Tarupi

E pa to mene i muči Bobo kako može tako da se uzore duboko oranje?!Zato i tražim objašnjenje od njega da čujem recept pa ako to ide tako da zalivadim sečku i ne mučim traktor sečkanjem!
 
e pa ovakokombajn je JD 630 kosa preko 3.00 mislim da je 3.20 + ore plug trobrazdni veliki a orao je i obican dvobrazni imt bez problema !!sad cu ja slikati ko covek da se en prepucavam ovde!
 
Trobrazdni veliki!Sada si mi sve rekao.Koliko je visok,razmak između glava,zahvat,marka možda moj plug ne valja pa ne može da zaore ceo otkos ili su tvoji otkosi mišu do kolena,žabi do ramena!U svakom slučaju slikaj pa čemo videti
 
Sve je moguce, ne kazem da nije, ali je tesko... Pitanje je sto je lakse, da li da kombajn brije do zemlje, pa da bude puno slame, ali je ta slama blize zemlji, ili da visoko vrsi, da bude manje slame, ali ce ona biti visoko od zemlje, pa ce mozda stopati... Sredina je uvjek sredina i tu bi moglo opet biti problema jer je i visoko strje a ima na njemu i slame...

A i bolje je za gnojidbu zemlje da se slama razbaca, da se cjelom povrsinom stvara humusni sloj, ali ako je nekome zao goriva za razbacivanje otkosa slame, sta da mu ja radim ;)

Decki bez ljutnje i ja sam uspio zaorati, ali iza 142 mi se ipak cini jako tesko da ce se moci zaorati slama, ali ak kazete da ide, onda vjerujem...
 
Pa kazem ti da sjeckara i sjecka i razbacuje slamu da se na njivi ravnomjerno stvara humusni sloj. Sto sitnije, to lakse strune...

Ovako ako stalno vrsis s istim kombajnom i zaoravas otkose, stalno na istim mjestima unosis slamu, dok izmedju nemas nista, samo golu strnjiku... Moguce ili nemoguce zaorati, puno je bolje rasiriti slemu po cjeloj povrsini.
 
A koji to ljudi seckaju!! ovde kod mene niko ziv ne ulazi seckom u njivu niti seckom kombajna!!! u selu niko to neradi smatraju da je to nepotrebno!!
 
Ako mozete zaoravati otkose i to vam nikome ne predstavlja problem, onda OK, radite kako vi mislite da je vama najbolje...

Ja znam da ja razbacam slamu, i plitko sve poorem, posijem uljanu repicu, i na jesen ju izmalciram, bacim 70kg UREE po kj i sve duboko zaorem... meni se ovakav sistem pokazao odlicnim, a sad neki pricaju da ne treba ni repicu sjeckati...

Dok tarup nismo kupili, nisam ni znao sto sve propustam... Sad ga ne bih nizasto dao, iako je stariji od mene bar duplo...

Da se razumijemo, salmu nije potrebno sjeckati, ali potrebno ju je razbacati po cjeloj sirini njive. Sjeckanje ako moze, ako ne moze, nema toliko veze, ali razbacivanje znaci dosta.
 
Ovde ko ne sečka i ne razbacuje pali slamu na otkosu niko je ne zaorava jer ne može da se zaore ili su u mom selu glupi a i ja sa njima pa ne znamo da zaoremo otkose :sta: :sta:
 
moje zito je dalo 3 tone po jutru i bilo je dosta slame koju je ZMAJ 142 poseckao i rasturio po njivi tako da nema potrebe za seckanjem i tarupiranjem i sve cu to sad lepo istanjirati pa onda zaorati i nema problema :D :ppozdrav:
 
:off_topic: ovo je off ali moje zito je dobro rodilo za ovu godinu...a ima i koje daje 7 tona po hektaru :ppozdrav: ali tamo ima slame kolko oces i to bi ti sigurno nebi moga da zaores jer to su veliki otkosi cak i kad prodje obican zmaj 142 a da nekazem kad prodje claas medion 310 s hederom od 5m i to bez ukljucene secke...tamo se slama mora balirati ili rasturati ili tarupirati pa orati :D
 
nisam ja reko da kombajniram sa clasom medionom ali velika je razlika u otkosima kad prodje klaas i kad prodje zmaj a verujem da znas i sam kakvi su ti otkosi :D
 
pa sta ja imam sa CLAAS-om ja kombajniram sa manjim kombajnom i moze da se ore nije ekstra oranje al sam hteo ovima da kazem da MOZE da se ore!!! a da se vrsi claasom onda bi drugacije radili!!
 
Nazad
Vrh