Topola i topolarstvo

Posadio sam jednu parcelu sadnicama topole,interesujeme koja bi konbinacija bila dobra za djubrenje,da napomenem da na ovoj parceli nikad nije nista sejano,bila je livada pored potoka.
 
Mene zanima jel moze neko ko je u toku da kaze nesto vise o celom procesu:
1) koliko stabala moze da se sadi po hektaru (po mojim proracunima od 800-1000)
2) koilko godina je potrebno po optimalnom a koliko po losem scenariju da dospe za secu (na pogodnom tlu)
3) koliko kubika u proseku moze da se dobije po stablu
4) da li ima siguran plasman i
5) koja je trenutno cena otkupa po kubiku (a ako je neko bas u toku i kakav je trend kretanja cene proteklih godina)

Znam da mozda trazim previse ali ako je neko u toku i raspolozen, zahvalan sam unapred na vremenu!
 
ja imam oko 25 kubika topole msm da je kanadska,klade lijepe ravne ko svijeća na panju debele prosjek 60cm i neznam šta ću sa njima.Kod nas ih skoro pa neće niko i ko hoće nudi 35e po kubiku i to da je ja pripremim za utovar tj.da bude kraj puta.Planiram raditi objekat 15x6m od drveta ali pilio sam hrast i bagrem za donju građu a rogove planiram kupiti jelove.Kažu mi da se topola baca tj. uvija i da nije baš za građu.Dal lažu ili ne nmp,
 
@prnjavor3
Moze topola i za gradju (grede) ako je dobro suva,ali da raspon ne bude veci od 3 metra.Ako je raspon veci od 3 metra,onda bi ispod greda trebalo da se postave kosnici i nema sanse da dodje do krivljenja.Moze i daska da se koristi za opsivanje okolo,da se premaze preradjenim uljem ili nekom slicnom zastitom i bice dugotrajna.Za gradju od topole je bitno da nije direktno izlozena padavinama :ppozdrav:
 
topolove grede ne moraju biti suve kada se koriste za rogove. Bitno ih je staviti i fiksirati tj. stafle i crep ili saloniti ploce. onda nema brige od vitoperenja... inace je za rogove u rangu camovine pod uslovom da je na suvom
 
@povratak
Trenutno ima plasman siguran. Kad topole koje sada posadis dodju za secu verovatno ce biti i onda plasmana ali ne mora da znaci. Elem kubik u zavisnosti od kvaliteta se krece od 20e do 50e. Varira cena u zavisnosti od godisnjeg doba. U rano prolece je najjeftinija, kasnije je skuplja i najskuplja je na jesen. To su osilacije od 2-10e/kubik. Monopolista sa topolom su SrbijaSume.
http://www.srbijasume.rs/pdf/cenovnik2012cir.pdf
ovde imas cene, pritom nije uracunat pdv.
 
monopolistu u situaciji kada se topola slobodno uvozi iz madjarske po jeftinijoj ceni ne postoje. Vojvodina sume znatno vise topolovih trupaca proizvedu...
 
VojvodinaSume ili SrbijaSume isti vrag... Nisam znao da se uvozi iz Madjarske. Poznanik je uvezao i iz Hrvatske po nizoj ceni za 7e/kubik i zeznuo se. Pitanje da li je madjarska topola dobra kao i nasa. Mora biti dobra vlaznost (da je frisko seceno naravno), da je velik randman iskoristivosti furnira u odnosu na ukupan trupac itd. Topola se najvise koristi u proizvodnji drvenih elemenata za gajbe koji se masovno izvoze po celoj zapadnoj evropi. Moglo bi se reci da je Srbija (Vojvodina) tu jako bitan igrac.
 
kao kada bi rekao da su Fendt i Same isti vrag. " Pitanje da li je madjarska topola dobra kao i nasa" nesto poput legenda da je Ei Nis bolji od Grundinga ili Gorenje od Simensa. Svi u evropi pa i madjari su daaaleko ispred nas posebno po pitanju topolarstva. . " Da je veliki randman iskoristivosti furnira u odnosu na ukupan trupac" e evo nisam razumeo:)
 
Za potrebe gajbica od kojih je 99% nepovratna ambalaza, nasa topola je savrsena. Jeftina sirovina a odradjuje radnju. Furnir topole je stadium u proizvodnji letvica. Sto vise furnira izadje to je bolja topola. Inace koristiti je za gradju mislim da nije bas najbolje resenje. Kada je patosarstvo (patos od gajbice) bilo u prvim stadiumima razvoja (1995-2000) topola je bila izuzetno jeftina jer i nije imala neku ozbiljniju upotrebnu vrednost. Svake godine cena trupca topole ide na gore mic po mic. Po cemu Madjarska topola je toliko bolja od nase? Da li je Madjarska topola bolja od nase - iskreno bas me briga. Kao i koja je razlika izmedju Vojvodina Suma i Srbija Suma, osim po geografskom podrucju na kome deluju, takodje mi nije bitno. Link sam okacio coveku kao informaciju da ima uvid u cene.

Sa nasom topolom postizu se dobri rezultati, a uvozna mora biti itekako jeftinija sto zbog transporta sto zbog carina (nek su i 2-3 posto, opet je trosak).

P.s. Nemci su jedni od najvecih kupaca proizvoda i poluproizvoda od topole.
 
Uvek cu smatrati da je forum mesto na kome se treba nesto i nauciti a ne iznositi neke nepotpune inf. koje ce ljudi usvojiti . Skoro deset godina saradjujem sa svim ljustilicama za proizvodnju gajbica i prvi put cujem da Nemci kupuju poluproizvode od nas u nekoj vecoj kolicini. Obicno sve ide za Italiju i Spaniju (gajbice za voce i povrce)...poz
 
Pod poluproizvodom smatrm patos za gajbicu. Gajbica je gotov prozivod. Patosi idu za sledece drzave: Italija, Spanija, Svajcarska, Ceska (jako velik kupac), Nemacka i Francuska. Jedan od giganata te proizvodnje je iz Stapara pa sam dobro upoznat, a verujem da znas o kome se radi ako si iz tih voda.
 
Na prethodnoj stranici sam okačio slike sadnje topole. Sada ću napisati nešto o radovima i onome što se izdešavalo od perioda sadnje (18.februar) do danas. Pošto vidim da se ljudi interesuju odgovoriću na neka pitanja.
Kao što sam rekao, na preporuku šumara sađeno je 5x3m, sa planom proređivanja nakon 10 godina (onda ostaje 5x6m). Njiva je baš pored Save. Reka je često plavi. Tu je raslo šiblje pa je istarupirana pre sadnje. Sadnice su se sve primile! Svih 445! Kao i voće, topole treba održavati bar prve 3 godine.
Početkom proleća je primećena lisna vaš koja je "obrstila" par sadnica u potpunosti



http://img542.imageshack.us/img542/2255/fkbq.jpg



http://imageshack.us/photo/my-images/836/k4le.jpg/]

Zatim sledi prvo prskanje. Leđna prskalica, insekticid fenitrotion (1l) i fungicid bakarni krec (75g bakar-oksihlorida na 50 litara vode za sve sadnice). Uspešno!



http://img845.imageshack.us/img845/7814/wba6.jpg]

Napominjem da je njiva u maju bila pola pod vodom (na nekim mestima i metar dubine ali šta ćeš, zagazilo se)









Sledeće je bilo tanjiranje između redova (slabo uspešno) i prskanje totalom polovinom jula.





To je bilo uspešno ali je bilo i problema. Za vreme prskanja je vetar dosta duvao (hoće to tako) i skidao džakove koji su postavljani na sve sadnice kako bi se zaštitile. Total je zakačio i na kraju osušio desetak sadnica.



Sledeći tretman je bio samo fungicidom krajem jula



I posle obilaženje od pre neki dan.U međuvremenu je trebalo da bude i freziranje (okopavanje) ali to nije odrađeno. Sadnice su u zimskom snu. Ukupno će biti za zamenu oko 15 komada na proleće.



Slobodno pitajte šta vas interesuje. Ne mogu svega da se setim u jednom postu.
 
Lepo uradjeno i prezentovano! Ali razmak sadnje totalni promasaj. Topola se proredjuje u slucajevima preguste sadnje manje od 3m * 3m. A ti si udario razmak taman da se koliko toliko racionalno iskoristi potencijal stanista. Komotno si mogao na ovako dobrom terenu i uz ovako dobar tretman topole da ides i 3*3* tj 1111 sadnica po hektaru tj. gotovo duplo vise sadnica. Moj savet je da nikako ne radis proredu. I ovako sadnice imaju dosta mesta za porast a u slucaju kasnije prorede neces dobiti ama bas nista. Mozda malo debljinskog prirasta ali kada vidis koliko si mase morao povaditi to ti je cist gubitak. Da ne spominjem upropastavanje sklopa pa pocne da ide kupina,krenu letorasti iz panjeva... Samo ovako ostavi i ne sekiraj se:osmeh:
 
@Bojcetic Evo jedan zanimljiv tekst o tradiciji u mom kraju.

Девојка за удају, топола за мираз


Treba naći neku dobru miradžinku. To je pravi posao, a ne ovo :osmeh:

@gm80 OK. Hvala. Videćemo šta vreme nosi. Ja se i ne pitam mnogo - imam ljude koji se razumeju i rade to profesionalno pa slušam njihove savete. Razmotriću i Vaše savete.

I da, zaboravio sam reći da imam topolu posađenu na još jednom mestu. Tu je oko 100 sadnica posađenih 2003. Sve dobro napreduju. Planiram to proširiti za još 100-200 komada na susednom placu.
 
Nazad
Vrh