Udar na seljaka u Srbiji i smanjenje carinske stope na uvoz hrane...

zcurcic je napisao(la):
Naša vlast ne radi u interesu građana koji su ih izabrali i koji ih plaćaju. Rade za sve druge osim za nas. Pitanje je dokle.
Svaki početak ima kraj, al ovde nema kraja to će biti jedini početak bez kraja.
Nama ništa drugo ne preostaje nego da zavijamo kao gladni i iznemogli vukovi, dok će nam se nekoliko sitih medveda grohotom smejati, zahvaljujući našoj lovini.
 
Naša država nema svog novca za subvencije u poljoprivredi već novac za to uzima od EU a oni hoće da daju novac samo ako se igra po njihovim pravilima. Zbog toga se subvencije daju samo tamo gde njima odgovara i donose se zakoni koji njima odgovaraju. Mislim da ovi naši tu idu samo po principu '' Daj šta daš ''
 
Postovani prijatelji forumasi,
trenutno strajkujemo mada cini mi se bez odluke MMFa od ostvarenja zahteva NECE BITI NISTA.
Unutrasnju politiku i spoljnu uredjuje nam MMF u sprezi sa tajkunima i korumpiranom politickom elitom. Tako je to i po pitanju poljoprivrede. No u prethodnom postu, koji je izazvao zanimljive polemike, od Vas koji vise imate iskustva u poljoprivredi ( imam plastenik, vocnjak, ovce i junice) samo sam trazio savet kako da plivam i da se ne udavim sa svojom porodicom pred najavljenom 2014. godinom..
Postovani golube vise od 23 godine teorijsku istrazujem problematiku nepravde u svetu ali i u posleratnoj Srbiji. Gledam oko sebe i slusam obicne ljude. Moj starac, tranzicioni gubitnik ostao bez posla i sada se samo bavi paorlukom, reako mi je da je uvek bilo dve grupe ljudi oni koji imaju i oni koji nemaju> sirotinje koja radi za bogate.
Hvala Vam na javljanju ali ne mislim da ce nepravda vecito prevladavati, kakvi smo to mi onda ljudi!!!. Dogadjanja u svetu, Tunis Egipat (americka interesna zona), multipolarizam i pojava vise svetskih sila, bankrot Grcke nedao Bog i Srbije ako joj BDP premasi 80%, antiglobalisticki pritisci svuda u svetu, mozda uskoro i kod nas, zavisi koliko se radikalizuje nas strajk, plediram za smenu premijera i ministara prosvete,(svakako ako sindikalne vodje ne iskompromituju nase zahteve).
Svojevremeno sam bio u Odboru gradjana za podrsku radnika akcionara Jugoremedije, niko nije verovao da ce radnici uspeti da raskinu ugovor drzave sa Ninijem povrate vlasnistvo nad firmom i krenu u proizvodnju ali uspeli su!!!
Tacno je to da su potrebni konkretni prakticni koraci kako da se izbavimo iz narastajuce bede i egzistancijalnog i civilizacijskog debakla i da su to opste teme, i tu se slazem sa vama. Tacno je i to da ce Dinkic dati 3 miliona evra Gorenju za 300 radnika x 10.000 evra ad bi skupio jeftine politicke poene za svoju stranku. Bolje da su te pare ulozili u poljoprivredu. 3.ooo.000 evra je oko ako se ne varam 2500 junica. Koliko je to plastenika ili sta drugo.
Prvo treba odbaciti los tranzicioni model koji nas je upropastio zatim treba staviti moratorijum na otplatu spoljnih dugova, zatim raskinuti sve nelegalne privatizacije po nelegitimnom zakonu o privatizaciji, ulagati u domacu poljoprivredu i privredu, povecati potrosacku moc gradjana, preispitati daljnu saradnju sa MMF Svetskom bankom i sl. I krenuti u lustraciju!!! al bi padali tajkuni.
Nemam pretenzije niti da osnujem stranku niti da budem predsednik drzave (na tome mi je zamerano u jednom od postova). :ppozdrav:
Izvinjavam se svima koje sam ozlovoljio nije mi to bila namera, samo sam hteo da podelimo misljenja.
Srdacan pozdrav.
 
Edi.
Nisi ništa loše napisao još kad bi moglo to i zaživeti bilo bi super. Što se tiče štrajka prosvetnih radnika ja lično to podržavam, kad nas guraju u Evropu i pripremaju svakojakih gluposti neka budu i Evropska primanja. Prosveta ustvari ne štrajkuje već želi ući spremno u Evropu zar ne.
 
Poštovani Golube,
razmišljao sam danas da li je moj i motiv mojih bliskih i dragih kolega iz kolektiva sebični interes, nerad, pridobijanje pažnje javnosti na probleme sa kojima se suočavamo svakog dana (prebijanje profesora, nedostatak sredstava za rad, putni troškovi kasne mesecima, uvođenje standarda, 35 neopravdanih za ocenu četiri, koji ne odgovaraju stanju svesti mladih ljudi kod nas), razmaženost ili nešto treće.
Čini mi se da je kao i Vama u poljoprivredi i zaposlenima u prosveti dogorelo. Ne radi se, možda toliko o novcu (MMF će reći da za to nemamo para kao što je prošle godine bilo sa penzionerima, jedino ako od prodaje Telekoma (Telekom ne treba prodati jer je zlatna koka) ne upumpaju u prosvetu jer ovo je predizborna godina, kao što je ajde da primetim i zbog predizborne godine kažnjen IMLEK sa 300 miliona dinara jer na nekog treba svaliti krivicu zbog katastrofalne politike u poljoprivredi) već o jednom trulom stanju duha u čitavoj državi, o tome da je prosveti, najzad, dosta pljačke, korupcije u društvu, jednom beznađu u kome se svi nalazimo, odsustvu alternativa, promašenom državnom kursu, zasićenosti lažima izabranih predstavnika građana, potrebi intelektualnoj da se ne slaže sa nepravdom. Ja mislim (možda i grešim jer sam nepopravljivi optimista) da je sve ovo nekako skriveni razlog- možda ne dovoljno artikulisan i transparanten- a ne, samo, jubilarne nagrade, otpremnine i povećanje plate, a najmanje ima veze sa bilo kakvim politikanstvom ili stranačkim računicama. Da li treba da stanemo samo na dogovoru oko plata ili da radikalizujemo zahteve smanom resornog ministra i nesposobnog premijera?!Svi mi želimo da živimo u jednom normalnom društvu u normalnoj državi! Povećenjem naših plata samo ćemo povećati inflaciju i opet ne valja, stvari treba radikalno menjati!!!
Svakako razumem Vaše negodovanje da su se profesori tek sada setili da je ''nešto trulo u državi Danskoj''. I ja sam to danas rekao svojim kolegama: ''Ne treba da očekujemo podršku šire javnosti kada mi profesori u našoj školi nismo podržali obespravljene i prebijane radnike Jugoremedije, BEK-a, Šinvoza, IPOK-a, Autobanata...'' I ne samo to u Zrenjaninu (nekada središte Poljoprivrednog giganta Servo Mihalj) postoji Industrijska zona niko od nas nije javno prozvao na stanje radničkih i sindikalnih prava radnika iako ima indicija da se krše''. Niti se neko javno usudio da prozove na ispostavljanje računa najbogatijih građana Srbije. Kao što ih se ne tiču apeli poljoprivrednika.I verujte podržali su me pojedini u ovim razmišljanjima. Nadam se da ćemo mi profesori drugi put makar deklarativno ali javno kao struka podržati druge u njihovoj borbi za bolje sutra.
U francuskoj su zbog najavljenog smanjenja broja predmeta ustali studenti i učenici (ovo spominjem stalno na predavanjima, jer tamo u Francuskoj su učenici svesni da smanjenjm broja predmeta manje vrede na tržištu a to znači da će dobiti slabije plaćena zaposlenja) a podržali su ih i zaposleni iz mnogih javnih i privatnih sektora. 3 miliona Francuza je izašlo na ulice.
Što se tiče priprema za Evropu ( i da povećaju plate za 25% biće to oko 500 evra mesečana plata a u Sloveniji je 1000-1500, a plate u BiH su više čini mi se za oko 100 evra- tako da se ne pripremamo za evropske plate) ja sam se pripremio upisivanjem master studija jer na tržištu radne snage moram biti konkurentan rekao mi je pre dve godine jedan prof. univerziteta! Zapravo ne verujem da je većini nas jasno šta znači priprema školstva za Evropu- da li verujete da naša država zna koji je cilj obrazovanja odnosno kakvog to učenika želi da vidi na kraju školovanja?! Uveden je od jeseni i nov nastavni plan i program za gimnazije mnogi će ostati bez posla (predajem trenutno tri predmeta a nov predmet Etika takođe mi sleduje) srećom ne spadam u njih ali o ovim ljudima treba razmišljati!
Promašili smo temu, ali trulo je svuda i u poljoprivredi i u školstvu!
Hvala na podršci!
 
Kako još gori, pa ja mislim da smo mi ti koi nosimo kurtu i murtu, ljudi koi žive u realnom svetu.
 
Tako je nosimo , no dok ne dodje do pomeranja ljudskih vrednosti na nesto malo manje materijalno dotle ce biti isti kli..c .
 
Tu ljudsku vrednost može da nam pomeri naš čukun deda(naš rođak), da ga pozovemo još 500 godin da nas vrati u kolosek. Nema nam druge.
 
Ne pozivaj se na istoriju moze i sada vrlo dobro da se savest ukljuci u svakodnevicu samo ako se oce .
 
Smanjenje/ukidanje carina je sjajna stvar, jer ide obostrano, sto znaci da i druge drzave na ono sto mi njima izvozimo smanjuju/ukidaju carine. To za posledicu ima:
a) jeftinije placamo ono sto nismo u mogucnosti da efikasno proizvedemo
b) skuplje prodajemo ono sto imamo viska jer su i drugi smanjili carine na nasu robu

To meni ne zvuci kao atak. Ako srpski seljak izvozi kukuruz za 200eura po toni, a na to se lupa carina od 10%, cena tog kukuruza je 220eura. Ako je carina 0%, onda ce se kukuruz izvoziti po 220eura. Jasan dobitak.

Edi, zao mi je sto pises ovoliko dugacke postove, ne mogu odgovoriti na tri tone teksta, al da probam izabrati ponesto. U vezi skolstva, jako je tesko predvideti koja zanimanja ce biti perspektivna u narednom periodu, tako da drzava nije kriva zbog toga sto to ne moze znati. Samim tim sto smo pustili drzavu da se petlja u skolstvo moramo ocekivati rezultate koje drzava uspesno replicira u bilo cemu cega se dotakne, a to su nizak kvalitet, visoka cena, slaba efikasnost, javasluk.

Sto se tice politike, glasanjem za ove na vlasti se daje podrska njihovoj politici, zato je vazno glasati za nekog iz opozicije, jer se time salje poruka da se ne moze vladati ovako, cak i ako su ti drugi gori od ovih sad.
 
Poštovani forumaši,
ako niste pročitali preporučujem da pročitate knjigu ''Zemlja i sloboda'' koja se besplatno može skinuti sa:
http//pokret.net/zemljaisloboda.pdf
Poštovani Jovand,
hvala Vam što svoje vreme provodite čitajući moje opservacije. U svetu su natraženija zanimanja u oblasti vojne i farmaceutske industrije zbog potreba tamošnjeg tržišta (kontrola nafte na srednjem istoku, Dik Čejni blizak Bušu vlasnik je Halibartona koji je snabdevao američku vojsku u ''antiterorističkoj'' borbi za resurse). Recimo kada je reč o farmaceutskoj industriji, ako se ne varam Donald Ramsfeld kao drugi čovek Bušove administracije ujedno je i vlasnik farmaceutske industrije koja prizvodi lek Tamiflu (svinjski i ptičji grip). Farmaceutska industrija stvara ogromne profite, po nekima veće čak i od profita mafije a poljoprivreda danas je samo sekundarna jer primarna je distribucija hemije u zaštiti i lečenju bilja što dodatno poskupljuje proizvodnju. Zapravo poljoprivreda je samo poligon za ekstra profite farmaceutskih kompanija.
Kada je reč o stanju u prosveti zapravo izostaje državna strategije privrednog i društvenog razvoja. Evo oslanjamo se na prodaju Telekoma i direktne strane investicije te vlada računa u ovoj godini priliv od 4 milijarde evra za privredni oporavak ekonomije. Međutim 2 milijarde su planirali da će dobiti od prodaje Telekoma, a evo čitamo da je zapravo ponuda za 30 posto Telekoma 800 miliona evra jer grčki vlasnik ,20 posto Telekoma, želi da kupi samo 31 posto akcija Telekoma. Znači u startu manje 1,2 milijarde evra direktnih stranih investicija. Dakle kada je reč o prosveti država nema dugoročnu strategiju privrednog, ekonomskog, poljoprivrednog pa samim tim i razvoja obrazovanja. Stranom vlasniku je potrebna jeftina radna snaga!!! I Bolonjska deklaracija ima smisao u tome da reformiše visoko obrazovanje u tržišnom pravcu, dakle koja zanimanja su tražena ta i nuditi na fakultetima, svakako ako neko, kao ja, želi da završi filozofiju i političku sociologiju, koje nisu profitne pa eto mu.
Dakle država koja je socijalno odgovorna treba da brine o održivom razvoju ulaganjem u mlade ljude koji će vratiti državi u uloženo znanje. Jedino tada ako država zna šta hoće.
Pretpostavljam da nisam u pravu i da grešim, izvinjavam se zbog toga!
Srdačan pozdrav.
 
Јоване,
потпуно се слажем са тобом. Сваком ко размишља својом главом, да отварањем тржишта обичан српски сељак само добија, а не губи ништа. Губе тајкуни који су преузели прерађивачки и трговиски сектор (дакле ту су негде као тампон зона која никад није у минусу), јер су годинама уживали у монополу, научили на екстрапрофите и ни динар нису уложили у то да постану конкурентни.
Оно шта ја видим сваког дана је да су наши производи, а на жалост ми паори смо само почели да продајемо ратарске производе (млеко и месо нас само гурају у дугове), а њихова цена је увек нижа од цена на евроспким берзама, а вештачко ђубриво је скупље.

Еди,наравно да вас нико не подржава, јер као што си и сам рекао ни ви нисте никог подржали. Уосталом, сем тебе који си "општеобразован",са правом кажем твојим колегама који су струковно образовани (инжењери нпр.), ако мислите да је ваша плата мала, изађите из катедре и запослите се у реалном сектору, па да видимо да ли ћете имати толика и тако редовна питања. Буните се због мале плате (што стоји), али нико и нигде није рекао да нам је квалитет знања основаца и средњошколаца (да не помињем академце) благо речено катастрофалан. Тражите новац, без обзира на квалитет који дајете. Поштено? Не бих рекао...
 
Edi, opet cu odgovoriti samo na neke teme jer ih ima previse da bih svaku dotakao.

U vezi toga da strancima treba "jeftina radna snage", to je mit i nema veze sa stvarnim zivotom. Na planeti ima 7 milijardi ljudi od kojih je velika vecina slabo kvalifikovana i jeftina radna snaga. Toga ima u izobilju, strancima treba kvalifikovana radna snaga, koja ume nesto da uradi. Mi to u Srbiji nazalost nemamo, iako mislimo da smo najpametniji i najbolji u svemu.
U mojoj bransi (IT), barem 50% zaposlenih je potpuno nekompetentno i opstaju samo zato sto nema kvalitetne radne snage, pa su firme (i strane i domace) primorane da zaposljavaju ljude koje u normalnim uslovima ne bi nikad zaposlili.

Drzava je pokazala da ne moze brinuti o odrzivom razvoju ulaganjem u mlade. Ta ista drzava placa 130.000 ljudi da obucava mlade, zakonskim resenjima prisiljava mlade ljude da celu mladost provedu slusajuci sta im je drzava pripremila kroz sistem obrazovanja, a kao rezultat imamo ljude koji su i nakon izlaska sa fakulteta potpuno nepripremljeni za rad.

Sto se tice farmaceutike u poljoprivredi, ne bih se slozio da je poljoprivreda samo poligon za zaradu farmateutskih kuca. Ispasce da jedemo hleb svaki dan samo da bi neki farmaceut zaradio. Hemija nije najskuplja stavka u poljoprivrednoj proizvodnji i ne postoje mehanizmi kojima bi farmaceut uzimao vecinu profita od poljoprivrednika.
 
moraću da se umešam. slobodno tržište je neviđeno zlo. pogotovo za ovako slabu državu kao što je naša. više puta sam pisao da su se najteži pregovori vodili oko zaštite tržišta poljoprivrednih proizvoda. poslednji primer, tržište bananahttp://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=02&dd=07&nav_id=491031
svaka normalna država gleda da ima što veću samodovoljnost u prehrambenim proizvodima, jer u vremenu u kom živimo nikad se ne zna šta može da se desi sa cenom istih. vidimo šta se dešava sa cenama primarnih polj. proizvoda, šećera. ionako imamo negativan spoljnotrgovinski bilans. samo nam treba da uvozimo mleko, meso, a izvozimo sirovine.
tržište mora biti uređeno, kontrolisano od strane države, ali ni po babu ni po stričevima, sa jakim robnim rezervama i definisanom strategijom prema određenim proizvodima. nama treba stabilno tržište, u kom će korist imati i proizvođa i potrošač, a ne tamo neki mešetar. treba nam jaka državna kontrola koja će paziti da se pravila igre što manje krše i da se pojedinci ne bogate na račun većine. iluzorno je verovati da će skidanje carina i nekih drugih mera poboljšati standard građana srbije, dok imamo monopoliste, nelojalnu konkurenciju, korupciju, i sve ostalo što imamo sada u srbiji.
mi na ovom forumu situaciju gledamo kao proizvođači, a ne kao potrošači, iako se i nas tiče cena šećera, hleba, dobro nam je jer je kukuruz skup, soja i suncokret isto. šta mislite kada padne cena tih proizvoda, a derikože zadrže visoke cene hleba, mleka, ulja.
poseban problem je mesna industrija i kvalitet proizvoda od mesa, zbog nekontrolisanog uvoza. možemo o ovome preglabati koliko hocemo, ali moramo dobro razmisliti koji su nam sledeci koraci.
na predmetu agrarna politika smo učili da švajcarci daju ogromne subvencije za gajenje pšenice, kako bi bili što manje zavisni od uvoza, japanci takođe. poljoprivreda je strateška grana, a u našoj državi i jedina koja još koliko toliko uspešno radi.
da dodam na kraju da je srpski seljak preživeo sva uređenja u prošlom veku, preživeće i ovo sada.
 
A sta znaci stabilno trziste kontrolisano od strane drzave? Da kazu da je cena kukuruza 5 din/kg jer siromasna srbija ne moze platiti vise. To je jako korisno za proizvodjaca, jer ce moci da se osjeti bogato u dusi zato sto hrani siromasne radeci sa traktorom kupljenim pre 30 godina.

Cene poljoprivrednih proizvoda rastu zbog inflacije, nastampalo se dolara i eura i to se mora odraziti na cenu hrane i energije.

Ukidanje carine ne moze resiti sve probleme u drustvu, ali je korak napred. Ne mogu time korupcija i monopol da nestanu.

Pekari, mlekari, mesari nisu derikoze, rade ljudi svoj posao kao i svi ostali, ako padne cena kukuruza pasce i cena mesa i mleka.
 
jovand je napisao(la):
Pekari, mlekari, mesari nisu derikoze, rade ljudi svoj posao kao i svi ostali, ako padne cena kukuruza pasce i cena mesa i mleka.
Ово бих те молио да мало поткрепиш аргументима, јер моја лична су потпуно супротна. Нећу да се распишем примерима, само ћу подсетити шта се десило са ценама хлеба и млека у продавницама када је 2007/2008 скочила цена кукуруза и пшенице - ни динар ништа није појефтинило када је откупна цена кукуруза спала са 18 на 7,5-9дин/каг, а млеко (сирово) са 32 на 20-21дин/литру. Зашто? Па управо због недостатка конкуренције...
 
Nazad
Vrh