Torpedo

Pa bio mi j majstor i kaze da je sve u redu, koliko se secam ranije hteo je da zakrci kad ga upalis i ubacujes u drugu ako nisi malo sacekao, recimo i kad je na nekoj kosini, kad je u brzini na kvacilu i pod kocnicom jak tesko izbacim iz brzine
 
otvori poklopac ispod sredine i probaj stavit ulja u srce lamele gdje ono sjeda na spojničku osovinu. Vjerojatno je razlog spojnička zaglodana...
Post je spojen: [time]1297626004[/time]
_________________________________________________
ZORAN.BNS je napisao(la):
Motor jeste ispravan ali sumnjam na anlaser, radi onako u naletima

ako nema pare na odusku, ako je anlaser ispravan (tvornički, ne da je ugradjivan neki brzi i sl) i nece da pali, provjeri kut paljenja (treba biti oko 28-30 stupnjeva), a ako nije ni to onda skini pumpu i dizne i odnesi u ipm u beograd. Kod njih ti popravak nece bit skuplji od nekih 150 e (vrh vrhova 200 eura). Nema ti biti sta drugo, jer torpedo s dobrom pumpom i diznama uz uvijet da nema pare na odusku, pali na -15 u roku 5 sekundi...
 
e pa sad motor sa vazdusnim hladjenjem bez pare na odusku, a znamo koja je radna temperatura i koja je temperatura ulja ? !
 
bokib je napisao(la):
e pa sad motor sa vazdusnim hladjenjem bez pare na odusku, a znamo koja je radna temperatura i koja je temperatura ulja ? !

pa normalno da znamo...taj motor torpedov ima pare na odusku kad se ugrije, ali opet kad je nov gotovo da je i nema, a kad se poderu karike na odusak izbacuje poprilično pare pa čak i odma kad ga upalis...samo sto kod njega promjenis karike i teraj jos skoro 10 000 radnih sati, tak da s jednim klipovima i stublinama podere dva seta karika i pri tome napravi 20 000 radnih sati. Ako netko ne vjeruje neka pita vlasnike torpeda ili mehaničare koji poznaju torpeda


ovo sta sam rekao "ako nema pare na odusku" se više odnosilo na to "ako je dobra kompresija", a to ti je prvi pokazatelj, mada i ne mora biti tako, jer pare može biti ako ti je bosch pumpa poderana i ako na njoj ne valja semering, pa da ona gura malu količinu goriva u ulje pa moze i otud doc do pojave pare
 
Evo danas sam malo radio na paljenju.Sve sam izproveravao od klema na akumulatoru pa na dalje po Vašim savetima i koliko sam vedeo sve je u redu.Onda sam od kolege sa torpeda 75 skinuo alnaser i stavio, mislim da ga brže okreće, medjutim nije dovoljno hladno jer on na ovim temperaturama pali i sa mojim anlaserom pa sad moram da sačekam da zaladi pa da vidim da li je do anlasera, da ne bi nešto drugo radio. Inače u oranju sam gledao i nema puno pare na odušku.Čekam -5 :ppozdrav:
 
ZORAN.BNS je napisao(la):
Evo danas sam malo radio na paljenju.Sve sam izproveravao od klema na akumulatoru pa na dalje po Vašim savetima i koliko sam vedeo sve je u redu.Onda sam od kolege sa torpeda 75 skinuo alnaser i stavio, mislim da ga brže okreće, medjutim nije dovoljno hladno jer on na ovim temperaturama pali i sa mojim anlaserom pa sad moram da sačekam da zaladi pa da vidim da li je do anlasera, da ne bi nešto drugo radio. Inače u oranju sam gledao i nema puno pare na odušku.Čekam -5 :ppozdrav:

kad verglas dok je hladno i nece da upali, kak vergla? jel cijelo vrijeme jednako ili dva tri puta (mislim na taktove kompesije) okrene sporo pa jednom dvaput brzo? Kak si provjeravao paljenje, na kolko je stupnjeva?
 
ziki sa predhodnim komentarom se vec slazem, ja imam 45-ticu nema grejac i nikad nije omanuo a karter gas ima jos otkad je bila nova. sad bih vec trebao raditi motor pa bih zato probao staviti motor od 60 ks na njega
 
bokib je napisao(la):
ziki sa predhodnim komentarom se vec slazem, ja imam 45-ticu nema grejac i nikad nije omanuo a karter gas ima jos otkad je bila nova. sad bih vec trebao raditi motor pa bih zato probao staviti motor od 60 ks na njega

gle ukratko, karikama se ne može postići bas idealno savršeno brtvljenje između klipa i cilindra tj. stubline, tako da će uvijek dio produkata izgaranja završiti u karteru. E sad kao sto si i sam rekao zračno hlađenje, radna temperatura,...to sve ide u prilog povećanju količine pare koja izlazi na odusak van. I ono sto je "čudno" kod ovih motora, po kompresiji ovakav motor može bit debelo zrel za generalku i promjenis mu karike, das slozit bosch pumpu i dizne i ti se vozis dalje i to godinama. Znam za slučaj 75 nije htjela skoro nikak palit u zimi, čovjek dao složit pumpu i dizne (180 bara) i traktor palio, je da mu je malo trebalo ali je palio. Za drugu zimu čovjek promijenio karike i nakon toga palio na 0 skoro isto kao i na +10. Na - 15 anlaser okrenuo pet sest puta i to je to. I sve bez grijača, na mjestu grijača ima metalni čep.
 
Imali negde da se nađe Torpedo 9006 adriatic,po mogućnosti od vlasnika ili barem da je fabričko stanje(da nije sređivan),može i sa lošijim motorom i gumama,ja bi ga sređivao za mene,samo da je kompletan i da nije u delovima...?! :bravo:
 
Jon je napisao(la):
Imao sam isti problem Torpedom 7506,kupio sam ga novog 1984-te i jako teško je okretao alanser kada je hladno vreme.Prvih godina sam se namenjao akumulatora svake druge godine,remontovao sam i alanser i ništa,dok mi nije jedan prijatelj rekao gde je greška.
Dešava se da alanser ima fabričku grešku a to da rotor nije dovoljno obradjen,pa kada dodje hladno skupi-se stator na alaseru i dodje blizu rotora tada se stvara otpor izmedju statora i rotora pa teško vergla.
Rešenje je da se rotor skine za dve desete na nekom preciznom strugu i ima da vregla kao lud,a pasuje ti svaki IMT-ov alanser samo treba da prepakuješ od torpeda prednji deo što se šrafi na traktor i rešio si problem.
Ja sam na moj stavio alanser od 539 samo sam zamenio prednji deo od torpeda sve je ostalo isto,vrti kao lud... :cao:
svaka cast! ::svaka cast:: mislim da je malo ljudi koji bi otkrili u cemu je kvaka pogotovo posle tolikih muka! mozda gresim ali ne verujem... inace i ja imam takav problem. kad je hladan motor treba dva akumulatora i punjac-kad kako a topao motor vrti anlaser u p.m sa jednim akumulatorom i to poprilicno dugo ako treba!
 
žiki je napisao(la):
ZORAN.BNS je napisao(la):
Evo danas sam malo radio na paljenju.Sve sam izproveravao od klema na akumulatoru pa na dalje po Vašim savetima i koliko sam vedeo sve je u redu.Onda sam od kolege sa torpeda 75 skinuo alnaser i stavio, mislim da ga brže okreće, medjutim nije dovoljno hladno jer on na ovim temperaturama pali i sa mojim anlaserom pa sad moram da sačekam da zaladi pa da vidim da li je do anlasera, da ne bi nešto drugo radio. Inače u oranju sam gledao i nema puno pare na odušku.Čekam -5 :ppozdrav:

kad verglas dok je hladno i nece da upali, kak vergla? jel cijelo vrijeme jednako ili dva tri puta (mislim na taktove kompesije) okrene sporo pa jednom dvaput brzo? Kak si provjeravao paljenje, na kolko je stupnjeva?
Kad je toplo uopšte ne vergla, odmah upali, medjutim kad je hladno vergla u "naletima" 2-3 puta okrene brzo i onda sporije pa opet. Jutros sam sa komšijinim anlaserom verglao a povukao ručicu za gašenje-tek da vidim kako vergla a da ne upali i vergla ujednačenom brzinom tako da mislim da je u pitanju anlaser. Pošto sam taj traktor skoro kupio anlaser verovatno nije orginal nego ga je neko budžio
 
i kod mene se to dešava na 577 i stavio sam nov rotor,četkice,biksne,bendiks i automat i opet isto,mislim da je greška u statoru da se usled hladnoće oni više skupe nego što je dozvoljeno i rotor onda češe
 
Kod mene se na Torpedu dešava da preko noći pojavi vazduh u Boch pumpi, proverena AC pumpa i zamenjen Regulator na pumpi sva creva i sve Cu podloške i opet isto. Dali je neko imao nešto slično :sta: :ppozdrav:
 
Mića967 je napisao(la):
Kod mene se na Torpedu dešava da preko noći pojavi vazduh u Boch pumpi, proverena AC pumpa i zamenjen Regulator na pumpi sva creva i sve Cu podloške i opet isto. Dali je neko imao nešto slično :sta: :ppozdrav:
kako je to moguce ako je rezervoar vislji od pumpe jedino ako ti gorivo iscuri negde napolje ili u karter
 
mica, kao prvo iz bos pumpe neiscuri litra i ti kako objasnjavas jedino moze biti da ti je propao semering na bos pumpi odatle iscuri u razvodnik zatim u karter. kao drugo predpostavljam da kad izluftiras i upalis onda samo gas. ta nafta u karteru isparava puno brze od ulja prema tome trebao si da pomirises ulje jer miris nafte ostaje u njemu
 
Dešava se da povratni ventili na boš pumpi koji su na izlazu prema cevi puštaju pritisak i ne drže dok traktor ne radi pa uvek se pojavi vazduh u sistemu između pumpe i dizne.
 
Nazad
Vrh