Trimeri

Pozdrav svima iz okoline kragujevca sam! Procitao sam ovde na forumu
nekoliko postova u vezi einhell bg-bc 43 posto ga i ja od skoro imam
pa cu se i ja ukljuciti u diskusiju kad budem malo radio sa masinom!
 
kod nas u gradu samo na jednom mestu moze se uzeti original ulje za mesavinu,svi ostali pretacu i flasiraju.LS husqvarna ulje jedno od najboljih i jedino ono ima zastitnu foliju na flasici i deklaraciju.Kaze mi gazda da su mu nudili i ova druga i da je zarada skoro dupla,ali ih odbio kako on kaze bar za sada.Ovo ulje kosta 160,00 din.a na pr.stihl (toceno) 120,00 i da prodaje ljudima koji znaju za citavu prevaru,a njih je malo.
Zemlja Srbija plodna i izdasna za sve,a poslednjih 20-ak godina najbolje uspevaju prevaranti i krimosi::samo bes::
 
Pozdrav svima!
Eeeee kako smo ti mi ljudi čudni...sad tražimo dlaku u jajetu, i raspravu o kvalitetima ulja...
A 90-tih se dvotaktne mašine terale na staro motorno ulje iz auta, ili šta god se našlo pri ruci...
Auto se teralo na gazolin...ulje se nije menjalo - samo dolivalo itd...i nije ništa crklo od normalnog korišćenja.

A sad kad možemo da biramo, sad nam ništa nevalja...
 
Da li ima neko da zna moze li da se pravi mesavina za trimere sa Motul 510 2T to je ulje za dvotaktne motore koji se vrte i do 12000 obrtaja. Inace Motul ulja su vrhunskog kvaliteta i zasad nema falsa.
Uvoznik za Srbiju je MASS compani.
 
@joekiki
vjerovatno si svjestan činjenice kakvi su materijali korišteni ''u ta vremena'' i od čega se stvari prave danas
 
Pozdrav svima!
Eeeee kako smo ti mi ljudi čudni...sad tražimo dlaku u jajetu, i raspravu o kvalitetima ulja...
A 90-tih se dvotaktne mašine terale na staro motorno ulje iz auta, ili šta god se našlo pri ruci...
Auto se teralo na gazolin...ulje se nije menjalo - samo dolivalo itd...i nije ništa crklo od normalnog korišćenja.

A sad kad možemo da biramo, sad nam ništa nevalja...
ne razumem smisao tvog posta...tacno je za 90-e,ali sta smo mogli tada,sipaj sta imas i moli Boga da se nista ne desi.Danas kazes mozemo da biramo,pa tacno.Ne vidim razlog da kupujem nekakve prevare i podmetanja,kad mogu uzeti kvalitetno,samo ge treba razaznati od gomile kopija.Moja poruka je bila u smislu da se cudim kako drzava ne radi nosta po pitanju zastite potrosaca,ne vidim tu nikakvo trazenje dlake u jajetu,jer mislim da znas sta znaci lose ulje kod ovakvih motora!
 
Motorno ulje - objavio Deutsche Shell AG:


Dvotaktna ulja

Dvotaktna ulja su po sastavu mnogo jednostavnija od četvorotaktnih ulja.
Ta prva osobina ima veze s činjenicom da dvotaktna ulja sadrže samo oko 2 do 6% aditiva i 94 do 98% baznog ulja. Na premiks dvotaktnog ulja se dodaje oko 20 - 25% od premiks komponente, vrlo slične bezmirisnom kerozinu.


Najvažniji aditivi

Odabir odgovarajućeg sastava aditiva dvotaktnim uljima ima značaj koji ne treba potcjenjivati.
Takođe važni, kao i kod četvorotaktnih ulja, iz poznatih razloga, to su antioksidansi, deterdženti, disperzanti i poboljšivači protoka. Osim toga, dodaju se boje radi lakše identificikacije mešavine gorivo-ulje.
Za razliku od četvorotaktnih ulja, u dvotaktnim uljima se NE primenjuju aditivi protiv habanja, pasivatori obojenih metala, supresori penjenja, umanjivači vrednosti trenja, poboljšivači indeksa podnošljivosti dihtunga na ulje i poboljšivači indeksa viskoznosti.

Sastav baznog ulja pri izradi dvotaktnog ulja ima još važniju ulogu nego u izradi četvorotaktnih ulja.
Taj sastav mora biti određen unapred, u zavisnosti od namene dvotaktnog ulja.
Ako je u pitanju ulje za trke, težište se stavlja na izrazito visoka mazivna svojstva, a na uštrb čistoće motora. Ako je u pitanju ulje za svakodnevnu upotrebu, u prvom planu je najviši prioritet na čistoću, jer je to jedini način da se u dugom periodu eksploatacije sačuvaju sve tehničke karakteristike agregata. Dakle, izrazito visoka mazivna svojstva nisu potrebna, kao kod trkačkih agregata, čak i ako se agregat u svakodnevnoj upotrebi eksploatiše do svojih krajnjih granica snage i maksimalne brzine.


Glavna bazna ulja

Koriste se mineralna i polusintetička ulja.

Međutim, primenjuje se sve više sintetičkih baznih ulja tipa Polyisobuthylen (PIB), smanjujući tako neželjeni dim iz dvotaktnih agregata. Prednost - sagorijevaju skoro bez ostatka i postaju osnovno gradivo za sva tzv. low-smoke dvotaktna ulja. Skupi Esteri su postali dvostruko dragoceni u primeni kod dvotaktnih mašina - poboljšavaju čistoću agregata u kritičnim područjima i poboljšavaju zaštitu klipa od zaribavanja.

Ricinusovo ulje se koristi samo u dvotaktnim agregatima. To je ulje biljnog porekla, sa odličnim mazivnim svojstvima, od kojih su neka još uvek bez premca. Zbog nestabilnosti na starenje, ima tendenciju da se zgušnjava i pri tom gradi naslage. Stoga, ricinusovo ulje se može sresti u primeni isključivo na moto trkama. Agregati koji u trkama koriste ricinusovo ulje u mešavini, obavezno se čiste posle svake trke.
Primenom ovog ulja za mešavinu dvotaktnih agregata za svakodnevnu upotrebu, vrlo brzo dolazi do kvarova i značajnih oštećenja.


Pri odabiru ulja za motore, neophodno je obratiti posebnu pažnju na napomene navedene u nastavku. Osnove za to su brojne i bilo bi predugačko navoditi ih sve. Suština je u uticaju specifičnih osobina motornih ulja na performanse i trajnost agregata. Taj uticaj, na žalost, pokazuje slabosti ulja kada je gotovo prekasno, tako je poželjno da svi motociklisti vrlo pažljivo razmisle o izboru ulja ne obraćajući pažnju na određenu marku. S obzirom na učestalost zamene ulja (kod naših motora, samo ulja za menjač - prim. ČD), neosnovano je štedeti novac na kvalitetnom ulju.


Dvotaktni motor

*** Svakodnevna upotreba
Ulje treba da zadovolji osnovne zahteve kao što su JASO specifikacije
Ulje treba da obezbedi besprekornu čistoću agregata
Ulje mora da zadrži adekvatnu mazivost čak i pri visokim toplotnim opterećenjima
Ulje treba da bude premiksovano aditivima


*** Primena kod trkačkih agregata
Ulje NE TREBA da zadovolji zahteve JASO specifikacija
Ulje treba da obezbedi najvišu sigurnost u uslovima ekstremnih termalnih opterećenja
Ulje ne treba da obezbedi čistoću agregata
Ulja ne sme da bude premiksovano aditivima



FAQ (Najčešće postavljana pitanja)


Koji su glavni zadaci ulja?
Maziva bi trebalo da smanje trenje i trošenje kliznih ili rotirajućih površina agregata, da štite od korozije, da hlade agregat, da ga konzerviraju, dihtuju, da ga održe čistim, da smanje potrošnju goriva i da poboljšaju performanse agregata.

Šta se podrazumeva pod sintetičkim uljima?
To su ulja, koja se proizvode veštački i sastoje se od molekula ugljikovodika ili drugih jedinjenja. Osnovni materijal za njihovu proizvodnju je obično, mineralno ulje iz sirove nafte.

Koja su svojstva sintetičkih ulja?
Vrlo dobar odnos viskozitet-temperatura, te su upotrebljiva u raznim oblastima. Imaju odličnu stabilnost na smicanje (slivanje sa površine - prim. ČD). Zadržavaju osobine u širokom temperaturnom opsegu, sa izraženim mazivnim osobinama čak i na vrlo niskim temperaturama.

Šta smanjuje performanse motornog ulja?
Starost ulja, prašina, opiljci metala, loše gorivo, ostaci sagorevanja i vode, ali takođe i preniske ili previsoke temperature ulja.

Da li mogu da se mešaju mineralna i sintetička ulja?
DA. U današnje vreme to nije problem.

Da li kod agregata koji je duže vreme koristio sintetičko ulje, može da se nastavi sa primenom mineralnog ulja?
DA. Ali ne bi trebalo očekivati iste performanse čak ni sa mineralnim uljem sa dosta aditiva, jer sintetička ulja uglavnom imaju bolje performanse.

Da li bez problema može da se pređe sa mineralnog na sintetičko ulje?
U principu da, čak iako je agregat pohaban, na taj način ne može ništa da se naškodi. Prelaskom na sintetičko ulje kod takvog agregata dovodi do sagorevanja nesagorelih ostataka, naročito u području klipa. Time se uzrokuje povećana potrošnja ulja, koja se smanjuje kada je agregat ponovo tehnički ispravan.

Da li je dvotaktno ulje razlog naslaga čađi u izduvnom sistemu?
DA. Često je odgovorna prebogata smeša ulja i benzina. Ako je potrebno, preći na kvalitetnije dvotaktno ulje.

Da li je sintetičko ulje loše za kvačila u uljnom kupatilu?
NE. Samo korištenje sintetičkih ulja za automobilske menjače mogu izazvati probleme. Takva ulja sadrže aditive za smanjenje trenja.

Koje su prednosti ricinusovog ulja?
U dvotaktnim agregatima ricinusovo ulje poseduje najbolja moguća mazivna svojstva.
Međutim, motor je vrlo brzo kontaminiran i čisti se posle svake trke.
Kod četvorotaktnih motora, ono se koristi samo kod agregata sa pogonom na metanol, npr. Speedway.

Da li se ricinusovo ulje meša sa benzinom u većem odnosu nego sintetičko ulje za trke?
Obično da, npr u kartingu 16:1.


Da li sintetička ulja za trke dovode do povećanja performansi?
Ne nužno. Racing ulja takođe mogu biti razvijena za maksimalnu izdržljivost, npr za enduro trke.

Da li je potrebno pojačati odnos ulje-benzin kod agregata sa pojačanim opterećenjem?
Obično to nije potrebno. U nedoumici može da se doda nešto više ulja.

Da li se korišćenjem trkačkog dvotaktnog ulja postiže povećanje oktanskog broja?
Teoretski da, ali povećanjem količine takvog ulja u mešavini se ne postiže ništa.

Dokle sme da se poveća temperatura ulja?
Najviše temperature se javljuju na prvoj karici klipa i mogu da dostignu i do 300 stepeni Celzijusa. Da li će motor doživeti havariju, veliko je pitanje. Neka ulja tolerišu temperature u komori radilice do 160, a za neka druga je pitanje da li mogu da izdrže i 125 stepeni Celzijusa.

Kolike su karakteristične količine metala u korišćenim uljima?
posle 5.000 km u starom ulju se nalazi do 100 mg/kg sadržaja gvožđa. Npr, sadržaj bakra, olova i aluminijuma je znatno niži.
 
Pozz evo danas sam uzeo Villager 1900s, jbg 3 hiljade je bio jeftiniji od ovog novog x modela. Imam plac od 25 ari i nadam se da ce moci da uradi posao posto je plac prilicno zarastao u sve i svasta :osmeh: E sad citao sam prethodne strane posto nemam iskustva sa radom sa trimerima, ako imate jos neki savet oko upotrebe ili samog trimera bio bih zahvalan :osmeh: Kao npr. da li bi sa nozem mogao da secem tanja stabla mladog gloga koji mi je po placu izrastao kao lud i koji mi je zivce pokidao, ili da umestog trokrakog ipak uzmem cirkularno secivo ili motorku
 
Poslednja izmena:
Svaka cast onom ko nadje original ulje, poceli da kopiraju sve !!! strasno sta sve toce i sramota !!! prevarant do prevaranta
 
@ LekaNS
Nek je sretna kupovina isti imam i ja i zadovoljan sam a bićeš i iti razradi ga po propisu sa kvalitetnim uljem i samo napred što se tiče izdanaka i šiblja to možeš sa trokkrakim nožem a što se tiče stabala ipak motorka (podrazumevam da je stablo deblje od šiblja)
 
Danas smo kupili viskolovo ulje za dvotaktne motore, sasvim lepo radi trimer, pokosio sam oko 1000 m2, ne žalim ni dinara za villager BC 1900 x :osmeh:
 
Pozdrav!

- Podrzavam Savu u izlaganju i moje je misljenje isto..;-))

- Ja sam pre nekih mesec dana kupio Villager BC1900S, i isprobao sam ga par puta, i sta znam....zadovoljan sam za pocetak, videcemo dalje sta ce se zbivati..
Nego u prospektu pise da zupcanike treba podmazivati otprilike svakih 20-tak radnih dana, pa me zanima kakva se mast u tom slucaju koristi??
Silikonska mast za zupčanike.Imam Villager 1900x i meni su rekli u servisu da se koristi ta mast..u početku,prvih 5 radih sati se podmaže,pa kasnije može i na 15 dana.
 
re

ja uzeo villager naocare od polikarbonata....

I ja sam uzeo te iste,onako mangupski izgledaju..zapravo nisam uzeo ja,vec drugar kome sam objasnio da uzme te Villager naočare, jer druge nisu ni imali..jer sam prethodni dan kosio sa 1900x ?(trokraki noz) i mali kamen ili parce drveta me u oko pogodilo,..moze bas opasno da bude..i sad,pitanje je..u cemu je fora sa tim polikarbonatom,zasto su bolje,ili dobre..
 
Villager BTC 1900X

Evo i mog 1900x.Uzeo sam ga pre 3 meseca za 18.400din.Tek prekjuce sam pokosio travnjak ispred kuće i to je odradio ok.Na selu sam pokosio oko baste, napravio nekoliko staza,jer je trava izrasla..i nameravam da sredim jos nekoliko kupinovih zbunova i paprati..Imam utisak da trosi malo vise mesavinu nego sto bi trebalo,jer sam sa motornom testerom Villager VGS 30S istrugao 8 metara drva sa 4 litre mesavine,a ovaj trimer BTC 1900X je prosvirao ceo rezervoar na punom gasu samo oko baste sto sam skosio u sirinu oko 1.5-2 metra.
U pocetku sam imao problem sa silkom i glavom..jer je unutra silk bio zalepljen (fabrički,ili kakogod) ali oba kraja silka su bili slepljeni kao da su se stopili..i u toku rada,kada se silk već ishabao..bukvalno su oba kraja otpala i ja sam ostao onako samo sa glavom bez krajeva silka.Iskljucim masinu,pogledam,vidim nije u redu,,otvorim glavu..vidim unutra oba kraja slepljena..povučem ih da se razdvoje..i evo od tada sve radi kako treba.Pošto je očigledno silk neki ko zna koji..imate li predlog za BTC 1900X koji kvalitetan slik staviti i do kog preseka maximalno se sme ići..ali iz vašeg iskustva,a ne ako ste čuli priču od komšijinog komšije ;)


9hht38.jpg
 
Što se silka tiče isprobao sam mnoge vrste vrlo je malo razlike a u ceni ima razlike tako da sad koristim Villager-ov silk 2.4 mm kotur od 15 m košta 150-200 din stavim ga 15-20 min da odstoji u vreloj vodi ( lakše se namota) i to je to ( trimer je 1900 s)
 
Što se silka tiče isprobao sam mnoge vrste vrlo je malo razlike a u ceni ima razlike tako da sad koristim Villager-ov silk 2.4 mm kotur od 15 m košta 150-200 din stavim ga 15-20 min da odstoji u vreloj vodi ( lakše se namota) i to je to ( trimer je 1900 s)
Neće ništa da mu smeta ako tako odstoji u vreloj vodi? Ovo kako su oni namotali silk, tj. tako kako sam ga dobio..je bilo baš traljavo namotano..nije onako kao kalem na elektro-motoru namotaji..već jedna preko druge..pa sam to doveo u red, mada vidim da je to onako kada je u sirovom stanju silk, ide teže da se namota tako pravilno.
Mislio sam na Stihl silk,četvrtasti, i mislim da je dosta mekši ,samim tim i dugotrajniji..a cena je mislim isto oko 300din 15m.
 
50 metara silka 2,4 je kod nas 550 RSD, a 15 m je 200 RSD. Zar mora da odstoji u vreloj vodi, neće se posle brže trošiti ?
 
Вилагер купио 2008 год и покосио до сада најмање 100х што траве што шибља једино што сам мењао је глава и то 2 пута све док нисам купио неку талијанку и ово је преде.редовно подмазујем главу и користим добро уље и гориво тако да још ни свећицу нисам мењао,,мада сада видим ови нови вилагери нису ни за прићи овом старом јер видим мало мало па се комшије жале ,малтене на нове машине изгледа да су и они увидели да им се не исплати правити добре макине.поззз.иначе најбољи силк до сада је неки који сам куповао у Меркуру није јефтин али сече као жилет и дебље корове као од шале.
 
Da pojasnim potapam u vrelu vodu (60-70 c odokativno) da bih ga lakše namotao jer pod dejstvom vrele vode omekša kao i svaka druga plastika i bude pokornija i lepše se namota, mada je bilo ranije reči da takav silk duže traje u šta baš ne mogu da poverujem jer nema nikakve veze ( a znam štošta o plastici pošto se bavim proizvodnjom plastike 20 tak godina) probajte videćete ima razlike u motanju lakše je i brže i lepše se silk složi
 
Nazad
Vrh