Tricikal (Tritikale) Opšta tema

I kod mene su tritikali visoki,tu negde oko 80,90cm.Nisu prihranjeni mnogo,a i nisu gusti,pa ne bi trebalo da bude pologa.
Imam dve sorte Ns Odisej i Amarilo.Ns malo teze poleze i krupnije zrno ima,a Amarila ima kolicinski vise a zrno sitnije.
 
Posle jecma se sigurno vrsi. Otprilike kad i psenica ili koji dan kasnije. Mora biti skroz suv jer ga svi uglavnom skladistimo kuci za potrebe stoke.
 
Амарило ,иначе вршидба по завршетку пшенице .
fotografija0121.jpg
 
Koju setvenu normu idete za kupovni tritikal ? U NS institutu je 36din/kg,a vidim da neki idu do 400kg/ha sto mi je nekako preterano.
 
2014 sam posejao semenski tritikal norma 270 kg./ha bio je preredak prinos katastrofa. a 2013 sam posejao moje seme 350kg/ha opet je bio redak ali ne toliko.
ja ti preporucujem semenski 350kg/ha obavezno cak i 400. koliko da bacis tritikal u zetva je redak.
 
Koju setvenu normu idete za kupovni tritikal ? U NS institutu je 36din/kg,a vidim da neki idu do 400kg/ha sto mi je nekako preterano.
Meni se najbolje pokazalo 160 kg./ kj.ali nije semenski nego 3-4 reprodukcija.
Probao sam i 180 kg. i 200 kg. ali to je pregusto,jer se tritikal lepo bokori,čak i u uslovima kasnije setve,tj. u proleće.
Cepni semenske 150 kg./kj. i nemaš jeda.
Samo pazi na prihranu,ni slučajno quree-ju,samo an 150 kg/kj. i ništa više.
Bilo bi dobro da ga isprskaš regulatorom rasta,onda bude pravi.
 
Juče posejano oko 1,8 ha, BC Goran, 280 kg/ha. Išli smo malo veću količinu semena zbog zaksnele setve ali kako se lepo pripremila zemlja i u skladu sa vremenskim uslovima koje javljaju možda se i nije moralo.
 
Čime tretirate tritikal, jel mogu isti preparati kao za pšenicu? Njiva mi je začupavila pa da znam čime da rešavam?
 
Prvo sam pomislio da hoces da tretiras seme. Sto se tice herbicida, sve je isto kao iza psenicu. Takodje sto se tice bolesti idu ista sredstva.
 
Kojim regulatorom rasta prskati i u koje doba se prsce? Nisam nikad prskao regulatorom, a bas mi cesto izlegne tritikale. Sijem svoj sa tavana vecinom, nekad kupim sjemenski. Koliko kosta po hektaru da se prsce regulatorom rasta?
Hvala!
 
Nazad
Vrh