Tanjirače

Ciro, krivo sam ja tebe razumio u gornjem komentaru da se osovina zajela u lezajevima a ne na tanjurima... Ovo je u redu da se popuni varom i da se DOOOOBRO dotegne matica i nema vise problema...

Kod kolege na dravi 36 su osovine pucale bezbroj puta i varene su "tek toliko da izduraju jos ovu sezonu" pa su kasnije popunjavane na coskovima. kad su se tanjuri zajeli toliko da su se poceli okretati oko osovine, napravio je bakrenu kockicu 30x30, stavio ju u sred tanjura i okolo tanjur popunjavao varom ;) Tanjuraca radi dan danas ali se na mjestim gdje je osovina pucala na varovima razvlaci bez obzira koliko ju dotegnes...

Ovdje su osovine ipak dosta skuplje od 15€ pa se i te kako isplati variti.

Lezaj se vidi da je 30x30 ali je popunjen komadom cjevi da se dobije 25x25. Samo vi ovo povarite, izbrusite, dobro stegnite i samo gaaaaaaaaas.

Tuljke ne vidim smisla dirati. kad se jednom stegnu ne mrdaju nikud. Imam ovako "potrosenih" tuljaka na tanjuraci koliko god hoces i nikad problema...
 
Ciro, krivo sam ja tebe razumio u gornjem komentaru da se osovina zajela u lezajevima a ne na tanjurima... Ovo je u redu da se popuni varom i da se DOOOOBRO dotegne matica i nema vise problema...

Kod kolege na dravi 36 su osovine pucale bezbroj puta i varene su "tek toliko da izduraju jos ovu sezonu" pa su kasnije popunjavane na coskovima. kad su se tanjuri zajeli toliko da su se poceli okretati oko osovine, napravio je bakrenu kockicu 30x30, stavio ju u sred tanjura i okolo tanjur popunjavao varom ;) Tanjuraca radi dan danas ali se na mjestim gdje je osovina pucala na varovima razvlaci bez obzira koliko ju dotegnes...

Ovdje su osovine ipak dosta skuplje od 15€ pa se i te kako isplati variti.

Lezaj se vidi da je 30x30 ali je popunjen komadom cjevi da se dobije 25x25. Samo vi ovo povarite, izbrusite, dobro stegnite i samo gaaaaaaaaas.

Tuljke ne vidim smisla dirati. kad se jednom stegnu ne mrdaju nikud. Imam ovako "potrosenih" tuljaka na tanjuraci koliko god hoces i nikad problema...



Mene si krivo razumeo??? :sta:
 
Tanjiranje kukuruzista .


28sn5gn.jpg
 
Da li moze da se tanjira ali da se na zetoru prebaci na prinudno i stisne tanjiraca hidrulikom, smeta li traktoru?
 
Zetori nemaju dvosmjernu hidrauliku tj. ne mogu pritiskati orudja nadole. To što kod Zetora zovu "prinudna" hidraulika dobija se tako što se mala ručica (prva od sjedišta) stavi u položaj P a znači sledeće. Nosiš npr. tanjiraču, podesio si dubinu i radiš. Kada je ručica u P radna dubina će se održavati konstantnom u zavisnosti od položaja traktora, tj. hidraulik teži da održava priključak u istoj ravni sa traktorom. Dakle digne ili spusti priključak u zavisnost od toga diže li se traktor ili se spušta (zamisli da ideš preko prevoja ako imaš brdovitih parcela). Hidraulik daklo podigne priključak kada treba a spušta ga na isti način kako ga i ti spustiš ručicom, dakle sila Zemljine teže ga vuče dole - ne gura ga hidraulik nadole. Razumiješ o čemu govorim?

Zetori imaju tri položaja. P, D i M. P je održavanje radne dubine priključka u istoj ravni sa traktorom. D je tzv. "draft control" i ona održava radnu dubinu priključka u zavisnosti od otpora pa bi, ako oreš i naletiš na žilu ili kamen, hidraulika sama podigla plug kako bi spriječila havariju. M je mještoviti režim rada, u principu plivajući režim i koristi se za rad sa mašinama koje imaju točkove (plug npr) ili se radna dubina ne ograničava.

Kod tebe je jedino rješenje da na tanjiraču natovariš nešto teško (najbolje je uzeti dvije vreće pjeska ili šljunka, ja tako radim kada treba) i da tanjirač u položaju M.

Da napomenemom još jednom. Zetori nemaju prinudni režim rada hidraulike na dole - oni ne mogu pritiskati priključke nadole. To mogu samo Belarus traktori (i LTZ naravno).
 
Nasao sam kod mene u kraju jednu vucnu tanjiracu da kupim, pa me zanima vase misljenje. Tanjiraca je strana, marke Razol, 24 diska, razmak 24. Treba promeniti 3 kucista, mozda i 4, sve lezajeve, i sve tanjire, a fabricki nosi 610mm. Znaci treba je dobro remontovati. A cena je 1000e. Da li se to isplati kupovati. Treba uloziti u remont jedno 1500e. Znaci ukupno 2500e izadje, ali komplet remontovana, sa novim tanjirima. Sta mislite?
 
Imam jos jednu tanjiracu vucnu, razmak izmedju 20cm, diskovi 510mm. Sa njom bih drugi prohod....
 
Dobra je to tanjiraca,samo ce taj remont izaci vise od 1500,tanjir u kvalitetu je oko 50e,po kucistu idu 2 lezaja oveca i 4 semeringa,i to je ok ako nisu razvaljena i ako su dobre "puskice" nasta se navlace lezaji.
 
Vlasnik je vukao sa IMT 5100. a da li znate mozda ko pravi kucista za tanjirace? A ja sam za dikove racunao 30e, toliko kostaju u Pamen. A cak sam i razmisljao da stavim 560mm...
 
Данас радили кукурзовиниште са тњирачом, код кума, јер није могао да узоре жетвене остатке...Лепо ради слике можда окаичм сутра, јер нисмо сликали данас ништа....
 
Nazad
Vrh