TEKSEL OVCE

Ja sam ovde ocigledno NESHVACEN...normalno je da kvalitetan ovan kosta par hiljada eura,samo ja nisam pristalica da ovan kosta PAR STOTINA HILJADA EURA.....Znam ja dobro koliko treba i truda i novca da bi se odgajio jedan provereno dobar ovan.....jer video sam a i imao sam prilike da da imam ovna koji je izgledao fantasticno(kao iz udzbenika) i kao jagnje i kao dvogodisnjak a u priplodu je davao jagnjad ispod proseka,sto je totalno promasena investicija.Genetika jeste CUDO...:ppozdrav:
 
Moram da se uključim u diskusiju.
Genetika je čudo, ali kao nauka, ali u praksi i ovcarstvu je važnija njena primena i selekcija.
A toga kod nas nema.Prodaju se ovnovi ,kao vrhunski "od oka-samo eksterijer" a da nisu prošli progeni i performans test i da nisu licencirani, i sve ostalo , kao sto reče G.Njegić.
Ovnovi koji se prodaju kod nas su preskupi, kao priplodni materijal i kupovina je cista kocka i sreca da nadjes "pravog", jer sem "nekih" papira /obicno sumnjivi/ nemaju nista od prethodno navedenog.
Ovnovi na Zapadu imaju cenu prema proverenim-dokazanim kvalitetima,rangirani po klasama, pa u odnosu na nase ,dođu jeftiniji i isplativiji u uzgoju i priplodu.Zato se top ovnovi toliko i placaju, jer se brzo isplate i nema rizika.A monopolisti kod nas skidaju kajmak i uzimaju velike pare lakovernima.
 
Evo par slika jedne farme txela iz jugozapadne Nemacke.
Farma ima oko 800 ovaca i 14 ovnova trenutno i proizvodi jagnjece meso.
Kvalitet zivotinja procenite sami.
Ovce su dve nedelji po jagnjenju u stali ostali deo godine jagnjci i ovce provode na livadi a jagnjd zavrsavaju tov u stlai.
Ovo su 8 meseci stare dviske
lebh4.jpg

14myru8.jpg

2hea3p1.jpg

dvogodisnje ovce
adyot1.jpg

jedan deo ovnova
25jyrfr.jpg
 
Lepe slike.zanimljivo je poredjenje sa holandskim tipom koji ima daleko vecu i uglastiju glavu i dosta je tromiji siri sa u vecini slucajeva krivom kicmom i nogama zbog preterane tezine,ovi su zaista skladno gradjeni nemci u odlicnoj kondiciji.
:ppozdrav: Miljko i hvala za slike sto kacis.
 
Odlican reklamni potez :zli: ::svaka cast:: sada svi veliki farmeri znaju za njega stojat ce u red za eruvetu.
Pitanje dali ce za godinuipo naplatiti ga jer ce tada sinovi sazreti ::lose::
 
...Nešto je trulo u državi Danskoj...
Ove ovce ili potiču iz Francuske ili su ovo slike iz Francuske, jer jedino oni i ameri kupiraju repove toliko visoko.
Nemci nikad nikad nikad nekupiraju repove toliko visoko.
Niti imaju texela u toliko dobroj krvi.
Ovo stado je extra s obzirom na brojnost.
Molim vas herr Miljko link tog sajta, želio bih da se uverim da je odgajivač mrski Nemac :zli:
 
Ove slike sam ja napravio kad sam bio na farmi. Farma se nalazi na granici sa Francuskom ali jos uvek u Nemackoj, mada je tamo granica neprimetna, cak neke pasnjake ima i na francuskoj strani.
Farma proizvodi samo jagnjad za klanje.
 
2rxcl0h.jpg

og2g8.jpg

2h6a6hx.jpg

2hwiow9.jpg

2dac2hk.jpg

Ovce mog prijatelja,3 je kupio jesenas od Nikodijevica(2 z 1 m),3 su mesanke texel + IDF i imaju jagnjad od cistog texela.
Na slikama cete lako videti sta je sta
Par zanimljivosti sto se tice njegove kupovine i biranja
3 kom je platio 900 eura,oko cene nema pogodbe
Od 30 ovnica birao je 3 pa kad su videli po papirima koji smeju uz te 2 ovcice dali su mu jedinog koji sme da pari ih,pohvalno
Imaju par komada sa krivom kicmom i njih nece da prodaju nikome i nikako oni idu na klanje,opet pohvalno
Imaju 2 sa krivim vilicama izgleda im se potkralo ukrvljavanje neko,to nije pohvalno
Najvise je bio odusevljen covek jagnjadima mesanim W + ovan texel,kaze da lepse nika nista nije video,krupni a obli kao valjci,njih drze za klanje,hvalili su se da od W imaju 3 jagnjenja u 2 god a od texela samo 1 za god dana,takav je sistem a i da nije bez sundjera texel nece vansezonski
Inace moj frend je meraklija(bavi se sasvim dr poslom) drzi ih bukvalno kao kucne ljubimce u dvoristu na jaslama na malom prostoru za svoju dusu
 
ipak si me posluso...pa da okrenes turu da castis kad kupis :D
pogledaj sto su vintenberga ukrstali sa teksel imam ja slike od prosli put
:cao: :cao: :cao:
 
da care sutra midolazi cale iz austrije idemo na groblje pa pravo sedlare:D pa docicu ja i do tebe da vidim farmu pa cu castim!!!
 
druze svakom su sirom vrata otvorena kod moje kuce,bitno je druzenje danas pravi drugara i dobri ljudi je malo :nono:
u jesen dace bog pravu farmu i onda idemo mnogo ozbiljnije posto sad nemam uslove ali ne zalim se
samo da bog da zdravlja i sloge u kuci bice svega :ppozdrav:
 
ja imam 3hektara pozadi kuce planiram to sve zagradim za ovce mozda krenem i ja ozbiljnije da cuvam planirao sam svinje ali mislim da je bolja racunica ovce bio sam u jedno selo Jasenovo covek ima farmu vitemberg njegov brat je clan foruma ime mu je dragan82 i veoma mi se svidja kako to izgleda ima oko 100 ovaca cistokrvnog vitemberga i super su mu ovce samo malo mrsave u odnosu na moje :D ja mojima trenutno imam 14 i dajem kovu kukuruz svako jutro dok on ne zobi svaki dan!!!A mi cemo se videti sigurno docicu do tebe imam projekte za farmu ovaca i svinja ako te zanima mogu ti doneti da vidis i kopiras ako ti se nesto svidja!!!
 
pratim vas i lepo je sve to,ali mogli bi postaviti makar skice za ovčarnik (ako nije neka tajna ako jeste meni nemojte govoriti)
 
nisam jos kupio vitemberg napisao sam da sam imao sada imam neke slikacu ih da vam pokazem a ako mislis na teksela nisam kupio jer nisam ni otiso mnogo je los put kod nas icicu ovih dana a neznam el sam napomenuo jedan mi duguje 1500evra i daje mi 11 viemberg ovce i ovna i ima 11jagnjeta i jedna jos treba da se ojagnji umesto tih para sto duguje to treba da idem da pogledam sa veterinara jer im nesto vuna opada i strah me je da kupim posto neznam zbog cega doduse on ih je drzao u stali sa kravama jer se jagnjile pa napolju bila zima nije imao drugu zatvorenu prostoriju gde da ih drzi odo cas da vam slikam moje ovce :D sacu se vrnem
evo slikao sam ovo su moje ovce koje trenutno imam:
2uonmlw.jpg

34q79mg.jpg

20zeouu.jpg

2uh5nr6.jpg


Ovo su one sto sam rekao da treba da uzmem Vitemberg:

2u589w3.jpg

nl2avq.jpg

2cg1ur.jpg

2e5kv34.jpg

15dbf53.jpg
 
na ja, ne znam kad ce stupiti na snagu taj zakon o dobrobiti zivotinja pa da se ovakvi slucajevi izbegnu.Ovo su dosta losi uslovi gajenja a i ovce su zapustene iako po konstituciji izgledaju solidno samo mi se cini da ce ovde biti potrebno nekoliko intervencija veterinara da ih sredi i ocisti od raznih parazita.
 
Nazad
Vrh