Tov junadi

Kod nas je bala 1,5e. A da li npr moze psenice da se pokosi I izbalira I sluzi umesto deteline I sena.
 
Jecam ili psenicu mozes da siliras,a ovas da posejes za baliranje,ne treba ti puno sena ako imas dobru silazu tokom cele godine i koncentrat,samo malo im treba da prezivaju.....Ali zato ti je bitno da 365 dana imas silazu,zato je dobro kombinovati silazu i senazu,uvek mozes da se dopunis za 3-4meseca
 
Mi smo svasta probali, i opet detelina je mama. Po meni, detelina,seno, silaza i koncentrat, to da se kombinuje da su raznovrsni obroci i napreduju samo tako.
 
Jesu ovo tvoji bikovi?Lepo nema sta.I ja planiram na prolece da preradim stalu i odradim je za slobodan tov sa resetkastim podom...
 
4d1e151b23cee9d25521c2e2e2d6a08a.jpg


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Kako dajete silažu junadima, msm kakav je omjer?

Otvaram je za par dana a prvi put je pravim i koristim, pa me zanima koliko ide sjena a koliko silaže... I koliko puta dnevno čega?
 
U pocetku malo, dok se ne naviknu na promenu, kasnije pet do deset kilograma, zavisi od tezine junadi i od toga kako je jedu.
Ja obicno ujutru dajem seno, a uvece silazu, tako da imaju vise vremena da je pojedu.
Sam ces najbolje da odredis.
 
Prvi obrok kod preživara trebao bi da bude kabasta hrana, znači seno, nakon toga dobor bi bilo dati silažu i koncentrat u dva obroka, zbog pravilnijeg varenja i stabilnijeg ph u buragu. Tovna grla nisu u toj meri osetljiva ali svakako su bolji rezultati ako se ovako prktikuje ishrana. Količina zavisi od od telesne mase i kvaliteta hraniva. Mada ako se imaju dovoljne količine silaže i grla su preko 250 kg moj predlog je minmum 10 kg silaže i 1 kg sena na 100 kg telesne mase plus koncentrat kao dopuna. Kvalitet koncentrata zavisi od sena koji se koristi i koji prirast se očekuje od grla i naravno da li oni mogu da ostvare takav prirast.
 
Nazad
Vrh