Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 180 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,8%

  • Ukupno glasača
    332
Sa trenutnom cenom nasih proizvoda nismo konkurentni na ino trzistu.Trenutnu cenu svidjala se ona nekom ili ne drzi domace stocarstvo.Da nismo dozvolili desetkovanje stocnog fonda,imali bi i cene s Pariske berze.Ovako,to nam je sto nam je.A kako je domacem stocarstvu,mozemo samo da naslucujemo.
2508-cene-zitarica.jpg
 
Nažalost na cijene u okružnju više od suše utiče jedan drugi faktor , a to je veliki pad svih berzanskih roba , tj svih sirovina i svih berzovnih indeksa . Lavinu je pokrenula uzdrmana Kina , a liči na početak jedne nove svjetske ekonomske krize . Inače jučešnji dan je nazvan "crni ponedeljak" . Sve se to prenosi do naših njiva i ambara priznali mi to il ne.
 
Nažalost na cijene u okružnju više od suše utiče jedan drugi faktor , a to je veliki pad svih berzanskih roba , tj svih sirovina i svih berzovnih indeksa . Lavinu je pokrenula uzdrmana Kina , a liči na početak jedne nove svjetske ekonomske krize . Inače jučešnji dan je nazvan "crni ponedeljak" . Sve se to prenosi do naših njiva i ambara priznali mi to il ne.
Nismo mi bas takva izvozna sila,da se kod nas problem manifestuje za 24h.Tu krizu cemo tek osetiti.Sto se tice suse,koga briga dali je i koliko pala kisa u delu Banata,Srema ili kog vec dela ove nam male Srbije.Mi mozemo profitirati,ako dobijemo kisu,a ostatak sveta da zahvati susa.U protivnom,mozemo samo izgubiti.A da nebi zavisili od svedskih turbulencija,moramo izvoziti meso,ili jos bolje konzerve mesa,a ne poluproizvod KUKURUZ.Dok to ne shvatimo ozbiljno i ne resimo taj problem to nam je sto nam je i ne treba da krivimo Kinu i ostatak sveta.Trulo je kod nas.
 
Nismo mi bas takva izvozna sila,da se kod nas problem manifestuje za 24h.Tu krizu cemo tek osetiti.Sto se tice suse,koga briga dali je i koliko pala kisa u delu Banata,Srema ili kog vec dela ove nam male Srbije.Mi mozemo profitirati,ako dobijemo kisu,a ostatak sveta da zahvati susa.U protivnom,mozemo samo izgubiti.A da nebi zavisili od svedskih turbulencija,moramo izvoziti meso,ili jos bolje konzerve mesa,a ne poluproizvod KUKURUZ.Dok to ne shvatimo ozbiljno i ne resimo taj problem to nam je sto nam je i ne treba da krivimo Kinu i ostatak sveta.Trulo je kod nas.

Bravo!
Fantasticno receno. ne da izvozimo meso, nego da izvozimo konzerve. Kao sto je jedna socijalisticka fabrika i gigant ( 29 novembar) izvozila konzerviranu sunku za americku armiju. Sasvim slucajno, mom drugaru zapadne jedna konzerava davne 1988g...zato i znamo za taj slucaj.
Ali kako mi da izvozimo konzerve umesto kukuruza, kad su nam na vlasti izdajnici koje je postavio Fasington i London?
Postavili su ih, bas da bi mi izvozili kukuruz, a oni da ga prerade, pa da oni nama vrate kroz konzerve, ili bar polutke kad ih izbace iz ratnih rezervi !
 
O tome ja pricam vec godinama,mala zemlja sa izvoznim finalnim proizvodima i bili bi veoma mocnni u svakom smislu,ali takav je nas narod radije ce uzeti odmah jedan dinar,neego sacekati mesec dana i uzeti pet....Ali ocito da to nikog ko je u mogucnosti da obezbedi ne zanima,lakse mu je ukrasti na poluproizvodu i zajebavati ovaj jadni i napaceni narod,nagradjivati tudje drzavljanine i pomagati strane investitore:sta:
 
Nebi se složio . Onaj ko posije kukuruz , uloži u njega , skine ga sa njive i u tom trenutku se priča završava u vezi proizvodnje kukuruza . Prinos pomnožiš sa cijenom i dolaziš do toga dal si nešto zaradio ili ne . Dalje možeš da raddiš snjim šta god hoćeš , ili ti ili neko drugi u tvojoj državi , ako ga daješ stoki da ga jede to je već drugi posao , tov stoke do klaonice pa ide drugi posao itd. Ako se na prozvodnji kukuruza nije zaradilo to se više nemože ispraviti , jer stočar može taj isti kukuruz da kupi , od koga svejedno je . Neznam dal sam jasno napisao , al mislim da bi to bilo najjednostavnije kad bi se ekonomija svodila da se zaokruži od njive do trpeze ali nije to dovoljno u sadašnjem stanju , radilo se to u skoroj prošlosti da jača karika šlepa slabiju pa nije moglo dugo .
 
Berzu je izmislio zapad.Ne da bi seljak skuplje prodao svoj proizvod,vec da bi kupac lakse pratio cenu i time rekao da je tamo i tamo npr jeftiniji.Na istoj toj berzi se pojavljuju samo poluproizvodi od zitarica,preko ruda,do energenata.Znaci ono sto mocne ekonomije kupuju i od cega zavise.Bez obzira sto je za nas kukuruz finalni proizvod,on je ipak nekom sirovina za dalju preradu,kao sto je npr gvozdje.Svakom normalnom je jasno da je za zdravu drzavu i ekonomiju iste bolje da proda konzervu i automobil,nego kukuruz i rudu.Ko nam to odredjuje,dozvoljava ili brani,mozemo naslucivati.Drzavno rukovodstvo ima zadatak da nam trziste obezbedi.Bilo to za zapad,nesvrstane,ili vanzemaljce.U svakoj drugoj prici nema srece ni za nas,ni za radnika,a samim tim je i manji prihod u budzetu.
 
Nebi se složio . Onaj ko posije kukuruz , uloži u njega , skine ga sa njive i u tom trenutku se priča završava u vezi proizvodnje kukuruza . Prinos pomnožiš sa cijenom i dolaziš do toga dal si nešto zaradio ili ne . Dalje možeš da raddiš snjim šta god hoćeš , ili ti ili neko drugi u tvojoj državi , ako ga daješ stoki da ga jede to je već drugi posao , tov stoke do klaonice pa ide drugi posao itd. Ako se na prozvodnji kukuruza nije zaradilo to se više nemože ispraviti , jer stočar može taj isti kukuruz da kupi , od koga svejedno je . Neznam dal sam jasno napisao , al mislim da bi to bilo najjednostavnije kad bi se ekonomija svodila da se zaokruži od njive do trpeze ali nije to dovoljno u sadašnjem stanju , radilo se to u skoroj prošlosti da jača karika šlepa slabiju pa nije moglo dugo .

U pravu si,onaj koji seje zitarice i ne treba da gaji stoku,prodajom kukuruza on zavrsava svoj posao ali prodajom kukuruza meni koji cu da uhranim svinju ili bika,jagnje ili proizvedem mleko,sta god vec,a ne a se taj kukuruz izveze u eu pa posle uvezemo njihove svinje,apsurd iglupost ne vidjena,kroz veci stocni fond i ratari bi imali neku sigurnost ovako zavisite od izvoza,bude li kukuruz jeftiniji negde preko mozda ga neko i uveze kao i svinje sto uvoze pa obaraju cenu nasim proizvodima. Kada bi se lanac povezao pa svako dobio deo kolaca,pocevsi od ratara,stocara,klanicara,izvoznika,ovako kolac dela na pola a mi nekad uzmemo po koju mrvicu,a cesto se i ne zasladimo. Kod nas Sotona prodaje iz silosa po 20,5.
 
Dobro nećemo da izvozimo kukuruz , ali treba da se odlučimo dali ratar stočaru da proda jeftinije kukuruz nego što može da ga proda strancu ili će stočar da plati skuplje domaći kukuruz nego što može da kupi strani ?

Mislim da nije realno očekivati ni jedno ni drugo . Teško je u ekonomiji zaobići matematiku.
 
Berzu je izmislio zapad.Ne da bi seljak skuplje prodao svoj proizvod,vec da bi kupac lakse pratio cenu i time rekao da je tamo i tamo npr jeftiniji.Na istoj toj berzi se pojavljuju samo poluproizvodi od zitarica,preko ruda,do energenata.Znaci ono sto mocne ekonomije kupuju i od cega zavise.Bez obzira sto je za nas kukuruz finalni proizvod,on je ipak nekom sirovina za dalju preradu,kao sto je npr gvozdje.Svakom normalnom je jasno da je za zdravu drzavu i ekonomiju iste bolje da proda konzervu i automobil,nego kukuruz i rudu.Ko nam to odredjuje,dozvoljava ili brani,mozemo naslucivati.Drzavno rukovodstvo ima zadatak da nam trziste obezbedi.Bilo to za zapad,nesvrstane,ili vanzemaljce.U svakoj drugoj prici nema srece ni za nas,ni za radnika,a samim tim je i manji prihod u budzetu.

Berzu jeste stvorio zapad, ali ne da "nebi seljak skuplje prodao", i ne da bi bi lakse pratio cenu, nego samo i jedino da bi ti isti koji kupuju sirovinen ili sa njima trguju, mogli da mesetare i placaju sirovien koliko oni hoce.
Primer:
Trenutno je kukuruz na berzi recimo 19.
gazde berze iz Amerike mogu da sutra spuste cenu na 14 i to opradaju "jako dobrim buducim rodom u Argentini"
Otkud mi znamo da je u Argentini rod odlican? Ko je od nas ikada bio u Argentini.
U tom trenutku oni kupuju po svetu kukuruz i placaju ga jeftino.
istovremeno i ovde ce neki nas kupac skinuti cenu, "jer je cena na berzi pala".
Onog trenutka ako odluce da gazde tih berzi prodaju kukuruz Indoneziji jer je tamo glad, podice cenu na berzi na 20 i prica je gotova.
Berza je najveca svetska prevara i podvala.
Price o slobodnoj i trzisnoj privredi su price za malu decu.
napadali su socijalisticke zemlej da imaju plansku i dogovornu ekonomiju, a oni sami imaju naj dogovorniju ekonomiju, sa najvise manipulacija i mesetarenja.
A fakat je da privreda nemoze da funkcionise ako se ne planira, ne "dogovara" i ako je prepustena sama sebi.
 
Juce okrunili iz cardaka po 20din na 18t, cujem jutros na Sabackoj pijaci 20din na malo neznam koliko je tacno a prosli petak bilo 23din, izgleda da malo pada cena nema neke traznje
 
Berzu jeste stvorio zapad, ali ne da "nebi seljak skuplje prodao", i ne da bi bi lakse pratio cenu, nego samo i jedino da bi ti isti koji kupuju sirovinen ili sa njima trguju, mogli da mesetare i placaju sirovien koliko oni hoce.
Primer:
Trenutno je kukuruz na berzi recimo 19.
gazde berze iz Amerike mogu da sutra spuste cenu na 14 i to opradaju "jako dobrim buducim rodom u Argentini"
Otkud mi znamo da je u Argentini rod odlican? Ko je od nas ikada bio u Argentini.
U tom trenutku oni kupuju po svetu kukuruz i placaju ga jeftino.
istovremeno i ovde ce neki nas kupac skinuti cenu, "jer je cena na berzi pala".
Onog trenutka ako odluce da gazde tih berzi prodaju kukuruz Indoneziji jer je tamo glad, podice cenu na berzi na 20 i prica je gotova.
Berza je najveca svetska prevara i podvala.
Price o slobodnoj i trzisnoj privredi su price za malu decu.
napadali su socijalisticke zemlej da imaju plansku i dogovornu ekonomiju, a oni sami imaju naj dogovorniju ekonomiju, sa najvise manipulacija i mesetarenja.
A fakat je da privreda nemoze da funkcionise ako se ne planira, ne "dogovara" i ako je prepustena sama sebi.

To bi bilo tako kad bi na berzi bio samo jedan kupac , ali u igri su hiljade kupaca i još više prodavaca tako da ...
 
Ovog puta sigurno ima veze cena kukuruza sa domaćim stočarstvom koje je na ivici i kada bi se još cena kukuruza povećala ( realno ne bi trebalo ići ispod 25) ne znam šta bi se izdešavalo
 
Cijena kukuruza vise nema veze sa domacim stocarstvima. Ima veze sa globalnom proizvodnjom kukuruza cijenom nafte i potraznjom, visoka cijena nafte i kukuruz se koristi u industriji za gorivo ili neke preradjevine, zelena masa za metan itd. , mala cijena nafte nema racunice prerada polj. proizvoda u bio gorivo metan itd. Takodje globalna kriza je utjecala na cijene kukuruza i uopste polj. proizvoda.

Takodje na lokalnom nivou a pretpostavljam da se to desilo i kod vas. Oni stocari koji nisu znali , bili sposobni ili iz nekog treceg razloga da proizvedu hranu za sopstvene zivotinje su propali, mozda je jos koji % na izdisaju. Tako da oni koji se jos bave sa stocarstvom vrlo malo kupuju ili nista. Ovdje su u nekim opstinama dijelili u zakup po simbolickim cijenama drzavnu zemlju , vecinom su imali stocari prednost, zaboravimo odredjeni postotak veza , muljaza i ostalog, na 10 godina poslije se opet ide na preispitivanje da li zadovoljavaju pa im zemlja ostaje ili ne. Cuo sam od ljudi koji su dobili 50h pa i duplo vise da im se stocarstvo vise ne isplati ali kako su u blizini podignute mega farme koje trebaju zemlju u lokalu pa se boje se da kad bi ugasili stocarstvo ostali bi kod ponovnog produzenje ugovora za zemlju.
 
Nazad
Vrh