TEKSEL OVCE

Pa taj texel i charole koji je uvezen ,birali su "eksperti" iz Srbije, a vlasnici su nazalost samo "debelo" platili.
 
Genetika je svakako jedan uslova kvalitetne i konkurentne proizvodnje, medjutim puno je drugih faktora koje je potrebno zadovoljiti. Sigurno je da ishrana igra znacjanu ulogu. Pisao sam u proslim postovima da ako se kupe kvalitetne zivotinje, ne kupuju se i prodavceve "jasle". Genetski potencijal, pravilna ishrana, preventivne mere, zdravstvena zastita (kurativa, preventiva i dijagnostika), zoohigijenske mere i strucnost su osnova dobre proizvodnje. Svaki nedostatak moze napraviti katastrofalne posledice i da od elitnog jagnjeta nastane najveci "krs".
Proizvodnja visokokvalitetnog genetskog materijala je najslozenija, najzahtevnija i najskuplja, zato je logicno da elitne zivotinje imaju vecu cenu od komercijalne. Iz iskustva znam da vecina uzgajivaca zeli izvsiti "remont" ovna sa idejom da mu ostane novca od remonta i da nabavi elitnog ovna, sto nije izvodljivo. Pojedinci (uglavnom intelektualci i mladji ljudi) imaju drugi nacin razmisljanja i vec postizu dobre rezultate u ovcarstvu. Posebno kad je rec o ranostasnosti, poliestricnosti i broju proizvedene jagnjadi.
Tradicionalni nacin ovcarstva moze se jedino isplatiti kroz proizvodnju organske proizvodnje. Koristim ovu priliku da pozovem kolege iz Hrvatske da nam prenesu svoja iskustva oko progarma "Eko jagnjeta"

:ppozdrav:
 
I kod mene , cnoglavo jagnje nema prodju. A tek cigaja, nepamtim kad sam je video da je neko uopste i ima u pod Kosmajskim selima.Ovo govorim jer je sveopste poznato da u ovom delu sumadije ima najvise pecenjara, t.j. one su najveci konzumenti jagnjetine na ovim prostorima. Tako znaci, ako je ne uzimaju pecenjare, jer gosti prepoznaju kvalitet jagnjetine,onda nema potrebe ka daljm objasnjavanju ::lose::
 
@miladinović, nije stvar u hranjenju i obilnoj ishrani, stvar je u genetskom potencijalu, pogrešno si shvatio moju poruku.
Ti pričaš o snazi, ja pričam ono o što ti je promaklo, o genetskoj superiornosti, potencijalu.
Možeš ti da hraniš te meleze tog i takvog teksela, ali ništa posebno, neće odskakati od neznam meleza nekih drugih rasa, nebitno je kojih.
Postoji jedna izreka, i ja želim da je zapamte svi koji ovo čitaju, DOBAR KONJ I LOŠ KONJ ISTO JEDU!
Naravno izreka se može i mora aplikovati i primeniti na ostale druge aspekte u stočarstvu.
Pozato mi je to srbijansko sujeverje u pogledu crnoglave ovce..
Da zlo bude veće i mladi prihvate od starih, kojekakve tričarije i gluposti.
 
ajmo da pojasnimo vidim da treba,poredjenje sam napravio u sali,i time hteo reci da je hrana bitnija od genetike,losa hrana sledi sve je lose i rast i izgled i prirast i kod dobrog i kod loseg konja.
meso cigaje je ocajnog kvaliteta pa ljude i razumem donekle sto nece to da kupe,njihove pare i s njima mogu sta hoce a meni kupci trebaju bez njih propadam.
taj takav texel daje jagnjad koja odmah imaju bolji prirast i 30 posto sire butove i ledja nego melezi dobrog il de fransa,tako da meni radi posao kako treba.
:ppozdrav:
 
Cigaja nije rasa za meso, pa je smesna diskusija i uporedjenje sa ostalima.Cigaje je super ovca za drugo nesto.Kupci-konzumenti jagnjetine su to dobro shvatili, ali ne i neki ovcari.Nije problem u crnoj glavi vec u kvalitetu mesa, a to kupci znaju.
 
vla je napisao(la):
Cigaja nije rasa za meso, pa je smesna diskusija i uporedjenje sa ostalima.Cigaje je super ovca za drugo nesto.Kupci-konzumenti jagnjetine su to dobro shvatili, ali ne i neki ovcari.Nije problem u crnoj glavi vec u kvalitetu mesa, a to kupci znaju.
Potpuno si u pravu sto se tice cigaje i njenog plasmena kod krajnjih konzumenata. :D
Post je spojen: [time]1251223589[/time]
_________________________________________________
EatMeatOrDie je napisao(la):
@miladinović, nije stvar u hranjenju i obilnoj ishrani, stvar je u genetskom potencijalu, pogrešno si shvatio moju poruku.
Ti pričaš o snazi, ja pričam ono o što ti je promaklo, o genetskoj superiornosti, potencijalu.
Možeš ti da hraniš te meleze tog i takvog teksela, ali ništa posebno, neće odskakati od neznam meleza nekih drugih rasa, nebitno je kojih.
Postoji jedna izreka, i ja želim da je zapamte svi koji ovo čitaju, DOBAR KONJ I LOŠ KONJ ISTO JEDU!
Naravno izreka se može i mora aplikovati i primeniti na ostale druge aspekte u stočarstvu.
Pozato mi je to srbijansko sujeverje u pogledu crnoglave ovce..
Da zlo bude veće i mladi prihvate od starih, kojekakve tričarije i gluposti.
Ako Ti nije tesko, molio bi Te da mi pojasnis to sto Ti nazivas Srbijansko sujeverje. Nadam se da ces mi pojasniti uopstenim recnikom, u interesu je svih nas, mozda nesto i naucimo, pod stare dane.Jer , naprosto kao pripadnik Srbijanske nacije kako Ti kazes (A Ja bi rekao Srpske) smatram da sam dovoljno edukovan i da nisam sujeveran, kao i da mladjima od sebe ne prenosim tricarije i gluposti , u svakom pogledu.Elem, ako bi bio demagog, radio bi protiv svoje dece i buducih narastaja. E sad, nekazem ni da je sve tacno sto mi stariji prenosimo svojoj deci, ali smatram da je to i dalje ispravno jer su greske minimalne a korist ogromna. Uostalom , vecina nas je ucila o svemu od nasih Oceva, Dedova, Ujaka i Striceva... :ppozdrav:
 
Kao što je miladonović rekao neće ljudi da kupe meso od crne ovce, ne zato što to meso nisu ni probali već zbog toga što je to crna ovca i donosi nesreću,tugu,bol,jad i bedu na nos i vrat svakome ko je zakolje i koristi njezino meso.
Znate li kako je najlakše prepoznati meso od crne ovce, tj kako se najlakše razlikuje meso crne od bele ovce? Dali znate koji komad mesa razlikuje jedno od druge?
Nema razlike...
To što sam rekao srbijansko je iz tog razloga što sam u užoj srbiji to i čuo.
U vojvodini toga nema. Čak bosanci traze, i crne i šarene.
Mislim da se svako nasleđe prenosi u jednoj individualnoj nesvesnoj demagogiji.
Doza iste može biti i mala i velika zavisno ko je primenjuje i na koga i u kojoj količni.
Većina nas i jeste učila od svih gore navedenih slučajeva, a da ni sami nisu znali prosuditi neke stvari, te se i taj nauk dao preneti rđav.
Ako slušaš, nemoraš da poslušaš, ako čuješ nesmeš biti gluv za sebe.
Saslušaj, ali oceni i iseci, pa udari svoj šav o tome.
 
@E.M.O.D
To o crnoj ovci je netacno.U Istocnoj srbiji postoje stada pramenke sa crnim ovcama/vuku poreklo od karakacanskih ovaca/ i to dosta.Cak radije pripustaju crne ovnove, da bi dobili sarenu jagnjad ,jer im je meso ukusnije ,ako se kolju dok sisaju.
 
Crna ovca se izbegava u nekim krajevima centralne srbije to je fakat,a crnoglavo jagnje se izbegava jer misle da ima veze sa cigajom cije meso je loseg kvaliteta i to je fakat.ovo vazi za moj kraj posebno.u crnoj gori vole imati crnog ovna u ovcama,jos ako je lepo rogat i velik cak se i ponose njime.
svaki kraj ima svoje obicaje nekad je to dobro nekad lose.
:ppozdrav:
 
Ovcari jesu malo cudni ljudi,ali taj sto je kupio tog ovna je totalni kreten......mada iskreno mislim da je to samo prica za masu..
 
Tamo je ovcarstvo malo razvijenije nego na balkanu pa su interesi a samim tim i proizvodnja mnogo veci.Ako pogledate na toj stranici kakva organizacaija stoji iza odgajivaca, mozda i dalje nije razumljiva tolika cena ali nije nemoguca.Pre tri godine je Suflok ovan prodat za 110.000 funti a pre nekoliko godina priplodni ovan u Australiji za 209.000 dolaga.To su svetski rekordi i malo je njih koji ce novac baciti,sve je vec u napred isplanirano.
 
Slažem se sa Vama Miljko, sve je unapred isplanirano. Sigurno je da je seme tog ovna odavno rezervisano i mogu samo prepostaviti koliko košta jedna doza. Koliko god nekom sve izgledalo "čudno" npr. spreman ovoga momenta platiti po ceni seme tog ovna kao što sam siguran da postoji dosta ljudi u svetu koji tako misle, te da je seme davno "planulo". Od prvih pet stotina doza semena kupcu će se isplatiti uložena investicija.
 
Da ljudi ali ovan nije masina,vec obican zivi stvor,tako da je rizik oooooogroooooman,a da bi neko platio toliku cenu,mora imati para na "bacanje" sto bi rekao nas narod.......Mora da tu postoji neka "sema",nije ni na Zapadu bas sve tako posteno kao sto nama obicnim ljudima prikazuju.
 
Dragi mladi kolega Dejane, postoji automobilska industrija koja proizvodi trabanta, kao i ferarija. Prepostavljam da kao mlad covek verovatno to bolje znate od mene i da pratite tu oblast. Potrebni su milioni jagnjadi da bi se ojagnjilo "ferari" u nekoj rasi. Vozaci trabanta obicno tvrde da je ferari promasena investicija, te da ferari ne valja.

Sema je jasna, zove se genetski potencijal. Godinama se savremenom svetu radi DNA analiza u kojoj je sve zapisano. Genetski kod je tesko promeniti, nije Vam to usna markica. Usnu markicu mozete promeniti, izgubiti, unistiti genetski kod ne. DNA prati jedinku do zadnje cestice.
Sve vredne zivitinje su osigurane od svake vrste rizika.

Nadam se da cete poloziti "zaraze", ako već niste :ppozdrav:
 
Kolega, moram ti samo potvrditi zadnju poruku Njegica posto i ja na slican nacin razmisljam.
Cesto puta sam razmisljao na koji nacin da objasnim mojim musterijama koji dolaze da kupe mlade ovnove ili musku jagnjad, sta znaci kvalitetan ovan i koliko on mora da kosta ali me veoma mali broj razume.Kupci nasih kvalitetnih ovnova kojih kao svuda nema mnogoi koji kostaju nekoliko stotina evra su uglavnom ljudi koji dobro racunaju.Oni koji iz moje price mogu da zakljuce da ce pose prve sezone otplatiti tog ovna samo na osnovu boljih karakteristika njegovog potomstva.Ja se intenzivno bavim pored svoje struke i stocarstvom, do duse u svinjarstvu ali se princip dobrim delom moze preneti i na ovcarstvo.U jednpm stadu sa 50 ovaca koje u sezoni ojagnje min70 jagnjadi i da jagnje u istim uslovima gajenja ima veci dnevni prirast od 20gr dnevno sto je samo jedan od parametara koji se dobrom genetikom moze postici, jesu za 100dana do prodaje 140kg vise.Mi smo po pre koji dan prodavali jagnjad za klanje po 2,2evra pa to izadje 308evra, a nekome je mnogo da plati dobrog ovna 500evra.
Mi smo ovnove placali 1300-1500evra a kasnije cemo videti :ppozdrav:
zato jos jednom ponavljam,genetika je cudo ,samo se treba razumeti
 
Nazad
Vrh