Tov junadi

Homoljac Ovaj utovar bi mogao da se izvede jednostavnije. Pak treger oko rogova, zatim kroz arnjeve bas kako ste vi provukli a umesto babe i repe bika vuce traktor. Taj sistem sam vise puta primenjivao praksi. :ppozdrav:
 
Mi to jednostavnije radimo,stranga za rogove i jedan strik i jedan uvek ide ispred bika na rampu i ulaze,desi se nekad i da zastopa pa je bilo isto vuce traktorom.
 
Jingis деси се лом ноге,пуцање рога,набијање ребара од зграду или камион,марфијев закон,ако шта може да крене наопако,кренуће...Увек треба бити макс опрезан.

Putin sta sam sve vidjao pri utovaru bikova to je strasno i nikada nije bilo problema sa bikom. Recu ti samo jednu situaciju. Bio sam kod komsije na utovaru i sad parkirao covek kamion blizu tovilista a komsija stavio prikolicu sa strane da ne bi mogli da odu na tu stranu to jest da ih usmerimo gde treba da idu. Bik se popeo na rampu kamiona i sa rampe skocio na prikolicu pored i sa nje pao sa druge strane na glavu. Bik je istog trenutka ustao otresao glavom i krenuo dalje. Bilo je jos situacija strasnih gde sam misli da je gotovo sa bikom i sva sreca sve se na kraju zavrsilo ok.
 
Koja slama je najbolja za prostirku kod junadi (i za svinje mi treba malo slame)? Ne znam koju da baliram imam od jecma, tritikalea, psenice i zobi. Kod nas neki kazu da od jecma ne valja za svinje. Do sad sam samo balirao od zobi i tritikalea slamu.
 
Može da bude jedino proteinsko hranivo u obroku, al pitanje je isplati li se :sta: Inače ja ne bih išao u koncentratima za tovnu junad više 5-7% sojine pogače ili sačme jer su skupa hraniva. Kao dominantno proteinsko hranivo kod junadi korsititi suncokretovu sačmu, optimalan je odnos cene i sadržaja proteina. Sve zavisi od drugih komponenti u obroku, da li je kukuruz jedina žitarica, šta je kabasti deo obroka itd...
 
Profo,a koliki bi procenat sojine pogace mogao ici u sastav koncentrata ako se ne bi obazirali na isplativost?Ove godine ce po svemu sudeci biti dosta soje,tako da ce i otkupna cena biti slaba,pa mi je u planu da svu soju zamenim za pogacu.Paritet je 100-80.
Bilo bi dobro kad bi se nasla suncokretova sacma od individualnih proizvodjaca ulja,kod nas je u prodavnici trenutna cena 40 din.
 
Profo,a koliki bi procenat sojine pogace mogao ici u sastav koncentrata ako se ne bi obazirali na isplativost?Ove godine ce po svemu sudeci biti dosta soje,tako da ce i otkupna cena biti slaba,pa mi je u planu da svu soju zamenim za pogacu.Paritet je 100-80.
Bilo bi dobro kad bi se nasla suncokretova sacma od individualnih proizvodjaca ulja,kod nas je u prodavnici trenutna cena 40 din.
I kod nas je sacma tolio,a sojina pogaca 58din/kg ......
 
Zavisi od faze tova i uzrasta grla, al ako sojina pogača bila jedino proteinsko hranivo u kombinaciji sa kukuruzom i premiksom mogla bi da ide od 15-25% u zavisnosti od faze i kabaste hrane kojoj taj koncentrat treba da bude dopuna.
 
Nazad
Vrh