Trešnja

Mornar ja nisam mislio na prodju na trzistu. Na trzistu ima prodju zbog krupnoce i sto je atraktivne teksture. Meni UKUS te tresnje nije nista posebno. Parcela na kojoj sam hteo da sadim tresnje 2012 jos se pod ratarskim usevima (smena kukuruz-soja), da sadim sigurno ne bi samo Samberst sadio, pre svega zbog momenta stizanja za berbu.
Moje top tri bi bile Regina, Kordia i Ferovia.
 
Sto se tice Regine i Kordije razlog zasto se masovno sade ove dve sorte je sto ne izmrzavaju dobro podnose velike minuse a veliki zasadi u Poljskoj ,Nemackoj, guraju ove sorte mnogo dok su kod nas ili Grka ili Turaka zime dosta blage tako da mi uopste nemoramo da se vezujemo za taj asortiment ,u Turskoj je najvise sadjena tresnja ZIRAT a nje nema na severu ,meni je ogromna slicnost izmedju erca i kordije po svemu a erc vise niko ne sadi cak ga i literatura ne preporucuje a kordiju su sadili svi masovno a da je nisu videli ni na slici, u principu ceo asortiment koji je u ponudi je vrhunski i za izvoz ide minimum 30 tak sorti bitno je samo prilikom sadnje razdvojiti sorte da ne stigne sve u isto vreme
 
Ziraat je klon nemačke sorte šnajder....

Jeste zemo. Brao sam i probao feroviju i germersdorfer, bas su bile na plantazi red do reda. Tesko ih je razlikovati, jako slican ukus, oblik i velicina, oprasivaci i vreme zrenja im je isto. Malo bolja mi je bila ferovija, a i drugar cija je plantaza mi je rekao da se malo bolje pokazala ferovija ( konkretno je podloga gisela 6). Za moj zasad sam zato odabrao feroviju, posto mi je trebala sorta koja stize posle black star, a pre kordie. Kazu da sorte Ferrovia, Germersdorfer i Ziraat imaju korene tj. da su klonovi stare nemacke sorte Schneider.
 
Mi imamo par stabala Regine i Kordije. Zasadjeno u dvoristu za nasu konzumaciju, pored par stabala starih tresanja, bele, roze,,,
Mogu reci da u trecoj godini od sadnje, ove godine su dale lepo roda. Krupne, socne. Kada se zagrize plod puca. Kordija je poznija od Regine, ako ne gresim.
 
ZA TOMIX a Najbolja kombinacija ti je da stavis 5,6,7 sorti razlicitog vremena zrenja radi lakse berbe sve je dobro i rodno i komercijalno nemoras sada da izmisljas neke sorte kojih nema kod nas sve je to slicno samo nesadis sorte preosetljive na pucanje ploda i na izmrzavanje zimi a sta da ti kazem kada su pre dve godine masovno sadili sareni kalem koji ide za Rusiju samo tako sve ide a u sredini kada sve krene da zri to vise ni profesionalci nemogu sa sigurnoscu da raspoznaju sta je sta i smo razmakni malo radi promaje i da mozes da prodjes sa mehanizacijom ne guraj sadnice suvise blizu .Jel imas neki rasadnik od poverenja gde si planirao da uzmes sadni materijal
 
mornar
Svi moji su kalemari.
Svo voce i vinogradi su nas sadni materijal .
Od tresanja smo zato i sadili sorte razlicitog vremena zrenja.
Ali se pojedinih godina desavalo da kalem grancice uzimamo od rasadnica( kojima je preteklo-nisu iskalemili) a ne od pproizvodjaca iz zasada ko ti.Pa npr uzmemo sedam sorti kada dodje na rod budu ih samo tri-cetri.
Naj potpisujem najbolje je sadnja divlje podloge na parcelu i sledece godine okalemljavanje istih .
Regina i Kordija su mi ove godine prorodile jedna je krupnija bila i za 5 dana ranija . Zato i pitam za Feroviu jer znam vreme zrenja prethodne dve.
 
Moze li neko da mi odgovori dali Burlat C1 se preklamljava? Ide preko posrednika?
Imam zasadjeno par Burlata ekstra sadnice vidim na kalemu da su kao prekalemljavane. Na nekih recimo 6-7 cm razmaka.
 
Janos da nije rec o skracivanju podloge.
Bude predugacka oni je skrate na odredjenu duzinu zatope rasporede u banak i sledece god okalemljavaju.
Moguce da je to na tvojoj sadnici.
 
Moguce,
Zar se svaka podloga ne skracuje pri kalemljenju? Ako je bila zatopljena vrh se ostranjuje i na zdravo kalemi. Nisam upucen bas u ovu problematiku. To sam primetio samo na tim sadnicama.
 
Ferovia ti je ranija od Kordije ne znam ti reci koliko dana tacno ali je ranija. Otp u rangu je Regine, mozda nijansu ranija. Nasa savetodavna sluzba ima demo ogled tresnja pa sam tamo uzivo gledao ali nisam pitao detalje oko tacnog momenta berbe. Ferovija ti je malko svetliji plod, ima ona jos neki naziv kod nas (po tome je poznatija, Ferovia je italijanski naziv), ali sada ne mogu da se setim.
 
Janosh

Skracuje se i pre samog kalemljenja obicno makazama pa ispod reza pravi sek kalemarom.
Ali ovo sto se mozda kod tebe vidi je nastalo 1 god pre kalemljenja zato se i poznaje.
Magriva bude duza pa se pre rasporedjivanja u rastilo skrati i zatopi odgaji godinu dana pa se tek sledece god kalemi.

Bojceticu
Mislim da je to odlicno da uzivo vidis i uzmes kalem grane.Hocu od ove , hocu od ove i tek tada si siguran za sortiment.
 
Sto se tice Regine i Kordije razlog zasto se masovno sade ove dve sorte je sto ne izmrzavaju dobro podnose velike minuse a veliki zasadi u Poljskoj ,Nemackoj, guraju ove sorte mnogo dok su kod nas ili Grka ili Turaka zime dosta blage tako da mi uopste nemoramo da se vezujemo za taj asortiment ,u Turskoj je najvise sadjena tresnja ZIRAT a nje nema na severu ,meni je ogromna slicnost izmedju erca i kordije po svemu a erc vise niko ne sadi cak ga i literatura ne preporucuje a kordiju su sadili svi masovno a da je nisu videli ni na slici, u principu ceo asortiment koji je u ponudi je vrhunski i za izvoz ide minimum 30 tak sorti bitno je samo prilikom sadnje razdvojiti sorte da ne stigne sve u isto vreme



Delta Agrar - lokacija kod Zajecara
Sep 15, 2017
30 ha tresnje
2600 sadnica po hektaru
= 78 000 sadnica
puta xx EUR = cifra izmedju pola miliona i milion EUR samo za sadnice (bez mreza, konstrukcije, navodjnavanja...)
Regina na Gizeli (premotati na 2:30)

Ove tresnje ce biti sve samo ne jeftine.
 
Poslednja izmena:
Pa šta se sekiraš za cifru...sve je to od kredita sa preciznim planom...tako se veliki šire ...dok ne puknu...kao Agrokor iz Hrvatske ...pa posle državo pomagaj , a sve od naših para
 
To da 100% si u pravu, ali pazi, svaka tresnja ima razlicitu kolicinu hladnih sati (jarovizaciju); sta npr. ako se masovno zasadi sorta koja zahtijeva mnogo hladnih sati (izmedju 0 i +7 celzijusa), a u konkretnoj mikrolokaciji nema te kolicine hladnih sati (blaga zima)? Tresnja nece dobro roditi? Nego - to je njihova briga. I njihovih tehnologa i rasadnicara (citaj: trgovaca) koji ubjedjuju da ne valja nista sto smo do sada radili nego treba nagurati 5000 sadnica po hektaru, sa mrezom protiv grada, sa mrezom protiv opekotina od sunca, sa stubovima, sa zalivanjem kpk, sa prihranom, da su bolje sadnice od 12 eur nego nase domace od 1-2 eur....... (samo da trgovci-rasadnicari bolje zarade).
 
Poslednja izmena:
to sto kazes oko hladnih sati se resava paclobutrazolom, ali se znanje placa. A to bas i nije nesto omiljeni deo u ovom delu EU
 
Mi smo naucili da znanje krademo/dobijemo od komsije, samo sto u ovom profi vocarstvu komsija ti je Italijan, Svaba, Spanac a on nece za dz da kaze recept.
 
Nazad
Vrh