Tov junadi

To ne znam,kod nas koriste onaj plavi,po meni prepun svega i svacega,dosta tamne granule cena mislim da je na dzak bila 40kg 1000din,a na par tona 21,5 din po kg
 
Pa od cega je to kada je 21.5din sa dostavom. Sam prevoz Cantavir - Jagodina je min 1din/kg
 
Ide lom kukuruza mekinje suncukretova sacma soja ide u crveni program. U ozi zeleni dzakovi ide treber rezanci otpad od konditorske industrije. Sve mesaone imaju po tri linije proizvoda za svakog kupca
 
Imam nekog bikca od oko 400 kila i ima par dana da sam primijetio dase nakaslje..mozda dva tri puta na dan ...Ja danas u stalu a on ima malo sukrvce na nozdrvi pa sam zovno veterinara da ga malo preslusa...Bio mi je uz zid pa je mozda i to razlog prehlade a sad sam ga odmako.Jede normalno
 
Ne znam da li sam postavljao vec ovo pitanje. Koliko je dostupnost vode bitna kod tova junadi. Konkretno junad su mi u dve stale,u ovoj vecoj tu im vodu pustamo ujutru i uvece (bude odvrnuta 1-2h dok namirivamo),i po nekad u podne kada je neko u prolazu,a u ovoj manjoj je voda pustena non stop. I sada gledam,poslednja tura teladi pola je u vecoj stali a pola u manjoj i nekako mi u manjoj stali telad deluju naprednija,da li zbog toga sto je manja stala pa mi deluju krupnije ili dostupnost vode ima uticajan faktor?
 
Brljave,prosipaju...a i ima oko 20 pojilica,desi se da hoce nekada ventil da zaglavi,pa onda pun valog vode...
 
U maloj stali je stari sistem sa jaslama i glave im gledaju u zid,vislji je valog pa ne mogu nogu da podignu u njega i slicno. A i uradjena je letos nova vodoinstalacija i ostala prateca oprema. A u novoj se hrane sa glave,nizi valog pojilice vezane za metalne ramove(sa unutarnje strane valoga) i onda ih samo carakaju,pogotovo leti.
 
Imam veliki problem.nestalo hrane za junad.sve kupujem.bikovi su oko 420-430 kg.sta predlazete vredi li kupovati hranu? Jer nije jeftina mesecno tolika hrana.ili da batalim pa da uzmem malu telad?
 
Bolje hrani njih da i prodas dobices za njih koliko kosta tele i malo preko toga plus ponovo jebada oko proliva itd. Njih sad mozes mekinjama hraniti do samog kraja ima da idu netreba im kvalitetna hrana samo kolicina
 
njima sad netreba sojina sacma kao teladima.vidi posto su gotove hrane gebi ili de heus uzmes trojku gotovu hranu jeftinije ti nego da te gule seljaci na kukuruzu na silosu nemigu da dobiju ni 17 dinara a na dzak traze 20 i preko 20 .mislimda gotovu hranu moze dobiti po 24 din i to solidnu i to pocekom od 4 meseca taman da ih uhranis kako treba ovako ucenice te natkupci i mesari davace ti 1.7 eura za njih steta da ih das

- - - - - - - - - -

ja sam 2012 pola mekinja pola kukuruza i uhranio dobre bikove kriza sve coveka nauci sad je problem sto je cena mekinja ista kako i kukuruza
 
uzmes trojku gotovu hranu jeftinije ti nego da te gule seljaci na kukuruzu na silosu nemigu da dobiju ni 17 dinara a na dzak traze 20 i preko 20

Da ga gule seljaci na pijaci? A ko je to u ovakvoj godini više oguljen od suše od tih istih seljaka koji pokušavaju da se izvuku kojim dinarom više kako bi se razdužili, preživeli i zasnovali novu sezonu. Ni duplo veća cena kukuruza od te koju si naveo mnogima ne može ni da pokrije troškove proizvodnje.
 
Nazad
Vrh