svastara

Pozdrav
Ja imam slicna iskustva i obicno takvi kunići više nikad ne dostignu pristojnu kilažu. On do 4 mjeseca starosti raste, iza toga možeš mu dati što god hoćeš ali on sporo napreduje. Kako kažeš da su tvoji jako mali, vjerujem da će oni porasti. Ali ako ih misliš hraniti do neke kilaže za klanje od 3 kg, mislim da će im trebati jako puno granule i jako puno vremena, bar 4 mjeseca.
 
Moguce je da kunici tako zakrzljaju, ato je losa ishrana, uslovi drzanja (mislim na higijenu , poziciju gde je kunicarnik ivelicina kaveza). Obavezno ih smesti u karantin da ako slucajno imaju sugu u usima ili ti neku drugu bolest(ne dao bog). Nemoj odmah da im dajes jaku hranu vec po malo i cesce cetiri pet puta dnevno. Kad vidis da postaju veseli, oci im se sijaju, dlaka im je lepa, daj im hranu-granule po volji dok ne stignu za klanje i odmah to kolji.
 
Pa to mi je i cilj, nadam se da bar nabace po 1 kg ekstra izgledaju veseli su i igraju se odvojio sam muzjake posto su po 4 i po meseca navodno stari. Sad su na suvim granulama i senu pa videcemo izbacicu neku sliku ovo mi je prosto neverovatno dolazim u zabludu da su od neke rase patuljasstih ... pa mi dodje da ih poklonim?
 
Divlji zec u principu moze da se proda bez problema, samo neznam koja je cena. Mogu prepostaviti kao i cene nasih kunica, jer se u zarobljenistvu ne mogu upariti i imati mlade. Jedino ako zeli neko da ga cuva cisto iz ljubavi.
 
Ja sam pre mnogo godina cuvao dva para nasao sam ih ja mislim 1980g u zimu posle nove godine u jednoj njivi kad smo bili u lov sa drugarim saterali ih keruvi u jedno strnjiku maltene meni i mom kolegi ispred nogu. Jos su bili mladi, nisam ni mogao odmah da utvrdim koji su pol tek kasnije. Najverovatnije da su brat i sestra. Cuvao sam ih u starom golubarniku sa volijerom koja je bila betonirana . Pustili smo ih posle godinu dana kad smo bili u hajku vukova. A mislim 1999 kolege donele prvo zenku a posle par meseci i zenku, vec su bili odrasli. Njih sam smestio u volijeri sa nadstresnicom u kojoj sam cuvao mlade po odvajanju od majke do klanja, ona nije bila betonirana. Sve se ovo odigravalo u toku leta tada pred zimu odem da nahranim kunice i naravno divljake i vidim da ih nema u volijeri do proleca sam mislio da ih je neko ukrao, medjutim kad su mi stigli kunici za odvajanje uzmem da okrecim gajbice koje su napred bile otvorene imam sta da vidim prokopali su prolaz kroz gajbicu i izasli ispod nje i zice. Eto to je moje iskustvo sa divljacima.
 
Zdravi bili kunici i kunicari, daj ako moze da budemo malo aktivniji. Pregledamo samo forum i pobegnemo sa foruma bez komentara . Pozdrav.
 
10624589_10204332900304679_7053080530173144193_n.jpg


Delo mog prijatelja, 2 kunica, jedan je bio 4.5kg zive vage drugi 3kg. Kunici vode poreklo od mene. Za sve ostalo on je zasluzan :)
 
Ove godine problem sa detelinom, kako je sve obolelo, izgleda da je tako i detelina. Isao sam rucno da kosiim lepu detelinu ne moze biti lepsa i jedan mali od 1.5 mesec mi ugine. Ili je problem u granulama.
 
Ne bi trebalo da granule ne valjaju (medjutim moguce), ja vise sumnjam na detelinu pogotovu ako je svezu dajes kunicima. Iz licnog iskustva detelina zna da bude veoma opasna.
 
Bila je sveza ali licno sam kosio i nije bila vlazna niti losa. Dao sam im male kolicine cisto zbog stolice. Ne volim bas puno opciju da jedu samo slamu i granule i zrnevlje. Imam zaista par vrhunskih primeraka zenki koje cu rado izneti na izlozbu ili berzu makar u Sombor ako stignem.

Rec je o hc1, hc2 hajkomima i nesto licno mojih hajkoma. Zenke su fantasticne.
 
Pozdrav svim kunicarima :D

Evo posle skoro godinu dana pauze,drzanja kunica zbog privatnih problema ponovo sam zapatio kunice trenutno imam 2 zenke panonke stare oko 5,5 meseci,1 zenku hajkom stara oko 3,5 -4 meseca ,1 zenku mesanku sarca stara oko pet meseci i muzijaka mesanca sarca star oko 4 meseca....ove dve panonke su uparene jedna treba da se okoti 19.09 a druga 22.09 pa cemo da vidimo oceli sta da bude od toga :D
 
Nazad
Vrh