Tov junadi

Plus 50 evra stajnjak :osmeh:...

Interesantno mi je kad razgovaram sa tovljačima kako svako ima neki svoj način računanja troškova. Često neke impute i ne računaju, možda im je tako lakše sa psihološkog aspekta. Zarade da ima ima, ali s obzirom na uložen trud i rad malo ostaje.

Kako stoje stvari sa cenama ratarskih proizvoda i kako mi se čini da će biti i u narednom periodu, mislim da će se pre ili kasnije većina ratara morati opredeliti na neki vid stočarske proizvodnje.
 
U prvoj i drugoj turi smo korustili Inberg zamebu za mleko i stalno smo imali problema sa prolivom , danas dobri sutra proliv i tako muke. Sad smo prešli na Sano milsan i to je prava stvar . Čim stignu telad dobiju koncetrat i detelinu i od 10-tog dana već počnu da jedu . Prosek kod velikih je bio 573 kg
 
Onda ce tek biti propast,,,,, meni vise deluje da ce ovi sa ispod 50ha kome je poljoprivreda osnova delatnost da izlaze iz posla.... mada nikad se ne zna,ako drzava organizuje neki uvoz i reprodukciju krava i junica,mogli bi smo da postanemo ozbiljni tovljaci junadi,sto licno mislim da bi bilo dobro,samo malo da se izregulise cena i izvoz... kvakitetne krave daju vise mleka i kvalitetno tele,da drzava subvencionise za pocetak osemenjavanje tovnim rasama,i da se nadje sigurno trziste.... u svamom slucaju je bolje da izvezemo meso nego zitarice
 
Ja isto koristim i milsan.uzimam telad od 7-15dana.ali moji retmo koji uzimaju hranu do 4.nedelje. Sad imam koji ulazi u 5tu nedelju 3lit milsan ujutru 3uvece i tesko uzima hranu.po malo livadsko i saku koncentrata ako pojede za 2dana. Kako bi trebalo raditi da bolje i ranije jedu??
 
a ko da povecava ko da se bavi stocarstvom narocito govedarstvom gde su nam mladi ljudi na selu dal ce neki deda od 60 godina da se rusi sa bikom
 
Milsan je slabo mleko u odnosu na neko drugo mleko....
Ne kazem da je lose,samo da je manji prirast i da je mleko za dohranu...

A sto se tice tova,dok drzava ne promeni pristup govedarstvu bolje biti nece....
Licno radije bih tovio 30-50 bika nego drzao krmace,ali je trenutno stanje dosta lose,a o odnosu cene tele-bik da i ne govorim,kvalitet grla takodje,...
 
Ja isto koristim i milsan.uzimam telad od 7-15dana.ali moji retmo koji uzimaju hranu do 4.nedelje. Sad imam koji ulazi u 5tu nedelju 3lit milsan ujutru 3uvece i tesko uzima hranu.po malo livadsko i saku koncentrata ako pojede za 2dana. Kako bi trebalo raditi da bolje i ranije jedu??

Ako su sami u boksu teze pocinju jest al ako ga stavis izmedu starijih teladi prije ce pocet
 
http://www.paxel.rs/sr/proizvodi/svinjarstvo/prasad/bi-lactin-extra-ng-paxel ja sam ovo davao teladima kad mi dodju na farmu 10 dana ih pojim po 2 litre na dan dam svakom teletu bez obzira na tezinu dal imalo 120 ili 150 kila,razmutim u vecoj kadi i sipam u flase od koka kole i zalijem svako tele ,prvi put se otimaju neko samo pije e vec sutra dan svi cekaju treci dan nemozes da udjes u boks ,tako destet dana nema proliva telad mi ne propadnu brzo krenu da jedu koncetrat

- - - - - - - - - -

http://www.paxel.rs/sr/proizvodi/govedarstvo/telad/kalbi-milch-paxel a sa ovim sam napajao malu telad kad uzmem od par nedelja a davao sam i velikima dok nisam probao Bi laktin ,telad rado piju nema proliva ma mirise ja bi ga pio

- - - - - - - - - -

http://www.paxel.rs/sr/proizvodi/govedarstvo/telad/kalvicin-pro-paxel sa ovim premiksom prihvatam telad odnosno pravim koncetrat,najbitnija stvar je sto od njega rastu telad ne goje se rastu im kosti ,sa njim idem do 250 kila onda predjem na tovni premiks ,mislim da nema bolji premiks za teladi na nasem trzistu

- - - - - - - - - -

http://www.paxel.rs/sr/proizvodi/govedarstvo/junad-u-tovu/rindamast-uni-ass-co-paxel od 250 kila do kraj rindamst 1,5% junad ga jedu razbijaju najbitnije posto je slobodan tov nema skakanja mirna su ,nema smrada nekazem da mirisu ali ne smrde toliko kao kod mojih kolega koje hrane drugim premiksom ,u najvecim vrucinama junad ne prestaju da jedu isto im sipam hrane kao sad zimi, za 10 meseci tova u zavisnosti odakle je roba od 10 kg na ulazu 600 kila i vise bude na izlazu ,ako je manji ulaz budu laksi http://www.bergo-tim.rs/proizvodi/tovna-junad/premiksi-za-tovnu-junad/ Kulmin rm eko ovaj premiks sam uzeo da probam nemacki premiks ista firma koja zastupa sauman premiks kod njih sam uzeo aj da probam isto je dobar mozda cak i za nijansu bolji ili mi se cini videcu na izlazu ide ga 2 posto 120 din kila jedu ga bolje od rindamasta videcu do kraja tova sta ce biti
 
U Sremskoj Mitrovici ima zastupnik firma Antaze inace uvoznik je iz beograda imas kontakt telefon na njihovom sajtu a mozes i e mail da posaljes odgovorice ti na svako pitanje gde mozes da kupis

- - - - - - - - - -

http://www.paxel.rs/sr/proizvodi/govedarstvo/telad/kalbi-vital-paxel ovu pastu sam koristio pre nego sto sam poceo da napajam teladi sa mlekom i jogurtom resavala mi problem proliva stomacni problema kod teladi pa cak i transportne bolesti ako ga uhvatim u samom pocetku kad vidim da ce se tele ukociti, tuba je 30 mililitara ima dozator na tubi kad primetis proliv das mu 10 ml posle 12 sati jos 10 ml ako je veci problem jaci proliv opet 10 ml i zaustavljalo je vodeni proliv a kako neznam bez upotrebe antibiotika cak je i preporuceno da se uz pastu nedaju antibiotici
 
Ja isto koristim i milsan.uzimam telad od 7-15dana.ali moji retmo koji uzimaju hranu do 4.nedelje. Sad imam koji ulazi u 5tu nedelju 3lit milsan ujutru 3uvece i tesko uzima hranu.po malo livadsko i saku koncentrata ako pojede za 2dana. Kako bi trebalo raditi da bolje i ranije jedu??

Staviš ga uz 2-3 nedelje stariju telad koja već jedu ili možeš umešati u koncetrat malo mleka (u prahu ) da ih privuče miris i počnu da jedu
 
Da cujem savete,bikovi dobijaju silazu,lucerku,koncentrat (sunc. sacma,sojina sacma,kukuruz,premiks(inberg)) pre nedelju dana su poceli da divljaju,samo se nesto tuku,guraju,trce ... sta raditi? poceo sam pre dva dana da dodajem i stocni kvas ali jos nema poboljsanja...
 
premiks problem nasi premiksi ne sadrze komponente ili ih nema dovoljno koje uticu na smirivanje goveda da ne skacu da se ne bodu odnosno da im ugasi polni nagon. Ja koristim rindamast sauman par dzakova nacne mi mis isece papir u pm moj otac uame sito za brasno i proseje premiks ,papir i nesto krupno iz premiksa odbaci ,posle par dana bikovi polude kacu bodu se trazi sta je razlog tamo vamo i nadjem sta je u pitanju, ubacim novi dzak premiksa posle 15 dana ponovo mir u stali toliko dana je trebalo da bikovi nadoknade zalihe tih komponenti koje smo izbacili
 
Pa i ja mislim da im nesto fali u ishrani ali sta nemam pojma... sad koristim inbergov a pre sam koristio od sana miprobull i isto su imali takve periode(mozda malo manje)
 
Inace cuo za jednog sto isto hrani bikove da su sve umazani do pola znate vec cime,prosto neozbiljno ako vec radis radi kako treba..daleko od toga da mogu da se poredim sa nekim ko se time bavi ali ove svinje sto imam nemaju flekicu na njima i svaki dan im cistim i dodam malo nove slame i posto nemam pojilice svaki dan novu vodu menjam.
 
Pa i ja mislim da im nesto fali u ishrani ali sta nemam pojma... sad koristim inbergov a pre sam koristio od sana miprobull i isto su imali takve periode(mozda malo manje)

Da nisi uvodio ili izvodio neka grla iz objekta (jos veca mogucnost ako su zenska u pitanju) ??
Desavalo se da kad doteramo telad za drugi boks ovi stariji jedno 3-4 dana skacu jedni na druge i guraju se prakticno kao da gledas borbu.
 
Nazad
Vrh