Teljenje krava

Tačno se vidi po životinji da ima potencijal, i siguran sam bio po eksterijeru da je oko nekih 30 kg mleka na vrhu laktacije. Pogledajte njenu kondiciju, reprodukciju i njeno mesto kad rangirate životinje i nije ona u minusu u odnosu na HF. Mada se vidi da ima udela gena RHF, što je po meni skroz u redu, ne kvari puno a popravlja dosta. Po mom mišljenju za jednog dobrog srpskog domaćina koji se bavi proizvodnjom mleka takve životinje su idealne. Šteta za komšiju i za kravu, đavo nikad ne spava.
 
Ratko cestitam na prinovi :) meni bas takvi bikovi trebaju koji daju laka teljenja, a ja koliko sam shvatio svaki koji ima indeks lakoce teljenja iznad 106 je odlican,a da ne govorim za the best class +120
 
Jutros ga nasao u stali,junica se sama otelila,musko,od bika,281 dan..................

2eb50lt.jpg


9qvg50.jpg
 
U nekom razgovoru sa veterinarom, on mi je preporucio da neposredno posle svakog telenja kravi u matericu ubacim penusave tablete, ako je moguce cak i po jedna u svaki rog, onako iz preventive, da bi ona sve to lepo pocistila i onemoguci stvaranje razlicitih infekcija i (nedaj boze) komplikacija. Da li to neko od Vas primenjuje na svojim farmama??
 
Ratko,svaka cast na svim prinovama,ja sad vidim. A sto se tice tih tableta. Ja ne koristim,a sta doktor radi,nije moj problem. Njegovo je da mi odrzava grla zdravim,a moje je da postujem doktora na prvom mestu i takodje da grla maksimalno postujem u smislu cistoce i ishrane,vremena muze,zasusivanja,itd.
 
Poceli smo i mi da praktikujemo u zadnje vreme ubacivanje tih penusavih tableta nakon teljenja.Inace znam tipa koji je dok je bio aktivni stocar,ovu operaciju konstantno primenjivao na svakoj kravi.Njegovo iskustvo je bilo takvo da je imao manje problema sa raznoraznim infekcijama materice i ostalih problema sa reproduktivnim organima,kao i to da su mu krave redovnije ostajale steone no pre ove operacije.E sada,ja mu verujem,a videcu i na svom primeru pa cemo podeliti iskustva.
 
Mogu da kazem da do sada sto sam odradio nekoliko krave, iako su holstajn bio je estrus izraženiji nego prethodnog puta!! Tako da sada cu poceti redovno i svakoj, nije skupo a može mnogo da uštedi!!
 
U nekom razgovoru sa veterinarom, on mi je preporucio da neposredno posle svakog telenja kravi u matericu ubacim penusave tablete, ako je moguce cak i po jedna u svaki rog, onako iz preventive, da bi ona sve to lepo pocistila i onemoguci stvaranje razlicitih infekcija i (nedaj boze) komplikacija. Da li to neko od Vas primenjuje na svojim farmama??

Obavezno nakon svakog teljenja a od skoro praktikujem ispiranje nakon mesec dana
 
Cek cek malo kakve su to tablete?? i mene zanima da li jamogu da uletim u poljo. apoteku i da kupim???
 
ovo za ubacivanje u matericu treba vam praksa,ako nepogodiš ti ispereš samo tunel i ništa,a ulaz u materici moze da uđe samo pola nokat malić prsta,i mora pazlivo da je nepocepate,nije baš uzneš i ubaciš,ali stvarno vredi pokušati
 
Ma kakva bre praksa! zovem veterinara posle teljenja kazem mu da ubaci te sumece tablete i aj zdravo! Nisam znao da to stvarno postoji, sledeciput se to sve primenjuje!
 
To obično ima u vet apotekama, tableta se zove Geomicin, bar one sto ja uzimam! Ne verujem da svako da ti to proda, jer vise vole doktori da dodju i da ubace i naplate put i ruku. Ja ubacujem dok je jos krava otvoreno, zavisi od krave, ali neki maksimum po meni je 7-10 dana posle telenje. A kasnije može da se tastvori u fizioloski rastvor ili destilovanu vodu pa se aplikuje pomocu specijalnog katetera. Kod mene tableta košta 120 DIN. A ako ti veterinar to sve uradi, ti opet nista tu ne možeš naučiti i platices nesto sto bi i mogao sam da uradim, normalno samo oprezno!!
 
kod mene veterinae ubacuje odmah nakon teljenja - 10-12 sati,nakon vađenja posteljice ako nije sama bacila.
 
Juče se otelila krava, uz minimalnu ispomoć. Žensko tele, otac Hulock.

y7ubybe9.jpg


Večeras pre dojenja ... društvo joj pravi moj mačak koji je izgleda našao gde će prezimeti :)

7ehe4agu.jpg
 
Cestitam kolegi prinovu,a evo i meni se negde u zoru otelila jedna krava.Nismo skoro imali slucaj da se neka sama oteli,a evo sada i to doslo na red.Tele je musko od bika RUPTAL-a iz SVC Velika Plana.Bas smo planirali da ga ostavimo ako bude zenka,ali nam se ne da sa nekima u zadnje vreme.
 
Imam steonu kravuu danas joj 288 dan dal je to normalno da toliko nosi( citao sam po netu da krava nosi prosecno 270 dana) pa brinem da nesto nebude kravi dali da nesto preduzimam (zovem veterinara ) ?? ili da cekam ?? unapred hvala
 
Od 275- 290 je sasvim normalno, kad predje 290 mozes da se nadas krupnijem i mlitavijem teletu, a ako prelazi 300 zovi veterinara da radi indukciju...
 
Kod mene krava imam redovno se teli 2010 god 313 dana nosila .2011 304 dana nosila uredno telenje . krave mogu da nose do 320 dana pise u knjigama .....
 
Nazad
Vrh