Tomo Vinkovic

Pucaju poluosovine (uglavnom prednje) jer su tegovi od 50 kg po točku preveliki.Tačno je da ima dosta snage, ali ne i mase, kad su to "konstruktori" shvatali tokom godina, otežavali su ga tim tegovima, a pri tom poluosivine nisu ojačavali.Naravno da je tokom godina opadao i kvalitet čelika,pa kad se tome doda nepropisna upotreba blokade, eto pucanja.
 
Poluosovine pucaju na zoni seger osiguraca.
Postoji resenje za to..


Ako ti se desilo da pukne voleo bih znati tvoje iskustvo. Kod triješnjaka znam da se desilo drugaru da pukne osovina ali je on samo ostao bez vuče. Kod tv21 sam video kako se drugaru otkinuo ceo točak i on je pao u stranu. Kako se dešava kod tv18?

A mogao bi podeliti i rešenje za to.



Dejan 351; kažeš da pucaju zbog tegova i to prednji. Ne razumem niti mogu verovati. Ako ja opteretim zadnju osovinu sa preko 600kg kako se onda preopterete prednji? Blokada se naravno koristi isključivo kad ideš pravo. Pri tom naravno vučeš teret na zadnjim pa je moguće i delimično upravljanje i pod blokadom jer su tad prednji skoro u vazduhu ili manje opterećeni. Iživljavao sam se na mom tomici poprilično ali to još nisam uspeo da slomim. A tegove od 50kg ne bih menjao nizašta jer mu upravo oni daju bočnu stabilnost.
 
Ja sa tim traktorcicima imam stvarno veliko iskustvo i svasta sam video i doziveo. Na TV-420 koji smo imali, a koji je 18ks nam je pucala poluosovina i to zadnja i to negde po sred srede. Pukla je u sumi, a kakav je tacno teret bio i situacija nesto se ne secam. A evo sad ovaj TV-523 koji je 21ks i koji je noviji i losiji celik nema tih problema. Da ga ne ureknem ali 15 godina kod nas po sumi sljaka bez problema sto se tice poluosovine. Vozim ga i pod blokadom cesto i skrecem sa ukljucenom blokadom samo je jako bitno da se ne skrece na silu nego lagano koliko on dozvoljava i nema problema. Tegove su imali i jedan i drugi od po 30kg i ja licno mislim da ti tegovi ne igraju nikakvu ulogu kod pucanja poluosovina, ipak je 20kg smesna razlika. Recimo covek od 100kg sedne na haubu pa ne pukne poluosovina. Resenje protiv pucanja ne znam. Za mene bi bilo dobro kad bi imao vece tockove jer sa ovim malim kad naidje na neku zilu skoro uvek proslajfuje ili na kamen. Kad jednom okrene tocak odma stajem i vracam se jer mu malo treba da se ukopa zbog malih tockova i niskog klirensa. Ja sam omoj 523 2 puta prevrtao, deda takodje, otac je jednom onaj 420 prevrnuo i malo su zeznuti sto se toga tice. Mada sam ja i Ursus prevrnuo tako da je mozda problem u nama i terenu na kojem radimo. Sve u svemu ja sam vise nego zadovoljan.
 
Dejan 351; kažeš da pucaju zbog tegova i to prednji. Ne razumem niti mogu verovati.
To što ti ne razumeš ili ne možeš da veruješ ne znači da nije tako. Normalno da će pucati ona koja je više opterećena, kao što kolege i navode.Promenio sam (uslužno) na dva TV prednje leve poluosovine, da pri tom jedan nije ni imao prikolicu, a drugi je vukao od mtk.Kad kažem blokada, ne mislim kada je već blokiran pa lagano ide pravo, već prilikom uključivanja i cimanja.Kako je TV stalno pod 4x4 pogonom (osim starijeg PE1:cool:, svako ne slaganje pogona (neravnomerno pojedene gume, ili različito uparene), sve razlike u brzinama kompezuje planetarni zupč. preko poluosovina,kako je prednji deo teži od zadnjeg, eto još jednog razloga zašto pucaju i prednje.Da završim, loše je konstruisan, kasnije i loš materijal,a to nikako ne znaći da ne daju stabilnost i veću vučnu silu.A da 20kg (4x20 = 80kg) nije ništa, i tu se ne bi složio,jer baš novije serije od 419 i 522, dakle 420 i 523 su imali lakše tegove, a potpuno indentično rešeni , broj pucanja poluosovina se prilično smanjio_Oduvek se znalo, da su najbolji traktori oni koji imaju najbolji odnos masa/snaga, kvalitetan menjački sklop, da snaga motora bude što bolje distribuirana na točkove (vučna sila) i kardansko vratilo (priklj. mašina).
 
Resenje 'protiv' pucanja poluosovina na TV je izrada poluosovina bez zleba za seger.
Lezaj se osigurava sistemom kao na fergusonu. Caura koja se zagreje i navuce na poluosovinu(0.1-0.15mm preklop).
 
Ako ti se desilo da pukne voleo bih znati tvoje iskustvo. Kod triješnjaka znam da se desilo drugaru da pukne osovina ali je on samo ostao bez vuče. Kod tv21 sam video kako se drugaru otkinuo ceo točak i on je pao u stranu. Kako se dešava kod tv18?
Isto je i kod serija 4xx i 5xx, kad pukne samo poluosovina,traktor samo ostane bez pogona (prednjeg ili zadnjeg, zavisi koja je pukla), ali može ići.

- - - - - - - - - -

Da, tačno je da pucaju na delu blizu žleba od seger osigurača, tu su za koji mm oslabljenje i to govori na kakvom su minimumu i to na mestu koje najviše trpi.
 
Da, tačno je da pucaju na delu blizu žleba od seger osigurača, tu su za koji mm oslabljenje i to govori na kakvom su minimumu i to na mestu koje najviše trpi.

Glavni razlog pucanja u blizini zleba(ili na zlebu) je nesto sto se u masinstvu zove 'koncentracija napona', i to je fenomen koji svaki konstruktor izbegava na razlicite nacine(npr. postavljanjem sa obe strane po par plicih zlebova itd).
Ja licno nemam TV, ali svima kojima sam preporucio resenje sa caurom, nisu kasnije imali slucaj loma.. Ima od tada kod nekih i preko 20 godina..
Tegovi na tockovima imaju zanemarljiv uticaj na pucanje poluvratila..
Caura takodje i ucvrscuje i pojacava zonu vratila kod lezaja. Vratila nisu opterecena na savijanje, vec pucaju uglavnom od vucnog a narocito od kocionog opterecenja, jer je udar tada najjaci.
Zato je kod snaznijih TV-a izrazenije pucanje poluvratila..
Stari TV ima i losije kocenje i slabiji motor tako da mu je poluvratilo manje optereceno, pa tako i retko puca.
 
Taj traktor nema dovoljno mase da prenese snagu motora, kasnije su ga dodatnim balastom (200kg tegova na njegovu fabričku masu od 730kg je skoro 30%, malo li je ???) otežavali (ništa lakše/jevtinije) ,a pri tom ništa konstrukcijski nije menjano, nus product - pucanje poluosovina.Ako bi se tegovi skinuli (zanemarimo na čas stabilnost, propinjanje i sve ono za šta oni služe), na takvom TV ne bi pukla ni jedna poluosovina.Ovo ludačko tovarenje jednoosovisnke prikolice sa osovinom skroz pozadi i kačenje svačega na hidrauliku ne računam, već samo ono što je fabrika propisala.Ovo je samo moje mišljenje, poštujem i druga, bez namere da se raspravljam dalje.

- - - - - - - - - -

Ako hoćete male zglobne traktore, sa ozbiljnim konstrktorskim rešenjima iz tog perioda,evo jedne Valpadane i jednog Goldonija


upload image

how to screen capture
 
Naravno, od Pasquali je TV i dobio licencu, ali zato livnica u Bjelovaru je s godinama (kao i sve u tadašnjoj zemlji) izlivala to što je izlivala, sve lošiji čelik.Valpadanu lično gotivim pa sam postavio, dok je Goldoni prisutan već 40 godina u nas.
 
Tegove ne skidam isključivo zbog brdskog terena jer je dosta teže prevrnuti tV sa tegovima od 50kg nego mladji i teži tv sa tegovima od 25-30kg. Ne bih sad lupao bočni nagib za tv18 ali sam ga nalazio negde na int. iznenadili bi ste se kakve su mu karakteristike. Ako uspem da nadjem objaviću. A složio bih se Valpadane je vrh recimo za moje potrebe. Moju osamnaesticu ne gasim tokom cele godine i potrebno mi je da ga svugde zavučem gde recimo triješnjak ne može a i potrošnja goriva mu je smešna. Sve u svemo čudo od mašinice. Poz.........
 
Sad mi nije jasno ono da ne ispadne tocak kad pukne poluosovina, a ja za sve slucajeve sto znam uvek je ispadao tocak. Nije bitno da li prednja ili zadnja pukne tocak je uvek ispadao.
Kako ukljucujete i iskljucujete blokadu? Ja uvek u pokretu i bez kvacila, jedino kad vec proslajfuje onda se malo vratim i sa pritisnutim kvacilom ukljucim i hvatam zalet.
Komsija recimo ima problem na TV-419 da mu je u zadnje 2 godine 3 puta stradao zadnji diferencijal. Prva 2 puta je kupovao novi KT par, a sad na kraju sve komplet prebacio polovno. Meni bas cudno sta moze da ga tako zeza.
Sto se tice bocnog nagiba mislim da sam negde procitao da ovi manji podnose do 22 stepena bocnog nagiba.
 
Tada kad me je kolega zvao za pomoč je točak odpao jer onaj cm osovine koji je još bio u ležaju ne može zadržat točak na mestu.Kad sam došo do njega prvo sa onom rukom koju imam pozadi malo podič tomu da se je moglo odkačit punu prikolicu peska.Onda zakačit prikolicu za moga i odvuč prikolicu njemu kuči posle se vratit pa zakačit zadnji kraj tome za ruku i još njega odvuč.Odvuko sam ga kod mene u radionu i kroz koji dan sredio kad je nabavio material.Tad sam prvi put čuo da imaju jednoklipci serije 800 za 10mm deblje poluosovine od malih 420-5...
 
AcA Opel;
Sto se tice bocnog nagiba mislim da sam negde procitao da ovi manji podnose do 22 stepena bocnog nagiba.

Nije isto za sve manje. Ne mogu naći i neću lupati bočni nagib. Samo ću pitati, šta bi radije voleli kad se recimo krećete po nekom bočnom nagibu bez tegova sa tomicom. Nagib je takav da samo što se ne prevrnete. Da li bi tad voleli da vas sa gornje strane drže dvoica ljudi sa po 50kg ili dvoje dece sa po 30kg. Razlika je ogromna. Nisu problem pare. Da može neki drugi tv iste širine izdržati bočni nagib kao moj 18ks rado bih ga menjao zbog puno drugih stvari ali kod mene su sve brda pa mi se tako suzio izbor. 730,732 jesu nesrazmerno bolji ali sa njima ne bih mogao prolaziti po uskim redovima malina.

Inače skoro je mom drugaru pukla osovina i otpao točak zadnji, u ravnom ispred kuće, bez ikakvog tereta i to tv420. Dečko nikad nije vukao sa njim nikakav teret osim freze i maline do 200kg na prikolici. Ja sam se na mom kao što rekoh baš iživljavao. Prikolica jednoosovinka od 3 metra puta 1,4m sa osovinom postavljenom skroz nazad. Osim kubik šljunka vukao sam i veći teret i to 2,5 kubika sirove borove gradje. To je teret od 2tone. Tad mi je po mojoj proceni bio teret na zadnjim točkovima tomice oko 800kg+105kg(ja) + teret samog tomice po mojoj proceni oko 250kg pa saberite. Sigurno preko tonu opterećenja zadnje osovine i vukao oko 10km. Bez ikakvih problema. Upravo zbog toga kažem da mi je čudno kad neko polomi prednju poluosovinu. Izgleda je ovde kvalitet materijala od presudnog značaja. Inače tomica mi je 75 godište.

A da i plus po 2 kubika sirove bukovine sam vukao 25km i to više puta.
 
Poslednja izmena:
Jedan moj prijatelj na 821 sa fabrickom prikolicom( registrovana na max 1,5t) natovario sodera toliko da samo sto gume nisu popucale, znaci nije mogla ni lopata vise da stane, vozio 10tak km. Sve sto se desilo je da se iskrivila ruda na prikolici. Namucio se dobro da je vrati, vario i svasta nesto.Inace prikolica je cini mi se Loznicka. Tomica, mrtav ladan, nista mu ne bi. Doduse to je sve bilo po ravnom i asvalt.
 
.Tad sam prvi put čuo da imaju jednoklipci serije 800 za 10mm deblje poluosovine od malih 420-5...
Tako je kolega, tu priča oko pucanja poluosovina staje, jednostavno bile su pretanke za balast i udare koje su trpele, svakom serijom nešto su poboljšavali.Postoje vlasnici serija 4xx i 5xx koji ne znaju šta je pucanje poluosovina, jer traktor opterećuju propisno i ponašaju se domaćinski, ali to nikako ne znači da je ona debljina ili sve ono što smo pisali o uzrocima pucanja, bila dobro na tim serijama.

- - - - - - - - - -

Jedan moj prijatelj na 821 sa fabrickom prikolicom( registrovana na max 1,5t) natovario sodera toliko da samo sto gume nisu popucale, znaci nije mogla ni lopata vise da stane, vozio 10tak km. Sve sto se desilo je da se iskrivila ruda na prikolici. Namucio se dobro da je vrati, vario i svasta nesto.Inace prikolica je cini mi se Loznicka. Tomica, mrtav ladan, nista mu ne bi. Doduse to je sve bilo po ravnom i asvalt.
Kao prvo, kada je u pitanju original prikolica, ona je tako podmerena sa postavkom osovine točkova da traktor ne pritiska previše, ljudi svašta kače i prave, pa stave osovinu skroz pozadi i sav teret i udarne (inercione) "sile" idu na zadnji kraj traktora, a drugo, velika je razlika voziti po ravnom asfaltu i ići sporo ili brdovito zemljanim terenima, tovario sam Fergusona sa drvima (4 - 5 kubikA bagrema), pa vidi brdo kad ga jos niko nije video, a o rupama da ne govorim,šta one radi rudi prikolice i poluosovinama traktora.
 
@vilamet 2012, veruj mi da sam ponekad imao i 200kg tereta na jednom tocku, a ne 30kg ili 50kg. Prosle godine kad sam spusato drva po blatu u jednoj krivini me pojuri prikolica i iskosi Tomicu i vec sam ustao da skacem i nekako samo uz Bozju pomoc uspem da stanem po onom blatu. Bilo je toliko klizavo da sam jedva hodao u gumenim cizmama kad sam sisao sa traktora. Posto je on vec bio izbacen iz kolotraga i pod nagibom jedan covek od oko 70kg je se popeo na zadnji levi blatobran i uhvatio se za arnjeve, a drugi od oko 100kg je nagazio na zadnji levi teg odnosno tocak i uhvatio se za ovog na blatobranu. Tako da sam ga jedva isterao da ga ne izvrnem, a ti racunaj koliko sam tegova tad imao. Nisu ni meni pare problem, jednostavno tako je Tomica kupljen sa tim tegovima od 30kg i tako ga teram, a praksa je pokazala da nekad ni teg od 50kg ne bi pomogo.

Dejan je ono lepo napisao i mislim da je to najbitnije, znaci da se opterecuje propisno i da se treba ponasati domacinski. Ono opet nesto moze da zezne, ali slabije.
 
Nazad
Vrh