Trešnja

ja ne dajem :p razlika bujavosti izmedju magrive i divlje tresnje je oko 10% pa samim tim moze se smanjiti odstojanje oko 10% sa jedne i 10% sa druge strane,sto prostom logikom praceno ako je bilo na 4x4x ide na 4x3.20-3.5, ponekad ljudi trebaju ici logikom ili pitati tog strucnjaka da im pokaze neki zasad sa tim njihovim preporucenim merama,ako ste pitali nekog iz instituta u cacku dobicete jos lepse razmake,inace ono sto sebi ne bih sadio necu nikad ani drugima preporuciti a verujte mi nagledao sam se svega,mogu vas uputiti i na ljude koji imaju takve zasade kao recimo zasad sljive 4x2 van zdrave pameti,ko je iz okoline panceva mogu mu reci i kod kog se nalazi po preporuci instituta

Druze nije se odnosilo na tebe. Tebe poznajem i znam kako radis. Odnosilo se na ove pametnjakovice koji savetuju coveka da sadi tresnju na 1.8m u redu sto je van svake pameti i zdravog razuma.
 
znam goraski zato sam i napisao sa smajlicem :p
zato kazem uvek ako ulazite u neke nove stvari ,uvek treba videti tako nesto uzivo i naci sebe negde u nekoj prici
 
Mislim da gizela je slabije bujna mozda su na nju mislili (na colt-u ne moze sigurno), mada kontam da je to teska borba sa biljkom i makazama i tu niko ne uziva, pa tako ko voli da se pati neka ih slusa ::namigivanje::
Sa kompakt stelom se moze nesto gusce saditi posto je sorta slabije bujna u odnosu na ostale, ali i tu valja ubaciti i koji oprasivac
 
sve sto se radi treba se savetovati sa ljudima ali napominjem sa ljudima a ne sa '' ljudima'' koji ce reci onako kako bi bas trebalo biti,ili na osnovu njihovih iskustava,mada je i to diskutabilno,neko ima znanja i iskustva da radi guste zasade i da sve bude ok,ja se licno nebih trenutno smeo da radim tako nesto sa gustim sadnjama jer tu pored svih saveta treba i veoma dosta iskustva da bi se dobilo to sto treba ad se dobije,nije problem orezati to da stoji tu da se ne udaraju grane i sl,ali treba to dati efekta nekog,imam druga koji ima skolu zastitara.pa misli ako zavrsio skolu da kao i zna nesto,kako je on poceo da reze jabuke zasad svog oca,a to radi poslednje 3 godine mislim da za svo to vreme nisu pojeli 2 jabuke iz zasada od nekih sta znam mozda 300 komada. Dzaba skola dzabe teorija neka i saveti ako ne umes sve to da sproevdes u delo a za to je potrebno mnogo prakse
 
Imam manji zasad tresnje posadjen za svoje potrebe pa i ako se nesto proda nece da skodi:osmeh: , sorte su: Burlat,Kompakt Stela i Primavera podloga je divlja tresnja primetio sam da je Burlat daleko naj bujniji, zatim Kompakt Stela, Primavera ima nekako najslabiju bujnost. To je moje iskustvo sto se tice tresnje, ako stignem ovih dana da slikam da vidite koliko je burlat bujniji od primavere a posadjene su istog dana.
 
ne dodjosmo pre do ove teme mogao sam u lovu slikati zasad tresnje jednog od jacih rasadnicara kad kazem jacih mislim na veliku proizvodnju sadnica,neko mu je utuvio u glavu i ima zasad burlata na 4x1 eventualno 1.20 nisam merio ali jako gusto,slikacu ga kad mi krenu akcije na predatore pa cu izbaciti,da vidite kako je to alosno i smesno i sam se prosto pitam sta ce on da radi sa njima u 4-oj godini sada im je 2-a i uradio je povijanja gde je vezivao vrhove prve za koren druge,sam taj podatak vam moze dati viziju,a slike za nedelju dve kad krene lov pa da prosudite sami o tome
 
Kada se već pominje Kompakt Stela,ja sam prošle godine u trešnjar ubacio jednu radi oprašivanja.Tada su me ubedili da je na magrivi iste bujnosti kao i Stela npr. mada sam je pretraživajući pronalazio svugde kao "mini sortu" ,ne i na magrivi do duše.Dali stvarno ima normalnu bujnost kao i sve ostale na magrivi ili ima neke razlike zbog "sorte"......?pozz
 
Ja nisam nigde pročitao da piše na magrivi nego intenzivni zasadi... Pošto magriva nije intenzivna podloga moje mišljenje je da nemože,,ada su kod mene u selu neki likovi posadili na 4x1,8 na magrivi, kad sam ih pitao ko vam je to rekao, kažu stručnjaci... Moj komentar je, srećno vam bilo...

Ima na sajtu pomenutog rasadnika u prezentacije/Podizanje savremenih zasada trešnje
Kordia i Burlat
I meni je pregusto...
 
Burlat je svuda naj krupnija stabala ali se i najpre susi stablo,primavera po meni promasena investicija kod nas se to vadi sve ako ti je mlade prekaleljavaj,stela zahvalna tresnja u teskim godinama zna da iscupa sezonu .Inace sve mora da se reze krvnicki za ruse ide samo kvalitet a ne kolicina
 
Ma batali tu priču o intenzivnom zasadu na magrivi.Uključi malo smisao za logiku,to je kao kada bi nekoga ko ima strah od zatvorenog prostora gurao i zaključavao u ormar.
Jednostavno trešnja na magrivi formira veliko stablo.Dođi ovde pa se prošetaj malo atarom gde su sve trešnjar do trešnjara pa sam vidi..odmah bi shvatio koliko je suluda ta ideja.Veruj mi i 6x6 je malo bez rezanja na magrivi,mnogi i dalje tako sade 6x6,6x7.
 
Burlat je svuda naj krupnija stabala ali se i najpre susi stablo,primavera po meni promasena investicija kod nas se to vadi sve ako ti je mlade prekaleljavaj,stela zahvalna tresnja u teskim godinama zna da iscupa sezonu .Inace sve mora da se reze krvnicki za ruse ide samo kvalitet a ne kolicina

Posadio sam je zato sto rano stize pa da imam tresnju za decurliju :osmeh:. Nisam je sadio u komercijalne svrhe.
 
Poslednja izmena:
Crvena ili sareni kalem ,Burlat Erc.,ovih novih sorti svi imaju nasadeno ali niko nema na rodu,Ja imam i Crni Dzin jos sve ukupno oko1000 stabala
 
Poslednja izmena:
Dobro, i sta mi savetujete od ranih sorti. Burlat i jos neku? Podloga bi bila magriva, a povrsina 50ari. I necu imati zaliv.
Uglavnom sade jos i Van kao oprasivac, magriva je podloga koja dobro podnosi i susne periode, samo dok je vocka mlada valjalo bi da ima koliko toliko rezerve vode a to mozes postici hidrogelom kad je sadis ili potopis koren ili porspes malo okolo korena
 
Ja sam ove jeseni posadio jedan red trešanja divljh ( u proleće kalemljenje) podlga iz okolnih šimaraka. Razmak je 4 met. u redu a do sledećeg reda ( šljiva) je 6 met.
Po ovome u zadnjih desetak postova to je gusto.
Koliko će biti bujne te trešnje , dok ne dođu do roda?
Pa šta da radim ?
Da vadim?
Da razređujem ?
I na koliko ostaviti?
 
Nazad
Vrh