Traktorske kose

Da sigurno ima puno za kositi kad godisnje mejnja nozeve, ja dnevno znam promjeniti dvaput nozeve,imam ih dosta sve naostrim i mjenjam u toku dana,sve zavisno od parcela
 
Imam oko 7ha deteline i malo preko 1ha livade, godisnje prosecno deteline kosim 4x a livade 2x i promenim 3 garniture nozeva, 2 garniture nozeva nosim uvek sa sobom,kad se istupe samo ih promenim(kverneland) na poljakinji imam jedan par nozeva,i njih naostrim kad idem na njivu i traju taj dan sa jednom zamenom mesta nozeva(poljakinju koristim samo kad sam u guzvi,cale kosi sa njom)nozevi izguraju godinu ali se svake naredne kupuju novi.koristim rasspe solingen nozeve i za sad sam prezadovoljan(traju oko 15-20ha kod mene, sve zavisi gde se i sta kosi)
 
Evo jednog snimka PZ kose o kojoj sam postavio pitanje. Da li ima jos neko nekakvo misljenje o ovoj kosi?

 
vladj moze tu tvoj traktor da nosi, moj rodjak sa store 404 nosi poljakinju 165 a radi sve u brdu sa njom, sa 60 ks nemas problema sigurno


Pazi Alene,poljakinja je duplo laksa kosa konstukcijski(iako ima zahvat od 165cm) od navedene PZ gore na slici,nju nosi i radi i 539 bez problema a PZ nebi imao sanse,mozda eventualo da je nosi,tako da su to 2 skroz razlicite masine.Ako imas nekad prilike samo pogledaj koji se materijal koristi na nekim kosama zapadne proizvodnje i materijal na poljakinji i bice ti sve jasno...Na poljakinji je jedino dobra cena...
 
zavisi po koji teren ima nameru da se radi
svaka kosa ima razlican nacin transportiranje
svaka kosa trazi razlicita kw zavisno od to kakva masa od treve ce biti kosena
pr.MF 35 nemoze da nosi pottinger 185 u transport ali moze da je vuce i radi kad se kosi lucerka PROVERENO !!!

- - - - - - - - - -
 
Slazem se,zato sam i naveo primer za imt 539 da ce poljakinju(165cm)nositi raditi sa njom bez problema i sam nosim sa 539 kverneland (165cm) i radi sa njom odlicno ali se po nekad itekako oseti da mu fali 10ak ks i par stotina kg mase...imao sam slicnu kosu PZ i spram nje sam i pisao da je kosa jako masivna plus je gore pomenuta 185cm.Recimo deutz fahr km185(konstrukcijski laksa) sam lakse nosio i radio sa njom nego sa PZ 165cm.
 
vladj moze tu tvoj traktor da nosi, moj rodjak sa store 404 nosi poljakinju 165 a radi sve u brdu sa njom, sa 60 ks nemas problema sigurno



Pazi Alene,poljakinja je duplo laksa kosa konstukcijski(iako ima zahvat od 165cm) od navedene PZ gore na slici,nju nosi i radi i 539 bez problema a PZ nebi imao sanse,mozda eventualo da je nosi,tako da su to 2 skroz razlicite masine.Ako imas nekad prilike samo pogledaj koji se materijal koristi na nekim kosama zapadne proizvodnje i materijal na poljakinji i bice ti sve jasno...Na poljakinji je jedino dobra cena...

Ove je meni poznato vise nego bilo kome. Imao sam poljakinju, pa zato trazim sto masivniju kosu sa dva diska. Masivno u vecini slucajeva znaci kvalitetno.
 
Mi smo je kupili(poljakinju) novu 2006 i vec posle godinu dana krenuli problemi,prvo su oni zasatitni limovi svi popucali,pa smo morali da napravimo nove pa sto cuda od lezajeva pa do svega drugog,prosle godine zamenjena oba diska...To jeste dobra kosa za nekog ko kosi 4-5h godisnje i ocekuje da kupi novo i da traje,na zalost za neki ozbiljniji rad nije.Kad sam pre 3 god kupio kverneland i platio 1100e koliko je tad bila i nova poljakinja(165) svi su mislili da sam lud,ali od kad sam je uzeo pokosila je vise od 100 ha a da nisam sem nozeva nista menjao,da ne racunam koliko se lakse stavlja iz transportnog u radni polozaj i obrnuto pa do svega ostalog.Koliko je tiha u radu da i ne spominjem...jednostavno koliko para toliko muzike...recimo koristim povremeno i Sip koja je duplo kvalitetnija od poljakinje ali joj je i cena takva...
 
Sve to stoji ali delovi za Poljakinju su gotovo džabe dok za masivne kako vi kažete češete se gde vas ne svrbi kada treba kupiti originalni deo jer mala privreda ne može da vam izađe u susret.Za D.F kosačicu jedan donji podtanjir košta 380 eura+pdv a niko ne može da ga napravi po uzorku...
 
Slazem se sa tobom Maticu,zato smo se tom logikom i vodili kad smo kupovali novu kosu,ali da je ja svake sezone remontujem prekipelo mi vise,jos kad stane u sred sezone pa otvaraj pa juri delove...Da ne pricam o ljudima koji ne umeju sami da oprave svoje masine,pa placaj delove pa onda majstora...Prva kosa mi je bila ta PZ165 i radila je 6 sezona bez greske(otplatila je sebe vise puta) i radila bi jos dosta dugo da je nisam odneo kod nekog polu priucenog majstora koji je stavio pogresne lzajeve, pa su mi kasnije otisli konusni zupcanici koje sam platio 120e i posle toga je i prodata...Placena je cini mi se oko 850e(oko 200e ulaganja) kasnije prodata za 600e ja sam opet zadovoljan u odnosu na poljakinju koja mi je do sada sigurno pojela 400 500e.Uvek moze da se nadje dobra zapadna masina ali nazalost takva masina i kosta puno,nikad nisam kupovao izradjene masine i nije mi bilo zao da platim vise, valjda zato nikad nisam ni imao neke ozbiljnije kvarove na tim masinama a rade prilicno puno...Posle odredjenog perioda eksploatacije kad krenu problemi,ide prodaja(zamena za drugu) i opet nisi puno na gubitku...To je neko moje misljenje,ne mora da znaci da sam u pravu,svako ima neku svoju logiku kojom se vodi...
 
Slazem se sa tobom Maticu,zato smo se tom logikom i vodili kad smo kupovali novu kosu,ali da je ja svake sezone remontujem prekipelo mi vise,jos kad stane u sred sezone pa otvaraj pa juri delove...Da ne pricam o ljudima koji ne umeju sami da oprave svoje masine,pa placaj delove pa onda majstora...Prva kosa mi je bila ta PZ165 i radila je 6 sezona bez greske(otplatila je sebe vise puta) i radila bi jos dosta dugo da je nisam odneo kod nekog polu priucenog majstora koji je stavio pogresne lzajeve, pa su mi kasnije otisli konusni zupcanici koje sam platio 120e i posle toga je i prodata...Placena je cini mi se oko 850e(oko 200e ulaganja) kasnije prodata za 600e ja sam opet zadovoljan u odnosu na poljakinju koja mi je do sada sigurno pojela 400 500e.Uvek moze da se nadje dobra zapadna masina ali nazalost takva masina i kosta puno,nikad nisam kupovao izradjene masine i nije mi bilo zao da platim vise, valjda zato nikad nisam ni imao neke ozbiljnije kvarove na tim masinama a rade prilicno puno...Posle odredjenog perioda eksploatacije kad krenu problemi,ide prodaja(zamena za drugu) i opet nisi puno na gubitku...To je neko moje misljenje,ne mora da znaci da sam u pravu,svako ima neku svoju logiku kojom se vodi...

Bolje nisi mogao napisati.

Matic Sve to stoji sto se troskova odrzavanja tice, ali ako te izda nova kosa na pocetku druge sezone onda treba sabrati 2 i 2. Dzaba i jeftini delovi ako imas kosu sa kojom ne mozes kositi. Uvozne polovne kose znam koliko su radile, ali uz pristojno odrzavanje siguran sam da ce trajati mnogo duze od nove poljakinje. Generalni problem sa njom je kvalitet materijala. Ko je ima i radi dosta sa njom on ce znati o cemu pricam.
 
jel moze obicni kardan za rotom kosu ili mora biti sa lamelom,kosa CLAAS WM 20,
Moze obican kardan, ako kosa koju posedujes ima vec u sebi ugradjen neki vid zastite(poljske kosacice imaju taj sistem).U suprotnom sto kaze kolega @Sova nikako bez zastite.Ako ti uleti bilo sta izmedju diskova (granje cigla kamen) ceka te ozbiljan karambol....
 
jel moze obicni kardan za rotom kosu ili mora biti sa lamelom,kosa CLAAS WM 20,

Najbolje je ako mozes uzeti kardan sa lamelama, bez obzira da li kosa poseduje neki sistem u slucaju udara. Kod mnogih kosa sa pogonskog vratila traktora obrtni moment se prenosi kaisima na radni deo kose, pa je i to u neku ruku vid zastite, samo je pitanje da li ce odmah kaisi proklizati. Kod PZ kose ciji sam snimak postavio na predhodnoj strani, obrtni moment iz reduktora se prenosi kardanom na radni deo kose. Resenje je dobro zbog konstantnog prenosnog odnosa, dakle nema proklizavanja, ali u slucaju udara nesto mora puci ukoliko ne postoji lamela na kardanu.

- - - - - - - - - -

Sta mislite o BCS kosama, odnosno o modelu 405? I Welger SM 400 i SM 450. Kakve su za odrzavanje, i kojeg su zahvata ovi modeli?

ccc3a405e1bd16d3d21cea2b4655576d.jpg




img.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh