Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,1%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,9%

  • Ukupno glasača
    331
Kolega juce ovrsio neki rani i danas prodao 1t po 17din/kg na pijaci u Šapcu.:osmeh:
Pionir A-24 sam obrao i polako ga krunim, u narednih 10 dana vrsem DKC 4590 pa 5276 i za branje staje 6030.
Usput smisljam sve moguće varijante za skladištenje kod kuće.Ovo je tezi nacin ali me berza ne zanima.
 
Juče je prodata veća količina sa 30% vlage po ceni od 11rsd/kg.Pravo sa njive u kamione.Izgleda nekome treba kukuruz.
 
Ovo je promet na produktnoj berzi od 26. do 30. avgusta 2013. godine, sav proslogodisnji kukuruz koji je ponudjen je i prodat.

2h51kxt.png
 
Ajde malo da vidimo , ako ste voljni , zašto je cijena kukuruza tako niska . Nemislim naravno zašto je inače niska , ako smo seljaci , nismo tolko nepismeni , nego zašto je najniža u okruženju , a bogami i u svijetu.
Moje mišljenje da su tri razloga , dva realna , a jedan "tipično naš"

Prvi razlog su transportni troškovi . Znači ako hoćemo naš kukuruz koga ima viška da prodamo npr u Egipat na cijenu ovde se dodaju pored zarade trgovca , troškovi transporta od silosa do izvozne luke i do kupca , a to nije malo . Od države treba tražiti da napravi studiju dali ti troškovi mogu da se smanje : dal može da pomogne nešt oko nabavke modernijih brodova npr , dal Djerdap tu pravi problem , praviti još pristaništa na Savi, Dunavu , i šta ja znam kako ...
Ako može tu šta država da pomogne , ako kažu da nemože , neka pomogne razvoj stočarstva i prerade pa da nemoramo ni da izvozimo .

Drugi razlog je aflatoksin prošle godine , moramo priznati to. Opet je država kriva , odnosno oni kojima daje plate a to su raznorazne agencije savjetodavci za poljoprivredu. Znaju da ispijaju kavu , pogledaju na sat i mlate istu praznu slamu godinama , a kad su trebali da dignu frku i upozore seljake na mogućnost biljnih bolesti , posljedice , i šta mora da se radi , cvrc . Isto tako skladišta da na vrijeme upozore da pooštre kontrolu i ne pomiješaju zdrav i zaražen kukuruz , ništa , znači nesposobni su.

Treći razlog je što su firme izvoznici , znači trgovci ,silosi , elevatori , kako se već zovu , jesenas pokupovali kukuruz po toj i toj cijeni (recimo 22+din) , cijena je kasnije pala . Aflatoksin sad nećemo uzimati u obzir , problem je što oni neće sad da se rastanu od tog kukuruza po dosta nižoj cijeni nego čuvaju zalihe . E sad čini se kao da neko organizovano sprečava nove igrače da kupuju zdrav kukuruz koga ima i da izvoze , ili čak strane kupce da na neki način direktno ovde kupuju ??
I ovde država može da pomogne ali to ne čini .

Postavlja se pitanje šta će nam takva država , zašto biramo i plaćamo te nesposobnjakoviće kad od njih nikakve vajde ??
 
Imaš i četvrti razlog. To je manjak tražnje na našem tržištu, jer nema ko da ga pojede, i nema u šta da se preradi.
 
Jbg kad je stocarstvo da uslovno kazem umiralo bolelo nas je uvo neki su se cak i sprdali kazu nek prodaju svinje pa nek seju kukuruz,e sad kad nam fale ti isti stocari sad je frka.
Kamo srece da izvozimo meso.Sveze,suseno,konzervirano.....A ne kukuruz kao poluproizvod.Al to vec nije posao za seljaka,vec za one dzabalebarose ma koje boje bili.
 
polako bez panike, ko je imalo pametan neće ga dati po ovoj suludoj ceni, vidim da će većina skladištiti, ovo je samo privremeno ubeđen sam, cena mora ići gore. Ima jedna dobra izreka "trpaj magare dok je u blatu", e mi smo sad to magare, al kad magare izađe iz blata okrenuće se situacija pa će videti kako magare radi isto to, samo sa mnogo zajebanijim alatom :ppozdrav:
 
Bogami ovi juče na TV-u izjaviše da se očekuje rod od oko 60% od planiranog.I to za sve regione ,a ne samo za Nišavski kako je do sada bilo reči.Izgleda će cena kukuruza da krene na gore.
 
jedini razlog za malu cenu kukuruza je taj sto vecina ljudi mora da ga proda sada a ne posle 5 meseci,mnogi duguju,mnogima trebaju pare a onaj koji sedi u kancelariji on nema nikakvih problema vec uzme olovku i papir i izracuna kako i koliko da ojade seljake a moze im se.to samo u Srbiji moze.videcete kakva ce cena biti preko zime,neverujem da ce biti 12din.jer nema kukuruza,pola srbije je podbacilo a narocito juzna i deo centralne.

- - - - - - - - - -

2013-08-31-130448.jpg
[/IMG]
ako zelite dobru cenu i nesto laksu berbu i naravno ustedu goriva u toku prevoza onda bi trebalo da pitamo vlasnika ove njive kako je uspeo da odradi ovako kvalitetno.
 
Bilo kako bilo, kukuruza nema, to se i sada vidi, stanje u vojvodini je dobro, zahvaljujuci kisi koja je padala, dok je centralna i juzna srbija katastrofa, prema tome treba sacekati, jer ce cena sigurno ici gore....
 
Nazad
Vrh