Trešnja

Molim za pomoc!

Koje grancice treba uzeti za plemku? Tresnja koju bih zeleo da kalemim, koliko vidim ima samo cvetne grancice i pupoljke, nigde ne vidim ovogodisnje lastare!?
Isti problem ima i moj kolega iz obliznjeg sela na tresnji koju je gledao.
Ova moja je prema procenama (postavio sam ovde slike ploda) Herc
 
Sigurno je da ih ima, ali ako su trešnje stare onda su i oni mali, na krajevima grana, dužine 5-10cm. Tako da mogu da se iskoriste za kalemljenje pupoljkom, grančicom teško.

Ubuduće kad se želi sa starog voća uzimati plemka, treba na proleće neku stariju granu da presečete na proleće tako da iz nje izbiju naglo nove grane pa te grane u avgustu ili sledeće proleće kalemite.
 
Hvala Vam puno na odgovoru. Tresnje jesu stare, tri razlicite lokacije i ista situacija. Za vikend cemo kolega i ja detaljnije pogledati vrhove i mozda napravimo neku sliku za dalja uputstva.
 
Koja ti je to zica sa kojom stitis stabla?
treba i ja da postavim pa se razmisljam sta mi je najjeftinije
 
Fasadna bela, mnogo je jača od plave, plava je nalik na džak od krompira. Košta 60ak dinara dužni metar, visina je metar. Plava je oko 30-40 dinara. Spajao sam heftalicom.

Stavljao sam punu visinu i veću širinu, da ne moram 2-3 godine da pipam više. Pazi jer ako se stavi tesno hoće da udavi stablo, meni se desilo :)
 
Previše posla za jednog čoveka, plus što sam zaposlen u firmi...našao sam neke povijače ali oni na trešnji ne rade posao, oni su za vreteno kod kruške, šljive, za trešnju trebaju oni što se drže za deblo granu a samo oslanjajue i guraju ovu u prostor.

A kanapom žešće smaranje, da ne načinjem kako i zašto :D
 
Previše posla za jednog čoveka, plus što sam zaposlen u firmi...našao sam neke povijače ali oni na trešnji ne rade posao, oni su za vreteno kod kruške, šljive, za trešnju trebaju oni što se drže za deblo granu a samo oslanjajue i guraju ovu u prostor.

A kanapom žešće smaranje, da ne načinjem kako i zašto :D


vreme je da te prizenimo :osmeh: pa da malo pojacas zasade i da vidimo kako bi tek tada bilo :bravo:Da nadjemo neku damo na sajtu koja se bavi vocarstvom i napravimo idealan spoj a naravno i da :ppozdrav: proslavimo
 
Lepo! mada mislim da podrivači bolje odrade posao a i ne ostaju rupe kao za plugom.Planiraš li obradu u redu?
 
Nemam podrivače, hteo sam sad malo da obrnem zemlju, na proleće istanjiram pa možda posejem neku leguminozu. Plug mi više nije u planu, samo podrivanje kad nađem nekog i tanjirača ili ako nabavim tiler.
 
Ja sam rešio da sve voćnjake zatravim izmedju redova u redu pipalica ili prskanje totalom do sada sam uvek obrađivao kompletno sve između redova u proleće je išao podrivač a zatim tanjirača ili tiler .Pojavio mi se problem sa prskanjem kada je kaljavo nemogu ući ove godine i grad nema šanse ući za 24 sata u njivu a posle kada se prosuši je već kasno, polovinu roda sam ove godine izneo ručno van njive do prikolice jer traktor od blata nije mogao ući a da se obere mora. Sve ovo me je nateralo da zatravim voćnjake šišalicu sam već napravio videćemo kako će biti.
 
Naravno, ja takođe imam plan da sredinu zatravim, sada gledam da malo razbucam mišovi i još jednom probam da razbusam zemlju :)

Mislim i da ću total oko samih sadnica (uz zaštitu kore) jer se mnogo proširio sirak i nemoguće ga je se rešiti, neke sadnice zakržljale koje sam vadio su bile skroz uplete u rizome sirka i zubače, čak tripujem da su zato slabo napredovale, ovako barem jedan krug prečnika 3 metra oko njih da rasčistim totalom dva puta pa ću posle okopavanje ili šta već...
 
Ja sam rešio da sve voćnjake zatravim izmedju redova u redu pipalica ili prskanje totalom do sada sam uvek obrađivao kompletno sve između redova u proleće je išao podrivač a zatim tanjirača ili tiler .Pojavio mi se problem sa prskanjem kada je kaljavo nemogu ući ove godine i grad nema šanse ući za 24 sata u njivu a posle kada se prosuši je već kasno, polovinu roda sam ove godine izneo ručno van njive do prikolice jer traktor od blata nije mogao ući a da se obere mora. Sve ovo me je nateralo da zatravim voćnjake šišalicu sam već napravio videćemo kako će biti.

kako si pravio kosacicu
 
http://poljoinfo.com/showthread.php...ina-u-voćnjaku&p=925604&viewfull=1#post925604
evo pogledaj valjda sam dobro postavio link

- - - - - - - - - -

@oktopod nisam nikada zaštićivao stablo kada prskam totalom i nije ništa falilo,gledao sam po voćnjacima gde su prskali traktorom i granom pa zakači lista ,samo malo požuti i posle par dana nastavi da radi normalno ili izumre jedan deo grančice 10 15 cm i nastavlja dalje sa rastom zavisi kako koja voćna vrsta podnosi zato sam ija rešio da leđnu kantu zamenim sa ovom spravicom 3-4 sata posla i priključak je napravljen ,evo linkahttp://poljoinfo.com/showthread.php?5934-Ostali-priklju%C4%8Dci-koji-se-koriste-u-vo%C4%87arstvu&p=847182&viewfull=1#post847182
 
Nazad
Vrh