Tov junadi

Imam sad jedno musko u 5 mjesecu...buljave oci,dugacko,stomak ko u krave,crveno a guzova nigdje...tesko ce bit od tog neki bik,jedino sto sve zivo voli jest..on cisti jasle
 
Pravilo je da nema pravila. Ja sam prosle godine od jednog kolege sa foruma kupio blizance(musko i zensko), musko je bilo sareno i od ne bas krupne krave(600-650kg). U isto vreme se otelila moja junica sestra od tih teladi i otelila skoro belo tele. Kupim jedno skroz crveno, dugacko od krave od blizu 900 kg i jednog holstajna od junice i jednog od krave. Rezultat pri prodaji potpuno neocekivan taj sareni blizanac sa nekoliko dana preko godine 580 kg, tele od moje junice 550, a taj crveni dugacki 450, a nije imao nikakvih zdravstvenih problema i smetnji. Holstajni su bili bolji od njega a i tu je tele od junice bilo bolji bik nego onaj od krave. I koje je sad pravilo za izbor teleta. I sad imam jednog blizanca od nepunih 11 meseci i ima 520-530kg, njegovi vrsnjaci 50-100 kg manje.
 
I ja sam nekad birao za tov te tamno-crvene ali vremenom sam uvideo da nema pravila ,cak u tim tamno-crvenim pre moze da se provuce neki crv.holstajn.
U zadnjih nekoliko tura su mi se najbolje pokazala sarena telad sa sarama boje bele kafe ,imaju dobru konstituciju i mogu da ponesu lagano preko 700kg.
Dok imao sam crvenih i crveno belih dodju do 550kg i stanu sa porastom i smo nabijaju loj.
Za poboljsanje tovnog govedarstva jeste resenje ubacivanje tovnih rasa ,ali to bi kod nas jos vise narusilo i onako krhko mlecno govedarstvo.
To moze da se radi u zemljma koje planski rade i ulazu u svoje govedarstvo , a ovde kod nas gde se donose ad-hok resenja i gde se planovi i strategija menja od vlade do vlade (od potpisivanja sporazuma do potpisivanja sporazuma) i od ministra do ministra to je potez koji moze da nam se obije od glavu.

Ako planiras ostavljati za junice onda se bira drugo seme,govorim o lnudima koji planiraju prodavati telad
 
Pravilo je da nema pravila. Ja sam prosle godine od jednog kolege sa foruma kupio blizance(musko i zensko), musko je bilo sareno i od ne bas krupne krave(600-650kg). U isto vreme se otelila moja junica sestra od tih teladi i otelila skoro belo tele. Kupim jedno skroz crveno, dugacko od krave od blizu 900 kg i jednog holstajna od junice i jednog od krave. Rezultat pri prodaji potpuno neocekivan taj sareni blizanac sa nekoliko dana preko godine 580 kg, tele od moje junice 550, a taj crveni dugacki 450, a nije imao nikakvih zdravstvenih problema i smetnji. Holstajni su bili bolji od njega a i tu je tele od junice bilo bolji bik nego onaj od krave. I koje je sad pravilo za izbor teleta. I sad imam jednog blizanca od nepunih 11 meseci i ima 520-530kg, njegovi vrsnjaci 50-100 kg manje.
Ajde kolega malo me reklamiraj, nece skociti cena teladi, uvek su Sremci u vrhu liste sa kojima poslujem

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Ako planiras ostavljati za junice onda se bira drugo seme,govorim o lnudima koji planiraju prodavati telad
Znam kolega potruno razumem tvoj nacin razmisljanja jer i ja se bavim i tovnim i pomalo mlecnim govedarstvom i u interesu mi je da kad kupujem kupim sto kvalitetnije tele za tov.
Ali opet ponavljam to moze da se radi tamo negde ,tamo gde se znaju pravila igre i gde su udruzenja zajedno sa drzavom usvojila strategiju od najmanje 10 godina i te se strategije pridrzavaju obe zainteresovane strane.
I ljudi koji planiraju prodavati telad kad-tad moraju zanavljati svoje stado , i bas kad to resis krave okrenu teliti muskarce (desavalo mi se) ,a od prethodnih meleza slaba vajda.
Mi smo sad nesmalo na istorijskom minimumu sto se tice govedarstva i moramo pametno povlaciti svaki potez ,a ne slusati kojekakve skorojevice kojima je iznenada palo na pamet da mozemo da budemo vele- sila u izvozu mesa.
 
Slobodan tov hrane se po slobodnoj volji jedu koliko hoce

- - - - - - - - - -

35 kom u boksu mesaona na dan 350 kg 3 bale deteline i dve bale slame, slame nesto ostane bacim pod njih, koncetrat 30 kg mekinje, 18 kg suncokreta, 2 posto premiks bergefor, ostalo kukuruza i pšenice
 
Da li negde kod nas u zemlji ima da se kupi seme tovnih rasa bikova i koja je cena?

Je l neko radio skoro racunicu isplativosti tova bikova i ako jeste pod kojim uslovima?
 
Ne bi se nadulo samo moraš na vreme ili postepeno da ga naučiš na tu količinu. Kod nas bikovi od prvog dana do kraja tova imaju lucerku na volju. Što se tiče isplativosti vredi raditi , mi smo na prvoj turi koju smo izbacili pre nepunih godinu dana imali oko 200e po biku +subvencije ako dobijemo , ali sam siguran da ima i više jer smo imali neke početničke greške još na mleku pa i kasnije... Ovo govorim za holštajn , na simentalcu mora biti dosta više. Sad još i cena otišla gore tako da samo uporan rad i ne boj se ������
 
Poslednja izmena od urednika:
Tačnije oko 20000 rsd , sad proverio u papirima. Kupljeni kao sisavčad u proseku po 180e , a prodati po 205rsd jer su bili malo veći pa spustio cenu .
 
Nazad
Vrh