to... Pa reko da vidim, ako ide nesto i oko koza mozda nekako nategnem vreme pa da i u Nisu otvorimo jednu produznicu???
 
kada dogovarate sastanak moj je predlog da to bude nedelja jer mnogi su od nas zaposleni a ja konkretno radim i subotom
 
Mnogo mogucnosti u Bikari ima,recimo nama se nudilo otkup kozijeg mleka,takodje i ovcijeg, prevoz do Vrbasa koji je 40-50 km udaljen,priplodni materijal,razne beneficije u pogledu drzavnog zemljista-lakse do zakupa,itd,itd znaci nisu samo jagnjad u pitanju i njihov plasman,
Mislim da ima mnogo mogucnosti,mladi i razumni ljudi na celu udruzenja i verujem da moze dobro da funkcionise,naravno sistem je vec razradjen sto je po meni jako bitna stvar.

Jos jednom pozivam sve iz mog okruzenja da se jave.
 
Koliko sam čuo preko bikare može da se proda i vuna, valjda će ove godine da nabave i presu za baliranje vune.
 
Ma znaci mnogo biti udruzen, pogotovu gde ima dosta clanova u udruzenju... onda se moze dogovoriti i naprimer nas 50 koji bi uvezli po 2-3-5 koze-ovce pa kad to izracunas onda se svima isplati. Da pojasnim mozda vam ovako zvuci smesno ovi brojevi ali ako se na primer pravi spisak za uvoz, pa neko ima mogucnosti da uveze 20-30 grla a bilo bi sigurno i nas koji bi mogli da izdvojimo neku sumu pa da uvecamo stado za 2-3 nova grla... Meni kao takvom malom kozarom bi to bilo i vise nego zadovoljavajuce da mogu da dodjem do 2-3 dobre koze (koje bi dale 4-6 jarica) i za 3-4 godine eto ti dobrog poboljsanja stada...
 
Tako je Milane vidim da ako nepokrenem nesto u temi ona cuti ceo dan u nekoliko narednih dana se necu oglasavati ovde tako da cu posle vikenda sagledati kako stje stvari ovako kako sad ide od posla nece biti verovatno nista jer je odziv minimalan.
 
Poslednja izmena:
procentualno jako je mali broj ovcara prisutno na forumu, ali pored ovoga treba dati oglas na radiju i to na stanicama gde se slusa folk muzika
 
to je ono rajko sto sam pre koji dan spomenuo, ne znam kako ovo treba da se shvati.Ocigledno da je svima koji po malo kukaju ipak dobro i da su zadovoljni stanjem u kome se nalaze. Ja bih mozda trebao da budem zadovoljan stanjem svoje farme ali znam da kao jedinka ne mogu dugo vremena ovako da opstanem i da cu stalno morati da budem neko ko vuce i ko pokusava da drugima objasni da se od ozbiljnog ovcarenja i te kako moze pristojno ziveti ali da neka sitnija stada takodje mogu biti interesantna dopuna kucnog budzeta ako su clanovi nekog udruzenja i ne moraju mnogo da se brinu oko plasmana.
 
Slavis slažem se sa Vama problem je što mnogi ovčari nisu na forumu to treba što više propagirati preko svih sredstava informinisanja.Ja i ako nemam veze sa ovcam rado bih došao na taj skup da upoznam te prijatelje sa kojima se nevidim a već su mi prirasli srcu.Jedini način da bi se uspelo u bilo kojoj proizvodnji je udruživanje radi jačeg nastupa na tržištu.To je napisao i detaljnjo opisao Karl Marks u svom Kapitalu on je ne prevaziđen bez obzira na sisteme.Nemojte da zamerite protivnici onog propalog komunizma ali Karl Marks nikad nije bio komunista.Vidimo se!
 
Ja se definitivno uclanjujem u Bikaru.Nista me skoro ne kosta,a moze dosta da donese.jos uvek je ovo malo grla koje imam,ali definitivno je to udruzenje ono sto meni treba da bih ostvario svoj cilj,a to je broj od 50 plotkinja.oni su ona karika koja nedostaje da obezbedi otkup u pravo vreme i na moju radost,a verujem i radost svih vas to je i otkup krupnije jagnjadi,do 50 kg.Svakako ce mi ovaj potez dati veliku motivaciju za napredovanje u ovom poslu.Jedna informacija za manje odgajivace,ne postoje uslovi za uclanjenje,znaci ne mora biti registrovano gazdinstvo,i ovce ne moraju biti umaticene.Tako da nema prepreka i za pocetnike u ovcarstvu da imaju neke predrasude,i strah od udruzivanja.
 
kad se radi otkup na veliko oni prosto moraju da stave kilazu od- do i racunam da kad ono najslabije jagnje dostigne 30 kg da ce ona najbolja imati 50 kg (kod tovnih rasa taj raspon mora biti veliki )i jedino tako i mogu da napune kamion, a ako misle da se ponasaju kao klasicni nakupci onda to nece zaziveti
 
Uclanicu se i ja ali ja stado moram da formiram jos dve godine ako bog da, dosao do nekog ozbiljnijeg broja .. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh