Trešnja

ja imam grace star, ove godine ce biti par desetina po stablu da vidim kakve su posto su mlade, generalno tu sortu svi hvale, ima puno lepih osobina, a jedina mana joj je ta sto je prosecno tvrda, pa ne bi trebalo da se bere kad dobro uzri, zbog transporta... sve ostalo je OK (samooplodna, dobro i redovno radja, krupna, nije posebno osetljiva ni na jednu od bolesti, radja svake godine i ostale karakteristike)
Celesta sortu nemam, ali je ima kod mene jedan prijatelj, kolko vidim vecini ljudi je i ta sorta OK (mislim da je isto samooplodna, krupna i sve ostalo sto ide uz nove sorte), ali ako se ne varam, osetljivija je malo na pucanje od nekih drugih sorti u tom dobu zrenja, pa joj je to da kazem, uslovno jedina mana..
sve u svemu, obe su ti OK, slobodno ih zasadi...
evo linka, skupljao sma vremenom razne dokumente o sortama (ima tu jos kojecega, pa prelistaj ako ims vremena), ima dosta sorti i podataka o njima, za Celeste nemam konkretan fajl ko za ostale sorte posto meni nije nikad bila zanimljiva zbog pucanja, ali verovatno je ima u nekim dokumentima sa generalnim opisom..
https://www.dropbox.com/sh/cjv8bi5y...7QjsL2dba/sorte?dl=0&subfolder_nav_tracking=1

Evo ti FB strana rasadnika kod mene u kraju, covek ima u zasadu i Celeste sortu, pa pogledaj slike i sta on kaze za nju..
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063469826895
 
Poslednja izmena:
zavisi od karence insekticida... imas onaj skuplji, spinosad (mislim da ima 2-3 slicna preprata), i koliko se secam ima karencu 7 dana kod nas.. Mislim da kod nas nema insekticida sa kracom karencom (u americi ima karencu ili 0 ili 2-3 dana tako da je relativno nisko toksican)..
rane tresnje ne bi trebalo da imaju crve, recimo nesto od 5-10og juna pa na dalje bi trebalo da se prska protiv crvljivosti (da kazem okvirno 10tak dana sto zri posle Burlata).. Imas i one Tonus i slicne preprate, deluju i oni na crva, ali imaju duzu karencu, tako da je spinosad po meni bolji izbor..
ovo sve ako imas veci zasad i prodajes.. ako je za tebe, tj imas par stabala, batali prskanje
 
ja imam grace star, ove godine ce biti par desetina po stablu da vidim kakve su posto su mlade, generalno tu sortu svi hvale, ima puno lepih osobina, a jedina mana joj je ta sto je prosecno tvrda, pa ne bi trebalo da se bere kad dobro uzri, zbog transporta... sve ostalo je OK (samooplodna, dobro i redovno radja, krupna, nije posebno osetljiva ni na jednu od bolesti, radja svake godine i ostale karakteristike)
Celesta sortu nemam, ali je ima kod mene jedan prijatelj, kolko vidim vecini ljudi je i ta sorta OK (mislim da je isto samooplodna, krupna i sve ostalo sto ide uz nove sorte), ali ako se ne varam, osetljivija je malo na pucanje od nekih drugih sorti u tom dobu zrenja, pa joj je to da kazem, uslovno jedina mana..
sve u svemu, obe su ti OK, slobodno ih zasadi...
evo linka, skupljao sma vremenom razne dokumente o sortama (ima tu jos kojecega, pa prelistaj ako ims vremena), ima dosta sorti i podataka o njima, za Celeste nemam konkretan fajl ko za ostale sorte posto meni nije nikad bila zanimljiva zbog pucanja, ali verovatno je ima u nekim dokumentima sa generalnim opisom..
https://www.dropbox.com/sh/cjv8bi5y...7QjsL2dba/sorte?dl=0&subfolder_nav_tracking=1

Evo ti FB strana rasadnika kod mene u kraju, covek ima u zasadu i Celeste sortu, pa pogledaj slike i sta on kaze za nju..
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063469826895
Hvala, znam sve to iz literature sa interneta (i sam što sam tražio a i iz tvog Dropbox foldera), nego pitam da li neko ima ove 2 sorte (Celeste i Grace Star) u zasadu, kakve su krupnoće, prinosa, vremena zrenja?
Može i trenutne slike plodova ako neko ima.
Poz
 
Hvala, znam sve to iz literature sa interneta (i sam što sam tražio a i iz tvog Dropbox foldera), nego pitam da li neko ima ove 2 sorte (Celeste i Grace Star) u zasadu, kakve su krupnoće, prinosa, vremena zrenja?
Može i trenutne slike plodova ako neko ima.
Poz
Imas link gore u tekstu sa FB, stavljao je covek i slike obe sorte koje ima (na gizeli 5 i 6 doduse), pa pogledj, ja ne znam nikog vise da ima te sorte i da ima slike od njih.. evo ponovo link
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063469826895
 
Imas organske insekticide sa 0 karence kod nas, ja sam prosle god uzimao. Ako nadjem bocicu negde, postavicu, znam da se osecao kao i ovaj neorganski.
 
Idemoooo...
b9d642927ae90367c1e1f7fcdac730df.jpg
2371fc036492c9ad014b8778cb8cc7e6.jpg
2590a595c15c425162a0b068dca64add.jpg
2c28762c178fe568eaa49ba4268c7840.jpg
 
Ne poznajem materiju, neoplođeni i neoprašeni, to nije isto? Ovde se smežuravaju i oni veći plodovi, i dobijaju braon boju. Ne znam sortu, jedno stablo je u pitanju.
 
meni po boji listova deluje da imas nedostatak nekog mikroelementa (mozda gvozdje, a mozda i jos nesto), tako da su mozda i plodovi osteceni zbog toga... drugi moguci razlog su mrazevi i sneg tokom, i nakon cvetanja i general lose vreme tokom oplodjenja.. ali ta svetlozelena boja mi je znak nedostatka nekog elementa
 
meni po boji listova deluje da imas nedostatak nekog mikroelementa (mozda gvozdje, a mozda i jos nesto), tako da su mozda i plodovi osteceni zbog toga... drugi moguci razlog su mrazevi i sneg tokom, i nakon cvetanja i general lose vreme tokom oplodjenja.. ali ta svetlozelena boja mi je znak nedostatka nekog elementa
Snega je bilo po pupama definitivno.

Međutim isti problem sam imao i prošle godine.Zato sam ove godine redonvo vržio preventivnu zaštitu.
 
pa boja listova mi definitivno nije kako treba, hloroza po meni... ajde ako nadjem neki sajt gde imaju slike kako izgleda kad koji element nedostaje, poslacu ti..
 
pa boja listova mi definitivno nije kako treba, hloroza po meni... ajde ako nadjem neki sajt gde imaju slike kako izgleda kad koji element nedostaje, poslacu ti..
Pročitah malo o hlorozi i nedostatak minerala se ogleda na listu.
Moje pitanje je u vezi ploda obeleženo na slici.Dali je i to posledica nedostatka minerala ili ipak nešto drugo?
 
Nazad
Vrh