Teljenje krava

Da su vam korisne prinove kolege.@marica,volim i ja da budem optimista,samo ne znam na kojim osnovama da baziram taj optimizam konkretno kada je u pitanju stocarstvo.
 
ljudi dali je dobro da pre teljenja dati kravi oxitocin .posto sam citao da se daje inekcija pre teljenja . kad je tele u nepravilnom obliku .on otpusta misice .dal je neko to davao ?
 
pitam vas ovo ljudi jer pocecu sam da telim krave pa zato sam malo neiskusan prvu sam otelio skoro ali ono je poslo dobro.i noge i glava .imam jos 5 da se tele neznam kako ce biti snjima nije mi bas sve jeno kako se to dovodi tele u pravilan polozaj nekad znam glava mu ode u vime .ako ima neki ko zna nek mi malo objasni .hvala na savetu:ppozdrav:
 
pitam vas ovo ljudi jer pocecu sam da telim krave pa zato sam malo neiskusan prvu sam otelio skoro ali ono je poslo dobro.i noge i glava .imam jos 5 da se tele neznam kako ce biti snjima nije mi bas sve jeno kako se to dovodi tele u pravilan polozaj nekad znam glava mu ode u vime .ako ima neki ko zna nek mi malo objasni .hvala na savetu:ppozdrav:

Moj ti je savet da pozoveš stručno lice i da se maneš te rabote-može mnogo da te košta.Treba tu dobroga iskustva a malo je vremena kad počneš da teliš kravu.
 
Nije to baš tako jednostavno, Milane. Moraš imati mnogo iskustva da znaš procijeniti da li ćeš uspjeti oteliti ili ne, a kad vodenjak jednom pukne više nemaš baš mnogo vremena. mi sami telimo krave, moj svekar stvarno zna i ima iskustva, ali kad vidi da bi moglo biti problematično, obavezno zovemo veterinara. Jednom sam i sama bila primorana da telim sa djecom jer nisam imala koga da zovem i zato je dobro imati neko predznanje, da znaš pomoći u takvim situacijama, ali komplikacije je uvijek bolje prepustiti stručnim licima. Vratiti tele u pravilan položaj nećeš naučiti na forumu, svaki je slučaj slučaj za sebe. Iskustvo, iskustvo i samo iskustvo...
 
ljudi dali je dobro da pre teljenja dati kravi oxitocin .posto sam citao da se daje inekcija pre teljenja . kad je tele u nepravilnom obliku .on otpusta misice .dal je neko to davao ?

Oksitocin radi upravo suprotnu stvar, on izaziva kontrakcije materice. Ako se daje oksitocin a tele je u nepravilnom položaju može doći do pucanja materice. Oksitocin se daje kod nedovoljnih kontrakcija materice.
 
Milane, ako vec hoces da se bavis mlecnim govedarstvom, moras polako da ulazis u tu pricu. I ja sam prije 22 godine tako pocinjala i lagano uz veterinara ucila. Glupo je placati veter.troskove za jednostavne intervencije. Kad dodje do teljenja moras zavuci dezinfikovanu ruku i ociscen ulaz - provod kod krave (najbolje jodnim sredstvom-pjenom)zavuci ruku plitko da vidis da li su obje noge tu i da li mozes napipati glavu odnosno njusku. Nekad se desi da idu zadnje noge prvo (rijetko) to je laksa varijanta teljenja. Ko je sve u redu trebalo bi da imas konope za teljenje. Ja sam ih davno nabavila i koristim ih uvijek. Mnogo pomazu posebno sto ih kratko svezem za drvo pa mogu dvoje da vuku tele. Ukoliko vidis da polozaj nogu glave nijesu gdje treba da budu kravu treba dici da stoji i pokusat (obavezno dezinfikovanom rukom do nadlaktice ispraviti polozaj recimo ako zaostaje noga ili je glava pomjerena prema vimenu. Ali zapamti uvijek treba tele gurnuti nazad da ne bi vadjenjem recimo zaostale noge povrijedio grlic materice ili samu matericu. Kad vratis tele nazad onda oprezno gurnes i nogu nazad i papak dovedes u porodjajni kanal. Tako isto i glavu. To ti je dovoljno za pocetak. Ili recimo da se desi da krava ima napone a nista se ne pojavljuje (ni tecnost ni tele) zavuci pazljivo ruku i vidjeti da li ima tecnosti.
da napomenem za ovo mog iskustva 4 puta mi se desilo da porodjaj ide dodje do napona i kad zavucem ruku sve je suvo nema plodovih voda nema vodenjaka nema plodove opne. Sta se desilo doslo je do torzije materice. Prosto receno materica se usukala- uvrnula poput carape. Krava vec ima napone a grlic jos uvijek zatvoren i nikad se ne bi otvorio sam. Tu je vec potrebna hitna intervencija veterinara- nekad se okrene rukom ako nije mnogo zasukana , a nekad se mora krava leci i okretanjem i pravilnom masazom stomaka dovesti materica u pravilan polozaj. Uvije se to zavrsilo dobro, ali je opasno ostaviti je tako jer moze doci do pucanja materice i onda belaj. stetujes i kravu i tele. Krava se obara konopom , onako kako cigani obaraju konje. Ali za sve to ja i danas zovem veterinara. Zadnji put mi se to desilo prije 15 tak dana kod jedne junice i srecom se sve to dobro zavrsilo uz dosta muke. U svakom slucaju hrabro naprijed, srecno. Ovo sa torzijom materice da ti se nikad ne desi ali valja znati kako izgleda kad se desi.
 
Rezultat dežurstva od prošle noći: muško tele, otac Ettal, križevačka elita. Iako smo dežurali skoro cijele noći, na kraju se otelilo samo.
 
Zorane, neka je i tebi korisna tvoja prinova. Samo da spomenem da je majka ovog teleta stara 6 i po godina i ovo joj je šesto telenje, ukupno je do sada dala sedmero teladi. Uvijek ostaje steona od prvi put, nikada nije dvaput osjemenjivana, nikada nije imala mastitis, daje u prosjeku do 25 l dnevno. Jedinstvena krava u štali.
 
Zorane, neka je i tebi korisna tvoja prinova. Samo da spomenem da je majka ovog teleta stara 6 i po godina i ovo joj je šesto telenje, ukupno je do sada dala sedmero teladi. Uvijek ostaje steona od prvi put, nikada nije dvaput osjemenjivana, nikada nije imala mastitis, daje u prosjeku do 25 l dnevno. Jedinstvena krava u štali.
Jedna mala opaska,kazes da krava ima 6 i po godina i da joj je ovo sesto teljenje.Verovatno omaska u pisanju,mora da je krava starija.Pozdrav kolegenice.
 
Nazad
Vrh