Trešnja

Bio juče da vidim trešnje... Imam po jednu sadnicu nekoliko sorti... lionska rana dobro nabubreli, napupeli pupoljci i kao da ima majsku kiticu... da li je moguće da će imati cvetova?... prošle godine posađena u aprilu...jedva da ima par grančica... droganova žuta ima isto nabubrenih pupova ali u manjoj meri... Ostale trešnje miruju još uvek one su posađene u novembru... Kajsije ne kreću još uvek iako imam 'ranih' sorti...
 
pozdrav ljudi. bavim se proizvodnjom jagoda pa me pocelo da interesuje i tresnja :D moze neko da mi kaze koliko od prilike izadje 1ha ovakvih zasada tresanja kao sto ovde vidimo:https://www.youtube.com/watch?v=NGfObK-wMJE

ako neko vec radio zajedno sa agro ferticropom. naravno sve u kompletu me interesuje sa protivgradnom mrezom. i koliko izadje skupje taj super spindel sistem ili vec kako se zove? hvala unapred
 
Vuxsd moguće je da će imati neki cvet/plod, meni se čak desilo na jednoj sadnici da je već prve godine imala buketić umesto da istera granu :)
 
Da, izgleda da je ne samo kod trešnje, BOLJE orezivati leti nego sada. I koliko sam ja ušao u suštinu toga, nije to neka nova moda, nego potreba ,na način da se postižu bolji rezultati i u zaštiti od bolesti i u rodnosti.
Što se tiče mojih trešanja, ja moram vaditi staro stablo, koje se skoro isušilo, a pati od pucanja kore još od prve dve tri godine života, a ima sigurno tridesetak...I imam kalemiti sedam komada, koji su još jesenas posađene (divlji izdanci) na stalno mesto...Ove ostale stare jednu i dve godine ću samo štrćnuti...ili već jesam...
 
Ja moram sada da orezujem jer su mlade (2 i 3 godine) pa još uvek formiram krunu.

Odlažem rezidbu što više, ali je ipak možda odradim za vikend.

Svaki presek ću obavezno mazati voskom da ne dobijem pseudomonas canker - bakterijski rak.
 
Poštoji rešenje i za pseudomonas canker, koji je nažalost postao sve učestaliji u trešnji.
 
I ja sam moje orezao sada. U leto sam zaboravio da ih orezem. Sta im bude. Nemam puno pa se ne jedim.
 
Ili ja nisam lepo čuo ili to nije trešnja ali prodavac mi reče da se sorta zove japanska bulka. Da li je neko čuo nešto o toj trešnji? Možda je neka ukrasna, šta znam...
 
Tretirati baktericidom u kombinaciji sa barkom i mikrobiološkim đubrivom, i pojačati đubrenje sadnica...

Ja sam prošle godine imao problema sa pseudomonas cankerom, i sa ovom kombinacijom smo uspeli da ga stavimo pod kontrolu.
 
Pa naravno da nije sve zbućkano i prskano, nego se koristila kombinacija tih preparata + folijarna prihrana. Nemogu sad napamet da se setim, već moram da vidim u tefteru...
 
Bez želje da se raspravljam i da govorim da nisi u pravu, samo bih napomenuo da ako je ovo što si ti naveo delotvorno, treba da se javiš nekom univerzitetu u Americi da te isplate do kraja života da ne radiš ništa za ovo saznanje, pošto zvanično u svetu za ovu bolest nema leka.
 
Slažem se da ovo nemože da reši bolest, ali može da je drži pod kontrolom. Videću kako će se ove godine ponašati ta stabla, pa ću imati više iskustva da prenosim...
 
Meni su prosle, 2015 god, tresnje u periodu cvetanja pocele da se suse, ili cela stabla, ili grana, ili vodjica, kora im je bila nekako smezurana. kao da si ih polio vrucom vodom. Nazovem rasadnik u Veroni gde sam kupio sadnice, znam da imaju iskustva , imaju i svoj zasad tresanja, a i dobar je covek ( ovog februara mi prodao sadnice na giseli 6 po 3 eura za novu plantazu, na odlozeno placanje). Kaze mi da je to mozda pocetak pseudomonas, jer su biljke pod stresom od toliko vode, da ih odmah isprskam dok je jos cvetanje sa fosetil aluminijum i tiofanat metil( konkretno sam koristio galofungin t). Tako i uradim, mada nisam cuo do tada da se fosetil aluminijum koristi u zastiti tresnje.Tresnje se operavile, normalno ona koja je vec mnogo obolela nisam mogao da povratim iz mrtvih,mislio sam da ce pola zasada da mi se osusi, ali od 400 sadnica se osusilo 7,8 i 7,8 sam zamenio jer su bile lose. Posle toga, negde u maju mesecu, procitam na forumu o sljivama ,da kolega pise o zastiti od pseudomonas u cvetanju :aliette ( fosetil aluminijum) i fungicid za moniliju. Pitam i kolegu sa posla u Italiji, koji ima zasad tresanja, da li koristi i fosetil alu. Kaze da mu je to obavezan tretman u septembru, da ga biljka brzo usvaja ( 30-60 min.) da je jedini fungicid sto se krece u oba pravca,moze i zalivanjem ili preko lista,da stvara odbrambeni sistem i da lepo procisti biljku pri kraju vegetacije.Kaze da je zajedno sa bakrom najbolji fungicid za bakterijske bolesti. Postoji od Bayer i fungicid R6 bordeaux WG, gde su vec pomesani fosetil aluminijum i bakar sulfat, sto pise da je dobra preventivna zastita od gljivicnih i bakterijskih bolesti. I kolega na forumu o kajsijama od pre nekoliko dana je objavio clanak na strani 16, gde pise da bakar i fosetil aluminijum daju dobre rezultate u preventivnoj zastiti od pseudomonas. Ja od sada bakar obavezno u jesen i u februaru, a fosetil aluminijum pred cvetanje ili cvetanje ( ako su biljke pod stresom) i pri kraju vegetacije,
 
Fosetil-aluminijum se uglavnom pojavljuje u zastiti vinove loze. Ipak je ovo vrlo poucno pa me interesuje kojim ces preparatom ici ove godine u cvetanje?
 
Vidim da Agromarket preporučuje fosetil aluminijum u cvetanju kod kruške, kao preventiva od erwinije, onda bi verovatno moglo da ide i u trešni kao preventiva od pseudomonasa.
 
@predrag.b
Prvo cu na pocetku cvetanja ( 10-20% otvorenih cvetova)-normalno uvece kada nema pcela ici sa: Folicur-za moniliju, zajedno sa Merpan-protiv supljikavosti lista, i Alga WP( moze i nesto slicno na bazi aminokiselina), i Bor,Cink,Mangan ( folijarna djubriva tek posle cvetanja, ali ova 3 mikroelementa su bitni na pocetku), i mozda sa Mavrik-selektivni insekticid, neotrovan za pcele i druge korisne insekte oprasivace, a protiv lisnih vasi i rutave bube. U cvetanju sa Fostonic i Chorus.
 
Nazad
Vrh