Toplotna izolacija kuce

Jutarnje i dnevne temp u debelom minusu, za grejanje 65kv sprata od 7-22h ne potrošim 2 kante yupola suve bukve. temp bude i do 25 stepeni sve zavisi dal ložim ja ili keva kad sam na poslu. Ujutru u 7 temp je bila 20,5 stepeni, za 9 sati temp je pala za 3-4 stepena, malo je reći da sam prezadovoljan.
 
У приземљу су моји, 2 плинске пећи, на спрату сам ја, алфа плам рустик за етажно, накачен радијатор у дечију собу, спаваћу (нон стоп угашен, а увече темперирам на 20 степени тако што отворим врата јер догрејем воду у бојлеру да не би арчио струју, да не отворим врата попадали би), сушач у купатилу и као што рекох измењивач у бојлеру.
 
Koristi li neko toplotnu pumpu vazduh voda preko radijatora? Kakav su vam iskustva? Grejem se na pelet, nekih 120 m2, spalim 4 t peleta po, sezoni, kratkih rukava smo po ceo dan, zato i mozda jaca potrosnju, palim ujutro u 5 h, pa do 21 h greje, nocu ne. Cene peleta su nenormalne, prosle godine 400 e t, sad 305 e tona. Kuca ima pvc prozore svuda i iznutra izolaciju
 
Zasto si radio unutrasnju izolaciju, ona se radi samo kad se mora ako neko ima stan...

Moze tp na radijatore samo mora da se uradi proracun toplotnih gubitka kuce. Onda se radi poracun velicine radijatora za sobe. Ako nisu dovoljno veliki stavlja se veci ili se dodaje jos jedan radijator.

Sustina je da temperature vode bude sto niza da bi imao sto manju potrosnju struje, kao i kod svake TP.
 
Temperatura 25 do 26, uutru padnena 22,5 ili 23. ne moze da se spava ako ga lozim posle 22h, ja ne mogu zena i deca mogu. Ujutru ima zar nabacim preko briket neko sitnije drvo ili manje oblice precnika limeka koka kole.
eksperimentisem sa olicama 2 oblice precnika 10 do 15 cm drze do 3h. Kad stavim stiropor preko ploce i nekad ova 2 neizolovana zida izolujem verujem da cu manje trositi a temp mozda nocu padne za 2 umesto 3 stepena
 
Pa ti i noću lozis. Ja do 22h i to je to. Mi volimo u hladniju sobu da spavamo, verovali ili ne zavrnut je radijator u spavaćoj, otvorim vrata podigne na 20 i to je to. Preko noći opadne na 17 u spavaćoj milina za spavanje.
Radijator palim samo kad padne sex 🤣
 
Ma jok do 22h, sada se zgrejala kuca , stavim oblice ili jedno veliko i jednu manju oblicu, najkasnije do 22h, ne bi ni to nego imamo malu bebu.
Ja sam se ogrejao tek ove i prosle sezone, kad sam naso dobra drva, ubacio briket i kada smo najzad zavrsili fasadu.
zima 2020 na 2021, deo zime 2021 na 2022 sam morao da lozim i nocu jer prve zime nisam imao zatvorene kalkane i nigde izolaciju plus losa drva. Druga zima nije bila cela kuca izolovana, samo 4m odlicnih drva pa 3m katastrofa pa 5 dobra ali tek pocetkom februara dosla ta 5 dobra.

Plasi se zena ce joj se smrznu deca. Radijator u spavacoj je na 4 stavljen, ali on se zatvori jer se iz te sobe ide u trpezariju gde je kamin.
Juce mi se zali zena nece gori ladno joj , kada odu da spavaju preko dana mora ukljuci klimu, nekako dodje na 25C. Dodjem sa posla malo rascackam zar, ubacim malo briket ubaci dva drveta preko, dodje do 60. Pored njega se ne stoji, vidim kad sam doso sa posla bojler mlakacka voda, zasac se zagreje i voda i kuca, malo bilo toplije meni, zeni i deci odlicno.
 
Koristi li neko toplotnu pumpu vazduh voda preko radijatora? Kakav su vam iskustva? Grejem se na pelet, nekih 120 m2, spalim 4 t peleta po, sezoni, kratkih rukava smo po ceo dan, zato i mozda jaca potrosnju, palim ujutro u 5 h, pa do 21 h greje, nocu ne. Cene peleta su nenormalne, prosle godine 400 e t, sad 305 e tona. Kuca ima pvc prozore svuda i iznutra izolaciju
Koristim,ali radijatori su mi veci nego sto bi trebalo za obico grejanje.Racuni za struju su malko poveci,ali ako oduzmem redovnu potrosnju onda mi i nije tako velik racun.Kuca mi je velika,oko 180kvm u kombinaciji nova sa redovnom visinom i stara "svapska" sa oko 3,8 m.Dok sam lozio pec trebalo mi je oko 10metera drva i 5 tona banovica.Ugalj je oko 120.000 a drva su oko 80.000 tako da se uklapam i u potrosnju sa toplotnom pumpom.Nadam se da cu zameniti radijatore sa fenkoilima pa cu imati mogucnost i pasivnog hladjena.
 
Pa ti i noću lozis. Ja do 22h i to je to. Mi volimo u hladniju sobu da spavamo, verovali ili ne zavrnut je radijator u spavaćoj, otvorim vrata podigne na 20 i to je to. Preko noći opadne na 17 u spavaćoj milina za spavanje.
Radijator palim samo kad padne sex 🤣
Kad si zadnji put probao da li se ventil uopće okreče?
 
Zasto si radio unutrasnju izolaciju, ona se radi samo kad se mora ako neko ima stan...

Moze tp na radijatore samo mora da se uradi proracun toplotnih gubitka kuce. Onda se radi poracun velicine radijatora za sobe. Ako nisu dovoljno veliki stavlja se veci ili se dodaje jos jedan radijator.

Sustina je da temperature vode bude sto niza da bi imao sto manju potrosnju struje, kao i kod svake TP.
Imam vise rebara svakako, a izolaciju me jedan majstor navukao da se radi, i to pre 17 g, nisam ni ja znao nista oko toga posle sam saznao, al ajd.
 
Razmišljam o zamjeni energenta za grijanje. Trenutno su to drva, ali imam i plinski bojler koji se jako rijetko koristi, samo ako ne treba grijati drugo nego vodu u kombi bojleru (centralno-struja) i kupaonicu. Izrada drva je sve veći teret, kupovina skupa. Dizalicom topline ili toplinskom pumpom kako je neki zovu bi prema kalkulacijama uspio uštedjeti cca 30% u odnosu na plin s postojećim bojlerom starim 20 god. Ako mi odobre subvencije za solare i DT, onda bih išao na DT jer bi veći dio potrebne struje osigurao iz vlastite elektrane. No, to je sve još uvijek na dugom štapu pa se za svaki slučaj interesiram isplati mi se postojeći stari bojler zamijeniti novim kondenzacijskim plinskim bojlerom. DT (TP) bi uz subvenciju koštala 4,5-5 k€. S cijenom kondenzacijskog bojlera (15-20 kW i potrebnim novim dimovodnim cijevima nisam detaljno upoznat, ali procjenjujem da sve (uklj. izvedbu) ne bi smjelo preći 4 k€.
Zna li netko koliko se otprilike uštedi plina prelaskom sa atmosferskog na kondenzacijski bojler (otprilike %)?
 
Poslednja izmena:
4000e je puno. Evo ti cene kod mene:

-Kondezacioni gasni bojler Baxi sa grejanjem sanitarne vode (može i direktno topla voda u slavinu a može i u akumulaciju tople sanitarne vode) 115.214 din
-Set za priključak grejanja 3.963 din
-Modulacioni sobni termostat žičani 7.118 din
-Inox veza gasna 3/4" 1.750 din
-Gasni ventil Herz 1.250 din
-Dimnjak 1) vertikalni 22.255 din 2) horizontalni 6.649 din
-Imaš tu još ostali materijal: cevi, fiting, kondez, kablaža - to zavisi koliko se šta čega potroši ali generalno nije jako skupo
-ruke majstora - to zavisi od tvog majstora
 
Nazad
Vrh