svastara

Nisam znao dje cu pa rekoh da pitam ovdje...posto mi je zecica bijela...jako me nervira sto nije skroz cista...jos od parenja prije 15 dana joj je ostalo zuto po njoj od nogu muzjaka i nikako da se skine...inace cuo sam da se oni sami ciste i linjaju tako da ne treba nista ali mene jako nervira to sto nije skroz cista.....ima li neko predlog kako bi to mogao da rijesim ...
 
@ mish
Hidrogenom brate , malo vate i udri istrljaj :haha: ::svaka cast::
ma ostavi je treba brzo da se koti a sada su u fazi linjanja pa ce sama da se ocisti .
bijele ti tesko mogu biti ciste, uvijek se negdje "oboje" , kao sto je obojio onaj tvoj mali nesrecnik , pa je glavom platio :D
:ppozdrav:
 
Mak Kunic
Dajem im mljeveno od cca 50-og dana starosti pa do klanja,(cca 100-og dana)Meljem na krupno ali opet bude prašine,ponekad to prosijem da odstranim prašinu a ponekad samo protresem; kantu u kojoj je naprimjer mljeveni kukuruz lagano udaraš o pod ili treseš u rukama,tako ti sitnije čestice padaju na dno a krupnije dolaze na vrh.
Dok jedu,ponekad neki kihne ali mi ni jedan nije zbog toga imao probleme.Proljev kunića nisam nikad vidio kako izgleda.Ja ne uzgajam puno kunića,u kunićarniku broj varira od 50 do cca 80 kom.Nije problem namnožiti ih,nego kud s njima)
Mužjacima ne dajem mljeveno jer nisam siguran što bi se na duže vrijeme moglo dogoditi jer uvijek ima malo prašine,a i nije njima potreban takav koncentrat,dovoljno im je zrnevlje,(zob sadrži skoro sve što im treba)
Ženkama dajem takav koncentrat dok doje.
Ja meljem iz razloga što dajem sojinu sačmu,zbog veličine čestica,da su bar približne. sastav koncentrata ovisi o dobi tovljenika(ti to vjerovatno znaš)(mlađi tovljenici mogu iskoristiti jači koncentrat)
postoje tablice koliko čega im treba,jer prejak koncentrat se nemože sav apsorbirati(baca se novac) a može im naštetiti.
(tablica- http://poljoinfo.com/index.php?topic=16782.0 )
potrebni podaci http://ifile.it/7cbvqfy/_hrana_za_zivotinje.pdf
Ako baš inzistiraš na lucerkinom brašnu a ne lucerkinim peletima onda je potrebno to sve nakvasiti,samo kad budu vrućine neznam koliko je to podložno kvarenju,problemi s doziranjem obroka-da neostaje dugo u hranilici.
pokušao sam ja i tako i odustao drugi dan,sve se polijepi,užas živi.
Vjerovatno imaš puno kunića pa bi ti to bilo mukotrpno.
pozdrav

.
 
Kada je krajnji rok za klanje kunića koji se drže zajedno u kavezu (u srodstvu su), dok ne postanu polno zreli? U pitanju su mešanci.
 
...Nisam ni ja neki strucnjak nego pocetnik kao i ti...ali mislim da bi trebalo cim vidis da su poceli da naskacu jedni na druge...ili u isti taj kavez samo ubacis pregradu i ne razmisljas,mada javice se neko ko tacno zna sta i kako ...mozda sam i ja bio malo od pomoci :)
 
Shockee je napisao(la):
Kada je krajnji rok za klanje kunića koji se drže zajedno u kavezu (u srodstvu su), dok ne postanu polno zreli? U pitanju su mešanci.

Po meni,takodje amateru,preko 3 meseca postoji rizik od parenja u srdostvu... Ja ih u glavnom tada koljem,mada kad nemam vremena za klanje ja ih razdvojim u dva kaveza ili pregradim postojeci...
 
Ja ih sa 3 meseca i njedelju dana starosti koljem. 3 meseca tova nedelju dana ciscenja od granula i preventive i onda klanje. Nisam do sada imao problema oko parenja sa tovljenicima. Isto su mesanci u pitanju.
 
Shockee je napisao(la):
Kada je krajnji rok za klanje kunića koji se drže zajedno u kavezu (u srodstvu su), dok ne postanu polno zreli? U pitanju su mešanci.
Slobodno ih tovi zajedno do 3 i pol mj,a poslije ti svejedno sporo rastu da bi ih razdvajao pa tovio još koji dan
 
Lazar 97 je napisao(la):
Pozdrav svima evo i moji kunica
21l0bus.jpg

2zp8f4i.jpg

4kcpio.jpg
 
Lazar 97 super su ti kunici ...bas mi se svidja ovaj na drugoj slici ;)



E sad jedno pitanje za sve dobio sam neke zelene salate i kupusa i mogu da uzimam toga dosta vjerovatno...kolko smijem toga davati zecevima ....posto je to sve svjeze takorec da ne dobiju proliv ili nesto...znam da se kupusa nesmije pretjerano davati
 
U strucnoj literaturi se kaze da je jedno kunicu dovoljan 1-2 lista kupusa na dan, cak se govori da je kupus najbolje i ne davati. Uglavnom vazno je da izbjegavas da dajes kupus mladima. A takodj i to zelje nemoj davati u velikim kolicinama.
 
Jeli moguce da kunic ili zec moze da se pari sa mackom ili obratno,pre nekoliko dana pricao mi covjek kako je drzao zeceve,ono na gomilu sve ogradjeno u dvoriste i uleti mu macor i oplodi neku zcicu i izasli zecevi deformisani i cuda neka .....a takve price sam ustvari vec prije cujao...ima li iko pojma od vas jeli to moguce :sta:
 
Bas bi volio da vidim kako izgleda taj mackozec ili zecomacka kako im taj strucnjak dade ime :haha:, koliko ja znam macke ne spadaju u glodare da bi se mogle pariti sa , ljudi pricaju gluposti .....
Vjerovatno su mu se izrodili pareci se u srostvu pa izasli deformiteti.....
Jedan mi je pokazivao jedno madunce kaje je kao fol nastalo tako sto mu je pacov pario zenku .... mlado je imalo siljatu glavu male usi i sve ostalo normalno kao kunic , samo jedno bilo u leglu i vjerovatno plod icesta posto je drzao zajedno godinam kunice ne ubacujuci svjezu krv , cisti deformitet , i mlado nije dugo zivljelo ....
tako da u te price malo vjerujem .
 
mish je napisao(la):
Jeli moguce da kunic ili zec moze da se pari sa mackom ili obratno,pre nekoliko dana pricao mi covjek kako je drzao zeceve,ono na gomilu sve ogradjeno u dvoriste i uleti mu macor i oplodi neku zcicu i izasli zecevi deformisani i cuda neka .....a takve price sam ustvari vec prije cujao...ima li iko pojma od vas jeli to moguce :sta:
To sto zecevi izgledaju cudno to samo moze da se dasi da su se parili medusobno bliski rodaci, a nikako od macora. Ako sretnes tog coveka mozes mu u oci reci da laze. Zbog toga se preporucuje da se drze odvojeno u kavezima ili posebno muzjaci i zenke.
 
Okle znam ja...samo tako cuo i kazem nije prvi put i kao mladji cuo sam ono da su pricali ljudi da moze...to mu dodje kao babske price:) ili sto vi kazete izdeformisu se kad se pare zecevi u srodstvu pa oni misle macka ili nesto ...ko ce ti ga znat...al bar me vise ne muci ta dilema:)
http://www.youtube.com/watch?v=LAn2UFXSsgw
Obavezno pogledajte snimak hehehe
 
Pozzz drugari, malo pitanjce za vas. Da li ce smetati zeccevima ako budu u istoj prostoriji u kojoj se drže i pilići? Prostorija je u stvari šupa veličine 8x5 metara. Ili da im tražim drugo mesto?
 
Ako bi se koim slucajem i parili u sto cisto sumnjam nista od toga parenja jer nemaju jednak broj kromosoma i nemoze se razvit iz toga nikakav plod.Ista je stvar da paris kunica i zeca.
 
Nazad
Vrh