Topola i topolarstvo

Moze,to me naucio pokojni komsija.
Ovih dana se to radi,gledaj da reznica bude u koso i ono sto mi se izuzetno svidelo kad sam sadio zadnji put bilo je nekog sena i senom sam pokrio rupe koje sam kopao(sadnice su bile kupovne i rupa je kopana) imao sam odlicno primanje topola.

Mogo bi i bagrem da dodje u obzir,on je medonosna biljka,izuzetan je za gradju kaddodje vreme sece i koren mocankoji ne zna za susu. Jedino za njega ne znam da li moze kao topola da se sadi.
 
Za kolegu Bradonju sa petokrakom o sadnji topole,odes do nekog stabla topole dok nije krenula vegetacija i ostrim makazama odseces grancicu pod uglom od 45 stepeni,kako bi grana imala bolji kontakt sa zemljistem.
Sto se tice same grane gledas da bude lepa i prava,debljine zenskog prsta i visine od kolena do struka. Najbolje je zabosti 2-3 grane u blizini kako bi povecao sanse primanja bar jedne grane.


Mada sam na internetu video foru sa ruzom da reznicu zabodu u pola krompira jer je bogat skrobom i snabdeva vodom dobro,pa se onda posadi u zemljiste,dok smo topole komsijai ja samo zabadali.
 
Poslednja izmena:
Kod nas je DTD sadio topolu tako sto su busili rupe i preko 2m sa svrdlom i onda u tu rupu samo ubace mladici topole bez korenja znaci kao sibu dugacku i kazu da u svakoj zoni gde nadje vodu pusta zile i to im se pokazalo kao najbolje i najuspesnije i sto je dobro jako brzo rastu.
 
Kod nas u ataru i redovno pošumljeni deo svake godine sve manji, zima ih pojede, a kamo li da su na privatnim parcelama...
 
Imam jedno 50 ari,ukupno, na dva mesta, slatinasto, vodoležina, samo trska i barska trava. Neda se ni kositi jer ne možeš nikako poravniti.

A imam i na obradivoj zemlji takvih delova, pa sam mislio to zasaditi topolom.

Da bude neke koristi od bare, a po ovim obradivim delovima da ima hladovine i za mene i za goveda.

Jesenas nemadoh pare za sadnice, a sad evo saznadoh za reznice, da ako ugrabim bar za probu.
 
Poslednja izmena:
topola ne trpi bare tj. vodu u zoni korena duze od 30 dana. Eventualno vrba ali i ona mislim do 90 dana. znaci u baru nista ne sadite eventualno po obodu. najjednostavnije uzmete jednogodisnji letorast visine 1,5 metara sa lepim vrhom i pobodete ga u rupu koju ste izbusili rucnim silom. vreme za sadnju je najbolja jesen ali ako ima vode moze i rano prolece. reznice se pobadaju u zemlju u aprilu. kod rezanja reznica vazno je da gornji deo bude odsecen 1 cm iznad lepog pupoljka a donji deo ,kao sto je neko rekao, koso odsecen radi lakseg pobadanja i boljeg kontakta sa zemljom. potrebno ja reznicu gurnuti skroz u zemlju da nista ne viri i prekriti je sa oko 5 cm zemlje kako bi se sprecilo isusivanje i slabljenje reznice a samim tim se povecava rizik od napada pojedinih bolesti recimo Dotihiza koja moze da unisti sve sadnice tj.reznice
 
Sve mi se činilo da sam ovu temu prošle zime čitao,ali cvrc... Il nisam o topoli ovde čitao ili ništa pod Bogom jakim nisam upamtio. Pre će biti da je ovo prvo, ko zna gde sam ja topolu čitao. Nema veze...

gm80

Da li sam dobro razumeo ? Obradim prut dužine 1,5m i celog ga pobodem u zemlju, tj. rupa bude duboka 1,5m ?

Prut odsečem u aprilu ? I tada ga i pobodem u zemlju ?

Izbušim ćuskijom, tj. ručnim šilom kako ti kažeš, rupu i pobodem prut (reznicu). Treba li da pritisnem bočne zidove rupe uz reznicu ?
 
Zanimljivo, prošle godine nisam ništa pisao na ovoj temi. Pošto sam danas našao vremena da obiđem topole a i pošto odavno nisam postavljao slike, evo novosti šta se radilo od prošlog puta. Tek polovinom aprila prošle godine se moglo ući u parcelu i tada smo zamenili deo sadnica. Zamenjeno je 100 sadnica. Samo oko 40% se primilo. Ove su te ''čepovane'' sadnice, visine preko 4 metra.



Slike iz maja meseca. Krenule su topole ali i kojekakve trave, žbunje i korovi što se vidi na slikama. Najniža sadnica nije ispod 3.5 metra.



Obnovljena sadnica:





Polovinom juna je urađeno međuredno tanjiranje:





Na današnjim slikama se ne može mnogo šta videti. Potrebno je zameniti oko 50 sadnica i uraditi orezivanje, što pre.




Mislim ukloniti najnižih 6-7 grana. Gotovo da se rukom mogu skinuti jer su suve. Danas su radili orezivanje na parceli šumarije odmah pored moje:



Neke imaju i preko 7-8 metara visine:

 
Milane lepo to izgleda. Forsiraj da bude sto pravija i sto duza stabljika. Takva postize najbolju cenu na trzistu. Kad ti budu za secu, saljem ti kupca (jest da je za 15 godina to ali nema veze:osmeh:).
 
Sve mi se činilo da sam ovu temu prošle zime čitao,ali cvrc... Il nisam o topoli ovde čitao ili ništa pod Bogom jakim nisam upamtio. Pre će biti da je ovo prvo, ko zna gde sam ja topolu čitao. Nema veze...

gm80

Da li sam dobro razumeo ? Obradim prut dužine 1,5m i celog ga pobodem u zemlju, tj. rupa bude duboka 1,5m ?

Prut odsečem u aprilu ? I tada ga i pobodem u zemlju ?

Izbušim ćuskijom, tj. ručnim šilom kako ti kažeš, rupu i pobodem prut (reznicu). Treba li da pritisnem bočne zidove rupe uz reznicu ?

dovoljno je 30-40 cm da ide u dubinu ako ima vlage. silo neka bude malo uze od stapa tako cete obezbediti dobar kontakt. reznica je 25-30 cm a prut je stap koji moze biti visine koja vam odgovara
 
Sta sa parcelom gde sam posekao sadasnje topole a sadio bih nove, sta sa panjevima? Da ih ostavim?

Na kom razmaku se sade topole, ovo vase deluje bas blizu, 3m? Medjuredno? Hvala
 
Vadjenje panjeva je skup posao. Premazite panjeve najbolje sredstvom koje se zove Garlon i to samo kambijalni deo tj. deo ispod kore debljine od par cm. Ovo ce spreciti da topola tera izbojke iz panjeva i da napravi sikaru. Mi praktikujemo sadnju izmedju postojecih panjeva tj. razmak ostaje istikao sto je i bio .... 3*3 nije mali razmak za topolu u slucajevima da je teren jako pogodan
 
Imam problem na sadnicama topole,primetio sam malu rupicu na stablu sa piljevinom,neznam koja je stetocina u pitanju i kako je eliminisati.
 
Imam problem na sadnicama topole,primetio sam malu rupicu na stablu sa piljevinom,neznam koja je stetocina u pitanju i kako je eliminisati.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paranthrene_tabaniformis
90% je u pitanju topolin staklokrilac. Larva se ubusuje u stablo i zivi i hrani se u centru mlade sadnice. Karakteristika je stvaranje prepoznatljivih 'gala' kao reakcija biljke na uljeza. Cesto se tokom vetrovitih dana sadnice lome bas na mestu gde se gale nalaze. Larva se moze ubiti jednostavnim injektiranjem obicnog benzina u postojece rupe. U spric se usisa benzin i ubrizga u samu rupu. posle toga se rupa zapecati sa blatom i isparenja benzina ubijaju larvu a biljka ce vec sama kalusirati postojecu ranu...
Slicnu stetu pravi i Saperda populnea http://www.forestryimages.org/browse/detail.cfm?imgnum=1231162.
Imate na netu lepe fotografije steta koje prave ovi insekti i lako cete uociti koji je od njih u pitanju.
poz
 
ja sam pre mnogo godina probao od topole jedan deo korena koji je izbio na povrsinu i isterao izdanak ,odsekao i posadio na drugo mesto i ona je naraslamaltene ko i ta topola, mozda ima i 15 metara visine, jedino neznam koja je sorta.
 
Nazad
Vrh